Itt találod az összes cikket a „Légierők” témában!
Nagy népszerűségnek örvend a korábban már Kecskeméten, a Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatón is többször látott, olasz Frecce Tricolori, mely több évtized után új típussal fogja repülni bemutatóit.
Lengyelország legújabb beszerzésével ismét a hírek szereplője: 2024. augusztus 13-án ünnepélyes keretek között írták alá azt a szerződést, melynek értelmében 96 AH-64E Apache harci helikoptert vásárolnak a Boeingtől.
2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.
2024. július 24-én lezuhant Ausztráliában az Olasz Légierő egyik Eurofighter Typhoon vadászbombázója, mely a Pitch Black nemzetközi hadgyakorlaton vett részt.
Portugália védelmi minisztere, João Nuno Lacerda Teixeira de Melo, június végén jelentette be, hogy a légierő modernizációjának következő lépéseként az Embraer Super Tucano kiképző és könnyű harci repülőgép új változatát vásárolnák meg.
2024. július 12-én, pénteken, dinamikus programját gyakorolta Gdynia-ban a Lengyel Légierő M-346 Demo Team bemutató pilótája. Helyi idő szerint 13 óra 8 perckor a repülőgép lezuhant, kioltva Robert „Killer" Jeł őrnagy életét.
A legfrissebb információk szerint Svédország - a légierő modernizációs folyamatának részeként - már 2024 vége előtt dönthet a kiöregedő Lockheed Martin C-130H szállító repülőgép flottájuk cseréjéről.
2024. június 4-én, helyi idő szerint 10 óra körül, lezuhant a Török Légierő egyik SIAI-Marchetti SF-260D típusú kiképző repülőgépe.
Kanada kormánya május végén jelentette be, hogy 11,2 milliárd kanadai dollárt fordít az ország katonai kiképző repülőgép flottájának modernizálására.
A leendő cseh F-35-ös hajózók kiképzésére az Egyesült Államokban, a Nemzeti Gárda arkansasi Ebbing Légibázisán kerülhet sor.
2024. május 13-án az Amerikai Légierő Sheppard Légibázisán állomásozó egyik T-6A Texan II típusú kiképző repülőgép katapultülése lépett működésbe a földön, mutatjuk Olvasóinknak a bázis hivatalos közleményét.
Egy évszázad hosszú idő, még a légi hadviselés viszonylag rövid történetében is. Távoli szövetségesünk, a Kanadai Királyi Légierő idén ünnepli fennállásának kerek évfordulóját.
Történelmi pillanat a Horvát Légierőnél: a mai napon, 2024. április 25-én, csütörtökön, megérkezett Horvátországba az első hat Rafale vadászbombázó.
Mint ahogy arról már közösségi oldalunkon is beszámoltunk, 2024. március 8-án egy korszak véget ért a Kanadai Királyi Légierő történetében, melynek következtében a nagy múltra visszatekintő pilótaképző rendszerük is átalakul.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.
20 évvel ezelőtt, 2004. március 16-án érkezett meg Olaszországba két F-104 Starfighter kíséretében az első Eurofighter Typhoon. A jeles évforduló alkalmából nem maradhatott el egy jubileumi festésű példány bemutatása sem.
2024. március 20-án, szerdán, kiképzési repülés végrehajtása közben az Égei-tengerbe zuhant a Görög Légierő egyik F-16-os vadászbombázója.
A napokban újabb típussal bővült a Lengyel Légierő flottája, ugyanis megérkezett a két megrendelt Saab 340 korai előrejelző és légtérellenőrző (Airborne Early Warning and Control) repülőgép első példánya.
Azerbajdzsán már évek óta folytat tárgyalásokat Pakisztánnal a JF-17-esek beszerzése kapcsán: a legfrissebb hírek szerint megszületett a megállapodás, ami már továbbfejlesztett radarrendszerrel és a legmodernebb fegyverzettel felszerelt harci repülőgépekről szól.
Évek óta húzódik már a kiöregedő svéd C-130H szállító repülőgép flotta váltótípusának kiválasztása, most azonban úgy tűnik, 2024-ben eldől, hogy amerikai vagy brazil típus lesz-e a befutó.
A Szaúdi Királyi Légierő bemutató köteléke, a Saudi Hawks, a magyar közönség számára sem ismeretlen, hiszen 2021-ben részt vettek a Kecskeméten megrendezett Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatón. A csapatról most friss hírek láttak napvilágot!
Thaiföld továbbra sem tett le azon szándékáról, hogy modernizálja harci repülőgép flottáját: választásuk az amerikai fél részéről korábban már elutasított F-35-ösre vagy Gripen üzemeltetőként az új Gripen E/F-re esne.
Kanada kormányának hivatalos weboldalán jelent meg ismét az a felhívás, melynek értelmében a korábban már leszerelt katonákat várják vissza a haderőhöz, beleértve a légierőt is: a kapcsolódó, betöltetlen pozíciókat is publikálták.
A mai napon, 2024. január 29-én, Csehország védelmi minisztere Jana Černochová és az Egyesült Államok prágai nagykövete, Bijan Sabet aláírta a 24 db, ötödik generációs F-35A beszerzésére vonatkozó megállapodást.
2024. január 25-én kiképzési repülésre szállt fel a Török Légierő C-160D típusú repülőgépe, feladatát ugyanakkor nem tudta megkezdeni: röviddel a felszállást követően kényszerleszállást hajtott végre a Kayseri légibázison.
Az év eleji időszak mindig az újrakezdésé, ez most hatványozottan igaz a Svéd Légierő leendő JAS 39 Gripen vadászpilótáinak képzésére is, ami a hazai helyszínek után az elkövetkező évtizedben Olaszországban valósul meg.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Románia 10 példányt modernizál IAR-99 Soim flottájából, "SM" változatra. A napokban közzétett információk szerint az első korszerűsített példány tesztrepülése hamarosan megkezdődhet.
Az Amerikai Légierőhöz számos, különleges karácsonyi szokás is fűződik. Ezek közül minden bizonnyal a Télapó szánját követő NORAD-akció a leghíresebb, mely minden év decemberének sokak által várt eseménye - és amelynek történetéről már az Aranysas magazin is beszámolt.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, zajlik a tajvani F-16-osok modernizációja. Friss hír a korszerűsítés kapcsán, hogy az utolsó példány munkálatai is befejeződtek.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, a Svéd Légierő pilótaképző rendszere is átalakul: Svédország külföldre szervezi ki a képzést, választásuk az egyre népszerűbb olaszországi pilótaképző iskolára esett.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Románia exnorvég F-16-osokkal bővíti flottáját. Az első három példány 2023. november 29-én meg is érkezett keleti szomszédunkhoz.
2023. szeptember 27-én jelentették be, hogy a cseh kormány jóváhagyta 24 db, ötödik generációs F-35A típusú harci repülőgép megvásárlását, mellyel leváltják 14 gépes JAS 39C/D Gripen flottájukat.
2023. szeptember 14-én terjedt el a repülős oldalakon az a Franciaországban készült fotó, melyen az első horvát részre leszállítandó Dassault Rafale vadászbombázó látható.
2023. szeptember 6-án, a Lockheed Martin Greenville-i üzemében bemutatták a Szlovák Légierő részére készült első F-16C Block 70 vadászbombázót.
2023. július 26. fontos dátum a cseh haderő történetében, hiszen a mai napon érkezett meg az első két AH-1Z Viper harci helikopter a Náměšt nad Oslavou melletti 22. Helikopter Bázisra.
Fülöp-szigetek légiereje a közelmúltban írt alá szándéknyilatkozatot Svédországgal, mely előszobája lehet egy jövőbeni, 12 darabos Gripen beszerzésnek. A Gripenek mellett a Lockheed Martin F-16-osa maradt még esélyes a légierő régebb óta húzódó, modernizációs terveiben.
Az Egyesült Államok több követelményre hivatkozva, elutasította az ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépek eladását Thaiföld részére.
Újabb fontos mérföldkőként a Portugál Légierő KC-390-es programjában, 2023. május 20-án hivatalosan is megalapították a típust majd üzemeltető 506. Szállítórepülő Századot.
Az Olasz Légierő és a Brit Királyi Légierő megállapodást írt alá a brit hajózók és oktatók IV. fázisú képzéséről a szardíniai Decimomannuban található Nemzetközi Repülőkiképző Iskolában.
Az Egyiptomi Légierő március elején ünnepelte a Rafale-on teljesített 10 000. repült órát, elsőként elérve a típussal a külföldi üzemeltetők közül ezt a mérföldkövet jelentő eseményt.
Úgy tűnik, tovább folytatódik Európában a Lockheed Martin sikersorozata az F-35-ös eladások kapcsán, hiszen a közelmúltban jelentették be, hogy Románia is az ötödik generációs típussal modernizálná légierejét.
Nem egyszerű feladat nyomon követni a dél-amerikai légierők fejlesztési programjait. Számos esetben nem találkozik az adott ország elképzelése az anyagi, politikai vagy technikai lehetőségekkel.
Spanyolország hamarosan további Eurofighter Typhoon vadászbombázókat vásárolhat. Ez a terv a közelmúltban, az olaszországi Milánóban tartott találkozón merült fel az Eurofighter programban részt vevő 4 nemzet képviselői között.
Az ARANYSAS magazinban már többször mutattak be különböző „baráti tűz” eseményeket, melyek során tévedésből saját erők okoztak veszteséget. Az említett esetek többsége Amerikában vagy Nyugat-Európában történt, most viszont egy kevésbé ismert lengyel történet részleteit tárják az Olvasók elé.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.
Az Aero Vodochody elvégezte mind a 16 együléses L-159 ALCA nagyjavítását és az utolsó példányt is sikeresen átadták a Cseh Légierőnek. Az L-159-esek üzembentartását további nyolc évvel meghosszabbították és egyéb műszaki fejlesztésekre is sor került.
2023. március 7-én a déli órákban, kötelékrepülés közben összeütközött az Olasz Légierő két SIAI-Marchetti S-208M típusú kiképző repülőgépe, személyzetük életét vesztette a katasztrófa során.
2022 decemberében kaptak szárnyra azok a hírek, mely szerint a Görög Légierő használt C-130J Hercules közepes, katonai szállító repülőgépeket kíván beszerezni a kiöregedő C-130B és C-130H változatok helyére.
Az utóbbi időszakban a Cseh Légierő jövőjét boncolgató hírek nagy része a lehetséges F-35-ös beszerzésről szólt, a hadrendben lévő Gripen flottáról viszont kevesebb szó esik.
Bulgária január végéig két hajtóművet kap a MiG-29-es vadászrepülőgépekhez, melyek üzemeltetése egyre nagyobb kihívás elé állítja a légierőt.
2022. december 7-én ünnepélyes keretek között ismét aktív szolgálatba állt a Lengyel Légierő Radom/Sadkow repülőtere: a ceremónia részeként visszatértek Dêblin-ből az első PZL-130TC-II Orlik kiképző, illetve PZL M-28B Skytruck szállító repülőgépek.
Az Aero Vodochody több kontinens számos országának nagyjavít, illetve modernizál repülőgépeket. Két évig tartó nagyjavítás után ezúttal három L-39ZA-t repültek át „saját lábon” a nigériai Kano repülőterére.
A bolgár honatyák további nyolc darab F-16C/D Block 70 vadászbombázó beszerzését szavazták meg a közelmúltban. Az újabb tranzakció közel 1,3 milliárd dollárjába kerül az adófizetőknek.
Az Olasz Légierő a közelmúltban indította el az első, IV. fázisú tanfolyamot az olasz és külföldi vadászpilóták számára a szardíniai Decimomannu légibázison.
Eurofighter Typhoon flottájának üzemeltetési nehézsége vagy éppen cseréje kapcsán gyakori szereplője a repülős híreknek Ausztria légiereje. Ezúttal az ötödik generációs F-35-ös típus került szóba nyugati szomszédunknál.
Közel egy éve, 2021 decemberében számoltunk be lapunkon arról, hogy Románia vásárolna a nyugdíjazott, norvég F-16-os flottából. A tervből mára valóság lett, a felek 2022. november 4-én írták alá a beszerzésre vonatkozó szerződést.
2022. február 24-ét követőn alaposan megváltozott a világunk. Az orosz támadás nyomán sok országnak kellett újragondolnia a külpolitikáját, így a semleges Finnország és Svédország felvételét kérte a NATO-ba. Az új tagjelöltek közül ezúttal annak az országnak a légierejét mutatjuk be, amely már jelenleg is igen fontos partnere a kecskeméti vadászrepülőknek.
2022 júliusában számoltunk be lapunkon arról, hogy Csehország az ötödik generációs F-35-össel váltaná le meglévő, 14 gépes JAS 39C/D flottáját. A lehetséges beszerzés folyamatának soron következő lépését a közelmúltban teljesítette a cseh Honvédelmi Minisztérium.
A Saab napokban nyilvánosságra hozott sajtóhíre szerint, megoldódni látszik a Dél-afrikai Légierő Gripen flottájának szárnyaszegett sorsa, hiszen új karbantartási és üzemeltetési szerződést kötöttek a felek.
2022. július 29-én ünnepélyes keretek között hajtotta végre utolsó leszállását a Holland Királyi Légierő F-16-osa az arizonai Tucson nemzetközi repülőtéren. Búcsú 32 év után.
A Katari Légierő első hat kadétja teljesítette az International Flight Training School (IFTS) vadászpilóta képző programjának 4. fázisát.
A mai napon, 2022. július 20-án jelentette be Petr Fiala cseh miniszterelnök, hogy a meglévő 14 gépes JAS 39C/D Gripen flottát ötödik generációs F-35-ösökre cserélnék, az amerikai féllel való tárgyalások megkezdésére pedig most rá is bólintott a kormány.
