Itt találod az összes cikket a „Típusok” témában!
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Portugália a brazil Embraer A-29N Super Tucano típusával modernizálná légierejét. A szándékból mára valóság lett, a két fél aláírta a beszerzéshez kapcsolódó szerződést.
A horvát védelmi minisztérium hivatalos bejelentése értelmében, 2024. december 1-től már nem a MiG-21-esek védik az ország légterét, a típus búcsújával egy korszak véget ér Európában.
2009. november 25-én Kecskeméten ünnepélyes keretek között búcsúztatták a Magyar Légierő Albatroszait, melyek 15 év után kerültek kivonásra.
2024. november 4-7. között rendezik meg Párizsban az Euronaval haditengerészeti, védelmi kiállítást, melynek keretein belül új szerződést írhatott alá az Airbus Helicopters a hazánk által is üzemeltetett H225M típusú közepes, többfeladatú helikopterre vonatkozóan.
A 9603-as az utolsónak gyártott magyar MiG-21MF-ek (9507-9515, 9601-9606) egyike. Gyártási száma 969603, szériaszáma pedig 9603 (a 96. széria 03. gépe). A repülőgép felújítását a Berekfürdőn található, A szovjet repülőtér titkai múzeum csapata végezte: az Aranysas magazin 2024. novemberi számában a 9603-as történetéről olvashatunk további részleteket.
Ritkán látott viharokkal és vitákkal övezett a legújabb amerikai vadászbombázó típus - már a fejlesztési tervek bejelentésének első pillanatától fogva.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, a horvát példát követve, Szerbia is a francia Dassault Rafale típusával modernizálná légierejét. A terv most úgy tűnik, meg is valósul.
A dél-koreai KAI (Korea Aerospace Industries) tovább terjeszkedne az európai piacon: Lengyelország után most újabb exportban bíznak a térségből, Bulgáriának kínálják az FA-50-est.
Már korábban is hírt adtunk lapunkon arról, hogy hazánkhoz hasonlóan Hollandia és Ausztria is az Embraer új katonai szállító repülőgépét, a C-390-est szerezné be kiöregedő Hercules flottájuk cseretípusaként. A tervekből Farnborough-ban lett konkrétum.
Bár napjainkban a szerepe már jelentősen csökken, a Panavia program során kifejlesztett repülőgép még mindig első vonalbeli csapásmérőnek számít. A prototípus fél évszázaddal ezelőtt emelkedett először a levegőbe.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Románia - több európai országhoz hasonlóan - a Lockheed Martin ötödik generációs harci repülőgépével, az F-35-össel modernizálná légierejét.
Több mint két év megfeszített szakmai munkáját követően sikerrel lezárult a Magyar Honvédség által idén rendszerbeállításra kerülő a brazil Embraer S.A. vállalat által gyártott KC-390 típusú katonai többcélú szállítórepülőgép típusalkalmassági vizsgálata.
Az elmúlt napokban a típus gyártására vonatkozóan kedvező híreket kapott az Eurofighter Typhoon gyártósora, hiszen Olaszország és Németország is vásárolna további példányokat.
2024. május 28-án, Albuquerque Nemzetközi Repülőtér közelében lezuhant egy ötödik generációs Lockheed Martin F-35-ös harci repülőgép, információk szerint egy B változat.
Túl sok információ továbbra sem érhető el az Amerikai Légierő stratégiai csapásmérő flottáját megújító B-21 Raider típusról, de 2024. május 22-én új felvételeket publikáltak a tesztrepülését teljesítő bombázóról.
Nem könnyű a semleges országok élete. Pláne nem, ha kicsik és védelmi iparuk nem fejlett. Így járt Ausztria is: éppen ezért jelent most komoly fejtörést légierejének fejlesztése.
Az Egyesült Arab Emírségek negyedik GlobalEye „GlobalEye” AEW&C korai előrejelző és légtérellenőrző repülőgépe 2024. április 18-án indult útnak a Saab linköpingi gyárának területéről – jelentette be a svéd cég.
Kétnapos látogatásra érkezett Aleksandar Vučić szerb államfő Párizsba, ahol az Emmanuel Macron francia elnökkel való tárgyalássorozat részeként a Rafale-ok lehetséges beszerzéséről is egyeztettek.
2024. április 5-én, az istranai légibázison búcsúztatták az Olasz Légierő AMX, könnyű csapásmérő repülőgépét: a kivonási ceremóniára az egyik példány díszfestést kapott.
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.
A közelmúltban számoltunk be lapunkon az ötödik generációs, török KAAN első repüléséről, most pedig egy újabb hazai fejlesztésről számolhatunk be, méghozzá Indiából, ahol zöld utat kapott az AMCA projektje.
A Pilatus svájci repülőgépgyártó a közelmúltban jelentette be, hogy a PC-21 típusú kiképző repülőgépekből álló globális flottája elérte és meghaladta az 500 000 repült órás történelmi mérföldkövet.
Ritka eset, amikor egy repülőgép-típus beszerzése világpolitikai jelentőségű alkudozások központi témája lesz. Márpedig pont ennek lehettünk szemtanúi, lassan több, mint egy esztendeje. A török taktika bevált, Svédország NATO-tagságának támogatásáért cserébe 23 milliárd dollárért 40 F-16V Block 70 Viper megvásárlására, és 79 Falcon felújítására kapnak lehetőséget.
A Gripen legújabb generációjának számító E változatból Svédország mellett eddig csak Brazília rendelt, ezért a gyártó világszerte új vásárlókat keres: jelenleg európai, ázsiai és dél-amerikai országokkal zajlanak tárgyalások.
A Gripenek beépített tűzfegyvere, a 27 mm-es Mauser BK 27 revolver-gépágyú több európai harci gép fedélzetén is megtalálható. A története egészen a második világháborúig nyúlik vissza - vagy esetleg még tovább?
2024. február 21. újabb mérföldkőként vonul be a Török Légierő történetébe, hiszen teljesítette első repülését az ötödik generációs, KAAN harci repülőgép prototípusa. Mutatjuk a videót!
2024 nyarán, több mint 60 év szolgálat után nyugdíjazzák a Svéd Légierő ikonikus típusát, az SK 60 kiképző repülőgépet. A haderőnem méltóképpen búcsúzik a típustól, melynek kapcsán az első információk már napvilágra kerültek.
Először emelkedett levegőbe az első, Magyarországnak gyártott Gripen vadászrepülőgép Svédországban, 2005. február 16-án.
A II. világháború vége felé számos olyan konstrukció született, amely már a kelet-nyugati szembenállás során állt hadrendbe. Jó példa erre a kéthajtóműves brit bombázó, amely kortársaitól eltérően hosszú és sikeres karriert futott be.
Mint ahogy arról már lapunkon is beszámoltunk, sikeresen teljesítette első repülését a Magyar Légierő részérő készült első KC-390-es típusú katonai szállítógép. A fotók után most mutatjuk az Embraer összefoglaló videóját a repülésről.
2024. február 8-án, Brazíliában levegőbe emelkedett a Magyar Honvédség első Embraer KC-390 típusú katonai szállítórepülőgépe, ami a tervek szerint ez év folyamán érkezik Magyarországra.
A brit hírportálok címlapon számoltak be a 102 éves brit veterán, Jack Hemmings, hétfői repüléséről, melynek során 20 percet repülhetett egy Spitfire-rel.
Mint ahogy arról már lapunkon is beszámoltunk, 2024. február 4-8. között védelmi ipari szakkiállítást rendeznek Rijádban, ahol a legnagyobb repülőgépgyártó vállalatok is jelen vannak. A Boeing kapcsán az új F-15EX értékesítéséről is vannak friss információk.
A Brit Királyi Légierő pilótaképző rendszere a közelmúltban többször is a hírek szereplője volt: most a képzés fő platformjának tekinthető BAE Systems Hawk T2 flottáról láttak napvilágot friss hírek.
A hivatalos bejelentés értelmében 2024. június 4-6. között, 36 órára lezárják a svájci A1-es autópálya egy szakaszát, mivel a légierő F/A-18 Hornet harci repülőgépei a közútról való fel-, illetve leszállást gyakorolják.
A francia Dassault Aviation a közelmúltban jelentette be, hogy megrendelést kapott a Francia Védelmi Beszerzési Ügynökségtől (DGA) 42 darab Rafale típusú vadászbombázóra a Francia Légierő számára.
1990-ben Kecskeméten és később Taszáron is megjelentek az amerikai légierő vadászrepülőgépei: General Dynamics (ma Lockheed) F-16C Fighting Falconok, majd velük együtt F-4G-k is.
Az AERO Vodochody a közelmúltban jelentette be, hogy megállapodást írt alá a Drakennel, az „agresszor” légicél szolgáltatásokra szakosodott céggel, az L-159 típusra vonatkozó, hosszú távú együttműködésről.
