2023. szeptember 14-én terjedt el a repülős oldalakon az a Franciaországban készült fotó, melyen az első horvát részre leszállítandó Dassault Rafale vadászbombázó látható.
A Francia Légierő Saint-Dizier légibázisán egy kétüléses Rafale B példány volt látható, melyen vélhetően a típusra kerülő horvát hajózók kiképzése zajlik majd.
Hosszú típusváltási procedúra végére érhet el a Rafale-ok érkezésével Horvátország: több mint 10 évig nem jutottak dűlőre a MiG-21-esek utódja kapcsán: a 2018-as, használt izraeli F-16-osok beszerzésére vonatkozó üzletből végül nem lett semmi, ezt követően 2020 januárjában ismét nekikezdtek a beszerzési folyamatnak: az amerikai, izraeli, francia, svéd fél mellett olasz, norvég és görög ajánlatokat kértek be, végül az amerikai (új F-16 Block 70), svéd (új Gripen), francia (használt Rafale) és izraeli (használt F-16 Barak) jutott be az utolsó körbe, mely listából 2021-ben kihirdették a nyertest.
2021. május 28-án, pénteken Andrej Plenković horvát miniszterelnök bejelentette, hogy 12 darab (10 együléses, 2 kétüléses) használt példányt vásárolnak Franciaországtól a Dassault Rafale F3R típusból, összesen 999 millió euró értékben. A gépek leszállítása mellett a franciák ajánlata egy alap fegyverzeti csomagot, földi berendezéseket, alkatrészeket, a személyzet képzését, egy szimulátort is magában foglal, a gyártó pedig 3 évig szakembereket és szoros együttműködést biztosít a horvátok részére. A repülőgépekre, hajtóművekre és egyéb berendezéseikre 12 hónapos garanciát vállal a Dassault.
A váltótípus hiánya miatt áthidaló megoldásként a horvát védelmi minisztérium 12 db MiG-21-est modernizáltatott Ukrajnában, az utolsó példányt 2015 júliusában kapták vissza Ukrajnából, ám a flottával folyamatosan problémák adódtak. Horvátország a MiG-21-esek utolsó európai üzemeltetője, üzemidejük hamarosan lejár.
Rafale B fotó: Jochem Manders / Gilze-Rijen Aviation Society
Forrás: https://www.scramble.nl
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.