Itt találod az összes cikket a „Ötödik generációs harci repülőgépek” témában!
A közelmúltban számoltunk be lapunkon az ötödik generációs, török KAAN első repüléséről, most pedig egy újabb hazai fejlesztésről számolhatunk be, méghozzá Indiából, ahol zöld utat kapott az AMCA projektje.
2024. február 21. újabb mérföldkőként vonul be a Török Légierő történetébe, hiszen teljesítette első repülését az ötödik generációs, KAAN harci repülőgép prototípusa. Mutatjuk a videót!
Thaiföld továbbra sem tett le azon szándékáról, hogy modernizálja harci repülőgép flottáját: választásuk az amerikai fél részéről korábban már elutasított F-35-ösre vagy Gripen üzemeltetőként az új Gripen E/F-re esne.
A mai napon, 2024. január 29-én, Csehország védelmi minisztere Jana Černochová és az Egyesült Államok prágai nagykövete, Bijan Sabet aláírta a 24 db, ötödik generációs F-35A beszerzésére vonatkozó megállapodást.
A Lockheed Martin ötödik generációs F-35A típusú harci repülőgépe újabb mérföldkövet jelentő eseményt könyvelhetett el a közelmúltban: az F-35A még soha nem szállt le főúton, 2023 szeptemberében erre is sor került Finnországban két norvég példány részvételével.
Az Egyesült Államok több követelményre hivatkozva, elutasította az ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépek eladását Thaiföld részére.
Úgy tűnik, tovább folytatódik Európában a Lockheed Martin sikersorozata az F-35-ös eladások kapcsán, hiszen a közelmúltban jelentették be, hogy Románia is az ötödik generációs típussal modernizálná légierejét.
Eurofighter Typhoon flottájának üzemeltetési nehézsége vagy éppen cseréje kapcsán gyakori szereplője a repülős híreknek Ausztria légiereje. Ezúttal az ötödik generációs F-35-ös típus került szóba nyugati szomszédunknál.
Ideiglenesen földre kényszerült az Amerikai Légierő F-35-ös flottája, mivel hibát találtak a típusban alkalmazott Martin-Baker katapultüléseket működtető piropatronokban.
A mai napon, 2022. július 20-án jelentette be Petr Fiala cseh miniszterelnök, hogy a meglévő 14 gépes JAS 39C/D Gripen flottát ötödik generációs F-35-ösökre cserélnék, az amerikai féllel való tárgyalások megkezdésére pedig most rá is bólintott a kormány.
Újabb tenderen győzött az amerikai Lockheed Martin az F-35-össel: rövid időn belül, Finnország és Németország után Kanada is az ötödik generációs típus mellett döntött, igaz már nem először.
Németország úgy döntött, hogy 35 darab, ötödik generációs Lockheed Martin F-35-ös harci repülőgépet és 15 darab Eurofighter Typhoon-t vásárol légierejének megerősítésére, miután a Boeing F/A-18E/F ajánlatát elvették.
Már a szerződés aláírásán is túl van Finnország, miután a finn kormány 2021 decemberében úgy döntött, hogy ötödik generációs F-35A harci repülőgépeket vásárol az elavuló F/A-18 Hornetek helyett, amelyeket 2030-ig kivonnak a szolgálatból.
Úgy tűnik, Spanyolország lesz a következő tagja az F-35-öst üzemeltető országok klubjának.
Szakértők szerint az F-35 program elszálló költségei miatt az Egyesült Államok légiereje (USAF) fontolóra vette, hogy közel két évtizeddel az utolsó példány megrendelését követően újra F-16-os vadászbombázókat vásároljon.
Az Olasz Védelmi Minisztérium év elején sajtóközleményben tudatta, hogy háromoldalú együttműködési megállapodást írt alá Olaszország, az Egyesült Királyság és Svédország védelmi minisztere az új Tempest program kapcsán.
2020. december 1-jével az Egyesült Államok Tengerészgyalogságához (USMC) tartozó VMFA-314 Black Knights (Fekete Lovagok) repülőszázad elérte a hadrafoghatóság első komoly lépcsőfokát, az ún bevezető műveleti képességet (IOC) az F-35C Lightning II típussal.