A Leonardo 2023 decemberében adta át a szlovén védelmi minisztériumnak az első C-27J Spartan típusú teherszállító repülőgépet, melynek beszerzéséről a 2021. november 17-én aláírt Olaszország-Szlovénia kormányközi egyezményben állapodtak meg.
A Lockheed Martin 2024. január 10-én jelentette be, hogy átadták az első két F-16 Block 70 típusú vadászbombázót Szlovákia részére. Az átadás helyszíne az Egyesült Államok, északi szomszédunkhoz tervezetten idén érkeznek meg az első példányok.
2024. január 4-én, helyi idő szerint 17 óra 50 perc körül, lezuhant az Amerikai Légierő egyik B-1B Lancer típusú hadászati bombázója.
Összesen 40 darab használt Eurofighter Typhoon vadászbombázót vásárolna Törökország – a szándékot, melyről már korábban is volt szó,Yasar Guler védelmi miniszter jelentette be a közelmúltban.
A brazil Embraer mai, hivatalos bejelentése értelmében újabb sikert könyvelhetnek el a C-390-es értékesítése során: első ázsiai megrendelőként Dél-Korea is a brazilok típusát választotta.
A Saab F-39 Gripen legújabb szállítmánya útnak indult Brazília felé – a két repülőgépet holland hajó fogja leszállítani rendeltetési helyére, várhatóan december közepére érkezhetnek meg.
Bejárta a netet az Amerikai Haditengerészet 2023. november 20-án balesetet szenvedő P-8A Poseidon többfeladatú tengerészeti járőr repülőgépének fotója, mely a pályán túlfutva a sekély vízben tudott csak megállni. Mutatjuk a legfrissebb felvételeket!
Amikor a repülés szeretetéhez nagysebességű konstrukció párosul, az eredmény igazán lenyűgöző lehet. Ez teljesen igaz a Squadron Foundation szervezetre, amely hosszú évek óta azon dolgozik, hogy üzemképes Lim-2-es repülőgépet varázsoljanak a lengyel égboltra.
A NATO kiválasztotta következő generációs korai előrejelző és légtérellenőrző repülőgépeit, melyek a kiöregedő E-3A Sentry flottát váltják majd le.
Az Aranysas magazinban már számos alkalommal mutatták be a NATO légtérvédelmi missziójában szerepet játszó alakulatokat. Ezúttal a délkeleti szárny következik, ahol napjainkban a Baltikumhoz képest is feszültebb a helyzet.
Franciaország hivatalosan is felkérést kapott Indiától 26 Dassault Rafale M hajófedélzeti változatú, harci repülőgép vásárlásáról, melyekkel a kiöregedő MiG-29K flottát váltják majd le.
2023. október 6-án a Saab - mielőtt átadná a Svéd Fegyveres Erők részére - leszállította az FMV-nek (Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal) üzemeltetési tesztelésre az első sorozatgyártású Gripen E típusú harci repülőgépet.
2023. október 19. fontos dátum a Portugál Légierő történetében, hiszen a Beja Légibázison szolgálatba állt a Portugál Légierő (FAP) első KC-390 Millennium típusú szállító repülőgépe.
Az elmúlt időszakban egyre több fotó került fel a közösségi oldalakra a 1844-es oldalszámú MiG-21bisz 75AP felújításáról, melynek kapcsán interjút készítettünk a gép tulajdonosával és felújítójával, Los Csabával. Mezőkovácsházi látogatásunk során egy bővebb képgalériát is összeállítottunk Olvasóink számára!
Az már (szinte) biztos, hogy a semleges Svédország utolsó, saját fejlesztésű vadászbombázója lett a JAS 39NG Gripen, a legokosabb „kisvas”. Az országot - kis szerencsével - az Aranysas decemberi számának megjelenésekor már NATO-taggá fogadhatja a katonai szövetség minden tagállama. Kérdés, hogy a nagy családba lépés segít-e a típus exportesélyein.
A Lockheed Martin ötödik generációs F-35A típusú harci repülőgépe újabb mérföldkövet jelentő eseményt könyvelhetett el a közelmúltban: az F-35A még soha nem szállt le főúton, 2023 szeptemberében erre is sor került Finnországban két norvég példány részvételével.
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Szlovák Légierő F-16-os beszerzési programjában: 2023. szeptember 29-én repült az első, szlovák részre készült F-16V.
2023. október 2-án, hétfőn a Francia Légierő Mont-de-Marsan légibázisán zajlott le az a hivatalos ceremónia, melynek keretein belül átadták az első Rafale-t Horvátország részére.
Egy egészen friss hír nyugati szomszédunktól: a 2023. szeptember 20-i bejelentés értelmében Ausztria - hazánkhoz hasonlóan - szintén a brazil KC-390-es közepes, többfeladatú katonai szállító repülőgépet vásárolja meg.
A bolgár védelmi minisztérium 9,55 millió euró értékű szerződést írt alá a lengyel Wojskowe Zaklady Lotnicze Nr. 2-vel (2. számú Légijármű Javító Üzem). Az augusztus 11-én bejelentett megállapodás a Bolgár Légierő MiG-29-es vadászgépeinek hat hajtóműve javítására vonatkozik.
Lengyelország fontolgatja a Boeing F-15EX Eagle II típusú harci repülőgép beszerzését a védelmi kiadások jelentős emelésének részeként.
A Görög Légierőnél is bemutatkozott az Embraer KC-390 többfeladatú katonai szállító repülőgép. A típusra vonatkozó, újabb exportsiker előtt állhat a brazil repülőgépgyártó?
Kiskőrösön, a MiGálló és Szuhoj fészekben található a felújított, 10-es oldalszámú Szu-22M3-as, melynek megújulási folyamatáról olvashatunk az alábbiakban. Ízelítő az Aranysas magazin 2023. júniusi számából!
Az Olasz Légierőnél egykoron szolgálatot teljesítő egyik F-104S Starfighter 12 évig tartó, kiterjedt karbantartási munka után 2023. április 27-én ismét a levegőbe emelkedett.
2023. április 25-én sor került a Hürjet prototípusának első felszállására. A Turkish Aerospace Industries újdonságát elsőként 2018-ban, Farnborough-ban (mock-up) láthattuk.
Az Aero Vodochody repülőgépgyár területéről 2023. április 21-én sikeresen teljesítette szűzfelszállását az első, sorozatgyártású L-39NG, mely újabb mérföldkő a program történetében.
A Lockheed Martin tisztviselői Bahrein hivatalos küldöttségével együtt ünnepelték március elején a Bahreini Királyi Légierő első F-16 Block 70-es vadászbombázójának átadását a Lockheed Martin Greenville-i gyárában, Dél-Karolinában.
A Boeing a közelmúltban ajánlotta fel Ausztráliának az új T-7 Red Hawk kiképző repülőgépeit, biztosítva az új típussal az ország leendő pilótáinak felkészítését.
Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.
Az Aero Vodochody a közelmúltban kapta meg a szükséges engedélyeket arra vonatkozóan, hogy megkezdhesse az új szabályok szerinti képzést és oktatást katonai repülőgépein, többek között az L-39NG típuson is.
2021-es hírek szerint a ghánai parlament rábólintott arra a közel 111 millió eurós beszerzésre, melynek keretein belül hat példányt vásárolnak az Aero Vodochody új L-39NG típusából. Előrelépés azóta sincs az ügyben.
Tizennégy magyar Gripen állt egymás mellé felsorakozva a kecskeméti (akkori nevén) MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis állóhelyén. A nem mindennapi látvány nem mindennapi alkalomnak szól: a mai nap, 2008. január 28. fontos mérföldköve a magyar Gripen-programnak. Ezen a napon ünnepélyes keretek között vette át dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter a teljes flotta dokumentációját svéd kollégájától, Sten Tolgfors védelmi minisztertől.
1939-ben a Boeing megtervezte a B-29 bombázót, amely sok tekintetben megelőzte kortársait. A kilencvenes években a Fifi nevű B-29 volt az utolsó repülőképes hírmondója a történelem lapjaira kitörölhetetlenül felkerült bombázónak.
Az Aero Vodochody szerződést kötött az L-39-esek nagyjavítására a bolgár Védelmi Minisztériummal. Az első két gépet az előzetes ütemterv szerint 2023. január végéig adják át az Aero-nak.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, az Aero Vodochody és a harci kiképzési feladatokra szakosodott Draken vállalat együttműködésben biztosítja a Brit Királyi Légierő számára az úgynevezett Interim Red Air Aggressor Training Service (IRAATS) szolgáltatást. Az első "bevetésre" nem is kellett sokat várni.
A svéd Saab repülőgépgyár a napokban jelentette be, hogy megrendelést kapott a Svéd Légierő JAS 39C/D Gripen flottájának képességfejlesztésére.
