Az ötödik generációs F-35-ös fejlesztése egyre gyorsabban halad, azonban a Pentagon illetékese szerint a tempó növelése nehézségeket okozhat a beszállítóknál, illetve az automatizált karbantartási rendszer (ALIS) továbbra sem tökéletes.
A légierő részéről a program illetékese, Christopher Bogdan altábornagy elmondta, hogy az elkövetkező három évben a jelenlegi 40 helyett évi 120 gép kerül legyártásra. Ez a lépés leginkább a beszállítókra ró nagy terhet, ugyanis a több új gép legyártása mellett több üzemelő gép számára is biztosítani kell majd az alkatrészellátást.
Emellett továbbra sem tökéletes a típus ALIS névre hallgató szoftverrendszere, amely a napi üzemeléshez biztosít korszerü hátteret. Az ALIS-en keresztül történik a feladattervezés, a repülési terv kialakítása, a javítások és a tervszerü karbantartások nyilvántartása, illetve az alkatrészek megrendelése és nyomon követése.
A közelmúltban teljesítette szüzfelszállását az első olasz F-35
A rendszerrel kapcsolatos problémákat Bogdan altábornagy nem részletezte, azonban a Pentagon illetékesei szerint korábban lassú válaszidő és egyes repülési feladatokhoz kapcsolódó ún. „mission” fájlok betöltésének problémája jellemezte a rendszert.
Bár ismeretes, hogy korábban jelentős csúszások és költségtúllépések bonyolították a fejlesztést, Bogdan elmondása szerint 2011 óta sikerül tartani a tervezett menetrendet, sőt ma már a tervezett költségeknél 3-4 százalékkal olcsóbbra jön ki az F-35-ösök gyártása.
A NATO Görögországban megrendezett, a légi hadműveletek összehangolását célzó Ramstein Flag gyakorlatának különböző részterületeit az ARANYSAS decemberi számában - mintegy „felülnézetben” - bemutattuk. A végrehajtott repülésekbe és a gyakorlat „alulnézetébe” Tősér Péter alezredes, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár megbízott parancsnok-helyettese avatja be az olvasókat.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.