2024. 08. 29. csütörtök
Beatrix, Erna
: 393 Ft   : 353 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Mely országok képeznék a jövő vadászpilótáit az Airbus új típusával?

Mely országok képeznék a jövő vadászpilótáit az Airbus új típusával?
JETfly  |  2021. 02. 10., 16:20
Mely országok képeznék a jövő vadászpilótáit az Airbus új típusával?

2021. február 4-én került sor arra a találkozóra, melynek keretein belül egy spanyol védelmi küldöttség egyeztetett az Airbus Military delegációjával többek között az AFJT (Airbus Future Jet Trainer) programról, melyhez partnerországokat keresnek.

Terveik szerint Franciaországgal és Németországgal működnének együtt az új, spanyol-gyártású, korszerű katonai kiképző repülőgép fejlesztése kapcsán, a megvalósíthatósági tanulmányt - elkészülte után - mindkét országnak elküldik majd. A katonai pilóták képzésének átalakulása az alkalmazott típusok kapcsán több ország légierejénél is aktuális téma: Franciaország esetében az Alpha Jet-ek utódját keresik majd a képzés LIFT (Lead-in Fighter Training) fázisára. Németország hosszú évek óta az Egyesült Államokban képzi katonai pilótáit az Euro-NATO Joint Jet Pilot Training (ENJJPT) program keretein belül, melynek a Sheppard légibázis ad otthont.

Összehasonlítva a francia katonai pilóták hazai, illetve a németek külföldi képzését, az Airbus Military új kiképző repülőgépének programjában a német részvétel tűnik összetettebbnek, hiszen az új típust valahogy bele kellene illeszteni az Egyesült Államokban zajló NATO-s kiképzési folyamatba: az ENJJPT utolsó fázisában jelenleg a T-38-ast repülik a kadétok, mely típust a Boeing T-7A Red Hawk vált majd le.

Franciország esetében reálisabbnak tűnhet a részvétel az Airbus új programjában, hiszen a leváltandó Alpha Jet flotta helyére érkeznie kell új típusnak, ráadásul esélyesebbnek tűnik jó kapcsolataik miatt (Airbus A330MRTT rendelés, illetve részvétel a FCAS=Future Combat Air System programban) egy francia-spanyol üzlet, mint például egy francia-olasz. Az olasz M-346-os tökéletes váltótípus lehetne a Francia Légierőnél, de eddig nem úgy tűnik, hogy Páris üzletelni kíván a gyártó, Leonardo-val.

Az Airbus új kiképzőgépe kapcsán persze fontos kérdés, hogy ténylegesen mikor lesz belőle valami, terveik szerint 5 éven belül már a levegőben szeretnék látni, hadrendbe állítására kb. még plusz öt évvel számolnak, ami a kiöregedő francia Alpha Jet flotta kapcsán már nem biztos, hogy bele fog férni. Hasonló a helyzet a spanyol F-5-ös flottával is, de hazai érdekeltségű típus lévén Spanyolország vélhetően meg fogja várni az Airbus új katonai kiképző repülőgépét, mely a képzés III., IV., és V. fázisában kapna szerepet, az I. és II. fázisra pedig a PC-21-es érkezhet.

Forrás: https://www.blogbeforeflight.net/

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 07. 30., 09:00
Bár napjainkban a szerepe már jelentősen csökken, a Panavia program során kifejlesztett repülőgép még mindig első vonalbeli csapásmérőnek számít. A prototípus fél évszázaddal ezelőtt emelkedett először a levegőbe.
2024. 08. 05., 09:15
Már korábban is hírt adtunk lapunkon arról, hogy hazánkhoz hasonlóan Hollandia és Ausztria is az Embraer új katonai szállító repülőgépét, a C-390-est szerezné be kiöregedő Hercules flottájuk cseretípusaként. A tervekből Farnborough-ban lett konkrétum.
2024-08-20 21:30:00
Augusztus 20-án már hagyomány, hogy az államalapítás ünnepének részeként - a tisztavatást követően - légiparádét rendeznek Budapesten. Nem volt ez másképp idén sem: a Magyar Légierő merev- és forgószárnyas típusai különböző kötelékekkel és szóló bemutatókkal készültek az eseményre.
2024-08-13 15:48:44
Hosszas előkészítő munkálatok után, idén ősszel elkezdik felújítani a kecskeméti MH Egészségügyi Központ Repülőorvosi, Alkalmasságvizsgáló és Gyógyító Intézet barokamrája műszaki vezérlését.
2024-08-06 12:54:34
A Puma vadászezred gyásznapjának 80. évfordulójára emlékezve, 2024. augusztus 7-én, szerda délelőtt, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár 3 gépes Gripen köteléke tisztelgő repülést hajt végre a Kereki – Balaton – Balatonalmádi – Veszprém-Jutas repülőtér – Káld – Kenyeri repülőtér – Fertőszentmiklós – Sopron útvonalon.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 08. 28., 09:31
Az 1975 decemberében érkezett HA-YLR lajstromjelű Jak-40-es a típus első példánya volt Magyarországon, korábban magyar pilóta ilyen gépen nem repült.
2024. 08. 22., 10:14
Akárcsak az F-14-es, ez a két légcsavaros-gázturbinás gép is a Grumman gyártósorairól került le a hatvanas évek derekán.
2024. 08. 16., 11:46
Látványos és élménydús programokkal készül a Szent István-napi rendezvénysorozatra a Magyar Honvédség: a hagyományokhoz híven a tisztavatás után légi parádét tartanak a Parlamentnél, míg a Városligetben a legkorszerűbb haditechnikai eszközöket tekinthetik meg három napon keresztül az érdeklődők.
2024. 08. 16., 10:26
Könczöl Ferenc ezredes, az MH Légierő Parancsnokság megbízott parancsnoka szintén köszöntötte az állományt, amelynek soraiban a parancsnokság alá tartozó valamennyi alakulat képviseltette magát.

  Legfrissebbek most

Megérkezett a KLM amszterdami bázisára a holland királyi légitársaság első Airbus A321neo típusú repülőgépe. A keskenytörzsű, főként európai járatokat teljesítő repülőgép a legújabb technológiát képviseli, alacsonyabb fogyasztású és károsanyag-kibocsátású, mint az eddigi repülőgépek.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.