Ezen történelmi mondat hangzott el Kecskeméten a légibázison 2004. november 3. délelőtti óráiban.
Nem először búcsúztattak sorkatonai szolgálatukat letöltött fiatalokat a kecskeméti repülőbázison. Volt olyan esztendő, mikor közel négyszáz fiatal várta, mikor kapja kézhez újra személyigazolványát és hagyja el úgy a laktanyát, hogy már nem kell visszatérni a katona könyvben engedélyezett időpontig. Ezen napon is sorkatonákat búcsúztat a bázis, de az alkalom más, mint az eddig megszokott. A hat hónapi szolgálatot letöltött harminckilenc fiatal személyében, a tervek szerint az utolsó sorkatonáktól válik meg a repülőtér és egyben a Magyar Honvédség. 136 éves mondhatni hagyomány ér véget.
Az ünnepélyes alkalomra összehívott állománygyülésen Pető István dandártábornok, a bázis parancsnoka mellett dr. Sárközy István Kecskemét város alpolgármestere és dr. Pozsgai Attila orvos ezredes a Kecskeméti Repülőkórház parancsnoka is részvett. Pető tábornok köszöntő beszédében méltatta és megköszönte a sorkatonák eddig végzett munkáját, hogy szolgálatukat kisebb kivételtől eltekintve probléma mentesen szolgálták le. Beszédében kitért, hogy nagy eredmény az önkéntes haderő bevezetése, mert így hatékonyabban tudják minden napi munkájukat, feladataikat végrehajtani.
A leszerelő sorállomány nevében Pópity Tibor honvéd köszönte meg parancsnokaik, elöljáróik munkáját, amivel segítették, hogy zökkenőmentesen illeszkedjenek be a Magyar Honvédség munkájába, és hüek legyenek katonai esküjükben megfogalmazott elvekhez.
Az ünnepi beszéd után Pópity honvéd levágta az utolsó centit, aminek egy-egy darabját valamint egy, az ünnepélyes alkalomra készítet kést, emlékül vihettek haza a leszerelők.
A sorkatonáktól nemcsak a repülőbázis, hanem a város, a megye is elbúcsúzott. Dr. Balogh László, a Bács-Kiskun megyei közgyülés elnöke meghívására Kecskemét főterén katonás fogadásra várta a leszerelőket, családtagjaikat és azokat, akik ünnepelni jöttek az utolsó magyar sorkatona leszerelését, a Magyar Önkéntes Haderő megalakulását. A közel egy órás ünnepségen a meghívó mellett részt vett dr. Gömbös János a Honvédelmi Minisztérium iroda vezetője, Pető István dandártábornok a Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis parancsnoka, dr. Sárközy István Kecskemét város alpolgármestere valamint a Magyar Honvédség, a rendőrség és egyéb fegyveres testületek vezetői és tagjai. Népes kecskeméti polgár is eljött, hogy ne csak a város, hanem késő délutáni időpont miatt a Magyar Köztársaság utolsó sorkatonáit elbúcsúztassák.
Balogh László és Pető István tábornok ünnepi beszéde után ajándékokat, elismeréseket adtak át. Ajándék kosarat kapott az a három anyuka, akik öt-öt gyermeket adtak a haza védelmére. A három utolsó magyar sorkatona a megyei közgyülés elnökétől vehette át az obsit levelet és a mellé járó csikóbőrös kulacsot. A kecskeméti bázis három főtisztje díszkardot vehetett át Balogh Lászlótól. Az ünnepség végén jelképesen nemzeti színü lufik emelték magasba a sorkatonai szolgálat utolsó napját jelképező 1-es centi darabot.
A levegőbe emelkedett centi elhagyta a Kecskemét város főterét és elballagott az utolsó sorkatona. Ballagására sok százan voltak kíváncsiak, akiket illő módon bankettre hívtak.A banketti menüje katonaszokások szerint gulyáságyúban főtt babgulyás volt, amit most már nosztalgikusan visszagondolva sorkatonai szolgálat élményeire fogyasztottak idősebbek és fiatalok.
Az utolsó kecskeméti sorkatonák
A NASA elfogadta az Axiom Space negyedik küldetését, tehát Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós leghamarabb 2025 tavaszán elindulhat a Nemzetközi Űrállomásra. Az Ax-4 első sajtótájékoztatóján a legénység mellett bemutatták a küldetés hivatalos jelvényét („mission patch”), illetve azt a ruhát is, amelyben az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomásra utaznak („flight suit”).
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.