Dánia védelmi minisztere, Morten Bødskov a napokban jelentette be, hogy az eredeti tervekkel ellentétben három évvel kitolják az F-16-osok nyugdíjazásának időpontját.
Az Aranysas magazin 2022. júniusi számában olyan ukrajnai repülőterekről is olvashatunk, amelyek nevei a közelmúltban sajnos szerepeltek a hírekben.
Az International Flight Training School (IFTS), az Olasz Légierő és a Leonardo cég együttműködéséből született repülőiskola a közelmúltban a Luftwaffe két pilótájának adta át az első Phase IV (Advanced/Lead-In to Fighter Training) oklevelet olaszországi kiképzésük befejezését követően.
2022. május 21-22-én repülőnapot rendeztek a Francia Légierő 709-es Cognac-Châteaubernard légibázisán: a rendezvény második napja azonban nem zajlott le eseménytelenül, összeütközött a Vautour Bravo demo csapat két Rafale vadászbombázója.
Mint ahogy arról korábban már sokszor olvashattunk, az osztrák Eurofighter Typhoon vadászbombázók karbantartása drága és jellemzőiket tekintve sem tartoznak már az élvonalba. A svéd Saab repülőgépgyártó cég kormányközi megállapodást kíván kötni az osztrák vezetéssel a Gripennel kapcsolatban.
Újabb eladási esély a Dassault előtt, hiszen Szerbia is tárgyalásokat folytat Franciaországgal 12 darab új Rafale vadászbombázó megvásárlásáról – közölte a közelmúltban a sajtóval Aleksandar Vučić elnök.
Az Egyesült Államok légierejének (USAF) 2023-as tervezett költségvetését nemrég küldték meg a Kongresszusnak és ez fontos változásokat hoz a repülőgép-flottát illetően is.
A napokban felröppent információk szerint Törökország 80 darab Eurofighter Typhoon vásárlását fontolgatja merevszárnyú harci repülőgép flottájának modernizálása érdekében.
A legfrissebb hírek szerint az amerikai Bell Textron megkezdte az első AH-1Z Viper harci helikopter gyártását a Cseh Légierő számára.
Kettős katasztrófa történt 2022. március 2-án a Román Légierőnél: újabb MiG-21-es zuhant le az esti órákban, ezt követően pedig egy, a keresésére induló IAR 330 Puma helikopter is a földnek csapódott.
Kolumbia légiereje is modernizálás előtt áll, ami nemcsak a búcsúzó Kfir flotta váltótípusa kapcsán lesz érdekes, hanem az új típusra kerülő vadászpilóták kiképzésében is. Európai típus esélye Dél-Amerikában?
A brazil Embraer repülőgépgyártó vállalat a napokban Montenegróban mutatta be az EMB314 Super Tucano kiképző és könnyű harci repülőgépet.
A legfrissebb hírek szerint 2023-ban mégsem veheti át megrendelt, új F-16V flottájának első példányait a Bolgár Légierő.
A napokban számoltunk be lapunkon arról, hogy nyugdíjba vonult a brit BAe 146-os flotta: friss cikkünkben pedig már a repülőgépek váltótípusát is bemutathatjuk Olvasóinknak.
2021-ben az újabb, M-346-os kiképző repülőgépekre vonatkozó eladás bejelentésekor még nem nevezték meg a rendelő kilétét, mostanra azonban már fotókkal is bizonyítható, hogy Katar is csatlakozott a típust üzemeltetők sorához.
Norvégia után várhatóan Dánia lesz a következő ország, mely a hamarosan beérkező, ötödik generációs F-35A-k miatt eladásra kínál az F-16-os flottájából.
Az Air France a hosszútávú járatokon az üzleti és prémium economy osztályú utasok számára olyan kiegészítő, kényelmi csomagot biztosít, amely jelentős részben újrahasznosított anyagból készül.
2022. január 19. fontos dátumként vonul be a Görög Légierő történelemkönyvébe, hiszen ezen a napon érkezett meg az első hat Dassault Rafale vadászbombázó a Tanagra légibázisra.
2022. január 6. fontos dátumként vonul be a Norvég Királyi Légierő történelemkönyvébe, hiszen az ötödik generációs F-35-ösök ezen a napon vették át a fegyveres készenléti szolgálatot a búcsúzó F-16-osoktól.
2021 végén új típust vehetett át a Bolgár Légierő: december 15-én három, míg december 17-én egy Zlin Z 242L könnyű, légcsavaros kiképző repülőgép érkezett meg Bulgáriába. Mutatjuk a fotókat!
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, nyugati szomszédunk döntést hozott a kiöregedő Alouette III típusú, könnyű szállító helikopterek leváltására. Nézzük, melyik gyártóval szerződött Ausztria!
Öt és fél évvel a megrendelést követően a közelmúltban, 2021. december 14-én érkezett meg Kuvaitba az első két Eurofighter Typhoon vadászbombázó.
2021. december 14-én, kedden érkezett meg Romániába az az amerikai C-130H Hercules, mely hamarosan aktív szolgálatba állhat a Román Légierő flottájában.
Aleksandar Vučić szerb elnök 2021. december 12-én jelentette be hivatalosan, hogy az elkövetkező két évben 29 helikopter érkezhet a szerb haderőhöz.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, 2021 decemberében nyugdíjazza F-16-os flottáját a Norvég Királyi Légierő. Vajon milyen sors vár a búcsúzú vadászbombázókra a jövőben?
Újabb győzelmet aratott a Lockheed Martin ötödik generációs típusa Európában: a 2021. december 10-én kihirdetett döntés értelmében az ötödik generációs F-35A lett a befutó.
A Thai Királyi Légierő parancsnoksága megegyezett a Textron Aviation Defense céggel 8 darab AT-6E Wolverine könnyű, támadó repülőgép beszerzéséről.
Az amerikai hajózók által vezetett hat Super Tucano szeptember 15-én indult el a Moody Légibázisról és szeptember 24-ig kellett volna megérkezniük Nigériába, ám az átrepülés az izlandi rossz időjárás miatt kissé megkésett.
Törökország 40 db új F-16 Block 70-es vadászbombázóval és a meglévő flotta modernizálásával fejlesztené légierejét, kérdés azonban, hogy az Egyesült Államok rábólint-e az üzletre.
A kiöregedő bolgár MiG-29-esek nagyjavításáról már korábban döntést hoztak, ám a jelen helyzet szerint úgy tűnik, hogy nem lesz zökkenőmentes a flotta korszerűsítése.
A közelmúltban hozták nyilvánosságra azt a bejelentést, mely szerint az indiai kormány jóváhagyta 56 darab wingletes C-295MW megvásárlását.
A vírushelyzet miatt módosított határidővel, de várhatóan hamarosan átadásra kerülhet a Kuvaiti Légierő 28 darabos F/A-18E/F Super Hornet flottája.
2021. július 28-án újabb C295-ös szállító repülőgépet vett át a Cseh Légierő: ezúttal a második, wingletes változatú Airbus C295MW csatlakozott a flottához.
Jól halad a görög Rafale beszerzési program, hiszen néhány hónappal a szerződés aláírását követően már át is adták az első példányt Görögország számára.
2021. június 22-én, kedden egy háromgépes F-16-os kötelék búcsúzott el szimbolikusan a Leeuwarden légibázistól: a vadászbombázók a híres Elfstedentocht útvonalat repülték végig, elköszönve ezáltal a frízföldi lakosoktól is.
2021. június 9-én, ünnepélyes keretek között mutatták be azt a négy MiG-29-es vadászgépet Szerbia Batajnica légibázisán, melyeket Fehéroroszország adományozott déli szomszédunknak.
2021. május 28-án, pénteken Andrej Plenković horvát miniszterelnök bejelentette, hogy 12 darab használt példányt vásárolnak Franciaországtól a Dassault Rafale F3R típusból, összesen 999 millió euró értékben.
A kanadai kormány mintegy 30 millió dollárt költ a Snowbirds műrepülő kötelék gépeinek modernizációjára, miután elvetették a jóval költségesebb opciót jelentő új típus beszerzését.
Az Amerikai Légierő költségcsökkentést javasol azáltal, hogy harci repülőgép flottáját több mint 100 példánnyal csökkentené.
A svéd védelmi beszerzésekért felelős állami ügynökség (FMV) 2021. május 5-én hivatalosan is bejelentette, hogy döntés született a Svéd Légierő új, alapfokú kiképző repülőgép beszerzendő típusáról.
2021. április 20-án, kedden, helyi idő szerint 14 óra 30 perc körül lezuhant a Román Légierő egyik MiG-21-es vadászgépe Maros megyében.
Lengyelország és az Egyesült Államok kormánya 2021. április 12-én véglegesítette azt a szerződést, melynek értelmében öt darab, használt C-130H Hercules érkezhet a Lengyel Légierőhöz.
Két nappal a Török Csillagok katasztrófája után, 2021. április 9-én újabb repülőgépet vesztett a Török Légierő.
2021. április 7-én, gyakorlórepülés közben lezuhant a Magyarországon is igencsak nagy népszerűségnek örvendő, Török Csillagok bemutató kötelék egyik gépe.
A mai napon, 2021. március 25-én érkezett meg Portugáliából az utolsó megrendelt F-16-os vadászbombázó, mellyel teljessé vált a Román Légierő flottája.
2021. március 22-én, hétfőn összeütközött a Tajvani Légierő két F-5E Tiger II típusú könnyű vadászrepülőgépe. Az 5286 és 5287 oldalszámú példányok 15 óra után nem sokkal tűntek el a radarok képernyőjéről.
Lengyel barátaink sok mindenhez kiválóan értenek, ám a légi hadviselés ezek közül is kimagaslik. Második világháborús elődeik nyomdokain járva katonáik méltó utódoknak bizonyulnak.
2020 novemberében már ígéretes hírek érkeztek a horvát vadászgép tenderről: a beérkezett pályázatok kiértékelése után 2021-ben akár már győztest is hirdethettek volna. Nem így lesz.
A lengyel PAP hírügynökség Mariusz Błaszczak védelmi miniszterrel közölt interjújából fény derült az ötödik generációs F-35-ös flotta leendő állomáshelyére.
Szakértők szerint az F-35 program elszálló költségei miatt az Egyesült Államok légiereje (USAF) fontolóra vette, hogy közel két évtizeddel az utolsó példány megrendelését követően újra F-16-os vadászbombázókat vásároljon.
2021. január 17-én hajtotta végre első repülését a Görög Légierő F-16V szintre modernizált vadászbombázója a Hellenic Aerospace Industry (HAI) üzemének is helyet adó Tanagra légibázison.
2021. január 13-án az indiai vezetés jóváhagyta 83 darab hazai gyártású Tejas LCA (Light Combat Aircraft – könnyű harci repülőgép) beszerzését az Indiai Légierő számára.
A katonai pilóták képzéséről, új nemzetközi repülőiskolák nyitásáról az elmúlt időszakban számtalan friss hírt olvashattunk: a görög-izraeli és az olasz kezdeményezés után most Portugália terveiről számolhatunk be.
Az Európai Unióból való kilépése óta az Egyesült Királyság a globális politikában is új utakat keres, London számára kiemelt fókusszal bír a Törökországgal való katonai együttműködés megerősítése, melynek keretei között a török TF-X ötödik generációs harci repülőgép programját is támogatják.
A Szerb Védelmi Minisztérium illetékesei szerint országuk komoly érdeklődést mutat a Boeing/Saab T-7A Red Hawk könnyű harci- és kiképzőrepülőgép iránt, melyet a hazai fejlesztésű G-4 Super Galeb és J-22 Orao típusok utódjának szánnak.
A búcsúzó Saab J105OE flotta után itt az újabb hír az Osztrák Légierő háza tájáról: Klaudia Tanner védelmi miniszter napokban tett bejelentése szerint már keresik a C-130 Herculesek váltótípusát.
Az Olasz Légierő és a Leonardo vállalat szoros együttműködésben dolgozik egy új kiképzőiskolán, amely a nem túl távoli jövőben nyithatja meg kapuit a szardíniai Decimomannu légibázison.
2020. december 16-án különleges eseményre került sor a Finn Légierő Akadémiáján, Tikkakoskiban, ahol a Hawk kiképző repülőgép szolgálatban állásának 40. évfordulóját ünnepelték, melyhez kötődően egy különleges, kék-fehér festésű gépet is bemutattak.
2020. december 9-én, Deblinben ünnepélyes ceremónia keretei között búcsúztatta a szolgálatból a Lengyel Légierő a TS-11 Iskra kiképző repülőgépet, amely igen hosszú szolgálat után adja át a helyét az M-346 Bielik típusnak.
Modernizálja Mi-171S szállító helikoptereit a Cseh Légierő, az erről szóló megállapodást Lubor Koudelka, a beszerzésekért felelős helyettes védelmi miniszter és Radomir Dagel, a LOM Praha állami vállalat kereskedelmi igazgatója írta alá.
2020. november 18-án az Egyesült Államok kormánya és a Lockheed Martin hivatalosan is ajánlatot tett a svájci kormány által kiírt vadászrepülőgép tenderen, melyre az F-35-öst ajánlják.
A kormányközi megállapodás nemcsak Magyarországnak és Szlovákiának jó, hanem erősíti a NATO képességét is, hiszen a két ország légtere egyben NATO-légtér is – jelentette ki Benkő Tibor honvédelmi miniszter, miután szlovák kollégájával aláírta a két ország közötti légtérrendészeti megállapodást november 30-án, hétfőn Pozsonyban.
A horvát védelmi miniszter 2020. november 11-én jelentette be, hogy megkezdték a vadászgép tenderre beérkezett ajánlatok kiértékelését: ezek alapján amerikai, francia vagy svéd típus válthatja a horvát MiG-21-eseket.
A Szlovák Köztársaság Védelmi Minisztériuma a közelmúltban jelentette be, hogy a légierő számára új sugárhajtású gyakorlógépet keres, amivel a jövőbeli F-16-os hajózók alapkiképzését helyben meg tudják oldani, és nem lenne szükséges ezért az Egyesült Államokba küldeni őket.