2020. november 18-án az Egyesült Államok kormánya és a Lockheed Martin hivatalosan is ajánlatot tett a svájci kormány által kiírt vadászrepülőgép tenderen, melyre az F-35-öst ajánlják.
Mark Esper amerikai védelmi miniszterrel történt egyeztetés után izraeli kollégája, Benny Gantz beleegyezett, hogy az Egyesült Arab Emírségek megkaphassa az F-35 Lightning II típust, amit egészen idáig ellenzett a zsidó állam vezetése.
Pár nappal az F-22A Raptor balesete után, 2020. május 19-én újabb ötödik generációs típust veszített az Amerikai Légierő: ezúttal egy F-35A a főszereplő, a helyszín ismét a floridai Eglin légibázis.
Napjainkig 500 darab F-35-öst adott át a Lockheed Martin a megrendelőinek – az eddig legyártott harci repülőgépek összesen több mint 250 000 órát töltöttek a levegőben.
Már nyílt titok volt, hogy a kiöregedő MiG-29 és Szu-22 flotta leváltására az F-35A érkezhet a Lengyel Légierőben. 2020. január 31. óta ez már hivatalos is: a lengyel F-35-ös szerződés végére Deblinben került pont.
A Holland Királyi Légierő Leeuwarden-i Légibázisának tűzoltói vízfüggönnyel szerettek volna tisztelegni az első F-35A érkezésekor, de egy kis hiba csúszott a kivitelezésbe – víz helyett habfürdővel borították be repülőgépet.
Első alkalommal landoltak az Egyesült Királyság F-35B Lightning II típusú repülőgépei a Királyi Haditengerészet HMS Queen Elizabeth repülőgép-hordozóján.
A „Star” napilap adott hírt az ötödik, Törökország számára gyártott F-35A első felszállásáról. Ez a repülőgép is hamarosan csatlakozik a másik négy „török” Lightninghoz az arizonai Luke Légibázison.
Az Olasz Légierő a napokban hat darab ötödik generációs F-35A harci repülőgépet telepített Izland Keflavik légibázisára: ez az első alkalom, hogy egy NATO missziót az F-35-ös típussal teljesítenek.
A napokban újabb ötödik generációs harci repülőgépeket vehetett át Izrael. A két új F-35I a Nevatim Légibázis 140. „Golden Eagle” repülőszázadához érkezett.
Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma jóváhagyta 32 darab Lockheed Martin F-35A ötödik generációs harci repülőgép eladását Lengyelország részére. Az üzlet becsült értéke 6,5 milliárd dollár.
A Ciprusról felszálló brit Lockheed Martin F-35B Lightning II ötödik generációs harci repülőgépek az Iszlám Állam elleni bevetések során estek át a tűzkeresztségen a közelmúltban.
A Turkish Aerospace még 2019. június 17-én bemutatta saját tervezésű, ötödik generációs vadászrepülőgépének (TF-X) teljes életnagyságú modelljét – a lopakodó dizájnú, dupla függőleges vezérsíkú repülőgép két hajtóművel rendelkezik.
Habár a Pentagon egyre több F-35-ös vásárlását tervezi, a Lockheed Martin nem feledkezett meg az európai piacról sem. A cég tervei között 2030-ig több, mint 500 darab F-35-ös eladása szerepel – több, mint amennyi Eurofighter Typhoon repül az egész világon.
Lengyelország hivatalos kérést továbbított az Egyesült Államok kormányának 32 darab, ötödik generációs Lockheed Martin F-35A Lightning II Joint Strike Fighter (JSF) megvásárlására – a hírt 2019. május 28-án a védelmi miniszter jelentette be.
Nem találják a Csendes-óceánba zuhant F-35A-t a japánok, hiába minden erőfeszítésük. A lezuhanáshoz vezető okok között felmerült a fedélzeti számítógépes rendszer hibája is, még konkrétabban annak „feltörése”.
