A horvát védelmi minisztérium információi szerint, a napokban megérkezett a maradék 11 darab OH-58D Kiowa Warrior típusú felderítő és könnyű támadó helikopter is, melyek C-5 Super Galaxy fedélzetén érkeztek meg a Zemunik légibázisra.
A mostani leszállítással teljessé vált a horvát Kiowa flotta. Jelenleg még folyik a helikopterek hivatalos ügyintézése, a regisztrációjuk, valamint az átadás-átvételük a földi kiszolgáló berendezésekkel együtt, így vélhetően rövidesen hadrendbe állhatnak. Mint ismeretes, a horvát kormány eredetileg a feleslegessé váló Sikorsky UH-60 Black Hawk flottából vásárolt volna az amerikai US Excess Defense Article (EDA) program keretein belül, azonban az elképzelésből később nem lett semmi.
A horvát védelmi minisztérium még 2014 novemberében jelezte, hogy 16 darab használt OH-58D-t vásárolnának, a hozzá tartozó földi kiszolgáló berendezésekkel együtt. A kiválasztott példányok 2010 és 2012 között lettek legyártva, melyek az Irakban és Afganisztánba odaveszett példányok pótlására készültek. Ezen Kiowa-k mindössze 2012 és 2016 között repültek amerikai felségjellel, ugyanis 2016 áprilisában az USA végleg kivonta a típust a hadrendből. A forgószárnyasokat Horvátország szintén az EDA program keretei között szerezte be. A végleges döntésre 2016 februárjában került sor, mikor is kijelentették, hogy 16 darab OH-58D-t és három szimulátort vásárolnak mindössze 34,8 millió dollár értékben, melynek egy részét az Egyesült Államok állja, a maradékot pedig a horvátok 2016 és 2020 között rendezik.
Az első 5 Kiowa Warrior és a három szimulátor, a fegyverzetek valamint a kiszolgáló berendezések egy része 2016 júliusában érkezett meg Horvátországba. A forgószárnyasokat a jövőben többek között felderítő, támadó, illetve szárazföldi erők támogatására alkalmazzák majd. Az ex-amerikai Kiowa-k a jövőben a szovjet/orosz fejlesztésű helikoptereket (Mi-8T, Mi-8MTV-1, Mi-171S) váltják majd le.
Videó a hétvégi horvát nyílt napról:
Forrás: armstrade.org
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.