A B-52-esek immár hetedik évtizede róják az égi országutakat, s ez idő alatt komoly teher hárult rájuk. A több mint hétszáz példányban épült típussal így sajnos - nem meglepő módon - számos különleges esemény is történt.
Kolumbia kormánya 2022 decemberében hozta nyilvánosságra, hogy kiöregedő Kfir flottájukat a Dassault Rafale vadászbombázóval váltanák le: az európai típus a Lockheed Martin F-16-osát és a Saab Gripenjét utasította maga mögé a kiválasztási folyamatban.
Újabb mérföldkőhöz érkezett az L-39NG projekt: az Aero gyártósorán lezajlott az első sorozatgyártású L-39NG törzsének és szárnyának összeszerelése. Fontos lépés ez a szériagyártású L-39NG első repülése felé, amelyre várhatóan ez év végén kerül sor.
Ünnepélyes keretek között indították el 2022. november 22-én a Bydgoszcz-i 2. számú Repülőgépjavító Üzemben a Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon vadászbombázók üzemidő-hosszabbító programját, mely gépek az Egyesült Államok Európában Állomásozó Légierejének flottáját erősítik.
A napokban teljesítette első felszállását az AERO Vodochody továbbfejlesztett L-159 könnyű kiképző és harci repülőgépe: az L-159 T2X névre keresztelt prototípuson többek között új avionikai rendszereket teszteltek.
A Magyar Honvédség Parancsnoksága Haderőtervezési Csoportfőnökség (MHP HTCSF) - mint a KC-390 Katonai Szállítórepülőgép Képességfejlesztési Program szakmai felelősének vezetésével - szakértői szintű katonai delegáció látogatott a brazíliai Gavião Peixotoba, az Embraer telephelyére szeptember 19-21. között.
Az Olasz Légierő számos esetben rekordtartónak számít az F-35 típus történetében, többek között ők voltak az első olyan fegyveres erő, amely az USA-n kívül hadrafoghatónak nyilvánította a típust.
285 ezer repült óra után befejezte kiképzőrepülő karrierjét a Spanyol Légierő CASA C-101 típusa. 2022. július 29-én a San Javier légibázisról felszállva a típus három példánya 1 óra 20 perces búcsúrepülést hajtott végre, melyet a légierő repülőiskolája fölötti áthúzással zártak.
Brazília tárgyalást kezdeményezett Svédországgal újabb Saab Gripen E/F vadászgépek vásárlásával kapcsolatban. Nézzük, a dél-amerikai országon kívül, hol számíthat még Gripen üzletre a Saab!
Ideiglenesen földre kényszerült az Amerikai Légierő F-35-ös flottája, mivel hibát találtak a típusban alkalmazott Martin-Baker katapultüléseket működtető piropatronokban.
Pont kerülhet Lengyelország vadászgépbeszerzési projektjének a végére, mely során 48 darab dél-koreai gyártású KAI FA-50-est vásárolhat az ország. A gépekkel a tervek szerint a szovjet érából megmaradt gépeiket, a MiG-29-eseket és a Szu-22-eseket váltanák le.
Az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériuma bejelentette, hogy egy 2,35 milliárd font értékű program keretében új fejlesztésű radarokkal szerelik fel a brit Eurofighter Typhoon vadászbombázókat.
2022. július 19-én végrehajtotta első felszállását a KAI (Korea Aerospace Industries) által fejlesztett újgenerációs KF-21 Boramae vadászrepülőgép. Mutatjuk a videót!
Nem a leggyorsabb, nem a legnagyobb és nem a legszebb. Ez mind igaz a csatagépre, amely ennek ellenére minden bizonnyal a lövészkatonák egyik legjobb barátja. A világon két olyan típus van, amely teljes mértékben ebbe a kategóriába tartozik, az egyik valószínűleg a mai napon is éles bevetéseket repül a szomszédunkban.
A Juma Inad védelmi miniszter által vezetett iraki delegáció a közelmúltban tett látogatást a cseh Aero Vodochody repülőgépgyárban. Újabb exportesély az L-39NG előtt?
A Brazil Légierő összesen 28 példányt rendelt az Embraer KC-390 típusú, közepes katonai szállító repülőgépből, melyet később 22-re, a legfrissebb bejelentés értelmében pedig immáron 15 példányra csökkentettek.
A Boeing a közelmúltban mutatta be az első T-7A Red Hawk kiképzőgépet, amelyet az Egyesült Államok légierejének szállítanak. Mutatjuk a hivatalos esemény videóját!
A görög sajtó szerint Görögország közel áll ahhoz, hogy harci repülőgépeket vásároljon az Egyesült Arab Emírségektől: Athén a továbbfejlesztett Mirage 2000-9-eseket szeretné megvásárolni.
Az eredetileg tervezett, 2027-es kivonási dátum helyett 5 évvel korábban búcsúztak el a Hawk T1-esek a briteknél, igaz a légierő híres bemutató csapata, a Red Arrows, továbbra is ezt a változatot repüli majd.
Újabb tenderen győzött az amerikai Lockheed Martin az F-35-össel: rövid időn belül, Finnország és Németország után Kanada is az ötödik generációs típus mellett döntött, igaz már nem először.
Az Egyesült Arab Emírségek védelmi minisztériuma a napokban közölte, hogy hamarosan egy tucat L-15-ös modern, haladó kiképző repülőgépet vásárol Kínától, opcióként pedig a jövőben továbbiak beszerzésére is lehetőség nyílik.
Németország úgy döntött, hogy 35 darab, ötödik generációs Lockheed Martin F-35-ös harci repülőgépet és 15 darab Eurofighter Typhoon-t vásárol légierejének megerősítésére, miután a Boeing F/A-18E/F ajánlatát elvették.
A napokban látott napvilágot a hír, mely szerint az Ausztrál Királyi Légierő modernizálja a Hawk kiképző repülőgép flottáját egy 1,5 milliárd dollár értékű szerződés keretein belül.
Már a szerződés aláírásán is túl van Finnország, miután a finn kormány 2021 decemberében úgy döntött, hogy ötödik generációs F-35A harci repülőgépeket vásárol az elavuló F/A-18 Hornetek helyett, amelyeket 2030-ig kivonnak a szolgálatból.
Sikeres időszakot tudhat maga mögött a francia Dassault, hiszen rekordgyorsasággal szállították le a Görög Légierő első Rafale-jait, Indonézia 42 példány beszerzéséről döntött a napokban és újabb eladásokra is van remény, ez utóbbi kapcsán például Irakból.
A legfrissebb hírek szerint további 30 Gripent vásárolna a Brazil Légierő, kiegészítve az eddigi 36 darabos megrendelést.
Búcsúzik az aktív szolgálattól a Brit Királyi Légierő BAe 146 szállító repülőgép flottája is: nézzük, milyen sors vár a gépekre a kivonás után!
A ZP809 lajstromjelű, utolsó P-8A Poseidon MRA1 típusú többfeladatú, tengerészeti járőr repülőgép 2022. január 11-én érkezett meg a skóciai Lossiemouth légibázisra, teljessé téve ezzel a kilencgépes brit flottát.
A napokban megjelent hírek szerint ikonikus típusát nyugdíjazhatja a Román Légierő: keleti szomszédunk már 2024-től búcsút inthet a MiG-21 LanceR flottának.
Már a 2021-es évben kiderült, hogy Izrael kiöregedő, több mint 50 éve hadrendben álló CH-53D flottájának leváltására ismét ezt a típust választotta: 12 darab CH-53K nehéz szállító helikopter beszerzéséről döntöttek a felek.
Nem egyszerű az ezer részre szabdalt európai védelmi ipar helyzete sem, ha mondjuk a légiharc-rakéták (nyugati) piacán fennálló amerikai hegemónia ellen akar eredményesen fellépni…
Egy újabb eladásról számolhatunk be az Airbus Helicopters kapcsán: a típus ezúttal a H135 könnyű, többfeladatú helikopter, a vásárló pedig Spanyolország.
Sokunk kedvence a McDonnell Douglas Phantom II. A különleges kinézetű, brutális teljesítményű, egyúttal kiemelkedő képességű típus tucatnyi helyen állt szolgálatban. Az egyik ilyen ország Nagy-Britannia volt, a flottán kívül a légierő is rendszeresítette.
A Magyar Honvédség történelmének legsokoldalúbb szállítórepülőgépeit állítja hamarosan hadrendbe. A két KC-390 Millennium Kecskemétre érkezése azonban a teljes program egy állomása csupán – előtte és utána is sokan és sokat dolgoznak azért, hogy a projekt sikeres legyen.
Mint ahogy arról anno lapunkon is beszámoltunk, a 2015-ös döntés értelmében a RAF Lakenheath-i bázisára telepíti ötödik generációs F-35-öseit az Amerikai Légierő. A történelmi pillanat 2021. december 15-én érkezett el!
