2025. 04. 23. szerda
Béla
: 409 Ft   : 356 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Nemzetközi repülőkiképzés zajlik hazánkban

Nemzetközi repülőkiképzés zajlik hazánkban
JETfly  |  2016. 07. 25., 11:18

Amerikai, szlovén és magyar repülőgépek a Panther Strike 2016-on.

Többnemzeti harcászati repülőkiképzés zajlik hazánkban július 15. és augusztus 5. között. A Panther Strike 2016 elnevezésű kiképzésen résztvevő amerikai repülőgépek egy része az MH Pápa Bázisrepülőtérről kiindulva, fegyverzet nélkül, a repülésbiztonsági szabályok és előírások maradéktalan betartása mellett hajtja végre napi kiképzési feladatait.


Amerikai részről F-16-os (Block 30) típusú harcászati repülőgépek, Szlovákiában települt A-10-es csatarepülőgépek, KC-135 típusú légi utántöltő repülőgép és C-17-es típusú nehéz légi szállító repülőgépek vesznek részt azon a Magyarországon zajló nemzetközi repülőkiképzésen, melynek fő célja a NATO szövetséges országok közötti együttműködés elmélyítése. Szintén lényeges, hogy az észak-atlanti szövetség időről-időre demonstrálni tudja, hogy adott esetben igen gyorsan képes megerősíteni az egyes szövetséges országok védelmi képességeit.

Az MH Pápa Bázisrepülőtér nemcsak otthont ad a kiképzésnek, hanem az MH Légivezetési és Irányítási Központtal együtt a repülési feladatok tervezése, irányítása és kiszolgálása is a feladata. Az elmúlt évek nagyszabású fejlesztéseinek köszönhetően a pápai repülőtér teljesíti az ehhez szükséges műveleti és infrastrukturális követelményeket és rendelkezik olyan jól felkészült, képzett szakállománnyal, aminek köszönhetően nemcsak fogadni képes a különböző típusú légi eszközöket – beleértve más nemzetek vadászgépeit is –, hanem képes azok teljes körű légi és földi kiszolgálására is. Ezért is esett a választás a pápai bázisrepülőtérre.

 

Az összesen 230 amerikai katonán és technikai eszközeiken kívül a nemzetközi repülőkiképzésen részt vesznek a szlovén légierő PC-9M típusú felderítő repülőgépei, valamint az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis JAS-39-es Gripen típusú harcászati repülőgépei is. A kiképzésen a kecskeméti alakulat mellett hazai részről az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, az MH 2. Különleges Rendeltetésű Ezred és az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ kijelölt állománya is feladatokat hajt végre.

Magyarország légterében a katonai és a polgári légi irányítás szoros együttműködésben végzi a repülési feladatok irányítását, koordinálását. A kiképzés során a résztvevők közösen biztosítják a repülőtéri műveleteket, valamint gyakorolják a szárazföldi erők közvetlen légi támogatását (Close Air Support - CAS), a légi utántöltést, a harctéri légi irányító (JTAC) és a többnemzeti környezetben végrehajtott levegő–levegő (A-A) harcászati feladatokat. A hazánkba érkező felek számára fontos, hogy a befogadó nemzet erőit és eszközeit minél teljesebb körben bevonják a közös repülőkiképzés támogatásába és a repülések végrehajtásába.

 

Fotók: Colorado Légi Nemzeti Gárda

Magyar részről a kiképzés céljai közé tartozik az érintett JTAC- és repülő-hajózó állomány többnemzeti környezetben zajló képzésének folytatása, a harcászati szintű vezetés és irányítás módszereinek gyakorlása, valamint az itt települt erők számára a befogadó nemzeti támogatás megteremtése és a kiszolgálás hatékony biztosítása.

Az előzetes tervezést követően a kötelékek július 18-től kezdték meg valós kiképzési repüléseket – reggeli és kora délutáni felszállásokkal. A külföldi katonák és a légi eszközök tervezetten augusztus 5-11. között fejezik be a feladataikat és települnek vissza állandó állomáshelyeikre.

Forrás: honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 07., 17:00
Az F-35-ös program partnerországai között Norvégia lett az első, melynek teljessé vált az ötödik generációs harci repülőgép flottája: a két utolsó példányt a napokban adta át az amerikai gyártó.
2025. 04. 01., 18:00
Svédország - novemberben aláírt szándéknyilatkozatának folytatásaként - hivatalosan is megerősítette, hogy a brazil Embraer C-390 típusával modernizálja szállító repülőgép flottáját, búcsút intve a kiöregedő C-130H Herculeseknek.
2025. 03. 31., 09:15
Február 6-án tette közzé az ukrán védelmi minisztérium az első képet egy, már hazai felségjelzéseket viselő Mirage 2000-5F-ről. A kétüléses változatot ábrázoló kép felirata szerint ráadásul az első példány már Ukrajnában van.
2025. 03. 21., 09:15
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 04. 22., 15:23
Délutáni és esti kiképzési gyakorlatot tart a kecskeméti repülődandár kedden, szerdán és csütörtökön - közölte a Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár a közösségi oldalán.
2025. 04. 22., 14:00
Világszerte több tucatnyi olyan telep található, ahol kiérdemesült, vagy leállított repülőgépeket tárolnak alkatrészbányaként, illetve a légiforgalomba visszatérés reményében.
2025. 04. 10., 09:43
Az amerikai haditengerészet utolsó hagyományos meghajtású repülőgép-hordozóját, az egykori USS John F. Kennedyt – becenevén Big Johnt - 2007-ben vonták ki a hadrendből.
2025. 04. 09., 21:11
Kovács Krisztián ezredest 2025. január elsejei hatállyal nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár élére.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.