2024. 12. 28. szombat
Kamilla
: 415 Ft   : 398 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Load Diffuser 2010 gyakorlat a kecskeméti repülőbázison

JETfly  |  2010. 05. 05., 09:52

Régen voltak ennyire felpörgetett hétköznapjai az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisnak. A kecskeméti légibázison zajlik a Load Diffuser 2010 elnevezésű gyakorlat, amelyen a magyar Gripen és MiG–29-es vadászrepülőgépek, vagyis a pumák mellett az Ohioi Nemzeti Gárda F–16-osai, azaz a fekete párducok is részt vesznek.

Április 26. és május 7. között, Magyarországon, a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison rendezik meg a Load Diffuser 2010 elnevezésü nemzetközi gyakorlatot, amelyen a Magyar Honvédség kijelölt alakulatai mellett az Ohioi Nemzeti Gárda 178. vadászrepülő ezredének katonái vesznek részt.

– Load Diffuser elnevezésü gyakorlatokat 2005 óta minden esztendőben rendezünk. Volt olyan év, hogy az amerikaiak mellett a svédek is ellátogattak Magyarországra, máskor pedig a horvátokat is sikerült vendégül látnunk. Ezúttal csak az Ohioi Nemzeti Gárda egyik egysége érkezett, de az izlandi vulkán kitörése után elrendelt európai légtérzár miatt ők is csak késéssel – árulta el a kecskeméti repülőtér betonján Zsámboki Tibor ezredes.

A Szentgyörgyi Dezső repülőbázis parancsnokhelyettesétől megtudtuk azt is, hogy az idei gyakorlatot az MH Összhaderőnemi Parancsnokság rendezi. A gyakorlat célja, hogy a magyar és amerikai pilóták tapasztalatokat szerezzenek és osszanak meg egymással a más típusú repülőgépekkel közös repülések során. Emellett ugyancsak fontos cél az is, hogy képesek legyenek a NATO-ban alkalmazott harceljárások végrehajtására.

Az idei gyakorlaton az amerikaiak nyolc F–16-os vadászgéppel vesznek részt. Négy kétüléses és négy harci géppel repülték át az óceánt, s érkeztek meg Németország érintésével Kecskemétre. Érdekesség, hogy az egyik F–16-os az iraki háború során egy légi győzelmet is szerzett, egy MiG–23-ast lőtt le a sivatagi ország felett. A győzelmet a kabinnál egy zöld csillaggal, illetve a gép farkára festett fekete párduc – amely az ohioi alakulat jelképe – szájának pirosra színezésével jelölik az amerikaiak.

Zsámboki ezredestől megtudtuk: a magyarok nyolc Gripennel és két MiG–29-essel vesznek részt a gyakorlaton, de a vadászgépek – amelyeknek jele a puma – mellett az MH 86. Szolnok Helikopterbázis egy Mi–24-es harci helikoptere is hajt végre feladatokat a Load Diffuser 2010. keretében. Természetesen a gyakorlat mellett a napi élet sem állt le a kecskeméti katonai repülőtéren. A készenléti szolgálat ellátása mellett az előre eltervezett kiképzések is zajlanak, s nemcsak a vadászrepülő századoknál, hanem az AN–26-os repülőgépekkel felszerelt szállító-repülőgép alegységnél is. A gyakorlat két hete során így jóval magasabb fordulatszámon „pörög” a légibázis, mint az utóbbi időben.

A magyar és az amerikai gépek minden nap két-két felszállást hajtanak végre, s gyakorolják feladatukat, mégpedig a Dél-Dunántúlon igényelt ideiglenes légterekben. A feladat pedig egy kijelölt földi célpont támadása, amelyet a másik nemzet gépeinek – mint védőknek – meg kell akadályozniuk. A támadó és védekező szerepeket pedig rendszeresen cserélik egymás között a részt vevő felek.

