2024. 12. 26. csütörtök
István
: 415 Ft   : 398 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Blogon bukkant fel a kínai ötödik generációs vadászrepülőgép

JETfly  |  2010. 12. 29., 09:17

Nem mindennapi karácsonyi ajándékkal lepte meg egy kínai blog a világ katonai repülésért rajongók tömegét. Első ízben láthatóak tiszta fotók a fejlesztés alatt álló kínai lopakodó vadászrepülőgépről, amely a korábbiakban máshogy nem, csak több típusjelzés alapján volt ismert. A többek között J-14, J-20, J-XX típusjelzéssel ellátott repülőgép nagysebességű gurulási teszteket hajtott végre. Egyesek véleménye szerint a kiszivárogtatás nem a véletlen műve, hiszen Kína egyre büszkébb katonai erejére, haditechnikai fejlesztéseire.

A fotók alapján az új, negyedik generációs J-14 típusjelü kínai vadászrepülőgép (a nyugati kategória szerint ötödik generációs) az amerikai és orosz hasonló típusú repülőgépek keveréke. A repülőgép orr-része (a pilótafülke fülketető, a gép orra, a levegőbeömlő nyílások) a Lockheed Martin F-22 Raptor típushoz hasonlít, míg a farok rész (a vízszintes vezérsík, a függőleges vezérsíkok, a hajtómüvek gázkiáramló csatornák elrendezése) az orosz T-50 (PAK FA) típusra emlékeztet.

Van egy nagy kérdés, ami igazán izgatja a repülés szerelmeseit; milyen hajtómüvet alkalmaznak a J-14 prototípusában?

J-14 kínai ötödik generációs vadászrepülőgép

Egyes vélemények szerint a hazai hajtómü fejlesztési programok alkalmatlanok arra, hogy megfelelő hatómüvet állítsanak elő. A modernizált kínai H-6 típusú bombázó D-30KP, a JF-17 típusú repülőgép RD-93, a J-10 típusú repülőgép AL-31FN típusú hajtómüvet kapott, amelyek mindegyike orosz gyártmányú. A fentiek alapján nem elképzelhetetlen, hogy az orosz hajtómüvekbe vetett bizalom tovább folytatódik. Korábban napvilágot láttak olyan hírek, miszerint Oroszország az AL-41F1Sz (117Sz gyártmányjelzésü) típusú hajtómüvet ad el Kínának.

J-14 kínai ötödik generációs vadászrepülőgép

Az információ azonban spekulációnak bizonyulhat, hiszen kicsi annak az esélye, hogy Oroszország éppen Kínának adná el egyik legmodernebb fejlesztésü hajtómüvét, amelyet a PAK FA vadászrepülőgépnél is használnak. Más vélemények szerint a hazai gyártású WS-15 típusú hajtómüvek alkalmazása szintén kizárható, mivel valószínütlennek tünik, hogy egy viszonylag új, nem kiforrott hajtómüvet használjanak a kísérleti repülőgépen.

J-14 kínai ötödik generációs vadászrepülőgép

A kínai ötödik generációs vadászrepülőgép fejlesztésén a Chengdu Aircraft Corporation és a Shenyang Aircraft Corporation közösen dolgozik.

J-14 kínai ötödik generációs vadászrepülőgép

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-14 16:00:42
Kovács Krisztián ezredest nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár új parancsnokává 2025. január elsejei hatállyal. Elődje, dr. Bali Tamás dandártábornok az MH Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokság parancsnokhelyetteseként folytatja katonai szolgálatát.
2024-12-11 16:45:48
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a World Finance szaklap “Carbon Awards 2024” programjában karbonintenzitásának csökkentéséért és a fenntarthatóbb üzemelésért bevezetett gyakorlatok elismeréseként elnyerte a “Legjobb légitársaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért” elismerést.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 12. 19., 11:57
A két H225M helikopter megérkezése, azt jelenti, hogy a megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
2024. 12. 17., 12:25
A keskenytörzsű, közepes hatótávolságú utasszállítóhoz a légitársaság az amerikai Azorra lízing- és vagyonkezelő cég közvetítésével jutott hozzá.
2024. 12. 15., 22:13
Annak idején, amikor a Lockheed a P-3 Orion tervezésébe fogott, nem is volt kérdéses, hogy az óceánnal körülvett Ausztrália légierejénél is megjelenik majd a típus, de hogy valamivel több, mint fél évszázadon át, 2023 végéig repül majd a kengurus felségjellel, azt talán ők sem gondolták.
2024. 12. 13., 10:46
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál tett látogatást dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.

  Legfrissebbek most

A JETfly magazin 2000 óta szolgáltatja a friss hazai és nemzetközi híreket a katonai repülés világából! A töretlen bizalmat megköszönve kívánunk Olvasóinknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Repülős Élményekben Gazdag, Boldog Új Évet!

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.