2015-re az orosz légierő repülőgép és helikopter állományának 50 %-át modernizált és új technikai eszközök fogják alkotni, mondta augusztus 12-én az újságíróknak Alexander Zelin vezérezredes, az orosz légierő parancsnoka. A vezérezredes az Orosz Légierő Napja alkalmából állt a média képviselői rendelkezésére. Augusztus 12-én Oroszországban a légierő napját ünneplik. 1912-ben ezen a napon Oroszország katonai vezetése parancsot adott ki, melynek értelmében a vezérkaron belül létrehoztak egy úgynevezett léghajózási részleget. Ettől a naptól számítják az orosz légierő megalakítását.
„Az új és modernizált repülőtechnikai eszközök megjelenése középtávon megerősíti az orosz légierő erejét egy esetleges ellenséges légitámadás fenyegetésének hatásos megelőzése érdekében”, - mondta Zelin. Az orosz légierő parancsnoka az utóbbi időben több alkalommal beszélt a légierő jövőjéről, átalakításáról, a megkezdett reformokról. Az elképzelések szerint a légierő a következőképpen fog alakulni:
Távolsági repülők
A parancsnok elmondása szerint a távolsági repülőerők fő típusai továbbra is a Tu-95MS, Tu-160 típusú stratégiai rakétahordozók, a Tu-22M3 típusú távolsági bombázók, valamint az Il-78 típusú légi utántöltő repülőgépek lesznek. Zelin elmondta, hogy „aktív munka folyik a távolsági repülőerők egy távlati repülő komplexumának (PAK DA = ПАК ДА - перспективный авиационный комплекс дальней авиации) létrehozása érdekében”.
Frontrepülők
A frontrepülők – a parancsnok értékelése szerint – a légierő fő komponense, amelynek állományában, napjainkban MiG-31B, Szu-27, MiG-29 típusú vadászrepülőgépek, Szu-24M típusú frontbombázók, Szu-25 típusú csatarepülőgépek és MiG-25R, Szu-24R típusú felderítők találhatóak.
Zelin kiemelte azt a tényt, hogy folytatódik a frontrepülők állományába tartozó repülőgépek modernizációja. 2008-ban kerültek átadásra az első felújított MiG-31BM típusú elfogó vadászrepülőgépek a hadsereg számára.
Folytatódik a légierő Szu-27 (Szu-27SM) és MiG-29 (MiG-29SMT) vadászrepülőgépeinek modernizációja „melynek eredményeképpen néhány egység átfegyverzésére kerül sor”.
A következő évtized elején előreláthatólag az orosz védelmi minisztérium nagy számban fog vásárolni Szu-35S és MiG-35S típusú, 4++ generációs repülőgépeket. Az orosz, ötödik generációs repülőgép kérdését is érintette Zelin. „2009 második felében a PAK megkezdi a repülési teszteket, és az elkövetkező években rendszerbe állhatnak a légierő kötelékében”, - mondta a légierő első embere. Mindezeken túl, a parancsnok elmondása alapján, a közeljövőben a frontrepülők állományába tartozó Szu-24 típust lecserélik az új, Szu-34 típusra.
Katonai-szállítórepülők
Napjainkban a katonai-szállítórepülők állományába An-124 és An-22 típusú nehéz, nagytávolságú katonai-szállítórepülőgépek, Il-76MD nehéz, An-12 közepes és An-26 könnyü szállító-repülőgépek taroznak.
Az An-22, An-12 és An-26 típusokat a közeljövőben kivonják a rendszerből. Zelin elmondta, hogy az An-26 típust az Il-112V könnyü repülőgép fogja felváltani, amellyel széles körben tudják végrehajtani a könnyü technikai eszközök szállítását, adott helyzetben deszantolását, és teszik ezt az előddel összehasonlítva üzemanyag-takarékos módon.
Az Il-112V első példányát 2010-re készítik el, még az első repülését 2011 elejére tervezik. Az elkövetkező időszakban csak a légierő számára több mint 70 darabot kívánnak vásárolni az egyelőre csak tervezőasztalon létező gépből. Zelin hozzátette, hogy 2011-ben megkezdődik a nagy felújításon átesett Il-76MD-90A repülőgép gyártása, új hajtómüvekkel.Az An-12-es típus leváltására hivatott repülőgép fejlesztése folyik, amely munkálatokban India is részt vesz.
Helikopterek
A jelenleg nagyszámban rendszerben lévő Mi-24 típusú harci helikopterek helyét az újgenerációs Mi-28N és Ka-52 típusú helikopterek fogják átvenni.
„Ebben az évben várhatóan teljes egészében befejeződnek a Ka-52 tesztjei. A Mi-28N helikopterek már megjelentek a hadsereg kötelékében, és ez év végéig minimum egy század átfegyverzését végre kívánjuk hajtani”, - mondta el az újságíróknak a parancsnok.
Ezen kívül ebben az évben megkezdődik a Ka-52 típusú helikopterek átadása is. A kiképző helikopterekkel kapcsolatban Zelin elmondta, hogy az ANSAT-U kiképző helikopterek első példányai még ebben az évben megérkeznek a főiskolára.
„A Ka-60U típusú kiképző helikopterek tesztjei egyelőre folynak, azok átadása 2011-ben kezdődhet meg”, - fejtette ki a vezérezredes.
Pilóta nélküli légijármüvek (UAV)
Zelin elmondása alapján hosszútávon a légierő átalakítása során a pilóta nélküli légijármüvek aránya elérheti a 40 %-ot a repülőgépek összessége tekintetében.
A parancsnok azt is hozzátette, hogy a pilóta nélküli légijármüvek új típusai 2011-től kezdődően fognak megjelenni a hadseregben. Ennek megfelelően az új technika „nem csak felderítő feladatok végrehajtására lesz képes, hanem harci feladatokat is el tud majd látni, amelyeket ma még a légierő személyzettel repülő repülőgépei végeznek”.
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.