Itt találod az összes cikket a „Horvát Légierő” témában!
Történelmi pillanat a Horvát Légierőnél: a mai napon, 2024. április 25-én, csütörtökön, megérkezett Horvátországba az első hat Rafale vadászbombázó.
2023. október 2-án, hétfőn a Francia Légierő Mont-de-Marsan légibázisán zajlott le az a hivatalos ceremónia, melynek keretein belül átadták az első Rafale-t Horvátország részére.
2023. szeptember 14-én terjedt el a repülős oldalakon az a Franciaországban készült fotó, melyen az első horvát részre leszállítandó Dassault Rafale vadászbombázó látható.
2021. május 28-án, pénteken Andrej Plenković horvát miniszterelnök bejelentette, hogy 12 darab használt példányt vásárolnak Franciaországtól a Dassault Rafale F3R típusból, összesen 999 millió euró értékben.
2020 novemberében már ígéretes hírek érkeztek a horvát vadászgép tenderről: a beérkezett pályázatok kiértékelése után 2021-ben akár már győztest is hirdethettek volna. Nem így lesz.
A horvát védelmi miniszter 2020. november 11-én jelentette be, hogy megkezdték a vadászgép tenderre beérkezett ajánlatok kiértékelését: ezek alapján amerikai, francia vagy svéd típus válthatja a horvát MiG-21-eseket.
2020. május 7-én, 16 óra körül, Biljane Donje településnél (Zára közelében) lezuhant a Horvát Légierő 403-as oldalszámú Zlin 242L típusú kiképző repülőgépe. Kétfős személyzete életét vesztette.
A 2019 elején meghiúsult izraeli F-16-os beszerzést követően Horvátország nem mondott le kiöregedő MiG-21-es flottája cseréjéről, a napokban hét országtól kértek be ajánlatot új, illetve használt harci repülőgépekre.
Horvátország új pályázatot ír ki 12 darab többcélú harci repülőgép beszerzésére, miután idén januárban meghiúsult az izraeli F-16C/D Barak típusú harci repülőgépek megvételére irányuló üzlet.
A legfrissebb információk szerint az Egyesült Államok továbbra is blokkolja az izraeli-horvát F-16-os beszerzést, mely már 2018 márciusa óta volt folyamatban. Izraeli részről várhatóan a héten érkezik egy delegáció Horvátországba, mely egyezteti az üzlet törlését a horvát féllel.
2018. augusztus 2-án, csütörtökön három izraeli F-16D Barak (023, 041, 063) érkezett meg Zágrábba egy C-130-as kíséretében. Az izraeli F-16-osok augusztus 5-én, vasárnap repülnek vissza a Ramat David légibázisra.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, 2018 tavaszán született meg a döntés Horvátországban, mely szerint használt izraeli F-16-osokra cserélik problémás MiG-21-es flottájukat. A korábbi látogatás folytatásaként most Horvátország védelmi minisztere látogatott el Izraelbe.
A napokban számoltunk be lapunkon arról, hogy Horvátország használt izraeli F-16-osokra cseréli MiG-21-es flottáját. A Falconok érkezésére még kicsit várni kell, az első élményekről viszont már beszámolhatunk, mert egy horvát delegáció Izraelbe látogatott és repülhettek is egy izraeli F-16-ossal.
A svéd kormány támogatását élvező SAAB repülőgépgyártó vállalat beleerősített a horvátországi lobbitevékenységébe, és igyekszik meggyőzni a döntéshozókat arról, hogy a Horvát Légierő számára a JAS-39C/D Gripen lenne a megfelelő váltótípus.
A horvát védelmi minisztérium megelégelte a szinte teljesen bevethetetlen MiG-21-es flottájának helyzetét és a napokban hivatalosan is ajánlatot kért 5 partnertől a kiöregedő típus leváltására.
A Saab értékesítési igazgatójának közelmúltbéli nyilatkozatában abbéli reményének adott hangot, hogy Horvátország hamarosan a Gripen-vásárlók közé kerül.
A horvát Jutarnij Vijesti a napokban arról számolt be, hogy a korábban modernizált 12 darab MiG-21 ügyében már a horvát katonai rendőrség/rendészet is nyomozást indított, mely felülvizsgálja mind a modernizációs munkálatok elvégzését, mind a megvásárolt repülőgépek beszerzésének folyamatát.
A horvát védelmi minisztérium információi szerint, a napokban megérkezett a maradék 11 darab OH-58D Kiowa Warrior típusú felderítő és könnyű támadó helikopter is, melyek C-5 Super Galaxy fedélzetén érkeztek meg a Zemunik légibázisra.
Korábban már többször is felmerült a beszerzés lehetősége, de most már hivatalos.
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.