2024. 09. 04. szerda
Rozália
: 394 Ft   : 356 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Az orosz/arab 5. generációs vadászgép fejlesztésének margójára

Az orosz/arab 5. generációs vadászgép fejlesztésének margójára
JETfly  |  2017. 03. 14., 13:05

Közösen fejlesztene 5. generációs vadászgépet Oroszország és az Egyesült Arab Emirátusok?

  • 2018-ban kezdődhetne Oroszország és az Emirátusok együttműködése
  • Az Emirátusok főként az USA-tól vásárolta eddig harci technikáját
  • A leendő partnerségről még nincs pontos információ

Érdekes hír látott napvilágot ez év februárjában: az Egyesült Arab Emirátusok és Oroszország között tárgyalások kezdődtek egy 5. generációs vadászgép közös fejlesztéséről. Az együttműködés 2018-ban kezdődne és eredményt hét-nyolc év múlva hozna, bár semmi konkrétum nem ismert még a leendő partnerségről.

Az Emirátusok ugyan már több projektben is osztozott az oroszokkal, de a harci technikáját nyugati szövetségeseitől, főként az Egyesült Államoktól vásárolta. Mindezidáig ez az állapot megingathatatlannak tűnt. Az Emirátusok az 5. generációs vadászgép fejlesztése mellett érdeklődést mutatott a többfeladatú Szu-35Sz harci repülőgép iránt is. Amennyiben létrejönne egy ilyen üzlet, az nagyban megváltoztatná az orosz fegyvergyártók lehetőségeit a térségben.

Az Aviation Week szakírója szerint azonban ez az egész lehet, hogy csak egy trükk, mellyel pusztán nyomást akarnak gyakorolni az Egyesült Államokra és így részt kapni a Joint Strike Fighter F-35 programból – más szavakkal, zsarolni akarják a vonakodó szövetségesüket, kérdés persze, hogy milyen sikerrel.

A lehetséges együttműködés az Emirátusok és Oroszország között meglepte a piaci szereplőket. Nyugati cégek már több alkalommal is próbálkoztak negyedik generációs vadászgép közös projektben történő előállításával, de minden próbálkozás megrekedt a tárgyalások szintjén. Az oroszok most meglepően kedvező feltételekkel szálltak be a versenybe. Átadnának minden szükséges dokumentációt az Emirátusoknak, ami egy ötödik generációs vadászgép kifejlesztéséhez szükséges, cserébe viszont részt kapnának a gyártásból.

Az Emirátusok hivatalosan jóval visszafogottabban kommentálta a megjelent híreket. Pusztán csak az együttműködési megállapodás tényét erősítették meg, mely kiterjed nem csak légi, de szárazföldi és haditengerészeti eszközök beszerzésére is – már amennyiben azok megfelelnek az Egyesült Arab Emirátusok hadereje követelményeinek.

Az Emirátusok évtizedek óta az Egyesült Államok és a NATO legfontosabb szövetségese a térségben. Az elmúlt 15 évben az Emirátusok repülőtereit szabadon használhatták a szövetséges erők az iraki és az afganisztáni műveletekben. Az Egyesült Államok légiereje 2012 óta állomásoztatja F-22 Raptorjait az Al-Dhafra-i légibázison, melyeket Szíriában vetnek be. Az Emirátusok légierejének gerincét a legmodernebb verziójú F-16-osok alkotják, bár az európai fegyvergyártók próbálkoznak a Rafale és az Eurofighter eladásával is.

Az Emirátusok vezetése már régóta szeretne bekerülni az F-35-ös programba, azonban az Egyesült Államok következetesen hárított minden ilyen irányú kezdeményezést. Izrael hathatósan lobbizott és sikerült megakadályoznia, hogy a legmodernebb harcászati repülőgépek kerüljenek a térségbe, kivéve persze az Izraeli Légierőt. Az F-15 Eagle például öt évvel azután vált csak elérhetővé Szaúd-Arábiának, hogy az izraeliek már rendszerbe állították – pedig ők még fizettek is érte.

Hiába az Emirátusok fizetési hajlandósága, az Egyesült Államok nem kapkodja el a legmodernebb eszközei eladását arab szövetségeseinek. Az Obama-adminisztráció idejében ugyan modern UAV-okat adtak el az Egyesült Arab Emirátusoknak, azonban csak a fegyverzet nélküli verziót. Az Emirátusok- Szaúd-Arábiával közösen – a kínaiaktól volt kénytelen beszerezni hasonló képességű eszközöket.