2021. december 8-án lezuhant az Indiai Légierő Mi-17V-5 típusú szállító helikoptere (ZP-5164) fedélzetén 14 fővel. Lássuk, mit lehet eddig tudni a katasztrófáról!
Az Ausztrál Királyi Légierő együléses F/A-18A és kétüléses F/A-18B Hornetjei több mint 35 év szolgálat után ünnepélyes keretek között kerültek kivonásra a hadrendből.
2021. november 4-én újabb fejezetéhez érkezett Szerbia katonai szállító repülőgépekre vonatkozó beszerzése.
Lássuk, a legfrissebb hírek alapján, hogyan áll a gyártás a dél-karolinai üzemben!
Az előzetes ütemterv szerint még idén megérkezhet Brazíliába az első két sorozatgyártott Gripen E, brazil jelöléssel F 39E Gripen.
Úgy tűnik, Spanyolország lesz a következő tagja az F-35-öst üzemeltető országok klubjának.
Újabb P-8A Poseidon MRA1 típusú többfeladatú, tengerészeti járőr repülőgép csatlakozott a Brit Királyi Légierő flottájához: a hetedik példányt 2021 októberében szállították le.
2021. október 27-én, a kora reggeli órákban indult útnak az első négy példány az Egyesült Államokból.
A legfrissebb hírek szerint, 2021 végén nyugdíjazzák a Norvég Királyi Légierő F-16AM/BM flottáját, átadva a stafétabotot az ötödik generációs F-35A-nak.
2021. október 7-én emelkedett a levegőbe a Holland Királyi Légierő utolsó McDonnel Douglas KDC-10 típusú tankere, hogy búcsút vegyen Hollandia repülőbázisaitól.
Friss hírek a KC-390-es gyártósoráról, ezúttal azonban még nem a magyar szállítógépekről, hanem az első portugál példányról. Mutatjuk az Embraer videóját!
A Pilatus Aircraft a közelmúltban szállította le a Spanyol Légierő részére az első két PC-21 típusú, turbólégcsavaros kiképző repülőgépet, melynek köszönhetően új időszak kezdődik a spanyol vadászpilóták képzésben.
A júliusban megrendezett MAKSz 2021 kiállításon, Zsukovszkijban a szokásosnál kevesebb újdonságot mutattak be, de az egyetlen jelentősnek számító meglepetés mégis „nagyot szólt”.
Az Airbus Defence and Space 2021. szeptember 1-jén tett bejelentése értelmében újabb ország döntött az A400M közepes, katonai teherszállító repülőgép megvásárlása mellett.
Légierőnk következő új típusának első példánya hamarosan elkészül. Az Airbus Helicopters H225M az ősrégi Mi-8/17 váltótípusa lesz, így a szovjet eredetű forgószárnyasainktól búcsút lehet majd venni.
2021. augusztus 17-én, Kubinka repülőterének közelében lezuhant az An-26-osok utódjának szánt új, Il-112V típusú, könnyű szállító repülőgép prototípusa.
A kecskeméti Puma repülőszázad elsősorban akkor kerül a média látókörébe, amikor egy kommunikációs hibával küszködő, vagy csak felületesen szabálykövető személyzettel hazánk felett átrepülő utasszállító „igazoltatása” válik szükségessé.
A brit Lakenheath-i bázison települő 48. Vadászrepülő Ezred amerikai F-15-ös hajózója találkozott a közelmúltban azzal a civil spotterrel, akinek vélhetően az életét köszönheti.
2021. július 14-én indult útnak az Egyesült Államokból az első hat, Nigéria által rendelt Embraer/Sierra Nevada EMB 314 típusú, kiképző és könnyű csapásmérő repülőgép.
A mai napon, 2021. július 6-án, fedélzetén 28 fővel lezuhant a Kamchatka Aviation Enterprise légitársaság An-26-os szállító repülőgépe. A katasztrófának nincsenek túlélői.
Az Amerikai Légierő (USAF) kezdeményezésére a Lockheed Martin új gyártósort nyit a dél-karolinai Greenville-ben, ahol a külföldi megrendelésre készülő Block 70/72 változatokat gyártják majd.
Végrehajtotta első repülését a privát kézben lévő Top Aces vállalat közelmúltban beszerezett ex-izraeli F-16-os flottájának első példánya az arizonai Mesa Gateway repülőtérről.
2021. május 19-én lezuhant a Fehérorosz Légierő Jak-130 típusú kiképző repülőgépe Baranovicsi közelében. A gép kétfős személyzete életét vesztette a katasztrófa során.
A tegnapi napon, 2021. május 18-án, kedden, helyi idő szerint 7 óra 30 perc körül leszállás során szenvedett balesetet egy F-15QA az Egyesült Államokban, Illinois államban.
Az Egyesült Államok légierejében még mindig az ősrégi, pontosan 60 évvel ezelőtt rendszeresített Northrop T-38 Talon gépeket használják a haladó pilótaképzésre.
A Német Légierő Eurofighter Typhoon flottája egy szoftverfrissítést követően hivatalosan is alkalmassá vált a Meteor látótávolságon túli légiharc rakéták alkalmazására.
Nagyszabású légi utántöltési tesztsorozatban vett részt az Airbus új A400M szállító repülőgépe és a Francia Légierő két H225M típusú, közepes, többfeladatú szállító helikoptere a közelmúltban.
2021 februárjában történelmi jelentőségű hírként járta be a sajtót, hogy az Egyesült Államok légiereje B-1B Lancereket telepített a norvégiai Ørland légibázisra.
Bár már három évvel ezelőtt bejelentésre került, hogy az Aero Vodochody új L-39NG típusának első vásárlója Szenegál lesz, a hivatalos megállapodást azóta sem zárták le.
Már egy ideje lehet arról olvasni a repülős felületeken, hogy Portugália keresi 2018-ban nyugdíjazott Alpha Jet flottájának utódját: egyik opció erre úgy tűnik az Embraer EMB314 Super Tucano lehet.
2021. április 9-én, pénteken mutatták be hivatalosan a dél-koreai KF-X program első prototípusát: a harci repülőgép új neve KF-21 Boramae lett.
2021. április 1-jén, csütörtökön újabb példánnyal bővült a NATO közös tankerflottája: a negyedik, T-057 jelzésű példányt a korábbiakhoz hasonlóan szintén Eindhovenbe repülték át a spanyolországi Getafe-ből.
Az Airbus Helicopters átadta Szingapúr légiereje részére az első H225M típusú, közepes, többfeladatú, szállító helikoptert. A gyártó a jeles esemény kapcsán egy videót is közzétett, melyben közelebbről is szemügyre vehető a forgószárnyas.
2021. március 23-án, kedden repülésre való előkészítés közben aktiválódott egy Tu-22M3 hadászati bombázó katapultrendszere, melynek során a személyzet 3 tagja életét vesztette.
A napokban kapták lencsevégre szűzfelszállása kapcsán a cseh részre készülő, C295MW típusú szállító repülőgépet, mely egyben a Cseh Légierő első wingletes változatú C295-öse lesz.
A Brit Királyi Légierő 14 évnyi aktív szolgálat után február végén hivatalosan is elbúcsúztatta Sentinel R1 repülőgép flottáját.
Az Egyesült Államok légiereje a közelmúltban vonta ki a hadrendből az első B-1B Lancert abból a 17 darabos állományból, amelyet nyugdíjazásra jelöltek ki.
2021. február 15-én jelentette be az Aero Vodochody stratégiai partnere, az Omnipol, hogy 12 db L-39NG kiképző repülőgép eladása kapcsán szerződést kötöttek Vietnám védelmi minisztériumával.
A brazil Embraer a közelmúltban hozta nyilvánosságra az első portugál KC-390-es fotóit, mely Brazíliában, a Gavião Peixoto-i gyárban készül.
Évtizedek óta uralkodó trend, hogy a katonai pilótaképzés középső fázisait a turbólégcsavaros repülőgépeken teljesítik a hallgatók. M345 jövőkép.
A szlovén Védelmi Minisztérium a napokban jelentette be, hogy kormányközi megállapodás alapján egy Leonardo C-27J Spartan típusú, közepes katonai szállító repülőgépet szerez be.
Egy évvel rendszerbe állítását követően első nemzetközi gyakorlatán vesz részt a Brazil Légierő új katonai szállító repülőgépe, a KC-390 Millennium, mely típus a jövőben Magyarország légierejénél is hadrendbe áll majd.
2020 decemberében teljesítette első repülését az a Pilatus PC-21-es turbólégcsavaros kiképző repülőgép (E.27-01/792-01), mely már a Spanyol Légierő részére készült.
