A MiG-25-ös típus történetét mindig is legendák és találgatások övezték. Számos, napjainkban is érdeklődésre számot tartó információt nem publikált még a szaksajtó. A Bolgár Légierő által alkalmazott Foxbatok történetéhez járulunk most hozzá néhány adalékkal.
A Varsói Szerződés tagállamai közül csak a Szovjetunió és Bulgária üzemeltette ezt a nagy teljesítményü, eredetileg elfogóvadásznak tervezett repülőgépet. A Bolgár Légierő az 1980-as években ütőképes, jól felszerelt alakulatokkal rendelkezett a dél-európai térségben. A felderítőkapacitás fejlesztése érdekében 1982-ben döntés született három darab MiG-25 RBS Foxbat felderítőváltozat, valamint egy darab MiG-25 RU Foxbat kétüléses gyakorlóváltozat beszerzéséről. Később tárgyalásokat folytattak további 16 darab MiG-25-ös beszerzéséről (8-8 felderítő és elfogóvadász), de a rendelést lemondták, és helyette MiG-29-esek és Szu-25-ösök kerültek beszerzésre.
A repülőgépek a „Tolbuhin” Légibázison üzemelő 26. Felderítőezred elkülönített egységében, az ORF-ben (Operatív Felderítő Egység) lettek rendszeresítve. A Foxbatok megbízhatóan üzemeltek, komolyabb meghibásodások nem fordultak elő. Mindössze egy MiG-25-ös semmisült meg, a „vörös 73” oldalszámú együléses RBS változat 1984. április 12-én éjszaka, bonyolult időjárási körülmények között. A pilóta a rossz idő miatt nem tudott leszállni, és a vészesen fogyó üzemanyag következtében katapultálni kényszerült, a repülőgép pedig földnek csapódott és megsemmisült.
A Varsói Szerződés 1990-es felbomlása után a bolgár Foxbatok üzemeltetése megnehezült, az alkatrész-utánpótlás akadozott, az üzemanyag-felhasználást pedig a korlátozott pénzügyi lehetőség miatt vissza kellett fogni. Az ORF-et feloszlatták, a gépek pedig nem repülhettek. Az immár fölöslegessé vált Foxbatokat 1991 májusában elcserélték a szovjetekkel öt darab MiG-23 MLD elfogóvadászra. A gépeket szovjet pilóták repülték át, és ezzel lezárult a bolgár MiG-25 Foxbatok története.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.