Elképzelhető, hogy a Gripen üzemeltetés terén felgyülemlett tapasztalatainak köszönhetően a Cseh Légierő lesz a gazdája a Gripen-képzésnek, sőt az is lehetséges, hogy a Svéd Légierő is velük fogja kiképeztetni a vadászpilótáit. Mindez nem légből kapott értesülés, a Èáslav Légibázison május 15-én kezdődött Lion Effort 2015 gyakorlat is ezt a tendenciát látszik erősíteni.
Svéd források is megerősítik a hírt: a Svenska Dagbladet a közelmúltban cikkezett arról, hogy a szükségesnél kevesebb repülési idő miatt az elmúlt évben több, a repülés biztonságát veszélyeztető esemény is bekövetkezett, közöttük két „majdnem-ütközés” is. A nyomás a Svéd Légierő vezetésén egyre nő. A Flygvapnet a gazdasági helyzet miatt sok repülőgépet kénytelen volt kivonni a rendszerből, az Orosz Légierő és a Haditengerészeti Légierő pedig egyre aktívabb. Hovatovább az oroszok átjáróházként kezelik a svéd légteret, ami jogosan háborítja fel a közvéleményt.
Cseh Gripen a Lion Effort 2015 hadgyakorlaton (Fotó: Varga György)
Az egyik lehetséges megoldás a Gripen alapkiképzés áthelyezése Såtenäs-ból, az eddigi bázisról Èáslav-ba, a Cseh Légierő bázisára. Ez azt is jelentené, hogy a svéd pilóta-növendékek, miután az SK-60-ason megszerezték a „szárnyaikat”, délre repülnének a további képzésre. A Svéd Légierő négy Gripen áttelepítésével a 88-ból jelentős forrásokat tudna felszabadítani és átdobni az északi Vidselbe, ahol a harcászati továbbképzés folyik, illetve több eszköze maradna a légtér védelmére, valamint a szárazföldi és tengerészeti erők támogatására.
A Svéd Légierőben nem ez lenne az első alkalom, hogy külföldi forrásokat vonnak be a kiképzésbe. A helikopter-pilóták képzése már jó ideje a Német Szárazföldi Erők Repülőiskolájában (Heeresfliegerwaffenschule), Bückenburgban folyik Eurocopter EC135-ös típusra. Mostanra a csehek is jelentős tapasztalatot szereztek a Gripen üzemeltetése terén, amire joggal lehetnek büszkék. Csehország logikus választás lenne Szlovákia számára is, akik szintén csatlakoznak a közeljövőben a Gripen-üzemeltetők nemzetközi közösségéhez – 8 illetve 14 gép lízingjét tervezik, a mennyiségről még nem született döntés. A másik külföldi kiképző központ Brazíliában lenne, amint lesz elegendő kiképzett oktatójuk. Gépekből nem lesz hiány, hiszen 36 darab Gripen E/F típust vásároltak, illetve C/D-ket lízingelnek a svédektől az új gépek leszállításáig.
A JETfly magazin 2000 óta szolgáltatja a friss hazai és nemzetközi híreket a katonai repülés világából! A töretlen bizalmat megköszönve kívánunk Olvasóinknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Repülős Élményekben Gazdag, Boldog Új Évet!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.