A londoni Nemzetközi Stratégiai Kutatóintézet vezető munkatársa, Douglas Barrie szerint az orosz partnerrel történő együttműködés nem a legmegfelelőbb az Emirátusok számára, amennyiben komolyan szeretnének részt venni az F-35-ös programban, azonban nyomásgyakorlásnak lehet, hogy „bejön”.

A Rosztech állami vállalat vezérigazgatója, Szergej Csemezov a napokban arról számolt be, hogy az Egyesült Arab Emirátusok szándéknyilatkozatot írt alá Oroszországgal Szu-35-ös vadászbombázók esetleges eladása ügyében.
bővebben ...

Az Aviation Week szaklap szerint ötödik generációs vadászgépet fejleszteni a MiG-29-es alapjaira kissé „különös” választásnak tűnik. Az oroszok már több, mint tíz éve fejlesztenek egy könnyű többfeladatú repülőgépet, az arab fél leginkább a finanszírozási oldalon tudna becsatlakozni. Az orosz nagy repülőgépgyártók, mint a Szuhoj és az RSzK MiG végeznék a tényleges gyártási műveleteket, de a terve még annyira képlékeny, hogy egyelőre az sem tudható, vajon egy- vagy kéthajtóműves konstrukcióban gondolkodnak.

Tehát pillanatnyilag csak az biztos, hogy az együttműködési megállapodás-tervezet nyilvánosságra hozása már elegendő volt ahhoz, hogy az USA védelmi minisztere, James Mattis (a Tengerészgyalogság egykori négycsillagos tábornoka) találkozzon az Emirátusok vezető tisztségviselőivel és „áttekintsék a kétoldalú kapcsolatokat”. Könnyen lehet, hogy a közeljövőben a Trump-adminisztráció felülbírálja az eddigi gyakorlatot és a legmodernebb haditechnikai eszközök is elérhetővé válnak az Öböl-országok részére.

Forrás: aviation21.ru

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 08. 21., 09:00
A Magyar Légierőn belül jelentős fejlesztések zajlanak, néhány év alatt minőségben és mennyiségben egyaránt komoly technika érkezett be és a folyamat még nem ért véget. Ezek üzemeltetéséhez természetesen rengeteg, magasan képzett fiatalra is szükség van.
2024. 07. 30., 09:00
Bár napjainkban a szerepe már jelentősen csökken, a Panavia program során kifejlesztett repülőgép még mindig első vonalbeli csapásmérőnek számít. A prototípus fél évszázaddal ezelőtt emelkedett először a levegőbe.
2024. 08. 05., 09:15
Már korábban is hírt adtunk lapunkon arról, hogy hazánkhoz hasonlóan Hollandia és Ausztria is az Embraer új katonai szállító repülőgépét, a C-390-est szerezné be kiöregedő Hercules flottájuk cseretípusaként. A tervekből Farnborough-ban lett konkrétum.
2024-08-28 10:30:49
Megérkezett a KLM amszterdami bázisára a holland királyi légitársaság első Airbus A321neo típusú repülőgépe. A keskenytörzsű, főként európai járatokat teljesítő repülőgép a legújabb technológiát képviseli, alacsonyabb fogyasztású és károsanyag-kibocsátású, mint az eddigi repülőgépek.
2024-08-26 13:42:43
Az olimpikonok után, augusztus 28. és szeptember 8. között a paralimpikonoké lesz a főszerep Párizsban, ahol 39 magyar sportoló képviseli hazánkat 13 sportágban. Őket a Wizz Air menetrend szerinti járatával, a Team Hungary dizájnt viselő repülőgéppel repíti a francia fővárosba augusztus 25-én és 26-án, majd a játékok után vissza Budapestre.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 09. 04., 10:14
A tegnapi napon a megszokott helyszínen, a Gyöngyös melletti pipishegyi repülőtéren kezdetét vette a Magyar Honvédség hagyományos őszi kutató-mentő gyakorlata, az Air Wolf Hunting.
2024. 09. 03., 11:32
Második alkalommal rendeztek sikeres reptérnapot a kiskunfélegyházi repülőtéren a napokban.
2024. 08. 30., 10:52
Ezekben a napokban célegyenesbe érkezik a 29. börgöndi repülőnap szervezése, a vármegye hosszú ideje legnépesebb rendezvénye szeptember 8-án, vasárnap várja látogatóit.
2024. 08. 28., 09:31
Az 1975 decemberében érkezett HA-YLR lajstromjelű Jak-40-es a típus első példánya volt Magyarországon, korábban magyar pilóta ilyen gépen nem repült.

  Legfrissebbek most

Ritkán látott viharokkal és vitákkal övezett a legújabb amerikai vadászbombázó típus - már a fejlesztési tervek bejelentésének első pillanatától fogva.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.