2025. 02. 24. hétfő
Mátyás
: 403 Ft   : 385 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

2015-re megújul az orosz légierő

JETfly  |  2009. 08. 15., 11:17

2015-re az orosz légierő repülőgép és helikopter állományának 50 %-át modernizált és új technikai eszközök fogják alkotni, mondta augusztus 12-én az újságíróknak Alexander Zelin vezérezredes, az orosz légierő parancsnoka. A vezérezredes az Orosz Légierő Napja alkalmából állt a média képviselői rendelkezésére. Augusztus 12-én Oroszországban a légierő napját ünneplik. 1912-ben ezen a napon Oroszország katonai vezetése parancsot adott ki, melynek értelmében a vezérkaron belül létrehoztak egy úgynevezett léghajózási részleget. Ettől a naptól számítják az orosz légierő megalakítását.

„Az új és modernizált repülőtechnikai eszközök megjelenése középtávon megerősíti az orosz légierő erejét egy esetleges ellenséges légitámadás fenyegetésének hatásos megelőzése érdekében”, - mondta Zelin. Az orosz légierő parancsnoka az utóbbi időben több alkalommal beszélt a légierő jövőjéről, átalakításáról, a megkezdett reformokról. Az elképzelések szerint a légierő a következőképpen fog alakulni:

Távolsági repülők

A parancsnok elmondása szerint a távolsági repülőerők fő típusai továbbra is a Tu-95MS, Tu-160 típusú stratégiai rakétahordozók, a Tu-22M3 típusú távolsági bombázók, valamint az Il-78 típusú légi utántöltő repülőgépek lesznek. Zelin elmondta, hogy „aktív munka folyik a távolsági repülőerők egy távlati repülő komplexumának (PAK DA = ПАК ДА - перспективный авиационный комплекс дальней авиации) létrehozása érdekében”.

Frontrepülők

A frontrepülők – a parancsnok értékelése szerint – a légierő fő komponense, amelynek állományában, napjainkban MiG-31B, Szu-27, MiG-29 típusú vadászrepülőgépek, Szu-24M típusú frontbombázók, Szu-25 típusú csatarepülőgépek és MiG-25R, Szu-24R típusú felderítők találhatóak.

Zelin kiemelte azt a tényt, hogy folytatódik a frontrepülők állományába tartozó repülőgépek modernizációja. 2008-ban kerültek átadásra az első felújított MiG-31BM típusú elfogó vadászrepülőgépek a hadsereg számára.

Folytatódik a légierő Szu-27 (Szu-27SM) és MiG-29 (MiG-29SMT) vadászrepülőgépeinek modernizációja „melynek eredményeképpen néhány egység átfegyverzésére kerül sor”.

A következő évtized elején előreláthatólag az orosz védelmi minisztérium nagy számban fog vásárolni Szu-35S és MiG-35S típusú, 4++ generációs repülőgépeket. Az orosz, ötödik generációs repülőgép kérdését is érintette Zelin. „2009 második felében a PAK megkezdi a repülési teszteket, és az elkövetkező években rendszerbe állhatnak a légierő kötelékében”, - mondta a légierő első embere. Mindezeken túl, a parancsnok elmondása alapján, a közeljövőben a frontrepülők állományába tartozó Szu-24 típust lecserélik az új, Szu-34 típusra.

Katonai-szállítórepülők

Napjainkban a katonai-szállítórepülők állományába An-124 és An-22 típusú nehéz, nagytávolságú katonai-szállítórepülőgépek, Il-76MD nehéz, An-12 közepes és An-26 könnyü szállító-repülőgépek taroznak.

Az An-22, An-12 és An-26 típusokat a közeljövőben kivonják a rendszerből. Zelin elmondta, hogy az An-26 típust az Il-112V könnyü repülőgép fogja felváltani, amellyel széles körben tudják végrehajtani a könnyü technikai eszközök szállítását, adott helyzetben deszantolását, és teszik ezt az előddel összehasonlítva üzemanyag-takarékos módon.

Az Il-112V első példányát 2010-re készítik el, még az első repülését 2011 elejére tervezik. Az elkövetkező időszakban csak a légierő számára több mint 70 darabot kívánnak vásárolni az egyelőre csak tervezőasztalon létező gépből. Zelin hozzátette, hogy 2011-ben megkezdődik a nagy felújításon átesett Il-76MD-90A repülőgép gyártása, új hajtómüvekkel.Az An-12-es típus leváltására hivatott repülőgép fejlesztése folyik, amely munkálatokban India is részt vesz.