– A gyakorlat ideje alatt az MH Összhaderőnemi Parancsnokság illetékesei állítják össze a légi harcparancsot, vagyis az angolul ATO-nak rövidített Air Task Ordert, amelyet már a végrehajtást megelőző napon megkapunk, hogy fel tudjunk készülni a feladatokra. Ez alapján történik ugyanis a feladatok megtervezése és a célpontok beazonosítása, illetve természetesen a védelem is eszerint tervezi meg, hogy milyen harcászati módszereket választ az ellenfél terveinek meghiúsítására – mondta Zsámboki ezredes, aki kitért arra is, hogy a gyakorlat során alkalmazott, úgynevezett négy-négy elleni légiharcokban nem a végrehajtás, hanem a megtervezés a problémás. Gyakran a felkészülés tovább tart, mint maga a végrehajtás.

A repülőbázis parancsnokhelyettese elárulta: huszonnégy magyar repülőgép-vezető vesz részt a gyakorlaton. A Gripen vadászrepülő század és a törzs azon tagjai, akik a kiképzettség azon szintjén állnak, hogy repülhetnek négy-négy elleni feladatokat. Illetve bevontak olyan pilótákat is a gyakorlat végrehajtásába, akik még nem érték el ezt a szintet.

A repülőgép-vezetők mellett természetesen a földi állomány is gyakorol. A saját gépek kiszolgálása mellett cél az úgynevezett keresztkiszolgálás is, amelynek során a müszaki személyzet a másik nemzet gépeit is minimális szinten el kell, hogy lássa. Vagyis, hogy tudja fogadni és újabb repülésre előkészíteni a bázisra érkező gépeket. Egyébként erre a magyar katonáknak már korábban is volt licencük, ám az lejárt, mivel évente meg kell újítani. Ennél viszont régebben jártak utoljára Kecskeméten F–16-os vadászgépek.

A Load Diffuser 2010 gyakorlatra a kecskeméti és a szolnoki alakulatok mellett a győri, MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakéta Ezred is küldött katonákat. Mint Molnár Sándor alezredes, az ezred KUB légvédelmi rakétaosztályának parancsnoka elmondta: egy légvédelmi rakéta-csoportosítással vesznek részt, amely három darab csökkentett légvédelmi rakéta ütegből, illetve egy vezetési pontból áll. Emellett pedig két távolfelderítő és egy magasságmérő radart telepítettek át vasúti szállítással Győrből Kecskemétre.

A légvédelmi rakéta csoportosítás parancsnokától megtudtuk azt is, hogy a gyakorlat során a repülési profilokat úgy tervezték meg, hogy az a KUB-osok részére is megfeleljen. Így tudják gyakorolni az úgynevezett légibázis oltalmazást, a légibázist támadó repülőgépek és helikopterek elleni tevékenységet, valamint a légtér szuverenitását biztosító repülőgépek és a légvédelmi rakétások együttmüködését. Másképp fogalmazva: a rakétaindítást leszámítva minden tevékenységet gyakorolhatnak a nemzetközi gyakorlat során.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-14 16:00:42
Kovács Krisztián ezredest nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár új parancsnokává 2025. január elsejei hatállyal. Elődje, dr. Bali Tamás dandártábornok az MH Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokság parancsnokhelyetteseként folytatja katonai szolgálatát.
2024-12-11 16:45:48
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a World Finance szaklap “Carbon Awards 2024” programjában karbonintenzitásának csökkentéséért és a fenntarthatóbb üzemelésért bevezetett gyakorlatok elismeréseként elnyerte a “Legjobb légitársaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért” elismerést.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 12. 19., 11:57
A két H225M helikopter megérkezése, azt jelenti, hogy a megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
2024. 12. 17., 12:25
A keskenytörzsű, közepes hatótávolságú utasszállítóhoz a légitársaság az amerikai Azorra lízing- és vagyonkezelő cég közvetítésével jutott hozzá.
2024. 12. 15., 22:13
Annak idején, amikor a Lockheed a P-3 Orion tervezésébe fogott, nem is volt kérdéses, hogy az óceánnal körülvett Ausztrália légierejénél is megjelenik majd a típus, de hogy valamivel több, mint fél évszázadon át, 2023 végéig repül majd a kengurus felségjellel, azt talán ők sem gondolták.
2024. 12. 13., 10:46
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál tett látogatást dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.

  Legfrissebbek most

A JETfly magazin 2000 óta szolgáltatja a friss hazai és nemzetközi híreket a katonai repülés világából! A töretlen bizalmat megköszönve kívánunk Olvasóinknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Repülős Élményekben Gazdag, Boldog Új Évet!

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.