Japán Önvédelmi Légierejéhez kötődik az első F-35A veszteség, mely helyi idő szerint 19 óra 30 perc körül történt 2019. április 9-én, kedden. Az F-35-ös a Csendes-óceánba zuhant, pilótáját továbbra sem találják.
2019. március 29-én Dél-Korea légiereje (ROKAF) megkapta az első két F-35A Ligthning II ötödik generációs harci repülőgépet.
A közelmúltban került nyilvánosságra, hogy Olaszország 2018 eleje óta nem fizetett az F-35-ös programért, aminek következtében két gép jelenleg is a Cameriben található összeszerelő üzemben, készen várja az átadást.
Lengyelország tervei szerint a Harpia program keretében 32 darab új vadászgépet szerezne be, hogy lecserélje a megmaradt MiG-29 és Szu-22 flottáját.
Az Egyesült Államok haditengerészete 2019. február 28-án jelentette be, hogy az általuk üzemeltetett F-35C Lightning II típusú repülőgépek elérték az ún. bevezető műveleti képességet (IOC – Initial Operational Capability).
A Lockheed Martin Fort Worth-i üzemében 2019. január 30-án ünnepélyesen átadták az első F-35A Lightning II-es harci repülőgépet, melyet már a Holland Királyi Légierő részére gyártottak.
A szingapúri védelmi minisztérium azt javasolja, hogy a légierő szerezzen be kisebb mennyiséget az ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépekből, melyek az értékelés eredményei szerint az elavult F-16C/D legmegfelelőbb helyettesítőjének tekinthetők.
2019. január 10-én, kevesebb mint egy év alatt elérte a bevethetőség első lépcsőjét, vagyis az úgynevezett bevezető műveleti képességet (IOC – Initial Operational Capability) az Egyesült Királyság F-35B állománya.
A japán kormány jóváhagyta azt a tervet, amely szerint az eddig megrendelt 42 darab mellé további 105 példányt szereznének be az F-35-ösből, amellyel az USA után (és az Egyesült Királyság előtt) a típus második legnagyobb üzemeltetőjévé válnának.
2018. december 10-én, hétfőn érkezett meg Ausztráliába az első két F-35A, melyek állandó állomáshelye már az ausztrál kontinens lesz. Az ötödik generációs harci repülőgépek az Ausztrál Királyi Légierő Williamtown légibázisára érkeztek.
Mint ahogy azt már több felületen olvasni lehetett, a Michael hurrikán súlyos károkat okozott az Amerikai Légierő Florida államban található Tyndall légibázisán: a hurrikán teljesen letarolta a létesítményt, lényegében nem maradt ép hangár, kiszolgáló épület és a Raptor flotta is komolyan érintett.
A 2018. szeptember 28-i, pénteki nap is bekerül a Lockheed Martin F-35-ös programjának történelemkönyvébe, igaz ez most nem egy újabb mérföldkövet jelentő eseményként: a típus első gépvesztését könyvelhették el, egy tengerészgyalogsági F-35B lezuhanásával.
2018. augusztus 22-től újabb szakaszához érkezett a hajófedélzeti Lockheed Martin F-35C tesztelése, mely nevezhető talán már egy főpróbának is: az ötödik generációs harci repülőgép a USS Abraham Lincoln (CVN-72) fedélzetén gyakorol.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, az Amerikai Légierő még korábban döntést hozott arról, hogy ismét szolgálatba állítanak egy lekonzervált F-22-es prototípust. Közel 6 év pihenő után ismét repült az ötödik generációs típus egyik első képviselője.
Új típus lévén az F-35 Lightning II ötödik generációs harci repülőgép programját fokozott figyelem övezi, nem is beszélve a gépet érintő esetleges balesetekről, mely esetek egyelőre kiemelt figyelmet élveznek. Most fotónk is van a legújabb balesetről.
2018. augusztus 8-án egyszázadnyi F-22-es érkezett meg a németországi Spangdahlem légibázisra. A Raptorok az Amerikai Légierő Tyndall légibázisának 95. századától érkeztek és várhatóan több hétre Európában maradnak.
