Az egyenesen Chileből érkezett cikk első részében, Corné Rodenburgnak köszönhetően megismerkedhettünk a SALITRE gyakorlat történetével, résztvevőivel valamint a helyszínnel. Most a gyakorlat tervezését, a közös repülőkiképzés céljait mutatjuk be, illetve azokat az erőket, amelyek a gyakorlat alatt esetenként egymással is szembekerültek.
Gyakorlattervezés
A többnemzetiségü gyakorlatok nagyszerü lehetőségeket biztosítanak a chilei légierő számára, hogy felkészüljön az együttmüködésre a partner nemzetek képviselőivel egy esetleges, valós világválság során, a szövetséges erőkkel közösen támogatott humanitárius segítségnyújtásra. Ez alól a chilei légierő által szervezett “Salitre II” fedőnevü gyakorlata sem volt kivétel.
Az első Salitre gyakorlatra 2004. szeptember 10. és október 10. között került sor, amely méreteiben sokkal kisebb volt, mint az idei, hiszen minden résztvevőt a Los Cóndores légibázison helyeztek el. 2004-ben a hazaiak mellett Argentína, Brazília és az Egyesült Államok légierőinek képviselői vettek részt. Nem csak a 2004-ben megtartott gyakorlat tapasztalatai alapján mert belevágni a chilei légierő (FACh) nagyobb és intenzívebb gyakorlat szervezésébe. A FACh részt vett a “Cruzex 2006 és 2008” (Brazília) és az argentínai “Ceibo 2005” és “Ñandu 2007” gyakorlatok szervezésében is.
Az idei Salitre elé a következő célokat tüzték ki:
1. A vezérkar és a végrehajtó alakulatok gyakoroltatása a nemzetközi előírásoknak megfelelően az összetett légi hadmüveletek tervezése végrehajtása és irányítása terén.
2. Az érintett légierők tervező és parancsnoki csoportjainak gyakoroltatása, illetve képzése azzal kapcsolatosan, hogy milyen hatással lehet a média és a közvélemény a légi hadjáratok és hadmüveletek tervezésére.
3. Erősíteni és növelni az érintett légierők közötti interoperabilitást az összetett légi hadmüveletek tervezésében, vezetésében és végrehajtásában.
4. Az érintett gépszemélyzetek gyakoroltatása az összetett légi hadmüveletek felépítésében és harcászati szintü vezetésében.
5. A résztvevő légierők gyakoroltatása az összetett légi hadmüveletek integrált logisztikai támogatása és vezetése terén.
Jó és rossz fiúk
Minden a négy külföldi légierő képviselőinek érkezésével kezdődött a gyakorlat előtt egy héttel. A külföldi résztvevők a Cerro Moreno légibázisra érkeztek. Elsőként az amerikai légierő képviseletében az F-15 Eagle típusú vadászrepülőgépek érkeztek meg október 17-én, szombaton. A hat repülőgép a Louisiana Légi Nemzeti Gárda, 159. vadászrepülő ezredének képviseletében New Orleans-ból érkezett (Ez az ezred és repülőgépei a hazai olvasók számára is ismerősek lehetnek, hiszen 2008-ban Kecskeméten vettek részt közös repülőkiképzésen.).
A „Bayou Militia” nevet viselő egység kiszolgáló személyzete egy C-130E Hercules géppel érkezett, amely valójában egy korábbi WC-130H típus volt, amelyből a berendezések egy részét eltávolították. Az Arizona Légi Nemzeti Gárda állományába tartozó két KC-135R típusú tankergép több alkalommal hajtotta végre az F-15 Eagle vadászgépek légi utántöltését az Antofagasta-ba vezető úton, bár a gyakorlat alatt az amerikai gépek a Los Cóndores légibázison állomásoztak.
Az argentínai A-4AR Skyhawk tették meg Chiléig a legrövidebb utat, hiszen bázisuk mindössze 1300 km távolságra van.
A francia légierő (Armée de l Air) repülőgépeinek és személyzetének kellett a leghosszabb utat megtenniük, ami közel 10 ezer km volt! A francia légierő képviseletében az EC 1/12 „Cambresis” század állományából négy Mirage 2000C típusú vadászrepülőgép, valamint az Avordban állomásozó EDCA (Escadron de Detection et de Controle Aeroporté) 00.036 „Berry” század állományából egy E-3F Sentry AEW repülőgép érkezett a gyakorlatra.
A franciai Mirage-okat egy a GRV 02.093 „Bretagne” századhoz tartozó KC-135FR típusú tankergép kísérte. A francia gépek a szenegáli Dakar és a brazíliai Anápolis légibázis érintésével érkeztek Chilébe. A több mint 100 főből álló francia személyzetet az ET 03.060 „Esterel” század Airbus A-340 típusú repülőgépe szállította a helyszínre.
A brazil légierő (Força Aerea Brasileira) képviselői stílusosan érkeztek. A hat A-1 AMX, a 3°/10° GAv „Centauro” század (Santa Maria légibázis) képviseletében egy, a 2°/2°GT „Corsário” századhoz tartozó KC-137-tel (Galeão légibázis) zárt kötelékben hajtott végre alacsony áthúzást.
A Cerro Moreno két egység anyabázisa: az F-5E és F-5F Tigre III típust üzemeltető Nº7 repülőszázadé, valamint az F-16Am és F-16BM típussal repülő Nº8 repülőszázadé. Az F-16-osokat 2006 augusztusa és 2007 szeptembere között „másodkézből” szerezte be az ország a holland királyi légierőtől. A Nº8 repülőszázad a vadászgépek mellett Bell 412 típusú helikoptereket, Casa 212-300DF Aviocar szállító-, és ENAER PA-28 Dakota repülőgépeket is üzemeltet.
A „rossz fiúk” – szembenálló erők – a Los Cóndores légibázison diszlokáltak. Ez a repülőtér a Casa 101 Aviojet – Chilében A-36 Halcón néven – típust üzemeltető Nº1 repülőszázad otthona. Annak ellenére, hogy a Halcón-okat fegyverekkel is fel lehet szerelni, nem vettek részt a gyakorlatban, azonban folytatták repülőkiképzésüket „Combat School” állományában a bázison.
A támogató feladatok ellátása a Nº2 repülőszázad felelőssége volt Beech 99 Petrel, Casa 212 Aviocar, ENAER PA-28 Dakota típusú repülőgépekkel és a vadonatúj Bell 412 típusú helikopterekkel. A chilei légierő leghatékonyabb egysége a Nº3 repülőszázad, 2006 óta hat F-16C és négy F-16D Block 50 típusú vadászrepülőgéppel. A Salitre II gyakorlat idejére a Nº7 repülőszázad F-5 gépei áttelepültek a Los Cóndores légibázisra és „alájátszókként” ők töltötték be az agresszor szerepét.
Folytatjuk...
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.