Hollandia védelmi minisztere 2020. október 13-án jelentette be, hogy a tervezettnél előbb nyugdíjazhatják a Holland Királyi Légierő négy C-130H típusú szállító repülőgépét.
A Textron Aviation Defense a napokban jelentette be, hogy szerződést kötött a Thai Királyi Légierő parancsnokságával egy integrált képzési rendszer létrehozásáról a Kamphaeng Saen Légibázison települt kiképző központ számára.
Brazíliában elkezdték a Gripen E brazil változatának tesztjeit – a fegyverrendszer és Link BR2 kommunikációs rendszer mellett azt is vizsgálják, hogyan felel meg a repülőgép a speciális trópusi viszonyoknak.
Az osztrák védelmi miniszter, Klaudia Tanner 2020. szeptember 21-én jelentette be, hogy 18 darab AW169M típusú helikoptert vásárolnak a Leonardo cégcsoporttól, közel 300 millió euro értékben.
2020. szeptember 25-én, helyi idő szerint délelőtt 9 óra körül, kiképzési repülés végrehajtása közben lezuhant a Szerb Légierő egyik MiG-21UM vadászgépe. Megérkeztek az első helyszíni felvételek.
A baranovocsi 558. Repülőgépjavító Üzemben végrehajtották a Bolgár Légierő első két Szu-25-ös csatarepülőgépének a nagyjavítását. Mutatjuk a fotókat!
A montenegrói védelmi minisztérium bejelentette az ország első többfeladatú Bell 505 JetRanger X helikopterének átadását. Az átadó ünnepségre a podgoricai Prince Danilo Légibázison került sor Predrag Boskovic védelmi miniszter jelenlétében.
Kiriákosz Micotákisz, görög miniszterelnök ambíciózus fegyverkezési programot jelentett be a 2020. szeptember 12-én kezdődött Thesszaloniki Nemzetközi Vásáron. Ennek részeként 18 db Rafale érkezhet a Görög Légierőhöz.
Indonézia újabb meglepetéssel állt elő a fegyverkezési terveit illetően: szándékában áll az összes osztrák Eurofighter Typhoon vadászbombázó megvásárlása.
Újabb váltás következik a BAP (Baltic Air Policing) misszióban, 2020. szeptemberétől vezető nemzetként ismét az Olasz Légierő őrzi Typhoon-jaival a Baltikum légterét a litván Šiauliai légibázisról.
Mint ahogy arról már lapunkon is beszámoltunk 2020 elején megkezdődött a finn HX tender pályázóinak tesztelése, kiértékelése. A védelmi minisztérium napokban tett bejelentése alapján azonban a koronavírus erre a programra is hatással van.
A csapat kezdetben a Stardusters nevet viselte, de hat bemutatót követően már a bázis környékén népszerű indián mítoszokból származó, a természeti elemek segítségével győzelmet arató Viharmadár - angolul többes számban Thunderbirds - lett.
Klaudia Tanner osztrák védelmi miniszter a 2020. július 6-án megtartott konferencián beszélt az ország légierejét érintő kérdésekről, többek között a Saab 105-ös kiképző repülőgépek nyugdíjazásáról.
A cseh légierő a Szlovákiától történő szétválást követően eredeti méretének töredékére zsugorodott, miként az a környező országokban is hasonlóan történt.
A napokban már több felületen volt olvasható az az érdekes hír, mely szerint Ukrajna nyugati típussal kívánja modernizálni légiereje harci repülőgép flottáját.
Pár nappal az F-22A Raptor balesete után, 2020. május 19-én újabb ötödik generációs típust veszített az Amerikai Légierő: ezúttal egy F-35A a főszereplő, a helyszín ismét a floridai Eglin légibázis.
2020. május 17-én, vasárnap, röviddel a felszállást követően lezuhant a Kanadai Királyi Légierő Snowbirds kötelékének CT-114 Tutor típusú repülőgépe, a személyzet egyik tagja nem élte túl a gépelhagyást.
A több mint 50 éve hadrendben álló SK 60-as (Saab 105) kiképző repülőgépek cseréje az első fontos lépés a Svéd Légierő átalakuló pilótaképzésében, az ajánlatokat már várják a pályázni kívánó cégektől.
2020. május 7-én, 16 óra körül, Biljane Donje településnél (Zára közelében) lezuhant a Horvát Légierő 403-as oldalszámú Zlin 242L típusú kiképző repülőgépe. Kétfős személyzete életét vesztette.
A kialakult járványügyi helyzetben a május 9-én, Moszkva Vörös terén megrendezendő Győzelem napi parádét is törölték, viszont a légi részt mégis megrendezik.
Németország egyik legnagyobb munkavállalói szakszervezete figyelmeztetett, hogy amennyiben az ország amerikai vadászgéppel tervezi leváltani a Luftwaffe kiöregedő Panavia Tornado flottáját, azzal az egész európai hadiipart veszélyezteti. Úgy tűnik, az amerikai típus mégis megjelenhet Németországban
Az Egyesült Államok kormánya 512 millió dollár értékű szerződés keretei között bízta meg a Lockheed Martint a Bulgária által megrendelt F-16 Block 70 típusú vadászbombázók legyártásával.
2020. március 26-án ünnepelték szolgálatba állásuk 10. évfordulóját az Ausztrál Királyi Légierő (RAAF) F/A-18F Super Hornet repülőgépei.
2020. március 25-én, szerdán egy L-39 Albatros kiképző repülőgépet és egy Szu-27-es harci repülőgépet veszített el az Orosz Légierő, a Szuhoj pilótáját még keresik a kutató-mentő egységek.
2020. március 6-án jubileumi ünnepséget rendeztek a Cseh Légierő Prága melletti Kbely légibázisán, ahol a CASA C295M típus üzemeltetésének 10. évfordulójáról emlékeztek meg.
A közelmúltban jelentették be, hogy a Leonardo M-346 Master sugárhajtású kiképzőgépeit fogja beszerezni Azerbajdzsán, ám arról nem szóltak a híradások, hány darab repülőgépet érint az üzlet.
A Thai Királyi Légierő (RTAF) ambiciózus tervet vázolt fel, melyben szerepelnek a következő évtizedben beszerezni szándékozott vadászgépek, szállítógépek és egyéb haditechnikai eszközök.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, a közelmúltban a Spanyol Légierő is átvette utolsó Typhoon vadászbombázóját. A legfrisebb hírek szerint további Typhoon-ok beszerzése várható.
A KC-130J-t 2020. február 4-én adták át a Francia Légierőnek, a Lockheed Martin Marietta-i (Georgia állam) üzemében. Ezzel a repülőgéppel teljessé vált a még 2016-ban megrendelt, négygépes Hercules-flotta.
Kuvait védelmi minisztériuma 2016-ban írta alá a szerződést 30 db H225M többfeladatú, közepes szállító helikopter megvásárlásáról. Az első két példányt már szállítaná a gyártó, Kuvait viszont egyelőre nem veszi át a forgószárnyasokat.
Erről beszélt felszólalásában Daljit Singh, az Indiai Légierő nyugállományú parancsnoka a 2020. február 4-5. között Szingapúrban megrendezett Electronic Warfare Asia szimpóziumon.
Még 2019 decemberében döntött a spanyol kormány a svájci Pilatus cég PC-21-es turbólégcsavaros kiképző repülőgépe mellett és a napokban alá is írták a 24 darab beszerzéséről szóló szerződést.
Az USA védelmi minisztériuma Chinook helikoptereket szállítana az afgán fegyveres erők számára: az amerikai elképzelés szerint CH-47-esekkel váltanák fel a még meglévő orosz helikoptereket.
2020. január 27-én Románia és Portugália védelmi miniszterei hivatalosan is aláírták azt a 130 millió eurós szerződést, melynek értelmében további 5 használt F-16-os kerül a Román Légierőhöz.
A Vietnámi Légierő a hadrendben álló Szu-27UB és Szu-27SzK típusok korszerűsítését tervezi Szu-27UBK és Szu-27SzKM verziókra, így téve alkalmassá őket a kor kihívásainak.
A Dán Királyi Légierő 2020. január 17-én ünnepelte az F-16-os szolgálatba állításának 40. évfordulóját. Megadták a módját, a 10 gépes F-16-os kötelék Dánia szerte látható volt, mutatjuk a fotókat.
Az AERO Vodochody AEROSPACE a Cseh Légierő részére elvégezte a 2 000 órás nagyjavítást az utolsó L-159T1-es könnyű kiképző-harci repülőgépen.
Az Izraeli Légierő napokban tett bejelentése szerint hivatalosan is felállították az F-35I Adir típusú, ötödik generációs harci repülőgépeket üzemeltető újabb repülőszázadot.
A harci repülőgépet a Spanyol Fegyveres Erők Fegyverzeti Kísérleti Logisztikai Központja (CLAEX - Centro Logistico de Armamento y Experimentacion) vehette át 2019 decemberében.
A 2019 elején meghiúsult izraeli F-16-os beszerzést követően Horvátország nem mondott le kiöregedő MiG-21-es flottája cseréjéről, a napokban hét országtól kértek be ajánlatot új, illetve használt harci repülőgépekre.
Mint ahogy arról a napokban már lapunkon is beszámoltunk, megkezdődött Finnországban a kiöregedő Hornetek leváltására bejelentkező típusok tesztelése. Elsőként két brit Typhoon érkezett, mutatjuk a helyszíni felvételeket.
2019 decemberében került sor az utolsó Tranche 3A Eurofighter (31.53) átadására a Luftwaffe számára. Ezzel a repülőgéppel a Typhoon-flotta gépszáma 143 darabra nőtt – az első, még Tranche 1 verziót 2003-ban kapta meg a Luftwaffe.
2020. január 11-én érkezett meg Szlovákiába az utolsó három UH-60M Black Hawk többcélú szállítóhelikopter, mellyel teljessé vált a korábban megrendelt, 9 gépes flotta.
Célegyeneséhez érkezik a finn Hornetek leváltására indított HX vadászgép tender, ugyanis megkezdődött a szóba jöhető típusok tesztelése Finnországban, a Pirkkala légibázison. Mutatjuk a tervezett menetrendet.
Malajzia légiereje kapcsán legutóbb a visszavont és azóta is talonban tartott vadászgép tender kapcsán írtunk, most az 1960-as években beszerzett S-61A-4 Nuri helikopterek a hírek szereplői, negatív értelemben.
Abdullah bin Rashed Al Khalifa, Bahrein Egyesült Államokbeli nagykövete meglátogatta a Lockheed Martin dél-karolinai Greenville-i gyárát, ahol megkezdték az első F-16 Block 70 összeszerelését a Bahreini Légierő számára.
2019. december 27-én ünnepélyes keretek között búcsúztatta az Indiai Légierő a MiG-23/27 típuscsalád utolsó példányait, melyek a Jodhpur légibázison települő 29. század állományába tartoztak.
Szinte csodának számít, hogy India október nyolcadikán, a franciaországi Bordeaux-Mérignac repülőterén átvette az első Dassault Rafale vadászbombázó repülőgépét. Kérdés, pontosan hány példány követi majd az első kétüléses deltaszárnyút?
Az MD Helicopters Inc. (MDHI) 2019. november 24-én jelentette be, hogy a közelmúltban öt darab könnyű felderítő-csapásmérő MD-530F Cayuse Warrior-t szállított az Afgán Légierőnek.
Románia további 5 darab F-16-ossal bővítené már meglévő 12 gépes flottáját. Ezek a gépek is Portugáliából érkeznének és a tervek szerint a már meglévőkkel együtt modernizálnák őket.
Két MiG-29UB kétüléses oktató-kiképző repülőgépet vett át a Mongol Légierő a közelmúltban – a gyakorló repülőgépek az orosz állam ajándékaként érkeztek.
Mint ahogy arról korábban lapunkon is beszámoltunk, 2018-ban Malajzia visszavonta harci repülőgépek beszerzésére irányuló tenderét. A legfrissebb hírek szerint viszont Oroszország egy újabb ajánlatot tett a maláj kormánynak.
A komszomolszki gyárból a napokban érkezett meg a kubinkai anyabázisra az a négy Szu-35Sz repülőgép, amelyekkel az Orosz Vitézek műrepülő csapat flottája egészül ki.
A Holland Királyi Légierő Leeuwarden-i Légibázisának tűzoltói vízfüggönnyel szerettek volna tisztelegni az első F-35A érkezésekor, de egy kis hiba csúszott a kivitelezésbe – víz helyett habfürdővel borították be repülőgépet.
Az erről szóló információt Jurij Boriszov miniszterelnök-helyettes osztotta meg a nyilvánossággal – azt is hozzátéve, hogy a legmodernebb orosz harcászati repülőgépek vásárlása azért még nagyon sok tényezőtől függ.
Hatodikként a sorban, Csehország is csatlakozni kíván a NATO multinacionális légi utántöltő flottájához: az erről szóló szándéknyilatkozatot 2019. október 24-én írták alá a felek Brüsszelben.
Első alkalommal landoltak az Egyesült Királyság F-35B Lightning II típusú repülőgépei a Királyi Haditengerészet HMS Queen Elizabeth repülőgép-hordozóján.
A Brit Királyi Légierő (RAF) 2019. szeptember 27-én ünnepélyes keretek között átvette az utolsó Eurofighter Typhoon repülőgépét.
Mint azt már eddig is lehetett tudni, Argentína hivatalosan is megkereste az orosz kormányt több, mint 15 darab MiG-29-es vadászgép megvásárlása ügyében. Moszkva a gyártókhoz továbbította a kérést.
A „Star” napilap adott hírt az ötödik, Törökország számára gyártott F-35A első felszállásáról. Ez a repülőgép is hamarosan csatlakozik a másik négy „török” Lightninghoz az arizonai Luke Légibázison.