Különleges felvételek kerültek nyilvánosságra az amerikai Luke légibázisról: az F-35-ösök nemzetközi kiképzőbázisaként is ismert bázison homokvihar söpört végig a napokban, ami az ott állomásozó F-35-ösök kiszolgáló személyzetének is új feladatot adott.
Mint ahogy arról a napokban már lapunkon is beszámoltunk, a britek bejelentették Tempest névre keresztelt, következő generációs harci repülőgép tervüket, emellett fut a francia-német közös FCAS projekt is. Megvannak már az első hivatalos vélemények is a párhuzamról.
A háromszázadik F-35 Lightning II ötödik generációs harci repülőgépet adta át a Lockheed Martin gyártó cég, a jubileumi példány egy F-35A, mely az Egyesült Államok légierejéhez kerül. Az eseményre az Utah állambéli Hill légibázison került sor.
A norvég védelmi minisztérium a napokban megerősítette, hogy 2018. május 22-én az Orland légibázisra megérkezett a soron következő, újabb 3 darab F-35A Lightning II típusú ötödik generációs vadászbombázó.
Az Egyesült Királyság haditengerészetének közleménye szerint, 2018 júniusának elején megérkeznek az első F-35B-k Nagy-Britanniába. A repülőgépek az Egyesült Államokból érkeznek, a transzatlanti átrepülést 2 brit légierős, illetve 2 haditengerészeti pilóta hajtja végre.
Feltételezhető, hogy 2018. június 21-én az amerikai Lockheed Martin vállalat átadja az első F-35 Lightning II típusú ötödik generációs vadászbombázót a Török Légierőnek, figyelmen kívül hagyva az USA Kongresszusának azon tervét, miszerint fagyasszák be a típus leszállítását a török kormánynak.
A Jane's Defence Weekly-ben megjelent írás arról tájékoztatja az olvasókat, hogy India magára hagyja az oroszokat az ötödik generációs vadászgép fejlesztését célzó FGFA programban.
2018. április 11-én a Lockheed Martin és a Joint Program Office (JPO) befejezték az F-35 Lightning II Joint Strike Fighter (JSF) fejlesztési repülési tesztjét.
Christopher Pyne, Ausztrália védelmi minisztere 2018. április 9-én, hétfőn jelentette be, hogy újabb három darab F-35A ötödik generációs harci repülőgépet vehettek át (AU-3, AU-4, AU-5 jelzéssel), szoftverük azonban már eltér a korábban átadott két példányétól.
A közelmúltban számoltunk be arról, hogy az Orosz Légi és Kozmikus Erők ötödik generációs harci repülőgépét, a Szu-57-est is Szíriába telepítették, orosz részről a hír megerősítéséről olvashattunk.
Oroszország ötödik generációs harci repülőgépe, a Szu-57-es egyike azon típusoknak, melyet repülős berkekben kiemelt figyelem övez: mikor áll hadrendbe, milyen fegyvereket hordoz majd, mikor kapja meg az új hajtóművet stb. mind-mind olyan kérdések, melyek naponta visszaköszönnek a repülős fórumokon.
2018. február 16-án került sor a norvég F-35-ös fékernyőrendszerének első helyi tesztjére, melynek a norvég Ørland légibázis adott otthont. A fékernyő nem "tartozéka" az F-35-ösnek, a gyártó a norvég fél kérésére integrálja a rendszert a saját példányaikon.
A napokban a dél-koreai JoongAng Ilbo napilap arról számolt be, hogy az ország légiereje vizsgálja annak lehetőségét, hogy további 20 F-35A Lightning II típusú ötödik generációs vadászbombázót vásároljanak az Egyesült Államoktól.
Az F-35-ös típus jelenlegi szállítási ütemterve meghaladja a USAF által toborzásra kerülő műszaki szakember gárda méretét a 2020-as pénzügyi évig.
Egy F-22 Raptor ötödik generációs harci repülőgép kiképzési repülés közben - pilótahibából – még 2012 májusában súlyosan megsérült leszállás közben. A légierő hat év után kapta vissza a javításból.
