Az utóbbi időben elég népszerű téma lett a médiában az űrutazás témája. A tisztánlátás kedvéért foglaltuk össze: tudományosan mi is számít űrutazásnak, és ki lehet, ki számít űrhajósnak, űrutasnak, valamint ismert médiasztárunk űrhajós lehet-e?
Az első és legfontosabb paraméter tisztázása, mit is nevez a tudomány világürnek. A lexikonok szerint az égitestek közötti légüres térséget. Nincs éles határ a Föld légköre és a világür között. A legáltalánosabban elfogadott határvonal a Nemzetközi Asztronautikai Szövetség által meghatározott 100 kilométeres magasság, de a funkcionalizmus hívei szerint a világür ott kezdődik, ahol már létezhet orbitális mozgás. Az Amerikai Egyesült Államokban a 80 km magasságig eljutott pilótákat már asztronautáknak nevezik.
A kifejezések tárgyalásában a legegyszerübb dolgunk az ürhajóssal van, aminek meghatározása: az ürrepülést végrehajtó személy. A Nemzetközi Ürhajósszövetség alapításakor pontosabban meghatározta ezt a kifejezést, ami szerint ahhoz, hogy valaki ürhajós legyen, egyszer meg kell kerülnie a Földet. Ennek két feltétele, hogy 160 kilométeres magasságban, 8 km/másodperces sebességgel kell repülnie az ürhajónak.Az ürutas az a személy, aki valamely repülőeszközzel átlépte a világür határát.
Az előbbiekben megszerzett lexikális tudás alapján tekintsük át, hogyan lehet, egyáltalán lehet-e médiasztárunk ürhajós.Milyen adatok, információk jelentek meg az utóbbi időben erről az utazásról?Médiasztárunk állította, hogy a legújabb MiG feljuttatja őt az ürbe, megtapasztalhatja a súlytalanságot, és körberepülheti a Földet kívülről. A pontos időpontot még nem tudja, de az biztos, hogy nappal fog utazni.
A fent említettek alapján megállapíthatjuk, hogy nem ürutazásról van szó. Jelenleg egyetlen olyan vadászgép nem képes arra, hogy 160 kilométeres magasságban, 8 km/s sebességgel repüljön a Föld körül, amit a hírben említett cég vezető szakembere nyilatkozatában is megerősített.
Ennek fő oka, hogy az említett vadászgép szolgálati csúcsmagassága 25 000 méter, ami meg se közelíti még az amerikaiak által megadott nyolcvan kilométert sem.Ezek szerint médiasztárunk az esetlegesen létrejövő vadászgépes repüléssel nem lesz sem ürhajós, sem ürutas, mivel nem lép ki az ürbe. Ha azonban más szakértői vélemények szerint a 20 000 méter magasságban történő repülés már ürugrásnak számít, akkor említett médiasztárunkon kívül több magyar vadászrepülő-pilóta mondhatja magáénak a büszke címet: ürhajós.
Végezetül leszögezhetjük, hogy a MiG-31 legmodernebb változata sem ürugrásra, sem ürutazás végrehajtására nem alkalmas.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.