Új seprű jól seper – tartja a közmondás. Igaz ez Indiára is, ahol a mindössze néhány napja kinevezett légierő parancsnok, Rakesh Kumar Singh Bhadauria légi marsall ismertette a légierő vadászrepülőgép parkjának korszerűsítésére irányuló terveit.
Az Indiai Légierő Napján, azaz október 8-án kerül sor az első Rafale vadászbombázó ünnepélyes átadására a gyártó Dassault Aviation Bordeaux-Mérignac-i üzemében.
2019. szeptember 28-án, szombaton, 21 óra 30 perc körül földnek csapódott a Szlovák Légierő 6526-os oldalszámú MiG-29AS típusú vadászgépe. A Fulcrum pilótája katapultált, megfigyelésre kórházba szállították.
Az Olasz Légierő a napokban hat darab ötödik generációs F-35A harci repülőgépet telepített Izland Keflavik légibázisára: ez az első alkalom, hogy egy NATO missziót az F-35-ös típussal teljesítenek.
A napokban újabb ötödik generációs harci repülőgépeket vehetett át Izrael. A két új F-35I a Nevatim Légibázis 140. „Golden Eagle” repülőszázadához érkezett.
Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma jóváhagyta 32 darab Lockheed Martin F-35A ötödik generációs harci repülőgép eladását Lengyelország részére. Az üzlet becsült értéke 6,5 milliárd dollár.
A Kielce-i MSPO-2019 haditechnikai kiállításon mutatta be a nagyközönségnek Mi-24-es modernizációs programját a Lengyel Fegyverzeti Csoport (PGZ – Polish Armaments Group) 1.sz. Katonai Repülő Üzeme (WZL №1).
2019. szeptember 10-én a Saab linköpingi gyárában hivatalosan is átadták a Brazil Légierő részére legyártott első Gripen E vadászrepülőgépet.
Lengyelország védelmi minisztere, Mariusz Blaszczak a napokban jelentette be, hogy két ajánlatkérő levelet küldtek az Egyesült Államoknak, melyek egyike a lengyel szállítógép flotta bővítését érinti.
A 14,5 milliárd cseh korona (600 millió USD) értékű beszerzés összesen 12 darab helikopterre elegendő – nyolc szállító és négy darab harci helikoptert szállítana ezért az összegért a Bell. Nézzük, mely típusokra esett a csehek választása.
Folyamatosan érkeznek a repülőgépes hírek Szerbia légiereje kapcsán, most ráadásul a szerb részre leszállítandó négy új Mi-35M harci helikoptert vehetjük szemügyre egészen közelről.
Ismét megfogyatkozott az indiai Szu-30MKI többfeladatú vadászbombázó flotta: 2019. augusztus 8-án, az esti órákban zuhant le egy újabb példány, személyzete katapultált.
Az előzetes ütemtervnek megfelelően július végén érkezett meg az első négy AH-64E(I) Apache Guardian harci helikopter Indiába. A forgószárnyasokat egy An-124 Ruslan szállította a Hindon légibázisra.
2019. július 15-én, hétfőn ünnepélyes keretek között, a szombolikus kapavágásokkal megkezdődött az első állandó jelleggel Európában állomásozó amerikai F-35-ös bázis infrastruktúrájának kialakítása.
A mai napon, 2019. július 10-én, szerdán jelentették be, hogy Bulgária megállapodott az Egyesült Államokkal, a lapunkon már korábban is lehetőségként említett F-16V ajánlatról, mely beszerzés értéke 1,25 milliárd dollár.
A román védelmi miniszter, Gabriel Les 2019. július 3-án jelentette be, hogy a román parlament elfogadta az új költségvetési tervet, mely lehetőséget teremt a meglévő F-16-os flotta bővítésére.
Horvátország új pályázatot ír ki 12 darab többcélú harci repülőgép beszerzésére, miután idén januárban meghiúsult az izraeli F-16C/D Barak típusú harci repülőgépek megvételére irányuló üzlet.
A Ciprusról felszálló brit Lockheed Martin F-35B Lightning II ötödik generációs harci repülőgépek az Iszlám Állam elleni bevetések során estek át a tűzkeresztségen a közelmúltban.
Mint ahogy arról lapunkon is beszámoltunk, 2019. június 24-én, hétfőn kiképzési repülés végrehajtása közben összeütközött a Német Légierő két Typhoon vadászbombázója. A vizsgálatot megkezdték, az egyik gép pilótája életét vesztette.
A mai napon, 2019. június 24-én kiképzési repülés végrehajtása során összeütközött a Német Légierő két Eurofighter Typhoon vadászbombázója. A pilóták katapultáltak.
Sok éve adunk már hírt lapunkon a bolgár vadászgépbeszerzésről, fejleményekről, időnként kihirdetett győztesekről, érdemi előrelépés ugyanakkor nem történt napjainkig. Most itt van a legújabb amerikai ajánlat és annak részletei.
Katar védelmi minisztériuma bejelentette, hogy 2019. június 5-én - a hivatalos átvételi ceremónia után 4 hónappal - megérkezett az első 5 darab Dassault Rafale harcászati vadászbombázó repülőgép Katarba.
Lengyelország hivatalos kérést továbbított az Egyesült Államok kormányának 32 darab, ötödik generációs Lockheed Martin F-35A Lightning II Joint Strike Fighter (JSF) megvásárlására – a hírt 2019. május 28-án a védelmi miniszter jelentette be.
Németország maximálisan kihasználja a szimulátoros képzés előnyeit és a Panavia Tornado 2030-ig tervezett szolgálatban tartása során erre szüksége is lesz.
A Boeing Mesa-i (Arizona) üzemegységében ünnepélyes keretek között adták át az Indiai Légierőnek szánt AH-64E(I) Apache Guardian első példányát. Az IAF összesen 22 darabot vásárolt a harci helikopterekből.
A Krím 2014-es annektálásakor az Ukrán Haditengerészet több tucat hadihajója és a Légierő 0 darab MiG-29-es maradt hátra. Az új ukrán kormányzat kérésére az oroszok készek ezeket visszaadni.
A DSCA (Defence Security Cooperation Agency) ügynökség május elején jelentette be, hogy engedélyezik négy Bell AH-1Z Viper harci, illetve 12 Sikorsky UH-60M Black Hawk többfeladatú helikopter Csehország részére történő eladását.
Nem találják a Csendes-óceánba zuhant F-35A-t a japánok, hiába minden erőfeszítésük. A lezuhanáshoz vezető okok között felmerült a fedélzeti számítógépes rendszer hibája is, még konkrétabban annak „feltörése”.
Románia további 5 darab F-16-ost vásárolna Portugáliától, ha még idén sikerülne lefolytatni a közbeszerzési eljárást. Idővel lehet esélyük az F-35-ösre?
Az iraki védelmi minisztérium közleménye szerint 2019. április 6-án a Balad Légibázisra megérkezett újabb 6 darab F-16-os, melyeket még egy 2014-es szerződés értelmében kapnak az Egyesült Államoktól.
Már többször hírt adtunk lapunkon arról, hogy Svájc légierejének F/A-18C/D Hornet és F-5E/F Tiger flottája cserére érett, de érdemi előrelépés nem történt még eddig. Az elkövetkező időszakban viszont többet olvashatunk a svájci fejleményekről, hiszen megkezdődött az esélyes típusok tesztelése.
Könnyen lehet, hogy Törökország lehet az első külföldi megrendelője az oroszok Szu-57-es, 5. generációs harci repülőgépének, már amennyiben az USA továbbra is blokkolja F-35-ösök szállítását Ankarának.
Óriási ország vásárolt apró vadászbombázókat. Mit keres majd az Amazonas felett svéd vadászgép és miért fontos a helyi összeszerelés? Miért kellett Brazíliának kétüléses Gripen F?
2019. április 3-án, szerdán helyi idő szerint 11 óra 30 perc körül balesetet szenvedett a Spanyol Légierő egyik C-295M típusú szállító repülőgépe, fedélzetén 10 fővel.
2019. március 29-én Dél-Korea légiereje (ROKAF) megkapta az első két F-35A Ligthning II ötödik generációs harci repülőgépet.
2019. március 25-én Chandingarh-ban, az Indiai Légierő 126. helikopterszázadának otthonában tartott ünnepségen, a Légierő Parancsnokság képviselőinek jelenlétében ünnepélyesen is szolgálatba állították az újonnan beszerzett Chinook helikopterek első négy példányát.
A közelmúltban került nyilvánosságra, hogy Olaszország 2018 eleje óta nem fizetett az F-35-ös programért, aminek következtében két gép jelenleg is a Cameriben található összeszerelő üzemben, készen várja az átadást.
Szerbiában mostanában nincs hiány haditechnikai vonatkozású hírekből: a közelmúltban számoltunk be arról, hogy lezajlott a Fehéroroszországtól kapott MiG-29-esek hivatalos átvétele, most pedig itt az újabb helikoptervásárlás híre.
A Pentagon tervei szerint a 2020-as költségvetési évben 8 darab F-15EX-et vásárolna, amely egy jóval nagyobb, összesen 144 gépes csomag első része lenne.
Lengyelország tervei szerint a Harpia program keretében 32 darab új vadászgépet szerezne be, hogy lecserélje a megmaradt MiG-29 és Szu-22 flottáját.
Az Azerbajdzsáni Légierő a köztársasággal együtt tavaly ünnepelte századik születésnapját. A fegyveres erőket - amelybe a repülő csapatok is beletartoztak - 1918. június 26-án alapították. Az ország 1920 áprilisában szovjet fennhatóság alá került, így akkor a fegyveres szervek is átalakultak.
2019. március 4-én, hétfőn újabb lengyel MiG-29-es került veszteséglistára: a Fulcrum Minsk Mazowiecki repülőteréről emelkedett a levegőbe, feladatát ugyanakkor nem tudta befejezni, erdős területen földnek csapódott és kiégett.
Újabb négy MiG-29-essel bővül Szerbia légiereje, mely vadászgépek már a Fehéroroszország által ajándékozott példányok. A hivatalos átadási ünnepségre 2019. február 25-én, hétfőn került sor.
A kanadai részről kiadott közlemény szerint, megérkezett Kanadába az első két, ex-ausztrál F/A-18A Hornet, melyből 18 példányt szereznek be a kanadai CF-18-as flotta kiegészítésére.
Katar 2019. február 6-án, szerdán hivatalosan is átvehette az első, részükre készült Dassault Rafale vadászbombázót, egy DQ kétüléses változatot. A hivatalos átadó ünnepséget a Dassault Merignac-i üzemében tartották.
A Lockheed Martin Fort Worth-i üzemében 2019. január 30-án ünnepélyesen átadták az első F-35A Lightning II-es harci repülőgépet, melyet már a Holland Királyi Légierő részére gyártottak.
Nem jól indult a február az Indiai Légierőnél, ugyanis a mai napon, 2019. február 1-jén, pénteken földnek csapódott egyik Mirage 2000-es vadászbombázójuk a felszállás után nem sokkal.
Érdekes tervvel állt elő a Portugál Légierő: olyan helyi céggel szerződne, amely a Leonardo cég M-346 Master kiképzőgépével gondoskodna a légierő leendő pilótáinak kiképzéséről.
2019. január 28-án, hétfőn repülőgépet és pilótát vesztett az Egyiptomi Légierő: több külföldi hírportálon is olvasható volt, hogy egy Rafale zuhant le, ezt azonban később cáfolták és pontosították a repülőgép típusát.
Az Indiai légierő 110 darab vadászrepülőgép beszerzését tervezte 20 milliárd dollár értékben – a kiírással azonban a legfrissebb információk szerint határozatlan ideig várnak még.
A kiöregedő svájci Northrop F-5E/F Tiger II flotta leváltása már évek óta napirendi pont Svájcban, érdemi előrelépés azonban még nem történt. A svéd Saab sem adta még fel a reményt, ismét elküldték ajánlatukat a védelmi beszerzésekért felelős svájci irodának.
A szingapúri védelmi minisztérium azt javasolja, hogy a légierő szerezzen be kisebb mennyiséget az ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépekből, melyek az értékelés eredményei szerint az elavult F-16C/D legmegfelelőbb helyettesítőjének tekinthetők.
2019. január 22-én, kedden kényszerleszállást hajtott végre a Blue Angels kötelék egyik tagja Kaliforniában, az Amerikai Haditengerészet El Centro bázisán.
A pénteki Szu-34-es katasztrófa után néhány nappal egy újabb fekete hírről számolhatunk be az Orosz Légi és Kozmikus Erők háza tájáról: a mai napon, 2019. január 22-én egy Tu-22M3 szenvedett katasztrófát Oroszországban.
2019. január 10-én, kevesebb mint egy év alatt elérte a bevethetőség első lépcsőjét, vagyis az úgynevezett bevezető műveleti képességet (IOC – Initial Operational Capability) az Egyesült Királyság F-35B állománya.
Az USA Védelmi Minisztériuma közleményben adott hírt arról, hogy a Lockheed Martin a Görög Légierő 84 darab F-16 C/D vadászgépét fogja modernizálni F-16V változatra.
Az óévet búcsúztatva és az új évet köszöntve az Egyesült Államok légiereje nagy kihívásoknak néz elébe, melyek érintik a szervezeti struktúráját és a haditechnikai eszközeit is.
A legfrissebb információk szerint az Egyesült Államok továbbra is blokkolja az izraeli-horvát F-16-os beszerzést, mely már 2018 márciusa óta volt folyamatban. Izraeli részről várhatóan a héten érkezik egy delegáció Horvátországba, mely egyezteti az üzlet törlését a horvát féllel.
Az Egyesült Államok légierejének (USAF) átlagos finanszírozási szintje jelenleg túl alacsony ahhoz, hogy az elkövetkező évtizedekben kiöregedő flottát egy az egyben új típussal váltsák le – derül ki a Kongresszusi Költségvetési Iroda kutatásából.