2017. december 5-én, a Zsukovszkijban található M. M Gromov Repülőkísérleti Intézet repülőteréről a levegőbe emelkedett a Szu-57-es 052-es oldalszámú prototípusa, mellyel megkezdődött az újgenerációs, 30-as gyártmány megnevezéssel illetett hajtómű légi tesztelése.
A Német Légierő összeállította azon típusok listáját, amelyek szóba jöhetnek a Tornado-flotta 2025-2030-as cseréjekor, azonban nem titkoltan a Lockheed Martin F-35 Lightning II Joint Strike Fighter (JSF) a leginkább támogatott jelölt.
A norvég védelmi minisztérium a napokban tette közzé, hogy 2017. november 3-án megérkezett az első 3 ötödik generációs F-35A Lighting II típusú vadászbombázó az Orland légibázisra.
A napokban, 2017. szeptember 14-én megérkezett Izraelbe a soron következő 2 F-35A Lighting II (Adir) típusú ötödik generációs vadászrepülőgép a Nevatim légibázisra.
Az izraeli védelmi minisztérium a napokban tette közzé, hogy egy, az Egyesült Államokba küldött delegáció aláírta, így hivatalosan is megrendelték az újabb 17 darab F-35 Adir ötödik generációs vadászrepülőgépet.
Az amerikai Lockheed Martin vállalat megerősítette, hogy a napokban Japánban, Nagoyaban, bemutatta az MHI (Mitsubishi Heavy Industries) vállalat az első, a szigetországban gyártott F-35A Lightning II típusú ötödik generációs vadászrepülőgépet.
Az Egyesült Államok légierejének parancsnoksága a napokban megerősítette, hogy 2017. május 25-én megérkezett az ötödik (AM-5 jelzésű) norvég F-35A az arizonai Luke légibázisra.
Az Egyesült Államok Légiereje (USAF) május 15-én jelentette be a hírt, mely szerint az F-35 Lightning II Joint Strike Fighter (JSF) katapultülése miatti súlykorlátozást visszavonja.
Mindössze két héttel azután, hogy bejelentették, az F-35-ös az idei évben nem vesz részt külföldi marketing eseményen, a USAF mégis hivatalossá tette, hogy jövő hónapban a párizsi légiszalonra küldi legújabb gépét.
Sokévnyi csúszást követően India és Oroszország úgy tűnik, végre véglegesítheti a PAK-FA konstrukción alapuló ötödik generációs vadászrepülőgép (FGFA) kialakítását, és megkezdődhet a több milliárd dollár értékű együttműködés.
2017. május 5-én az olaszországi Cameriben elkészült az első olyan – rövid úton fel- és függőlegesen leszálló – F-35B, amelyet nem az Egyesült Államokban gyártottak.
A napokban megérkezett Izraelbe (a Nevatim légibázisra) a soron következő 3 F-35A Lighting II (Adir) típusú ötödik generációs vadászrepülőgép – írja a Lockheed Martin.
A napokban összesen nyolc darab F-35A ötödik generációs vadászrepülőgép érkezett a tengerentúlról az angliai Lakenheath légibázisra.
Közösen fejlesztene 5. generációs vadászgépet Oroszország és az Egyesült Arab Emirátusok?
Washington elsőként Európába küldi a többcélú, ötödik generációs F-35A Lighting II típusú harci repülőgépeit – nyilatkozta a napokban Herbert ”Hawk” Carlisle tábornok, a Légiharc Parancsnokság parancsnoka a szakújságíróknak.
A Japán Légi Önvédelmi Erő (JASDF) pilótája, Nakano alezredes az első japán repülőgépvezető, aki több hónapos elméleti képzést követően február 7-én levegőbe emelkedhetett az F-35A repülőgéppel.
2017. január 28-án a két ország együttműködési szerződést írt alá egy alapvetően török, ötödik generációs vadászgép fejlesztéséről.
2017. január 20-án, a Hill légibázis 388. és 419. Vadászrepülő Ezredének F-35A Lightning II gépei és pilótái áttelepültek a Nellis légibázisra, hogy a típus történetében először részt vegyenek a nagyszabású Red Flag hadgyakorlaton.
