Rendhagyó közös hadgyakorlatot hajtott végre az Egyesült Államok és Oroszország légiereje. Az Exercise Vigilant Eagle keretein belül terroristák által eltérített repülőgép szimulált elfogását gyakorolták egyrészt, ám ami ennél sokkal fontosabb volt, az a két légierő közötti kommunikációs eljárások megismerése, az ilyen esetekben való együttműködés alapjainak megteremtése.
A gyakorlat során nem csak a két ország légierejét vonták be, hanem a civil légiirányítást is. A Boeing 757-est szimuláló Gulfstream 4 ugyanis Anchorage-ből, Alaszkából indult az orosz távol-kelet fele. A civil gép először squawk kóddal jelezte, hogy bajba került, a civil légiirányítás pedig a légierőhöz fordult segítségért. A gépet először egy E-3 AWACS kísérte figyelemmel, és nem sokkal később két elmendorfi F-22 Raptor jelent meg az eltérített gép szerepét játszó Gulfstream közelében. Mivel a kialakult helyzetet nem sikerült megoldani, ezért a kísérést és az irányítást át kellett adni az orosz légügyi hatóságoknak illetve a légierőnek. A kialakult helyzetet távolról egy A-50 AWACS kísérte figyelemmel, majd az F-22 Raptorokat két Szu-27 Flanker váltotta le.
A Gulfstreamet hat órás repülés után „kényszerítették” földre egy távol-keleti orosz reptéren. A gyakorlat másnap folytatódott, értelemszerüen most az orosz légierő volt az első beavatkozó. A gyakorlat célja a két ország légiereje közötti együttmüködés javítása vészhelyzetek esetén. Az elért eredménnyel mind az orosz, mind az amerikai illetékesek elégedettek voltak.
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.