A japán kormány jóváhagyta azt a tervet, amely szerint az eddig megrendelt 42 darab mellé további 105 példányt szereznének be az F-35-ösből, amellyel az USA után (és az Egyesült Királyság előtt) a típus második legnagyobb üzemeltetőjévé válnának.
Peter Gajdos, Szlovákia honvédelmi minisztere a miniszterelnök, Peter Pellegrini társaságában írta alá december 12-én az F-16V-k beszerzéséről szóló szerződést. Egyidejűleg gazdasági együttműködésről is döntöttek, így a Lockheed Martin szlovák vállalatokkal fog együttműködni, ezzel is erősítve a hazai hadiipart.
Kissé szokatlan módon - a hazai gyakorlathoz képest mindenképpen annak számít - az Ukrán Légierő hivatalos Facebook-oldalán közölt részleteket a napokkal ezelőtt bekövetkezett Szu-27-es katasztrófáról.
A Surat Thani légibázis ad otthont a Thai Királyi Légierő 7. Ezredének – egyben az összes Saab Gripen repülőgépnek is. Az alakulat szeretné, ha bővülne a géppark további Gripenekkel, ám ez nagyban függ az ország költségvetésétől.
Nem sokkal azután, hogy az Orosz Föderáció Légi- és Kozmikus Erejének két Tu-160-asa 10 órás repülés után leszállt Venezuelában, az orosz médiában máris videót tettek közzé a repülésről.
2018. december 10-én, hétfőn érkezett meg Ausztráliába az első két F-35A, melyek állandó állomáshelye már az ausztrál kontinens lesz. Az ötödik generációs harci repülőgépek az Ausztrál Királyi Légierő Williamtown légibázisára érkeztek.
A mai napon, 2018. december 6-án, csütörtökön Japán partjainál zuhant a Csendes-óceánba az Amerikai Tengerészgyalogság egyik F/A-18D és KC-130J repülőgépe, melyek vélhetően légi utántöltés során ütköztek össze.
A Taiwan News értesülése szerint a tajvani védelmi minisztérium a beszerezni tervezett F-35-ösök helyett inkább új F-16V vadászbombázókat vásárolna, továbbá zajlik a meglévő F-16-os flotta modernizációja is.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Lengyelország a Harpia program keretein belül keresi MiG-29 és Szu-22 flottájának váltótípusát. A legfrissebb hírek szerint, felgyorsítják a programot.
2018. november 25-én újabb 2 darab F-35I „Adir” ötödik generációs harci repülőgép érkezett az Izraeli Légierő kötelékébe.
Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök kormánya a közelmúltban hagyott jóvá 81 millió levát a MiG-29-esek és 99 millió levát a Szu-25-ösök nagyjavítására.
A közelmúltban rendezték meg a kanadai Halifaxban a Nemzetközi Biztonsági Fórumot Róbert Ondrejcsák szlovák védelmi miniszter részvételével, ahol többek között a Szlovákiában még hadrendben lévő szovjet típusok jövőjéről is nyilatkozott.
2018. november 22-én, csütörtökön vehette át Szerbia első Airbus Helicopters H145M típusú helikopterét. A jeles eseményre a gyártó Donauwörth-i üzemében került sor.
Az Orosz Védelmi Minisztérium határozatot hozott a légierő monyinói repülőmúzeumának átköltöztetéséről. Az új hely a kubinkai „Patriot Park” lesz.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, októberben bemutatták a cseh Aero Vodochody újdonságát, az L-39NG-t. A gyártó napokban tett bejelentése szerint újabb érdeklődés van a típusra, mégpedig egy Gripent üzemeltető országból.
A dél-koreai Gimhae Légibázisra 2018. november 12-én szállt le az első Airbus Defense and Space által gyártott A330MRTT többfeladatú légi utántöltő és szállító repülőgép.
Mint ahogy arról korábban lapunkon is beszámoltunk, a Lengyel Légierőnél 2018. július 6-án veszteséglistára került egy MiG-29-es vadászgép, pilótája életét vesztette. A felszállási tilalommal sújtott típus most ismét a levegőbe emelkedett Lengyelországban.
A közelmúltban az iráni hadügyminiszter és vezérkari főnök jelenlétében kezdte meg a “Kowsar” vadászrepülőgépek sorozatgyártását Irán. Mutatjuk az esemény képgalériáját.
A kanadai Közszolgálati és Közbeszerzési Minisztérium (Public Service and Procurement Canada - PSPC) bejelentette, hogy az ország légierejének megújításához szükséges felhívás-tervezetét közzétette.
A napokban bővült az iraki T-50IQ flotta: a most beérkező, koreai gyártású kiképzőgépek még egy 2013-as államközi szerződés alapján kerülnek az Iraki Légierő állományába.
Az aagth1.blogspot.com weboldal felvételeket közölt Mianmar légierejének új JF-17 Thunder vadászgépeiről, melyeket a közelmúltban vehettek át. A fotók a Pathein légibázisnál készültek a JF-17 Thunder-ről.
A Leonardo Helicopters a napokban hozta nyilvánosságra, hogy Portugália az általuk gyártott AW119Kx „Koala” többcélú, egyhajtóműves helikoptert vásárolja meg.
A legfrissebb információk szerint a belga kormány úgy döntött, hogy ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépekre cseréli az ország légierejének elavulóban lévő F-16-os flottáját - jelentette 2018. október 22-én a helyi sajtó kormányzati forrásokra hivatkozva.
Mint ahogy azt már több felületen olvasni lehetett, a Michael hurrikán súlyos károkat okozott az Amerikai Légierő Florida államban található Tyndall légibázisán: a hurrikán teljesen letarolta a létesítményt, lényegében nem maradt ép hangár, kiszolgáló épület és a Raptor flotta is komolyan érintett.
2018. október 16-án, kedden lezuhant az Ukrán Légierő egyik Szu-27UB repülőgépe, mely a többnemzeti Clear Sky névre keresztelt gyakorlaton hajtott végre gyakorló repülést. A Szuhoj kétfős személyzete életét vesztette.
2018. október 11-én, csütörtökön baleset történt a Belga Légierő Florennes-i légibázisán, melynek következtében egy F-16-os teljesen kiégett. A baleset körülményeiről a mai napon bővebb információk is nyilvánosságra kerültek.
2018. október 8-án, hétfőn ünnepelték Indiában a légierő 86. jubileumát. A nagyszabású rendezvényre a Hindon légibázison került sor, ahol látható volt a levegőben többek között MiG-21-es, MiG-29-es, Szu-30MKI és a Tejas is.
Az Egyesült Államok, Svédország és Olaszország részéről érkezett összesen négy ajánlat a bolgár MiG-29-esek leváltására kiírt tenderre. A listát végignézve, nagy meglepetés nincs a jelentkezők között.
A mai napon, 2018. október 10-én, szerdán lezuhant a Szlovák Légierő egyik L-39 Albatros típusú kiképző repülőgépe. Az L-39-es a szliácsi légibázis közelében csapódott a földnek.
A T-38 Talon leváltására már korábban kiírt T-X tenderen a Saab-Boeing páros nyert: a több mint 9 milliárd dolláros program keretében minimum 351 db kiképző repülőgépet szállíthatnak az USAF részére.
A Perui Légierő El Pato-i légibázisán átadták az első modernizált Szu-25-ös csatarepülőgépet. A Szu-25-ös felújítása az orosz Roszoboronexport és a perui SEMAN közös munkájának az eredménye.
Az izraeliek provokációja miatt lőtték le az oroszok Il-20-asát – jelentette ki az Orosz Védelmi Minisztérium közleménye. Annak ellenére, hogy a szírek Sz-200 légvédelmi rendszerének rakétája okozta a 2018. szeptember 17-i katasztrófát, a felelősség az izraelieket terheli.
2018. szeptember 4-7. között rendezték meg Kielce-ben az MSPO védelmi kiállítást, mely a legnagyobb repülőgépgyártóknak is alkalmat adott arra, hogy tájékozódjanak a Harpia programról, melynek keretein belül a MiG-29 és Szu-22 flottát váltanák le.
Az Indonéz Légierő Iswahyudi légibázisán fog települni a 14. Repülőszázad, mely a jövőben üzemeltetni fogja az orosz Szu-35-ös többfeladatú harci repülőgépeket.
A szerb védelmi minisztérium bejelentése szerint véget ért az Oroszországtól kapott első két MiG-29-es nagyjavítása, melyeket a sajtó nyilvánossága előtt mutattak be a napokban.
2018. augusztus 21-én, nem sokkal 10 óra előtt, madárral történő ütközés következtében lezuhant a Svéd Légierő egyik JAS-39C Gripenje.
2018. augusztus 13-án, hétfőn baleset történt az Izraeli Légierő Hatzerim légibázisán: két M-346 Lavi típusú kiképzőgép a felszálláshoz történő gurulás során összeütközött, mindkét gép megsérült.
A maláj védelmi miniszter, Mohamed Sabu a napokban jelezte országa parlamentjének, hogy a Maláj Királyi Légierő 18 gépes Szu-30MKM flottájából mindösszesen négy van bevethető állapotban.
2018. augusztus 2-án, csütörtökön három izraeli F-16D Barak (023, 041, 063) érkezett meg Zágrábba egy C-130-as kíséretében. Az izraeli F-16-osok augusztus 5-én, vasárnap repülnek vissza a Ramat David légibázisra.
2018. július 27-én - nagyjavítását követően - teljesítette első felszállását az a szerb MiG-29-es, mely egyike volt azon hat példánynak, melyet Oroszországtól vehetett át 2017 őszén.
Az Egyesült Államok haditengerészetének szóvivője a napokban megrendezett Farnborough 2018 szakkiállításon arról számolt be, hogy a britek részéről korábban megrendelt 9 darab P-8A Poseidon típusú tengerészeti járőrgépek első példánya a tervek szerint 2019 novemberében érkezhet meg Nagy-Britanniába.
A The National beszámolója szerint Katarnak a napokban kellett volna kifizetnie a megrendelt Typhoon flotta vételárának első részletét, de ez nem történt meg, Katar egyelőre nem tud fizetni, várhatóan nyár végére rendeződhet a kialakult helyzet.
A brit védelmi minisztérium tájékoztatása szerint döntés született arról, hogy 2022-re bezárják a Brit Királyi Légierő világhírű bemutató csapatának otthont adó Scampton légibázist.
Románia a közelmúltban újabb lépéseket tett afelé, hogy beszerezzék a Bell UH-1Y Venom és az AH-1Z Viper helikoptereket, mely típusokról már korábban is kértek be információkat.
Az Indiai Légierőnél a közelmúltban került veszteséglistára egy Szu-30MKI, a sort most egy MiG-21-es folytatta, ami 2018. július 18-án csapódott a földnek Kangra kerületben.
Pár nappal a MiG-21-es katasztrófa után újabb repülőgépet vesztett Románia légiereje: a mai napon, 2018. július 16-án egy IAR 99 Soim kiképző repülőgép zuhant le Bákó-megyében.
A brüsszeli NATO-csúcs nyitónapján, 2018. július 11-én, szerdán jelentette be Szlovákia, hogy kormányuk rábólintott az amerikai F-16-os beszerzésre, ráadásul a kiszemelt a Block 70/72 változat.
Acseh légierő csaknem azonos konstrukcióban, azonos mennyiségben rendszeresítette a svéd Saab JAS-39C/D Gripen harci repülőgépeket, mint Magyarország.
Az 1918. április 1-jén megalakult Brit Királyi Légierő 100 éves jubileumát ünnepli idén, melynek kapcsán 2018. július 10-én nagyszabású ünnepséget rendeztek Londonban.
Az elmúlt napokban két MiG katasztrófa is történt: a Lengyel Légierő MiG-29-est, a Román Légierő pedig egy MiG-21-est vesztett el, a hajózók mindkét esetben életüket vesztették.
A cseh védelmi minisztérium bejelentése alapján ismét napirendi pont új szállító repülőgépek beszerzése a légierő részére: két példánnyal szeretnék bővíteni CASA C-295M flottájukat.
Magyarország Kormányának elsődleges és kiemelt célja, hogy garantálja Magyarország és a magyar emberek biztonságát, amelyben meghatározó szerepe van a Magyar Honvédségnek.
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma a napokban erősítette meg, hogy az USA légierejének vezetése szerződést kötött a Lockheed Martin vállalattal, miszerint az FMS program keretein belül 16 darab Block 70-es verziójú F-16V Vipert értékesítenek Bahrein részére.
Montenegró NATO-csatlakozásának évfordulóján, 2018. június 5-én vette át a balkáni ország légterének védelmét az Olasz és a Görög Légierő. A montenegrói kormánygépet – egy Learjet 45-öst (4O-MNE) – két olasz Typhoon és két görög F-16-os fogott el szimbolikusan és kísért a leszállásig.
Jóváhagyta a bolgár parlament a hadsereg korszerűsítésére vonatkozó tervet, amelynek értelmében a balkáni ország 1,5 milliárd euró értékben 16 új vagy használt vadászrepülőgépet és 150 páncélozott járművet szerez be a következő években.
A PNA információi szerint, az ünnepségen, mely 2018. május 29-én a Heracleo Alano haditengerészeti bázison zajlott le, hivatalosan is hadrendbe állt a legújabb NV-394 jelzéssel ellátott TC-90 King Air.
A norvég védelmi minisztérium a napokban megerősítette, hogy 2018. május 22-én az Orland légibázisra megérkezett a soron következő, újabb 3 darab F-35A Lightning II típusú ötödik generációs vadászbombázó.
Az indiai HAL (Hindustan Aeronautics Ltd) vállalat vezetője, T. Suvarna Raju, a napokban felkereste az indiai védelmi minisztériumot azzal a céllal, hogy tájékoztatassa, további 40 Szu-30MKI legyártására van lehetőség, ráadásul olyanokra, melyek a Brahmos rakéta hordozására is képesek.