Az amerikai Lockheed Martin vállalat a napokban leszállította a 200. F-35-öst is a soron következő megrendelőnek.
2016. december 12-én éjszaka, megérkezett az első két, ötödik generációs F-35I Adir Izraelbe. A repülőgépeket az Egyesült Államokból repülték át, melyek a 901-es és a 902-es oldalszámot kapták.
A japán védelmi minisztérium a napokban megerősítette, hogy 2016. november 28-án átvehették az első F-35A Lightning II típusú ötödik generációs vadászrepülőgépet. Információk szerint, a repülőgép már korábban, 2016. november 17-én lett hivatalosan átadva.
Az izraeli kormánybizottság a napokban egyhangúlag megszavazta, így döntés született újabb 17 darab F-35A Lightning II típusú, ötödik generációs vadászrepülőgép beszerzéséről. A mostani megrendeléssel már 50-re nőtt az Izrael által megrendelt F-35-ösök száma.
2016. november 1-6. között rendezték meg a kínai Csuhajban a 11. China International Aviation & Aerospace Exhibition repülési szakkiállítást, melyen debütált a hazai ötödik generációs J-20-as is!
Az Amerikai Tengerészgyalogság (US Marine Corps) vizsgálatot indított, mivel október 27-én repülés közben kigyulladt az egyik F-35B típusú repülőgépe.
A Hill légibázison állomásozó 388. és 419. Vadászrepülő ezredek repülőműszaki szakemberei 57 F-35A repülőgépen találtak hibát az üzemanyagtartályokon futó hűtőrendszer borításán.
A török kormány a napokban megerősítette, hogy újabb 24 darab ötödik generációs F-35 Lightning II típusú vadászbombázót vásárol légiereje részére.
Kínában, a napokban zajló China Air Show 2016 rendezvényen több újdonság is bemutatásra került, így többek között először láthatta a nagyérdemű az új ötödik generációs kínai vadászbombázót, a J-20-ast – írja a China News Service.
Földi maketten tesztelték a PAK FA gépágyúját.
Hamarosan megkezdődhet a gép sorozatgyártása is.
Repült Japán első F-35-öse.
Folytatódik az F-35C hajófedélzeti tesztsorozata.
Az F-35-ösök a fegyver legújabb változatát kapják majd meg.
Mérföldkő az F-35-ös programban!
2016. július 25-én végrehajtotta első felszállását az Izraeli Légierő számára gyártott Lockheed Martin F-35I Adir első példánya.
Bemutatták az Izraeli Légierő részére készült első F-35-öst.
Zajlik az F-35-ösök hollandiai tesztelése.
Információk szerint, 2016. május 19-én levegőbe emelkedett a PAK FA 6. példánya a Zsukovszkij légibázisról.
Vízsugárral köszöntötték az F-35-ösöket Hollandiában.
Az elkövetkezendő napokban, a tervek szerint, 2016. 05. 23-án, 2 darab ötödik generációs F-35A Lightning II típusú vadászrepülőgép érkezik Hollandiába.
A dán kormány 27 darab F-35 Lighting II típusú ötödik generációs vadászrepülőgép vásárlását tervezi – adta hírül a dán TV2.
Friss hírek a japán F-35-ös beszerzésről.
Spanyolország haditengerészete egyelőre elhalasztja az F-35B típusú vadászrepülőgépek vásárlását – írja a defensenews.com.
Az első 2 többcélú, ötödik generációs F-35I Adir tervek szerint még az idén, 2016. december 12-én megérkezhet Izraelbe.
Repült a japán X-2.
A britek már a 4. F-35-öst vehették át.
A KRET (Rádióelektronika-technológiai Konszern) illetékese nyilatkozott a legújabb orosz vadászrepülőgép fejlesztési műhelytitkairól.
Tovább folytatódnak Kína új, J-31 típusú, 5. generációs vadászrepülőgépének repülési tesztjei, a repülőgépet gyártó Shenyang Aircraft Corporation kutatási létesítményében, amely Kína északi részén található.
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.