India Védelmi Minisztériumának közleménye szerint a pénzügyi egyeztetések lezárultával célegyenesbe érkezett az 56 db C-295 típusú teherszállító repülőgép beszerzése, mely egyúttal az Airbus legnagyobb eddigi üzlete lehet a típusra vonatkozóan.
Mint ahogy arról már lapunkon is beszámoltunk, 2020. december 11-én tartották meg az Osztrák Légierő Saab J105OE típusának hivatalos kivonási ünnepségét és a legutolsó repülésre sem kellett már sokat várni.
2020. december 17-én a görög kormány illetékes intézménye hivatalosan is jóváhagyta 18 darab Dassault Rafale beszerzését a Görög Légierő számára.
2020. december 16-án a Holland Védelmi Minisztérium hivatalosan is bejelentette, hogy hét éven belül kivonják a Pilatus PC-7M típusú légcsavaros alapkiképző típust, mivel azok elérik a tervezett élettartamuk végét.
Egyelőre még csak pletykák szintjén merült fel, de állítólag az Amerikai Légierő (USAF) tervei szerint meglévő A-10 Warthog csatarepülőgépeiket a szövetségesek számára adnák el.
Belga küldöttség érkezett a közelmúltban Ausztriába, a Diamond repülőgépgyártó cég Wiener Neustadt-i központjába. A küldöttség első kézből akart tájékozódni a DART kiképzőgépe iránt több szempontot is figyelembe véve.
Az Izreeli Védelmi Minisztérium tárgyalásban áll a kanadai, privát kézben lévő Top Aces céggel, amely szeretné megszerezni az izraeliek által 2016-ban leállított F-16A/B „Netz” típus 29 példányát.
2020. december 1-jével az Egyesült Államok Tengerészgyalogságához (USMC) tartozó VMFA-314 Black Knights (Fekete Lovagok) repülőszázad elérte a hadrafoghatóság első komoly lépcsőfokát, az ún bevezető műveleti képességet (IOC) az F-35C Lightning II típussal.
2020. november elején négy cseh Gripen települt át Svédországba, hogy a Cseh Légierő hajózói légi utántöltési kiképzésen vegyenek részt. Három hajózó újonnan szerzett jogosultságot a feladat végrehajtására, a többiek pedig már a meglévő képesítésüket hosszabbították meg.
Két darab KC-390 Millennium típusú, légi utántöltésre is alkalmas teherszállító repülőgépet vásárol Magyarország - jelentették be november 17-én. A magyar légierő a típus harmadik üzemeltetője lesz.
2020. november 17-én írta alá Magyarország kormánya és brazil Embraer azt a szerződést, melynek értelmében két KC-390-es típusú, légi utántöltésre is alkalmas, közepes katonai szállító repülőgépet vásárolunk.
Az Amerikai Haditengerészet híres bemutató köteléke, a Blue Angels, 2020. november 4-én hajtotta végre utolsó repülését az F/A-18A/B/C/D „Legacy” Hornet-eken.
A korszerűsített negyedik generációs harci repülőgépek áttekintésének sorában a svéd ipar büszkesége, a JAS 39 Gripen következik.
Az Egyesült Királyság hivatalosan is megvétózta a koreai FA-50 Fighting Eagle könnyű harci repülőgép Argentínának történő eladását. A dél-koreai gyártó erről már tájékoztatta is Buenos Aires-t – a brit alkatrészek miatt teheti ezt meg Nagy-Britannia.
A Korea Aerospace Industries Ltd. (KAI) szeptemberben elkezdte a KF-X prototípus végső összeszerelését. Kategóriáját, képességeit tekintve az új típus az FA-50 és az F-15K/F-35 közé pozícionálható.
Mark Esper amerikai védelmi miniszterrel történt egyeztetés után izraeli kollégája, Benny Gantz beleegyezett, hogy az Egyesült Arab Emírségek megkaphassa az F-35 Lightning II típust, amit egészen idáig ellenzett a zsidó állam vezetése.
Az Airbus Helicopters újabb üzemeltetőnek adott át H145 típusú, többfeladatú könnyű helikoptert: a sor Ecuador légierejével folytatódott, mely Dél-Amerikában a típus első üzemeltetője lesz.
A Svéd Légierő korábbi tervei alapján a jelenlegi JAS 39C/D Gripen változat kivonási dátuma 2026 lett volna, azonban a Gripen E a tervezettnél alacsonyabb darabszámmal állhat csak hadrendbe, pótlásukra a régi változat példányait tartanák továbbra is szolgálatban.
Annak idején a Lockheed Martin F-117 Nighthawk történelmet írt azzal, hogy az első alacsony észlelhetőségű harci repülőgépként rendszerbe állt egy szigorúan titkos, 10 éves fejlesztési időszakot követően.
A brit védelmi minisztérium 2020. október 14-én jelentette be, hogy felajánlották Katar számára azt a lehetőséget, mely szerint náluk állomásozhatnának a katariak által megrendelt Hawk kiképző repülőgépek.
Az Airbus Defense and Space sevilla-i üzemében a napokban adták át Luxemburgnak a vadonatúj A400M katonai szállító repülőgépet.
A svéd Saab 2020. szeptember 30-án adta hírül, hogy átadták a második „GlobalEye” AEW&C korai előrejelző és légtérellenőrző repülőgépet az Egyesült Arab Emirségek légierejének.
Szabad utat kapott a nemzetközi légtérben végrehajtott repülésekre és a világpiacra történő kilépésre az Aero Vodochody L-39NG repülőgépe, miután megszerezte a cseh védelmi minisztérium illetékes hatóságától a légialkalmassági bizonyítványt.
2020. július 30-án teljesítette szűzfelszállását az első, belga részre készült A400M közepes, katonai szállító repülőgép. Az új Atlas az Airbus Sevilla-i üzemének telephelyéről emelkedett a levegőbe az Airbus tesztpilótáival.
Az első példány (T-055) június végi megérkezését követően másfél hónapot sem kellett várni a NATO közös tankerflottájának 2. A330MRTT-jére: 2020. augusztus 10-én köszöntötték a T-054 jelzésű példányt Eindhovenben.
Kanadában évek óta húzódik már a kiöregedő Hornetek leváltása, most viszont úgy tűnik, új lendületet vett a tender, hiszen három pályázat érkezett a kanadai kiírásra. A Saab Gripen E-je a Lockheed Martin F-35-ösével és a Boeing Super Hornetjével versenyez.
2020. július 29-én érkezett meg az első öt Rafale vadászbombázó India Ambala légibázisára: az ötgépes kötelék július 27-én indult útnak a Dassault Merignac-i üzemének területéről.
2020. július 13-án teljesítette első felszállását az olasz Leonardo M-346-os kiképzőgép Grifo radarral szerelt, könnyű harci repülőgép változata, az M-346FA.
A Getafe-ben, 2020. június 29-én megtartott hivatalos átadási ceremóniát követően, június 30-án érkezett meg Eindhovenbe a NATO közös, többfeladatú tankerflottájának első A330MRTT gépe.
João Gomes Cravinho portugál védelmi miniszter 2020. június 16-án, kedden jelentette be, hogy a Beja légibázis lesz az érkező KC-390-es közepes katonai szállító repülőgépek leendő állomáshelye.
Egyhajtóműves vadászgép típusok esetében kulcsfontosságú a megbízható erőforrás. A nemzetközi Gripen flotta már több mint 300 000 repült órát gyűjtött össze, mely idő alatt hajtóműhöz köthető baleset/katasztrófa nem történt.
A mai napon, 2020. június 15-én az Északi-tengerbe zuhant az Amerikai Légierő Lakenheath-ben települő F-15C vadászbombázója, a hajózót keresik.
A Magyar Honvédség utolsó, 406-os oldalszámú An-26-osa ma búcsúzott el az aktív szolgálattól, Kecskeméten, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison.
Utoljára használtak analóg technikát légifényképezésnél katonai térképészek az An-26-os teherszállító-repülőgép egyik utolsó repülésén, 2020. június 9-én.
2020. június 3-án szállította le a Boeing a Blue Angels kötelék részére az első Super Hornetet, mely a régebbi változatú F/A-18-asokat váltja majd le a csapatnál.
Románia védelmi minisztériuma a IAR-99 Soim flottán belül a 10 db Standard változatú kiképző repülőgépet modernizáltatná a gyártó Avioane Craiova vállalattal.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, India légiereje 2020 májusában bővülhetett volna új típussal, méghozzá a Dassault Aviation Rafale vadászbombázójával, melyből első körben négy példány érkezése várható.
2020. április 17-én a Boeing leszállította az utolsó Block II verziójú F/A-18E/F Super Hornetet az Amerikai Haditengerészet (US Navy) részére.
Végrehajtotta első repülését a Saab X sávú, aktív fázisvezérelt (AESA) típusú radarja a 800-as oldalszámú JAS 39D Gripen fedélzetén.