A marokkói kormány a napokban információkat kért az amerikai Lockheed Martin vállalattól 12 darab Block 70-es verziójú F-16V Viper esetleges beszerzéséről és hadrendbe állításáról.
Az Egyesült Államok a napokban ismét ajánlatot tett Izraelnek további 1 századnyi F-15-ös beszerzésére. A repülőgépeket a Boeing, a jelenleg hadrendben álló F-15I Raam-nál magasabb szintre modernizálná.
Az Orosz Légi és Kozmikus Erők népszerű bemutató csapata, a Fecskék az elsők között cserélhetik le MiG-29-eseiket a legújabb MiG-35-ösökre.
Malajzia visszavonta azt a tendert, amely harci repülőgépek beszerzésére irányult. Ezen egyébként az öt induló között ott voltak az oroszok is, ők a Szu-30MKM-et kínálták.
Feltételezhető, hogy 2018. június 21-én az amerikai Lockheed Martin vállalat átadja az első F-35 Lightning II típusú ötödik generációs vadászbombázót a Török Légierőnek, figyelmen kívül hagyva az USA Kongresszusának azon tervét, miszerint fagyasszák be a típus leszállítását a török kormánynak.
Az Orosz Légi és Kozmikus Erők ígéretes típusa a Szu-30SzM harci repülőgép, melynek kapcsán leginkább új példányok átadásáról vagy éppen egyre több orosz repülőtéren való megjelenéséről számolunk be leginkább. Most sajnos nem, ugyanis megtörtént a Szu-30SzM első vesztesége.
A szerb védelmi miniszter, Alekszandr Vulin az orosz és fehérorosz közreműködéssel történő vadászrepülő-modernizálásról nyilatkozott a közelmúltban.
A finn YLE hírügynökség a napokban számolt be arról, hogy Finnország hamarosan megkezdi történetének eddigi legnagyobb beszerzését, többfeladatú harci repülőgépekre vonatkozóan.
A Jane's Defence Weekly-ben megjelent írás arról tájékoztatja az olvasókat, hogy India magára hagyja az oroszokat az ötödik generációs vadászgép fejlesztését célzó FGFA programban.
2018. április 24-én, kedden újabb baleset történt az Amerikai Légierő flottájában, ezúttal a Luke légibázis 56. vadászezredének egyik F-16C vadászbombázója került veszteséglistára.
2018. április 14-én hajtotta végre első önálló felszállását Kazahsztán első katonai pilótanője, Ardana Botaj hadnagy. Az eseményre a Kazah Légierő Balhasszkiji Kiképző Központjában került sor L-39 Albatros sugárhajtású kiképző repülőgéppel.
A közelmúltban több hírforrás is beszámolt arról, hogy Németország hadereje nincs a legjobb állapotban: mind felszerelésben, mind a személyi állományban vannak kivetnivalók.
A napokban számoltunk be arról, hogy Szlovákia átvehette második C-27J Spartan katonai szállító repülőgépét, most pedig az ausztrál Spartan flotta is teljes lett a 10. példány átadásával.
A Szerb Légierő modernizációjának keretein belül legutóbb a hat orosz MiG-29-es 2017. októberi érkezéséről számolhattunk be, a vadászgépek mellett most a helikopterek beszerzése kapcsán is van friss információ.
2018. április 11-én, szerdán, lezuhant az Algériai Légierő egyik Il-76 típusú katonai teherszállító repülőgépe, a halálos áldozatok pontos számáról egyelőre nincs információ, de meghaladja a 200 főt.
A napokban számoltunk be lapunkon arról, hogy Horvátország használt izraeli F-16-osokra cseréli MiG-21-es flottáját. A Falconok érkezésére még kicsit várni kell, az első élményekről viszont már beszámolhatunk, mert egy horvát delegáció Izraelbe látogatott és repülhettek is egy izraeli F-16-ossal.
2018. április 9-én, hétfőn, kb. fél évvel az első példány megérkezését követően megérkezett Szlovákiába a második C-27J Spartan közepes katonai szállító repülőgép, teljessé téve ezzel a kétgépes flottát.
Indiai kormányzati forrásokból származik a hír, mely szerint India további MiG-29-esek beszerzését fontolgatja. Az ötletet az orosz partner vetette fel Nirmala Sitharaman indiai védelmi miniszter április 2-i moszkvai látogatásán.
A napokban számoltunk be lapunkon arról, hogy Horvátország használt, izraeli F-16-osokkal váltja le kiöregedő MiG-21-es flottáját, friss hírek szerint pedig Szlovákia is az amerikai típust favorizálja.
2018. április 4-én, szerdán 10 óra 30 perc körül, kiképzőrepülés végrehajtása közben lezuhant az Amerikai Légierő világhírű Thunderbirds bemutatócsapatának egyik F-16-os vadászbombázója.
A napokban már lehetett olvasni híreket arról, hogy a horvát kormány hamarosan döntést hozhat a vadászgép beszerzés ügyében. Nem is kellett sokat várnunk, 2018. március 29-én, csütörtökön megerősítették a hírt, mely szerint F-16-osok érkeznek déli szomszédunk légierejébe.
2018. március 22-én, csütörtökön este lezuhant a Török Légierő egyik F-16C típusú vadászbombázója az ország középső területén, Nevsehir tartomány közelében, Közép-Anatóliában.
A német kormány le kívánja cserélni a kiöregedő Panavia Tornado vadászbombázóit, ez már köztudott. Március 8-án a defensenews.com internetes portálon megjelent egy cikk, amelyben Daniel Gouré, a Lexington Intézet alelnöke nyilatkozott arról, hogy a Luftwaffe-ban miért nincs alternatívája az F-35 Lightning II-nek.
2018. március 20-án, kedden lezuhant a Brit Királyi Légierő világhírű Red Arrows bemutató csapat, illetve az Indiai Légierő egy-egy Hawk típusú kiképző repülőgépe.
Az Olasz Légierő hadrendbe állította a 18. egyben utolsó M-346 Master, Olaszországban T-346A névre keresztelt kiképzőgépét. A gyártó Leonardo vállalat a hírt megerősítette, miszerint az említett Mastert 2018. február 27-én ünnepélyes keretek között adták át a Leonardo, Venegono-i üzemének területén.
Az orosz védelmi minisztérium megerősítette a hírt, mely szerint 2018. március 6-án, kedden lezuhant az Orosz Légi és Kozmikus Erők egyik An-26 típusú katonai szállító repülőgépe.
Az indiai beszerzési politika megköveteli az ország érdekeinek és hagyományainak tiszteletét – úgy tűnik, ezért kell módosítani az Indiai Légierő korszerűsítésére vonatkozó tendert.
Románia védelmi minisztere, Mihai Fifor a napokban számolt be arról, hogy meglévő 16 darabos F-16-os flottájukat kiegészítenék 4 példánnyal, a jövőbeli terv pedig további 36 Falcon beszerzése.
Orosz hírforrások a napokban számoltak be arról, hogy az Orosz Haditengerészet Szu-30SzM pilótái először gyakorolhatták a légi utántöltést, mutatjuk róla a nyilvánosságra hozott videót.
Lengyelország védelmi minisztériuma a napokban jelentette be, hogy indul a lengyel pilóták képzése az M-346 Master (lengyel megnevezéssel "Bielik") kiképző repülőgépeken, a lengyel oktatópilóták már teljesítették első repüléseiket az új típuson.
Az Egyesült Államok légiereje a B-52H bombázóit új hajtóművekkel látná el és nyugdíjazná a Rockwell B-1 és Northrop Grumman B-2-es flottáját, amint a Northrop újgenerációs B-21-esének megkezdődne a sorozatgyártása.
Sokkal költségesebb a svéd fegyveres erők Hkp 14 (leánykori nevén NHIndustries NH90) taktikai helikoptereinek üzemeltetése, mint amit korábban terveztek.
Ausztria új kormánya újra megvizsgálja az előző kormány 2 milliárd dolláros Eurofighter programját. A védelmi miniszter kifejezte a kormány hajlandóságát a tárgyalásokra a gyártókkal folytatott jogi csata során.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is többször írtunk, Indonézia lehet az orosz Szu-35-ös következő vásárlója: a lehetőségből valóság lett, a napokban aláírták az indonéz beszerzés szerződését.
2017 októberében már úgy tűnt, hogy sínen van a cseh Mi-24-es harci helikopterek leváltása, de az új védelmi miniszter, Karla Šlechtová újragondolta a beszerzést.
A szlovák védelmi minisztérium a napokban arról tájékoztatta a sajtót, hogy a MiG-29-esek esedékes váltására az F-16-os és a Gripen az esélyes.
2018. január 23-án jelentette be a gyártó Airbus Defense and Space, hogy a legújabb, megnövelt levegő-föld képességgel rendelkező Eurofighter Typhoon vadászbombázókat leszállították a Spanyol Légierőnek.
Az orosz védelmi minisztérium tett közzé egy videót a napokban: a Lipecki repülési központ bázisáról indulva, szélsőséges időjárási körülmények között megtartott kiképzést láthatunk a felvételen.
Egészen pontosan az Irkut által gyártott Szu-30SzM exportváltozatából, a Szu-30SzME-ből rendelne Mianmar 6 példányt, melyről a szándéknyilatkozatot a napokban írták alá a felek.
2018. január 19-én, pénteken kiképzési repülés végrehajtása során megrongálódott a jelenleg egyetlen repülőképes C-27J Spartan, a 073-as oldalszámú. A baleset kivizsgálását megkezdték, kérdéses, hogy mikor repülhet újra.
Gyűlnek a viharfelhők a bolgár repülős égen, legalábbis ami a hadrendben lévő típusok üzembentartását illeti. Legújabb áldozat a Szu-25-ös flotta, mely 2017. december 14. óta nem repülhet és komoly kérdés, hogy fog-e újra.
2018. január 17-én, szerdán délután egy havas domboldalra zuhant a Török Légierő egyik CASA CN-235 típusú katonai teherszállító repülőgépe. A repülőgép 3 fős személyzete életét vesztette.
Az Alma-atai Katonai Körzet Taldikorgánszki helyőrségi katonai bírósága 4 év szabadságvesztésre ítélte azt a kazah pilótát, aki felelős a még 2016 decemberében elvesztett Szu-27-esért.
A mintegy 193,8 millió dollár értékű üzlet szerint, a szaúdi forgószárnyasok egyedi konfigurációban készülnek majd.
12 darab, az Ohio-i Nemzeti Gárda 112-es repülőszázadához tartozó F-16-os landolt vasárnap Észtországban, melyek egy nemzetközi hadgyakorlaton vesznek részt - nyilatkozta az észt légierő vezetése.
A Spanyol Légierő a napokban átvehette a második A400M Atlas típusú, katonai teherszállító repülőgépét – tette közzé az Airbus Defence and Space vállalat.
A Kínai Haditengerészet kötelékében szolgáló kiképző repülőezred megkezdte a gyakorlati kiképzéseket JL-9 típusú gyakorlógépekkel.
2018. január 2-án illusztris vendégek jelenlétében teljesítette első felszállását a szerbek légvédelmi készültségi MiG-29-es géppárja. A Fulcrumokat 2017-ben kapta déli szomszédunk Oroszországtól.
2018 januárjától dán F-16-osok veszik át a légtérvédelmi feladatokat a balti államok légterében: a négy dán F-16 Fighting Falcon már meg is érkezett a litván Siauliai légibázisra. A hivatalos átadási ceremóniára a napokban kerül sor.
Ünnepélyes keretek között vett búcsút az Indiai Légierő a két legrégebben üzemeltetett szovjet-orosz harci gépeitől, a MiG-21T-96-ostól és a MiG- 27ML-től.
A napokban a dél-koreai JoongAng Ilbo napilap arról számolt be, hogy az ország légiereje vizsgálja annak lehetőségét, hogy további 20 F-35A Lightning II típusú ötödik generációs vadászbombázót vásároljanak az Egyesült Államoktól.
2017. december 27-én, eddig ismeretlen körülmények miatt, összeütközött a Bangladesi Légierő két Jak-130-as harci-kiképző repülőgépe.
Canberrai források megerősítették a hírt, mely szerint 18 darab Boeing F/A-18A/B Hornetet adnak el Kanadának – az eladási ár nem ismert.
2017. december 15-én, az Indonéz Légierő saját honlapján tette közzé azt a cikket, amelyben a fegyvernem parancsnoka meghirdeti a programját: ez alapján az ország teljes területét a légvédelem hatásköre alá vonják.
2017. december 18-án, hétfőn, helyi idő szerint 19 óra körül, a Minsk Mazowiecki légibázis közelében lezuhant a Lengyel Légierő egyik MiG-29-es vadászgépe.
Az Egyiptomi Légierő a napokban átvette az utolsó 3 Rafale EM típusú vadászbombázóját. A leszállítással egyidőben, a francia Dassault Aviation vállalat és az egyiptomi fél újabb tárgyalásokat kezdett további Rafale-ok beszerzése ügyében is.
Egy meg nem erősített kínai hírforrás szerint, 2017. november 30-án újabb 5 darab Szu-35-ös vadászbombázó érkezett meg Kínába.
Varsóban már a MiG-29-esek és Szu-22-esek közelgő váltására készülnek. Az erről szóló hírt a program felelőse, a lengyel Fegyverzeti Felügyelet november 23-án közölte a sajtóval – a cél egy új, többfeladatú harci repülőgép kiválasztása a kiöregedett szovjet gyártmányok pótlására.
A napokban Kazahsztán átvette a soron következő, hetedik C-295 típusú katonai teherszállító repülőgépét. Az újabb példányt az európai Airbus Military vállalat szállította le, mely november 24-én landolt az Almati légibázison.