Helikopterek

A jelenleg nagyszámban rendszerben lévő Mi-24 típusú harci helikopterek helyét az újgenerációs Mi-28N és Ka-52 típusú helikopterek fogják átvenni.

„Ebben az évben várhatóan teljes egészében befejeződnek a Ka-52 tesztjei. A Mi-28N helikopterek már megjelentek a hadsereg kötelékében, és ez év végéig minimum egy század átfegyverzését végre kívánjuk hajtani”, - mondta el az újságíróknak a parancsnok.

Ezen kívül ebben az évben megkezdődik a Ka-52 típusú helikopterek átadása is. A kiképző helikopterekkel kapcsolatban Zelin elmondta, hogy az ANSAT-U kiképző helikopterek első példányai még ebben az évben megérkeznek a főiskolára.

„A Ka-60U típusú kiképző helikopterek tesztjei egyelőre folynak, azok átadása 2011-ben kezdődhet meg”, - fejtette ki a vezérezredes.

Pilóta nélküli légijármüvek (UAV)

Zelin elmondása alapján hosszútávon a légierő átalakítása során a pilóta nélküli légijármüvek aránya elérheti a 40 %-ot a repülőgépek összessége tekintetében.

A parancsnok azt is hozzátette, hogy a pilóta nélküli légijármüvek új típusai 2011-től kezdődően fognak megjelenni a hadseregben. Ennek megfelelően az új technika „nem csak felderítő feladatok végrehajtására lesz képes, hanem harci feladatokat is el tud majd látni, amelyeket ma még a légierő személyzettel repülő repülőgépei végeznek”.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 04., 15:48
A Kínai Népköztársaság repülőiparának legkomolyabb seregszemléjét kétévente rendezik meg. A hivatalos nevén Kínai Nemzetközi Légi- és Űrkutatási Kiállítás a ritka alkalmak egyike, amikor a messze földről érkezők is megismerhetik a helyi fejlesztéseket, és véleményt alkothatnak a közeli - vagy távolabbi elképzelésekből.
2025. 01. 29., 12:12
Repülőműszaki szakmai héten vett részt január 21. és 24. között a pápai MH 47. Bázisrepülőtér repülést biztosító századának teljes állománya, hogy felkészüljön a repülőműszaki és a speciális repüléskiszolgálási feladatok szakszerű végrehajtására a 2025-ös kiképzési évben.
2025-02-17 13:29:58
A Magyar Honvédség KC-390 Millennium típusú szállító repülőgépének éves karbantartását a pápai légibázison települő nemzetközi Stratégiai Légiszállító Képesség program egyedülálló C-17-es hangárjában végzi a kecskeméti repülődandár repülőműszaki állománya.
2025-02-10 10:33:12
Alig hat héttel az évkezdés után ismét új légitársasággal bővül a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport menetrendje. A Budapest és a kazahsztáni Simkent városa között induló új, közvetlen összeköttetést a SCAT Airlines üzemelteti május 27-től, teljesen új célállomást adva hozzá a Budapest Airport folyamatosan bővülő desztinációs kínálatához.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 02. 17., 09:48
A Gulfstream Aerospace hamarosan átadja a megrendelőjének az utolsó G650(ER) business jetet. A jövő a G800-asoké, a váltómodell még az első félévben megkapja az amerikai Szövetségi Légügyi Hivataltól a szükséges tanúsítványokat.
2025. 02. 13., 09:18
A négynapos tanfolyam február 10-én kezdődött, a Kalkar-i Német Légierő Műveleti Parancsnokság NATO Allied Command Transformation (ACT) által akkreditált kiképzőközpontja, valamint az MH ÖMP Légierő Hadműveleti és Kiképzési Főnökség fegyvernemi részlege közös szervezésében.
2025. 02. 06., 10:02
Decemberben egy, akkor a nyilvánosság előtt még nem ismert megrendelő jelentette be az igényét nyolc, a gyártási fázis utolsó szakaszához érkezett Boeing 767F-re. Most kiderült: az ügyfél a UPS.
2025. 01. 31., 09:56
Beszélgetés Könczöl Ferenc ezredessel, aki 2025. január 1-től tölti be az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoki beosztását.

  Legfrissebbek most

2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.