2020. április 29-én újabb mérföldkövéhez érkezett a Saab GlobalEye korai előrejelző és légtérellenőrző repülőgépének programja, hiszen leszállították az első példányt az Egyesült Arab Emirátusokba.
Sikertelenül zárultak az Embraer és a Boeing vegyesvállalat létrehozásáról szóló tárgyalásai, amely nagy érvágás lehet a C-390 Millennium névre keresztelt katonai szállítórepülőgépnek is.
A katonai szállítórepülés történetében számos jól sikerült konstrukció is híressé vált. A különféle típusok, illetve személyzeteik nemcsak a háborúkból veszik ki részüket, hanem a békésebb feladatokban is helytállnak.
Az Amerikai Légierő új harci kutató-mentő helikoptere, a Sikorsky HH-60W Jolly Green II sikerrel teljesítette egyhónapos, extrém körülmények között végzett tesztsorozatát.
A Lockheed Martin a közelmúltban nyerte el az Egyesült Államok légierejének (USAF) 50 millió dolláros szerződését az U-2 felderítő repülőgép korszerűsítésére.
Az Indiai Légierő összesen 36 darab Rafale-t rendelt a Dassault Aviation cégtől, az első 4 példánynak májusban kellett volna megérkeznie. A COVID-19 járvány hatására ezt a dátumot módosították július végére.
2020. április 14-én végrehajtotta első felszállását a Katari Légierő számára kifejlesztett F-15QA típus első példánya. A repülésre a Boeing St. Louisi gyára mellett található Lambert nemzetközi repülőtéren került sor.
A közelmúltban átlépte a 300 repült órás mérföldkövet a Saab Gripen E flottája, és a jövőben a tesztek már a harcászati rendszerekre és a szenzorokra fókuszálnak majd.
Az ukrán Ogyessza-i Repülőgépjavító Üzem 14 fős küldöttsége a napokban tért vissza Ugandából, miután elvégezték hat L-39-es javítási és korszerűsítési munkálatait.
2020. március 26-án reggel tartották meg a 2020-as Gripen Szemináriumot, melynek anyaga már visszanézhető a Saab oldalán. Három érdekes előadást hallgathattunk végig.
2020. március 21-én lezuhant a Bolíviai Légierő ZLIN Z 242L típusú kiképző repülőgépe Chimore repülőterén. A gép kétfős személyzete életét vesztette.
Napjainkig 500 darab F-35-öst adott át a Lockheed Martin a megrendelőinek – az eddig legyártott harci repülőgépek összesen több mint 250 000 órát töltöttek a levegőben.
A világ egyik leghosszabb múltra visszatekintő bemutató formációja az amerikai haditengerészet és a tengerészgyalogság közös csapata. A jellegzetes kék színű gépek a repülőnapok sztárjai, szerepeltetésükért tolonganak a különböző rendezvények szervezői.
Az indiai miniszterelnök, Narendra Modi által a közelmúltban vezetett kormányülésen a helikopterek megvásárlása mellett a járulékos beszerzésekről – logisztika, tartalék alkatrészek, képzés stb. – is döntés született.
India hosszú ideje keresi a megoldást a harci repülőgép flottájának korszerűsítésére: hogy melyik típus less a befutó, még nem dőlt el. Most az F-15EX is versenybe száll.
2020. február 4-én új típussal bővült a Brit Királyi Légirő flottája: az első P-8A Poseidon MRA1 tengerészeti felderítőgép az USA-ból az észak-skóciai Kinloss Légibázisra repült át.
1995. december 12-én, helyi idő szerint 10 óra 23 perckor szakadt meg a rádió- és radarkapcsolat az Orosz Vitézek három, kötelékben repülő gépével. Az orosz csapat a vietnami Cam Ranh repülőterét közelítette meg, kifejezetten rossz látási viszonyok között.
Mint ahogy arról már lapunkon is beszámoltunk, Szenegál lehet az első külföldi ügyfél, mely megvásárolhatja az L-39NG típust. A szerződés alakulásáról a cseh védelmi minisztérium tájékoztatta a sajtót – a Szenegáli Légierő 4 darab kiképzőgépet vásárolna.
Már nyílt titok volt, hogy a kiöregedő MiG-29 és Szu-22 flotta leváltására az F-35A érkezhet a Lengyel Légierőben. 2020. január 31. óta ez már hivatalos is: a lengyel F-35-ös szerződés végére Deblinben került pont.
Az Indiai Légierő felállította a Mach 2,8 sebességre képes BrahMos cirkálórakétával felszerelt első Szu-30MKI századát. Az új fegyverrendszert az újjászervezett 222. „Tigershark” század kapta meg.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Portugália 2019 augusztusában írta alá azt a szerződést, melyben öt KC-390-es közepes katonai teherszállító repülőgépet rendeltek. Az első példány már készül, mutatjuk a fotókat.
Boeing T-7A Red Hawk - ez lesz a hivatalos típusmegnevezése az amerikai légierő leendő, minden technológiai csodával felszerelt, sugárhajtású, hangnál sebesebben haladó kiképzőgépének.
Az Airbus Defence and Space és a Cseh Légierő között megköttetett a szerződés további 2 darab C-295 közepes katonai szállítógép beszerzéséről – a költségekről nem közöltek részleteket.
2019. december 3-án a Saab bejelentette, hogy elkezdődött az első sorozatgyártott Gripen E repülési tesztje. A 6002-es lajstromszámú Gripent a hidegháborús korszakot idéző, a szürke három színárnyalatát felvonultató terepszínűre festették.
2019. december 9-én a cseh Aero Vodochody telephelyéről teljesítette szűzfelszállását a 7004-es jelzésű L-39NG, mely már a második példány a típus repülési tesztprogramjában, egyúttal ez a gép az első előszériás L-39NG.
Az előzetes ütemtervhez képest előbb, 2019. december 2-án érkezett meg Batajnica légibázisára az az An-124 Ruslan, mely Szerbia első négy Mi-35M harci helikopterét szállította le a megrendelőnek.
A Draken International első felújított Dassault Mirage F1 vadászrepülőgépét az Amerikai Légierő fogja majd használni a pilóták légiharc-kiképzése során, mint „agresszor”, azaz ellenséges célt játszó repülőgépként.
A Boeing és az Embraer új nevet adott a KC-390 tankergépüknek: C-390 Millennium. A repülőgépen kívül a két cég a közös társulásukat is saját névvel látta el – ez lett a Boeing Embraer-Defense. A két cég 2018-ban jelentette be közös vállalkozását.
Az “Aviasztar-SzP” kísérleti központjában sikeresen végrehajtották az Il-76MD-90A szállító repülőgép prototípusának földi rendszertesztjeit. A módosításokra az orosz Védelmi Minisztérium kérésére került sor.
Alekszandr Vulin szerb védelmi miniszter a napokban személyesen is ellenőrizte a munkálatokat a Belgrádhoz közeli batajnicai légibázison, ahol a közelmúltban beszerzett MiG-29-esek hangárjai épülnek fel.
A Brit Fegyveres Erők 2019. október 29-én hivatalosan is átvették az első P-8A Poseidon (brit megnevezése: Poseidon MRA1) tengerészeti felderítőgépüket az amerikai gyártótól.
Július 11-én, elég nagy feltűnést keltve érkezett a hír: Portugália első külföldi vásárlóként - egyben első európai országként és NATO-tagállamként - hadrendbe állítja az Embraer eddigi legnagyobb méretű és teherbírású típusát, a KC-390-est.
Az amerikai légierő két speciális CV-22B Osprey repülőgépe tartott bemutatót 2019. október 29-én, kedden Budapest felett. A gép fedélzetén a katonai sajtó munkatársai is ott voltak.
Magyarországon kiemelt figyelem övezi az Airbus Helicopters H145M típusát, melyből az első példányok hamarosan megérkeznek hazánkba. A napokban egy másik megrendelő is átvehette az első példányt.
2019. október 6-án egyórás repülés során emelkedhetett a levegőbe a Szenegáli Légierő parancsnoka, Joseph Mamadou Diop ezredes az új L-39NG-vel. A repülőgépet a cseh Aero Vodochody pilótája, Vladimír Továrek vezette.
Az USAF a B-1-esek egy részét kivonná a rendszerből és az így felszabaduló költségvetési forrásokat a Northrop Grumman B-21 Raider-ekre, valamint a B-52-esek hajtóműcseréjére és nagy hatótávolságú stratégiai fegyverekre fordítaná.
2019. augusztus 26-án teljesítette szűzfelszállását az első, Brazília részére készülő Gripen E, mely 65 percet töltött a levegőben a repülés során. Az új Gripen a svédországi Linköping repülőteréről emelkedett a levegőbe.