A svéd kormány támogatását élvező SAAB repülőgépgyártó vállalat beleerősített a horvátországi lobbitevékenységébe, és igyekszik meggyőzni a döntéshozókat arról, hogy a Horvát Légierő számára a JAS-39C/D Gripen lenne a megfelelő váltótípus.
Az afgán légierő minden eddiginél nagyobb fejlesztését jelentették be szeptemberben. Potenciálisan nem kevesebb, mint 120 könnyű harci helikopter beszerzéséről lehet szó.
A napokban zajló Dubai Airshow 2017 szakkiállításon, az emirátusok légierejének vezérőrnagya, Abdulla Al Said Al Hashemi bejelentette, hogy aláírták a szerződést a Lockheed Martin vállalattal 80 darab Block 60 F-16E/F modernizációjáról.
A Német Légierő összeállította azon típusok listáját, amelyek szóba jöhetnek a Tornado-flotta 2025-2030-as cseréjekor, azonban nem titkoltan a Lockheed Martin F-35 Lightning II Joint Strike Fighter (JSF) a leginkább támogatott jelölt.
A norvég védelmi minisztérium a napokban tette közzé, hogy 2017. november 3-án megérkezett az első 3 ötödik generációs F-35A Lighting II típusú vadászbombázó az Orland légibázisra.
A Sputnik Srbija meg nem erősített információi szerint, a nemrégen Szerbia részére átadott 6 MiG-29-est rövidesen 2 darab An-26-os szállítógép is követheti majd.
A bolgár védelmi miniszter, Krasimir Karakachanov a napokban megerősítette, hogy újraindítják a 8 vadászrepülőgép beszerzésére irányuló tenderüket.
A Sierra Nevada Corporation (SNC) és az Embraer Defense and Security vállalat a napokban megerősítette, hogy szerződést kötöttek az Egyesült Államokkal újabb 6 A-29 Super Tucano típusú könnyű, támadó repülőgép vásárlásról, melyet Afganisztán részére vásárolnak.
Az orosz-indiai közös projekt, a FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft) a végét járja. Október 20-án jelent meg a defensenews.com oldalán a hír, mely szerint az Indiai Légierő a közös programból történő kiszállás mellett döntött.
2017. október 24-én megérkezett Szlovákiába az első C-27J Spartan típusú katonai szállító repülőgép, melyből logikus lépésként 2 példányt rendelt Szlovákia a nyugdíjazott An-26-osok pótlására.
Megkapta a szükséges állami jóváhagyást és így az Egyesült Államok erre a célra létrehozott programjának (U.S. Foreign Military Sales program, FMS) keretén belül UH-1Y helikoptereket vásárolhatnak a csehek.
Negatív következményekkel jár a pilóták motivációját tekintve a bolgár parlament illetékes bizottságának azon döntése, mely szerint újra kell tárgyalni a vadászgéptendert.
Pár nappal a Spanyol Légierő Eurofighter Typhoon katasztrófája után újabb repülőgép zuhant le Spanyolországban, a Madrid közeli Torrejon de Ardoz légibázis mellett, ezúttal egy F/A-18 Hornet.
A Luxemburg és Hollandia által kezdeményezett multinacionális program keretében Németország és Norvégia öt darabot rendelt az Airbus Defence & Space A330MRTT többfeladatú légi utántöltő és szállító repülőgép típusából.
A parlamenti vizsgálóbizottság jelentésére alapozva a bolgár kormány újraindítja a vadászgép-tenderét, annak ellenére, hogy a Saab Gripen C/D már biztos befutónak látszott.
A román védelmi minisztérium a napokban tette közzé, hogy 2017. szeptember 27-én hivatalosan is átvették az utolsó 3 F-16-ost a portugáliai Monte Real légibázison.
Ha bármikor megkérdezik tőlem, mi az az amerikai repülőgépekhez fűződő három program, amelyen igazán jókat tudok szórakozni, akkor az A-10C-k kivonása vagy hadrendben tartása, illetve a B-52-esek régóta aktuális újra-hajtóművezése körüli kavarás mellett mindenképp megemlítem az elnöki helikopterek típusváltását. Azaz annak elmaradását vagy többfelvonásos cseréjét. Vagy minek is nevezzem?
Oroszország 2018 elejére szállítja le azon Szu-30K-kat, melyeket még Angola korábban vásárolt meg. A repülőgépek jelenleg még mindig Fehéroroszországban, a baranovicsi 558-as számú légijármű-felújító üzemben vannak, ahol modernizáláson esnek át.
2017. szeptember 24-én, vasárnap egy airshow keretein belül, Terracina partjainál repülte dinamikus programját Gabriele Orlandi százados Eurofighter Typhoon-jával, de az egyik manőver kivitelezése nem sikerült, tengerbe csapódott és életét vesztette.
Szlovákia egyelőre elhalasztja a nyugati fejlesztésű vadászgépek beszerzését, mivel jelenleg prioritást élvez a szlovák szárazföldi erők modernizációja – nyilatkozta az ország védelmi minisztere, Peter Gajdos.
A brit védelmi miniszter, Michael Fellon a napokban arról számolt be, hogy kollégájával, Khalid bin Mohammad Al-Attaiyah katari védelmi miniszterrel, szándéknyilatkozatot írtak alá 24 darab Eurofighter Typhoon eladásáról.
Oroszország és Kazahsztán szerződést írt alá további 12 Szu-30SzM beszerzéséről, nyilatkozta Vlagyimir Kozsin, az orosz elnök haditechnikai együttműködés kérdésben illetékes tanácsadója a TASZSZ orosz hírügynökségnek.
Fekete héten van túl az Amerikai Légierő, hiszen az elmúlt napokban két A-10-est és egy meg nem nevezett típust is vesztettek, továbbá egy, az Egyesült Államokban kiképzését teljesítő iraki F-16-os pilóta is életét vesztette.
A Kazah Légierő vezetése eldöntötte, hogy a közeljövőben létrehoznak egy katonai műrepülő formációt, melynek nem titkolt célja az országimázs erősítése.
Egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a kanadai védelmi minisztérium e hónap végén bejelenti, hogy a korábban felmerült F/A-18E/F Super Hornet beszerzéstől véglegesen elállnak.
Az izraeli védelmi minisztérium a napokban tette közzé, hogy egy, az Egyesült Államokba küldött delegáció aláírta, így hivatalosan is megrendelték az újabb 17 darab F-35 Adir ötödik generációs vadászrepülőgépet.
Az egyiptomi védelmi minisztérium 2017. július 26-án megerősítette, hogy megérkezett országukba az első 2 együléses Rafale C típusú többcélú vadászbombázó. Napjainkig az Egyiptomi Légierő a megrendelt 24 Rafale-ból már 11 példánnyal rendelkezik.
A horvát védelmi minisztérium megelégelte a szinte teljesen bevethetetlen MiG-21-es flottájának helyzetét és a napokban hivatalosan is ajánlatot kért 5 partnertől a kiöregedő típus leváltására.
A dél-koreai KAI (Korea Aerospace Industries) vállalat 2017. július 4-én hivatalosan is megerősítette, hogy leszállította mind a 12 darab FA-50PH típusú könnyű-harci repülőgépet a Fülöp-szigeteki Légierő számára.
Az ausztrál védelmi miniszter, Marise Payne a napokban megerősítette, hogy befejeződött az Ausztrál Királyi Légierő számara készült EA-18G Growlerek leszállítása, így teljessé vált a 12 gépes flotta. Az utolsó, 12. példány 2017. július 5-én landolt az Amberley légibázison.
Az Egyesült Államok Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynöksége a DSCA, 2017. június 26-án értesítette az USA Kongresszusát arról, hogy India az FMS program keretein belül további 1 C-17 Globemaster III típusú nehéz szállító repülőgépet vásárol 366,2 millió dollár értékben.
Szerbia közel 208 millió dollárt különít el az elkövetkezendő években 10 darab MiG-29-es vadászrepülőgépük nagyjavítására, üzemidő hosszabbításukra és modernizációjukra.
Zoran Djordjevic szerb védelmi miniszter szerint az Oroszországtól beszerzett MiG-29-esek hamarosan szolgálatba állhatnak a Szerb Légierőben.
A napokban több kínai hírportálon fotók jelentek meg arról, hogy a kínai Chengdu Aircraft Industry Corporation (CAC) vállalat területén megkezdődött az első, Mianmarnak szánt JF-17 Thunder berepülési programja.
Több internetes hírportál a napokban arról számolt be, hogy 2017. június 6-án a brit BAE Systems vállalat átadta Szaúd-Arábiának az utolsó, 72. Eurofighter Typhoon vadászbombázót is.
A Saab értékesítési igazgatójának közelmúltbéli nyilatkozatában abbéli reményének adott hangot, hogy Horvátország hamarosan a Gripen-vásárlók közé kerül.
A napokban az egyik közösségi oldalon, Henri Kenhmann Ázsia szakértő tette közzé a hírt, miszerint Kína és Banglades között egy 1 milliárd dollár értékű szerződés született meg.
Bulgáriában új helyzet állt elő az új vadászrepülőgépek beszerzése ügyében – Bojko Boriszov miniszterelnök megszellőztette a hírt, mely szerint további 11 évre meghosszabbítanák a MiG-ek rendszerben tartását.
A Magyar Légierőhöz hasonlóan Kazahsztán légiereje is a cseh Zlin cég kiképzőgépét választotta: az első, 01-es oldalszámú példányt a közelmúltban vehették át.
Az Egyesült Államok Légiereje (USAF) május 15-én jelentette be a hírt, mely szerint az F-35 Lightning II Joint Strike Fighter (JSF) katapultülése miatti súlykorlátozást visszavonja.
A brit BAE Systems vállalat 2017. május 15-én átadta Omán részére az első Eurofighter Typhoon és Hawk repülőgépeket – írja a ukdefencejournal.org.uk.
A Roszoboronexport a napokban szerződést kötött a Bangladesi Légierővel 8 darab Szu-30SzME típusú vadászbombázó vásárlásáról, illetve további 4 példányra pedig opciót jelentettek – írja a BDmilitary.com.
Svédország hivatalosan is elvetette az új szállítórepülőgép típus beszerzésére irányuló projektjét, helyette modernizálná a meglévő 6 darab C-130H Herculesét.
Új hajózó ruhát kapnak a műrepülő csapat pilótái, a Szu-30SzM-ek is új festéssel állnak a nagyközönség elé.
Hamarosan 6 darab MiG-29-essel bővül a Szerb Légierő – ennek apropóján elevenítette fel a sajtó az egykori Jugoszlávia korábbi MiG-29-esei beszerzésének kulisszatitkait.
Az Airbus Military Aircraft a napokban megerősítette, hogy szerződést kötöttek a kazah védelmi minisztériummal újabb 2 darab C-295-ös teherszállító repülőgép eladásáról.
Az Arciz melletti cservonoglinszkojei katonai repülőtér közeljövőben megvalósuló helyreállításáról döntött az ogyesszai területi adminisztráció.
Több iráni hírforrás a napokban újabb fotókat és videókat tett közzé a Qaher F-313 hazai fejlesztésű vadászrepülőgépről – írja a theavaitionist.com.
A SEMAN perui állami vállalat a napokban tette közzé, hogy hivatalosan is átadták a 20. KT-1P típusú kiképző repülőgépet a Perui Légierőnek.
A francia védelmi minisztérium és Németország 2017. április 10-én megállapodást írt alá arról, hogy a jövőben közösen üzemeltetik majd az új C-130J Super Hercules típusú katonai szállítógépeiket.
Az Egyiptomi Légierő vezetése a napokban tette közzé, hogy 2017. április 4-én újabb 3 darab Rafale érkezett meg Egyiptomba. A mostani leszállítással már 9-re (a megrendelt 24-ből) nőtt az ország felségjelét viselő Rafale-ok száma.
Döntött az Orosz Légierő vezetése – a „Fecskék” lecserélhetik MiG-29-eseiket a legújabb MiG-35-ösökre. Az erről szóló bejelentést a malajziai LIMA-2017 kiállításon hozták nyilvánosságra.
Az elemzés, melyet a napokban a lengyel védelmi minisztérium a fegyveres erők vezetőivel, valamint a minisztérium szakértői csoportjával vizsgált meg, megállapította, hogy az légierő részére tervezett F-16A/B vadászgépek beszerzése és hadrendbe állítása nem lenne gazdaságos, hatékony döntés.
A belga védelmi minisztérium a napokban tette közzé, hogy az ország kormánya elfogadta, így zöld utat kapott a jelenleg hadrendben álló F-16-osok leváltását célzó program.
Az Iraki Légierő parancsnoka, Anwar Hamad Amin altábornagy a napokban arról számolt be, hogy a légierő átvehette az első T-50IQ típusú harci-kiképző repülőgépeket, melyeket a koreai KAI (Korea Aerospace Industries) vállalat szállított le.
Március 15-én, a dél-ukrajnai Zaporizzsjában található Ivcsenko-Progressz hajtóműtervező irodában tett látogatása során Petro Porosenko ukrán elnök bejelentette, hogy Ukrajna saját, kéthajtóműves vadászrepülőgépet fog fejleszteni.
A horvát Jutarnij Vijesti a napokban arról számolt be, hogy a korábban modernizált 12 darab MiG-21 ügyében már a horvát katonai rendőrség/rendészet is nyomozást indított, mely felülvizsgálja mind a modernizációs munkálatok elvégzését, mind a megvásárolt repülőgépek beszerzésének folyamatát.
A román védelmi minisztérium újabb F-16-osok vásárlását tervezi, mellyel a már korábban megrendelt példányokat egészítenék ki. A döntést, a napokban megszavazott védelmi költségvetés 2%-kal történő növelésének bejelentése után hozták meg.
