2025. 02. 05. szerda
Ágota, Ingrid
: 408 Ft   : 395 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Hiánypótló mű - Megjelent ´´A roncskutatás története Magyarországon´´ című könyv

Hiánypótló mű - Megjelent ´´A roncskutatás története Magyarországon´´ című könyv
Aranysas  |  2022. 06. 14., 10:31
Hiánypótló mű - Megjelent ´´A roncskutatás története Magyarországon´´ című könyv

Az Aranysas magazin főszerkesztőjének ötlete volt, hogy készüljön egy cikksorozat a hazai roncskutatásról. A szerző Magó Károly ezután kezdte tüzetesebben vizsgálni a roncskutatással kapcsolatos levéltári anyagokat, majd a visszaemlékezések, a tárgyi emlékek felkutatását és feldolgozását követően jelent meg 28 részes cikksorozata a magazinban.

Ebben a témában eddig nem született még olyan kötet, amely bemutatja honnan indult a repülőgép roncsok felkutatása és hol tart ma. A Magyar Roncskutató Egyesület kiemelt céljai közé tartozik a hadtörténeti kutatások eredményeinek publikálása, melyre az internetes cikkeken felül a könyv a legmegfelelőbb forma. Az egyesület titkára, Takáts László kérte fel Magó Károlyt arra, hogy az egyesület gondozásában állítson össze egy olyan könyvet, melynek alapját az Aranysasban megjelent cikkek adják, kiegészítve más kutatók publikációival és a legújabb kutatások eredményeivel.

Ez a hiánypótló könyv 225 oldalon több mint 300 fotóval illusztrálva, 17 részben mutatja be a hazai roncsok felkutatásának történetét az I. világború idejétől 2018-ig. A sárgás színű lapok és az írógép betűtípusa azt a hatást kelti, mintha eredeti dokumentumokat tartana a kezében az olvasó.

Az alábbi videóban Magó Károly roncskutatásról szóló előadását nézhetik meg Olvasóink, a prezentáció a Repülés Baráti Körének egyik klubnapját (2019. június) színesítette: 

Az érdeklődő először a roncskutatás módszertanába tekinthet be, majd a történeti összefoglalóban a háborús események és a törvényi szabályozások következnek. A háború idején a roncsok fontos hadizsákmánynak számítottak, melyek alkalmasak voltak az ellenség haditechnikájának megismerésére. A háború után pedig fontos nyersanyagforrásnak számítottak, ezért módszeresen gyűjtötték ezeket az egész ország területén.

A magyar területekre zuhant repülőgépek darabjai sok esetben születtek újjá használati tárgyak formájában a falusi emberek leleményének köszönhetően. Az 1970-es évektől kezdődtek azok a kutatások, melyek célja a hadtörténeti emlékek gyűjtése volt. Ezek a kutatások alapozták meg a mai tudományos munkát. Végül a könyv betekintést ad a külföldön végrehajtott magyar kutatásokba és a személyazonosítás rejtelmeibe is.

A kézirat lezárása után hosszú idő telt el mire eljuthatott az Olvasókhoz a könyv. Szerencsére sikerült olyan támogatókat találni, akik az ügy mellé álltak és ezzel megoldódott a könyvek legyártása. Első körben a nyomdai munkákra, majd a tiszteletpéldányok legyártására kapott támogatást az egyesület, végül lehetővé vált, hogy az érdeklődők számára is megvásárolható legyen.

A Magyar Roncskutató Egyesület célja, hogy az eddig elért kutatási eredmények minél szélesebb körben ismertek legyenek, ennek keretében született meg ez a kötet, mely nem kerül bolti forgalomba, csak a zuhanobombazo@gmail.com email címen rendelhető meg. Minden könyv megvásárlásával az egyesület további kutatásait támogatják az Olvasók.

Forrás: https://aranysas.hu/

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 30., 15:07
2025. január 29-én, helyi idő szerint 20 óra 48 perckor leszálláshoz készülődött a PSA Airlines Bombardier CRJ-701ER típusú regionális utasszállítója Washingtonban, a repülőtér közelében azonban összeütközött egy katonai helikopterrel.
2025. 01. 28., 13:19
Egy különleges élő közvetítés vár ránk 2025. január 28-án, délután: a Boom Technology által fejlesztett, XB-1 jelzésű demonstrátor tervezetten a mai napon teljesítheti első, hangsebesség feletti tesztrepülését, újabb mérföldkövet jelentő eseményként a Boom Overture szuperszonikus utasszállító programjában.
2025. 01. 28., 09:17
Miskolc ismét a hírek szereplője repülőtere kapcsán: a 2022. április 30-án bezárt, nagy múltra visszatekintő repülőtér nagy űrt hagyott a térség repülős életében, a legfrisseb hírek azonban már egy új airport létesítéséről szólnak.
2025. 01. 14., 15:53
A Németországban született, de osztrák származású Edgar Schmued valódi legendának számított az amerikai repülőgépgyártásban. A nevéhez fűződik a North American cég világhírű P-51-es Mustangja, majd a második világháborút követően nagyban hozzájárult a korszak egyik leghatékonyabb vadászgépének, a F-86-os Sabre-nek a kifejlesztéséhez.
2025-01-27 09:31:22
Fontos mérföldkövet ért el a fenntarthatóság terén a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport. A Budapest Airport leányvállalata, a Repülőtéri Üzemanyag Kiszolgáló Kft. sikeresen teljesítette azon audit feltételeit, amely lehetővé teszi a fenntartható repülőgép-üzemanyag (sustainable aviation fuel, SAF) használatának bevezetését a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.
2025-01-23 13:42:38
Közvetlen légijárat indul Budapest és Kuvaitváros között a Jazeera Airways légitársaság jóvoltából. Az erről szóló szándéknyilatkozatot januárban írta alá a légitársaság és a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport, a járatok pedig 2025 júniusától szeptemberéig üzemelnek.
2025-01-22 19:45:14
2025. január 22-én, szerdán rendezték meg az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoki beosztásának átadás-átvételi ünnepségét, melynek keretein belül Gróf Gergely ezredes, leköszönő parancsnok átadta a csapatzászlót Könczöl Ferenc ezredesnek, a dandár új parancsnokának.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 01. 31., 09:56
Beszélgetés Könczöl Ferenc ezredessel, aki 2025. január 1-től tölti be az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoki beosztását.
2025. 01. 28., 11:13
Az EUFOR Althea művelet parancsnokaként tanúsított kiemelkedő helytállásáért, az egyéves magyar parancsnoki év eredményeiért Hadik Szablya emléktárgyat adományozott dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke dr. Sticz László vezérőrnagynak.
2025. 01. 22., 13:06
1940-ben új repülőgép jelent meg az amerikai haditengerészet zuhanóbombázó századainál: az SBD Dauntless.
2025. 01. 22., 09:34
Az 1957-ben épített négymotoros lesz a légitársaság 2026. évi centenáriumi ünnepségének egyik attrakciója.

  Legfrissebbek most

A Kínai Népköztársaság repülőiparának legkomolyabb seregszemléjét kétévente rendezik meg. A hivatalos nevén Kínai Nemzetközi Légi- és Űrkutatási Kiállítás a ritka alkalmak egyike, amikor a messze földről érkezők is megismerhetik a helyi fejlesztéseket, és véleményt alkothatnak a közeli - vagy távolabbi elképzelésekből.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.