2019. augusztus 22-én írták alá a felek azt a szerződést, melynek értelmében Portugália öt KC-390-est rendelt a brazil Embraertől. A szerződés értéke 920 millió dollár.
A legfrissebb hírek szerint 2019. szeptember 4-én érkezik meg az első KC-390-es a Brazil Légierőhöz, mely 28 példányt rendelt az Embraer új szállító-tanker repülőgépéből.
Az orosz védelmi minisztérium nyilvánosságra hozta az "Ohotnyik-B" harci drón első repülésének videóját, melyre információk szerint 2019. augusztus 3-án került sor.
2019. július 31-én, szerdán, a délelőtti órákban lezuhant az Amerikai Haditengerészet VFA-151 Vigilantes századának egyik F/A-18E Super Hornet típusú vadászbombázója, a repülőgép fotósok egyik kedvelt területén, a kaliforniai Death Valley-ben.
Idén tavasszal szállt fel először a floridai West Palm Beach repülőteréről az Amerikai Légierő leendő harci kutató-mentő helikopterének prototípusa, a Sikorsky HH–60W (Whiskey), melyből 2020-tól összesen 112 példányt terveznek hadrendbe állítani.
2019. július 12-én teljesítette szűzfelszállását az első, brit részre készülő Boeing P-8A Poseidon többfeladatú tengerészeti járőrgép, melyből összesen kienc példányt rendelt a Brit Királyi Légierő.
2019. július 11-én jelentették be, hogy megvan az Embraer KC-390 új katonai teherszállító repülőgép első exportsikere ráadásul Európából: Portugália írta alá a szerződést öt példány megvásárlásáról.
Szerbia védelmi minisztériuma a 2019. június 25-28. között, Belgrádban megrendezett Partner 2019 védelmi szakkiállítás nyitónapján vehette át az első H145M típusú könnyű helikopterét.
A Turkish Aerospace még 2019. június 17-én bemutatta saját tervezésű, ötödik generációs vadászrepülőgépének (TF-X) teljes életnagyságú modelljét – a lopakodó dizájnú, dupla függőleges vezérsíkú repülőgép két hajtóművel rendelkezik.
Magyarországon 45 évvel ezelőtt állították hadrendbe az An–26-os szállító repülőgépeket, melyek megörökölték az előd Li–2-es becenevét, a Tevét. A típust emellett az Ordító Egér elnevezéssel is illették – ezt a sajátos motorzaja miatt érdemelte ki.
Habár a Pentagon egyre több F-35-ös vásárlását tervezi, a Lockheed Martin nem feledkezett meg az európai piacról sem. A cég tervei között 2030-ig több, mint 500 darab F-35-ös eladása szerepel – több, mint amennyi Eurofighter Typhoon repül az egész világon.
A svéd gyártó részéről a napokban hozták nyilvánosságra a hírt, mely szerint a Saab még ebben az évben megkezdi a Gripen C/D új, elektronikai hadviselés során alkalmazandó eszközök tesztjeit.
2019. május 27-én mutatta meg a nagyközönségnek az Airbus Helicopters a Francia Fegyveres Erők részére tervezett H160M könnyű helikopterét. Mutatjuk a videót az új H160M típusról.
A magyar katonai repülés utolsó előtti korszaka égi krónikásának, Varga Ferenc nyugállományú ezredesnek számtalan lélegzetállító légi felvételt tartalmazó videó összeállítása tekinthető meg az internetes portálokon. Ezek közül igazán emlékezetesek a pápai repülőtér bezárásakor tartott kötelékrepülést dokumentáló képsorok, hiszen addig sem - és azóta sem - száguldott az égen 15+1 magyar vadászgép.
A JF-17 Thunder Block.2 többfeladatú könnyű vadászrepülőgépek utolsó három példányát fogja hamarosan átadni a Pakisztáni Légierőnek a gyártó Pakistan Aeronautical Complex (PAC) vállalat.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, az Aero India 2019 szakkiállításon mutatták be az új F-21-est. A Lockheed Martin ajánlata alapján kizárólag India lesz az F-21 (az F-16-os speciális változata) üzemeltetője.
A napokban jelentették be, hogy a Boeing korszerűsíti az Amerikai Haditengerészet EA-18G Growler elektronikai harci repülőgépeit. A US Navy még nem döntött arról, hogy hány Growler-t akar frissíteni, bár lehet, hogy az egész flotta sorra kerül.
Svédország a Gripen C/D flotta egészen 2030-ig terjedő üzemben tartásának kiterjesztését tervezi, ezzel a lépéssel erősítené a tervezett 60 darabos E-szériából álló jövendőbeli légierejét.
A Hindustan Aeronautics Limited (HAL) három év után folytatja a HJT-36 Sitara berepülési tesztjeit, amelyeket a felmerülő technikai problémák miatt szakítottak meg.
2019. április 26-án Ukrajna bejelentette, hogy felfüggeszti a Szaúd-Arábiával közösen folytatott An-132D közepes taktikai szállítógép-programját. Mi állhat a döntés hátterében?
Az orosz honi légvédelem legjelentősebb elfogó vadász típusa már négy évtizedes konstrukció. A masszív repülőgép nemcsak a sarkvidéki körülményeket, hanem a történelem viharait is túlélte és várhatóan még hosszú szolgálat áll előtte.
A luhovici „Voronyin” repülőgépgyárban elkészült a harmadik MiG-35UB, melyet az orosz Védelmi Minisztérium rendelt meg a már meglévő kettő mellé. A pótrendelés egyébként két darabra szól, a negyedik elkészültéről nincs információ.
A Boeing a napokban hozta nyilvánosságra a koncepció rajzokat az F-15-ös legújabb változatáról, az F-15EX-ről. Promóciós céllal már részleteket is közöltek arról, hogy elődjéhez képest miben újult meg az F-15EX.
Ünnepi találkozót tartottak az An-26 típusú szállító-repülőgép rendszerbe állításának 45. évfordulója alkalmából április 13-án, szombaton, Balatonakarattyán, az MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központban.
Japán Önvédelmi Légierejéhez kötődik az első F-35A veszteség, mely helyi idő szerint 19 óra 30 perc körül történt 2019. április 9-én, kedden. Az F-35-ös a Csendes-óceánba zuhant, pilótáját továbbra sem találják.
2019. április 2-án jelentették be, hogy a Brazil Légierő megkezdte az előkészületeket az első hazai gyártású KC-390-es tankergép fogadására, mely várhatóan júniusban érkezik.
2019. március 30-án újabb mérföldkövéhez érkezett az új Il-112V könnyű katonai szállító repülőgép programja, hiszen a gép sikeresen teljesítette első repülését az UAC voronyezsi repülőgépgyártó üzemének (VASO) területéről.
Az Egyesült Államok légiereje 2001-ben rendszeresítette utolsó negyedik generációs harci repülőgépét, azóta „csak” a korszerűbb ötödik generációs típusok beszerzése folyik.
2019. március 20-án, szerdán furcsa baleset történt Franciaországban, a Saint-Dizier légibázison. A levegőbe emelkedő, kétüléses Rafale B hátsó üléséből egy 64 utas katapultált.
A Boeing legfrissebb bejelentése szerint három év alatt 78 darab F/A-18E/F Block III Super Hornet átadása valósulhat meg az új modernizációs program keretein belül.
2019. március 8-án az Egyesült Államok tengerészgyalogsága (USMC) véglegesen kivonta a szolgálatból az utolsó Northrop Grumman EA-6B Prowler elektronikai hadviselésre kifejlesztett repülőgépet.
A Kommersant értesülése szerint megvan az orosz Szu-35Sz legújabb vásárlója, mely nem más, mint a légierejét jelentősen, többféle típussal megújító Egyiptom.
A LOTN (Letecke Opravovne Trencin, azaz a Trencséni Légijármű-javító Üzem) hazai üzemében végeztek az Afgán Légierő második Mi-17V-5-ös szállító helikopterének ipari nagyjavításával.
Az Egyesült Államok haditengerészete 2019. február 28-án jelentette be, hogy az általuk üzemeltetett F-35C Lightning II típusú repülőgépek elérték az ún. bevezető műveleti képességet (IOC – Initial Operational Capability).
A holland Scramble értesülései szerint 2017-ben titokban F-117-es lopakodók állomásoztak a Közel-Keleten. A szaklap szerint legalább négy F-117 Nighthawk állomásozott titokban ott, hogy az Egyesült Államok légierejének speciális hadműveleteit támogassa.
A Boeing vezetősége kénytelen volt elrendelni a KC-46-os tankerek repülési tilalmát, miután az Amerikai Légierő szakemberei az elmúlt hetekben több alkalommal is találtak ottfelejtett szerszámokat és egyéb idegen tárgyakat a repülőgépek fedélzetén.