Szerb hírforrások szerint, az ország miniszterelnöke, Alekszander Vucsics decemberi moszkvai látogatásának eredményeként az orosz elnök, Vlagyimir Putyin rövidesen utasíthatja a légierejét, hogy szállítson le, majd adjon át 6 darab MiG-29-es vadászrepülőgépet Szerbiának.
Az Aviadarts 2017 gyakorlat harmadik szakasza a Krímben folytatódik, a Csauda lőtéren. Ezt követően, a negyedik szakaszban már Kína lesz a házigazda. Mutatjuk az időpontokat és a résztvevők listáját.
Az Orosz Vitézek bemutató kötelék 2017. március 10-én indul majd Malajziába, hogy részt vehessenek a 2017. március 21-25. között megrendezendő LIMA 2017 nemzetközi légiszalonon – nyilatkozta a kötelék egyik tagja, Andrej Alekszejev ezredes.
A Grúz Hadsereg nem hajlandó tovább rendszerben tartani a Szu-25-ös csatarepülőgépeit.
A jereváni Erebuni légibázison állomásozó orosz erők jelenleg MiG-29-es vadászgépekkel, illetve Mi-24 és Mi-8-as helikopterekkel rendelkeznek.
Újabb F-15SA (Saudi Advanced) típusú vadászbombázók indultak útnak Szaúd-Arábiába - írja a thaimilitaryandasianregion.wordpress.com.
A napokban az algériai MenaDefense oldalon tették közzé a hírt, miszerint a Mianmari Légierő átvette az első három Jak-130 típusú harci-kiképző repülőgépét. A most átadott példányokat ünnepélyes keretek között fogadták.
A Japán Légi Önvédelmi Erő (JASDF) pilótája, Nakano alezredes az első japán repülőgépvezető, aki több hónapos elméleti képzést követően február 7-én levegőbe emelkedhetett az F-35A repülőgéppel.
Németország a napokban tárgyalásokat kezdeményezett néhány országgal, többek között Csehországgal és Svájccal pár A400M-ük közös üzemeltetésének lehetőségéről.
A Tunéziai Légierő a napokban átvehette az első 6 darab OH-58D Kiowa Warrior típusú forgószárnyasait. A ceremóniára 2017. február 4-én került sor a Gabes légibázison, melyen részt vett az ország miniszterelnöke, Youssef Chahed is.
A dél-koreai szárazföldi haderő a napokban jelentette be, hogy átvették mind a 36 darab AH-64E Apache (Guardian ) harci helikoptert, melyeket még 2013-ban rendeltek meg a Boeing vállalattól.
Fehéroroszország 8 darab MiG-29 Fulcrum vadászrepülőgépet és 2 darab Buk-M1 légvédelmi rakétarendszert ad támogatásképpen a szerb légvédelemnek.
A Szaúdi Légierő vezetése 2017. január 25-én hivatalosan is hadrendbe állította az első F-15SA (Saudi Advanced) típusú vadászbombázóit. Az ünnepséget a King Faisal Repülőakadémia megalakításnak 50. évfordulójára időzítették.
Az Olasz Légierő aláírta a szerződést a Leonardo konszernnel, így megkezdődhet az első 5 darab Alenia Aermacchi M-345-ös kiképzőgép gyártása a berendelt 45 darabos tételből.
Kiképző repülés végrehajtása közben lezuhant az Amerikai Haditengerészet T-45C Goshawk kiképző repülőgépe.
A Japán Önvédelmi Légierő tovább üzemelteti az F-4 Phantomokat.
Martin Stropnicky cseh védelmi miniszter Twitteren jelentette be, hogy nyártól kezdve a Cseh és a Szlovák Légierő vadászgépei együttműködve védhetik a két ország légterét.
Lengyel nyelvű forrásokban jelent meg a hír, miszerint a Lengyel Védelmi Minisztérium 96 darab használt F-16-os beszerzését fontolgatja, melyet az ottani repülőipar segítségével maguk modernizálnának.
A napokban az argentin FAdeA (Fabrica Argentina de Aviones SA) állami vállalat átadta az első modernizáláson átesett IA-58H Pucará típusú csapásmérő repülőgépet az argentin légierőnek.
Az Orosz Légierő több mint 19 ezer harci bevetést hajtott végre a szíriai műveletek kezdete óta.
India és Oroszország tárgyalásokat folytat egymással annak érdekében, hogy gyorsítsák a jelenleg nem túl dinamikus repülőgép-alkatrész utánpótlást a két ország között.
A horvát katonai vezetés tenderért felelős bizottsága a napokban tájékoztatta az ország védelmi minisztériumát arról, hogy az új vadászrepülőgépek vásárlása ügyében két típus közül válasszanak, az egyik a svéd JAS-39C/D Gripen, a másik pedig a dél-koreai FA-50.
A bangladesi kormány 8 darab többcélú vadászrepülőgépet vásárolna a 2016-2017-es években – nyilatkozta a napokban a parlamenti ügyekért felelős miniszter, Anisul Huq.
2016. december 15-én újabb 3 darab F-16-os landolt a romániai Fetesti légibázison. A repülőgépek átadásáról szóló dokumentációkat december 13-án írták alá a felek, Portugáliában.
2016. december 21-én, éjszakai kiképzési repülés végrehajtása közben lezuhant a Kazah Légierő egyik Szu-27 típusú vadászrepülőgépe – nyilatkozta a kazah védelmi minisztérium.
A Bolgár Védelmi Minisztérium ajánlatokat kért az új vadászgépek lehetséges beszállítóitól. Az ajánlattételre Olaszországot, Portugáliát, az Egyesült Államokat és Svédországot kérték fel. A felkérésre jövő év márciusáig kell válaszolniuk.
2016. december 13-án megérkeztek az első F-15SA (Saudi Advanced) típusú vadászbombázók a King Khalid légibázisra.
Az Egyesült Államok légierejének bemutatócsapata 2016. június 2-án veszítette el a #6-os számú F-16-os repülőgépét, miután Colorado Springsben, a légierő akadémiájának ünnepélyes diplomaosztóján hajtottak végre áthúzást. Az eseményen Barack Obama elnök is tiszteletét tette.
2016. december 12-én az esti órákban lezuhant a Török Légierő egy F-16 harci repülőgépe.
A horvát védelmi minisztérium információi szerint, a napokban megérkezett a maradék 11 darab OH-58D Kiowa Warrior típusú felderítő és könnyű támadó helikopter is, melyek C-5 Super Galaxy fedélzetén érkeztek meg a Zemunik légibázisra.
A napokban a Kuvaiti Légierő vezetése arról számolt be, hogy a légierő vélhetően csak 28 darab F/A-18E/F Super Hornetet kaphat, melyekkel a jelenleg hadrendben álló Horneteket váltanák le.
Orosz spotterek a napokban tettek közzé képeket arról, hogy az Orosz Vitézek bemutatócsoport újabb 4 darab új Szu-30SzM-et vehetett át.
A japán védelmi minisztérium a napokban megerősítette, hogy 2016. november 28-án átvehették az első F-35A Lightning II típusú ötödik generációs vadászrepülőgépet. Információk szerint, a repülőgép már korábban, 2016. november 17-én lett hivatalosan átadva.
Régóta kering a sajtóban a hír, miszerint az Egyesült Államok légiereje (USAF) egyre komolyabb pilótahiánnyal küszködik. A probléma megoldásának felelőse Scott Vander Hamm vezérőrnagy, aki elmondta, hogy a jelenség már a légierő harci képességeit is veszélyezteti.
Az izraeli kormánybizottság a napokban egyhangúlag megszavazta, így döntés született újabb 17 darab F-35A Lightning II típusú, ötödik generációs vadászrepülőgép beszerzéséről. A mostani megrendeléssel már 50-re nőtt az Izrael által megrendelt F-35-ösök száma.
2016. november 28-án, hétfőn délelőtt lezuhant a Kanadai Királyi Légierő (RCAF) egyik CF-18 (hivatalosan CF-188) Hornet típusú repülőgépe, melynek pilótája életét vesztette.
Nehezen visszautasítható ajánlatot kapott a szerb politikai vezetés: az oroszok 6 darab MiG-29-est és több harcjárművet (nem részletezett összetételben) is kínálnak Szerbiának, diszkont áron.
Az Egyesült Államok légiereje a napokban megállapodott az amerikai Lockheed Martin Aeronautics vállalattal a dél-koreai F-16-osok modernizációs programjának összegéről és a fejlesztés üteméről.
2016. november 12-én szombaton, gyakorlórepülés közben életét vesztette a kínai Augusztus 1. névre keresztelt bemutató kötelék 30 éves női pilótája.
2016. november 9-én, szerdán a kaliforniai San Diego közelében kiképzési repülés végrehajtása közben egymásnak ütközött két együléses, a tengerészgyalogsághoz tartozó F/A-18 Hornet – írja az ABC News.
A Brit Királyi Légierő Typhoon vadászrepülőgépei a NATO dél-európai régiójában légirendészeti feladatokat látnak majd el a 2017-es év folyamán.
A svájci Pilatus vállalat a napokban tette közzé a hírt, miszerint vélhetően 2017 első felében szerződést köthet a Francia Légierővel 20-25 darab Pilatus PC-21 típusú kiképző repülőgép eladásáról. Az új gépekkel a már lassan kiöregedő félben lévő Alpha Jet-eket váltják majd le.
Bár a Brit Királyi Légierő híres bemutatócsapatának, a Red Arrows-nak a működését sosem fenyegette reális veszély, mostanra biztossá vált, hogy a kötelék a jövőben is folytathatja tevékenységét, a jelenlegi Hawk T1 típust pedig új gépek válthatják majd a Scampton légibázison.
Az nigériai NTA (Nigerian Television Authority) TV csatorna információi szerint, az ország kormánya szerződést kötött Pakisztánnal 10 darab Super Mushak típusú kiképzőgép vásárlásáról.
A Tajvani Légierő F-5-ös kiképzőgépei már több mint 40 éve szolgálatban állnak, a legfiatalabb gépük is több mint 30, így megérettek a cserére.
A közelmúltban az Argentin Légierő (Fuerza Aérea Argentina - FAA) delegációja járt Olaszországban, ahol tesztelhették az Alenia Aermacchi M-346 Mastert. Nem kiképzőgépnek szánnák.
A japán Kawasaki Heavy Industries vállalat tervei szerint, a második C-2-es, hazai fejlesztésű katonai teherszállító repülőgépet 2017-ben adja majd át a Japán Önvédelmi Légierőnek.
2016. október 17-én, hétfőn nagyszabású hadgyakorlatba kezdett az Iráni Légierő. Ritkán látható felvételek az ország légierejénél még hadrendben álló F-14-esekről.
2016. október 14-én, pénteken érkeztek meg Kubinkára az Orosz Vitézek. Új gépeiket, a Szu-30SzM-eket Irkutszkból repülték át, Novoszibirszk-Tolmacsevo repülőterét érintve.
Több dél-koreai hírügynökség a napokban arról számolt be, hogy az ország védelmi minisztériuma újabb E-737 AEW&C Peace Eye típusú légtérellenőrző repülőgépeket vásárolna.
Szu-30SzM-re váltott az orosz műrepülő kötelék.
Bővülhet az afgán Super Tucano flotta.
Tolódik a negyedik maláj A400M átadása.
India tovább keresi kiöregedett MiG-21 és MiG-27 flottájának váltótípusát.
Orosz-szerb repülőharcászati gyakorlat kezdődött Szerbiában.
Finn információk szerint orosz harci gépek a tegnapi napon két ízben is megsértették légterüket.
A pilóta életét vesztette a katasztrófa során.
L-15-ösökkel erősít Zambia.
Már októberben megérkeznek az első példányok.
Mi-35M harci helikopterek is érkeznek Nigériába.
36 db Rafale beszerzése a cél.
Kirgizisztán hegyvidéki részén oldották bombáikat az orosz bombázók.
Újabb 32 db Hawk beszerzése várható.
Minden izraeli vadászrepülőgép visszatért a bázisra.
Több kínai hírforrás a napokban arról számolt be, miszerint Kína egy új stratégiai bombázógép fejlesztésén dolgozik.
Kazahsztán még az idén újabb Szu-30-asokat, Mi-17-es és Mi-35-ös helikoptereket vesz át.
A Pentagon szeptember 7-én számolt be a Fekete-tenger feletti incidensről, amely során egy orosz Szu-27-es megközelített egy amerikai P-8 Poseidon repülőgépet.
Cseh parlamenti képviselők utaztak azon a repülőgépen, amely a Svájci Légierő egyik gyakorlata során a vadászgépek célpontja volt.
Mi-35-ösökkel erősít Nigéria légiereje.
Az Izraeli Légierő váltótípust keres a kiöregedő Bell 206-asok helyére, kiképző szerepkörre.
Az MLU program még 2010 szeptemberében indult.
Tu-22M3-asok települtek Iránba.
Huey II-esek kerülnek majd az afrikai országba.
A Bolíviai Légierő lecserélné a még jelenleg hadrendben álló, de lassan kiöregedő T-33 Shooting Star típusú kiképző repülőgépeit.
Újabb beszerzés előtt Kazahsztán légiereje.
Lengyel légteret sértett egy orosz műrepülő pilóta.
Az orosz légtérben, a „Nyitott égbolt” program keretében megfigyelő repüléseket végrehajtó amerikai Boeing OC-135B felderítő repülőgép kényszerleszállást hajtott végre a Habarovszki repülőtéren.
Az Egyesült Államok légiereje (USAF) új gépek beszerzésével oldaná meg a közvetlen légitámogatási képességben keletkező űrt.
30 darabos M-346 Lavi flottát üzemeltet az Izraeli Légierő.
A légitársaság 1,5 millió utast és több mint 77 ezer tonna rakományt szállított egy évtized alatt a magyar főváros és a közel-keleti metropolisz között, hozzájárulva ezzel a magyar turizmus és kereskedelmi kapcsolatok bővüléséhez.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.