Az Ukrán Légierő 85-ös oldalszámú MiG-29-ese újra szolgálatba állt, de immár az Orosz Légierő színeiben. Az első fotók már meg is jelentek az Interneten.
A 2019. február 20-24. között megrendezett Aero India 2019 szakkiállításon jelentették be, hogy a Tejas Mk.1 indiai gyártású, könnyű harci repülőgép megszerezte a Final Operational Clearance-et (FOC), azaz az utolsó engedélyt is a tényleges harci alkalmazások teszteléséhez.
A szükség nagy úr: amíg az indiai politikusok a Rafale-üzlet miatt marják egymást és közben egymás után vonnak ki egész repülőszázadokat a hadrendből, az Indiai Légierő keresi a megoldást és talált is – olyan MiG-29-eseket vásárolna az oroszoktól, amelyek még a típus első szériájából kerültek ki és több évtizede le voltak konzerválva.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, 2019. február 20-án kezdetét vette az Aero India 2019 szakkiállítás, melynek keretein belül az amerikai Lockheed Martin már be is mutatta új ajánlatát Indiának. Íme az F-21.
A napokban jelentették be, hogy újabb megrendelést kapott az orosz Irkut repülőgépgyár a Szu-30SzM típusra: a vásárló Örményország négy darabot vásárol a modern harci repülőgépből.
2019. február 10-én szállította le a Boeing az első 4 darab CH-47F(I) Chinook nehéz szállító helikoptert Indiának. A helikopterek hajón érkeztek Indiába, Mundrat kikötőbe (Gujarat állam) és itt is fogják őket összeszerelni, majd átrepülni Csandígarh-ba még az év végéig, ahol hivatalosan is az Indiai Légierő állományába kerülnek.
A napokban közzétett információk szerint Brazília első Gripen E-je már az összeszerelés második fázisába lépett Svédországban. Az előzetes tervek szerint a brazil Gripen E még idén teljesítheti első repülését.
2019. január 26-án adták át hivatalosan is az Airbus Defense and Space részéről a dél-koreai megrendelőnek az első A330MRTT többfeladatú légi utántöltő és szállító repülőgépet a megrendelt négyből.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, tavasszal nyugdíjba vonul a brit Tornado GR4 flotta. Február 4-én és 5-én pedig nyolc Tornado tért vissza utolsó bevetéséről, mutatjuk a videót.
Újabb részletek láttak napvilágot a Szu-34-es katasztrófával kapcsolatban, melyről az elmúlt napokban igencsak sokféle változatot lehetett olvasni. A 2019. január 18-án szerencsétlenül járt gépszemélyzetek mentésében összesen hat halászhajó vett részt.
Egy egészen különleges feladatra optimalizált forgószárnyassal lépett be a világ legnagyobb fegyvervásárlójának piacára Olaszország. Nézzük meg egy kicsit részletesebben az MH-139-est.
A svéd Saab cég 2019. január 3-án jelentette be, hogy megkezdték az új AEW&C korai előrejelző és légtérellenőrző repülőgép (GlobalEye) második példányának repülési tesztjeit.
Az orosz védelmi minisztérium közleménye szerint, a mai napon, 2019. január 18-án, moszkvai idő szerint pár perccel 8 óra után, gyakorló repülés végrehajtása közben összeütközött az Orosz Légi és Kozmikus Erők két Szu-34-es harci repülőgépe.
Többéves késéssel ugyan, de 2019. január 10-én az Egyesült Államok légiereje (USAF) hivatalosan is átvette a gyártó Boeing cégtől az első KC-46A Pegasus légiutántöltő repülőgépet, amely ezt követően hamarosan áttelepülhet a kansasi Wichita-ban található McConnell légibázisra.
2019. január 9-én, szerdán helyi idő szerint 11 óra körül lezuhant a Francia Légierő egyik Mirage 2000D típusú vadászbombázója Jura kanton hegyvidéki területén. A repülőgép roncsait már megtalálták Mignovillard település közelében.
Nem indult túl jól a 2019-es éve annak az izraeli F-15D-nek, mely január 2-án, kiképző repülés végrehajtása közben elveszítette kabintetejét kb. 9 000 méteres magasságon. Időközben nyilvánosságra hozták a kabinvesztés pillanatában zajló rádióforgalmazást is.
2018 év vége bővelkedett az új/modernizált repülőgép típusok első repüléseiben. Készítettünk egy videós összeállítást az egyes típusok szűzfelszállásairól: repült többek között az új L-39NG, a Tu-22M3M és a modernizált Il-78M-90A tanker is.
A társkereső hirdetésekben előforduló kitétel, ezúttal egy repülőgépre vonatkozik. A cseh Aero Vodochody által tervezett és gyártott L-39 Albatros első repülésére ugyanis ötven évvel ezelőtt, 1968. november 4-én került sor.
Közel másfél évtizedes beszerzés végére kerülhetett pont: nyugdíjba mehetnek az Amerikai Légierő matuzsálemi kort elért Northrop T-38 Talon sugárhajtású szuperszonikus kiképző repülőgépei.
2018. november 27-én, kedden mutatták be a nyilvánosság számára az első Il-112V típusú, könnyű szállító repülőgépet, mely az UAC (United Aircraft) voronyezsi repülőgépgyártó üzeméből (VASO) gördült ki.
A Jak-130-as típusú kiképzőgéppel kapcsolatos legfrissebb hír, hogy a „Szerov Krasznodári Repülő Főiskola” Kusevszkajában található kiképző alakulata elsőként kapja a legújabb kiképzőgépeket.
Az Embraer közleménye szerint a KC-390 típusú, közepes katonai teherszállító repülőgép újabb sikeres teszteket (evakuálási és rakodási) teljesített 2018. november 21-én, Brazíliában.
A mai napon, 2018. november 26-án, hétfőn teljesítette első felszállását a Gripen E második prototípusa. A 39-9 jelű példány 9 óra 50 perckor, Linköping repülőteréről emelkedett a levegőbe.
A rendszerváltást követően a politika részéről is felerősödtek azon vélemények, hogy ideje lenne a honvédség vadászrepülőgépeit újabbakra cserélni. Akkoriban a magyar légierőben a MiG–21 bisz típus repült – ezzel látták el a fegyveres légtérvédelmi szolgálatot is.
A nagyjavítás után hazatért négy Mi–24-es harci helikopterrel a Magyar Honvédség fontos képessége állt vissza. A gépek kívül-belül megújultak – s bár a sötétszürke festés a leglátványosabb változás, a lényeg a fülkékben lapul.
A Brit Királyi Légierő készül ikonikus típusának végleges búcsúztatására: a Tornado GR4 flotta 2019 márciusában búcsúzik az aktív szolgálattól.
A mai napon, 2018. november 12-én, hétfőn reggel, a Filippínó-tengerbe zuhant a USS Ronald Reagan (CVN-76) repülőgép-hordozó hajófedélzeti ezredének egyik F/A-18-asa, gyakorló repülés végrehajtása közben.
A Mi-24-es évtizedeken át a csapatrepülők egyik jelképének számított. Harci helikoptereink ezen időszak alatt körülbelül 80 ezer órát töltöttek a levegőben. Összefoglaló a típus hazai történetéről.
Helyi hírforrások számoltak be a napokban arról - idézve a védelmi miniszter, Delfin Lorenzana szavait - hogy Fülöp-szigetek légiereje számára a Gripen lenne a legjobb választás, figyelembe véve a repülőgép árát és képességeit.
A mai napon, 2018. október 12-én, pénteken újabb mérföldkövéhez érkezett a cseh Aero Vodochody vállalat: egy roll-out ceremónia keretein belül bemutatták a végleges formát kapott L-39NG-t, mely a cseh repülőgépipar új reménysége.
2018. október 9-én, kedden ért el újabb mérföldkövet jelentő eseményéhez a brazil KC-390-es program: az új, többfeladatú katonai teherszállító repülőgép első sorozatgyártott példánya teljesítette első repülését, mely egyben a típus harmadik legyártott példánya.
Kiképzési repülés közben zuhant le egy MiG-29-es 2018. október 5-én a Moszkvához közeli Jegorevszka mellett. A repülőgép a Gromov Repülő Kísérleti Intézethez tartozott: közleményük szerint a baleset oka hajtóműtűz volt, ám a madárral ütközés sem zárható ki.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök Új-Delhiben találkozott 2018. október 4-5-én, ezen az orosz-indiai kétoldalú megbeszélésen volt szó indiai MiG-21-esek orosz részre történő ajándékozásáról is.
A 2018. szeptember 28-i, pénteki nap is bekerül a Lockheed Martin F-35-ös programjának történelemkönyvébe, igaz ez most nem egy újabb mérföldkövet jelentő eseményként: a típus első gépvesztését könyvelhették el, egy tengerészgyalogsági F-35B lezuhanásával.
1993 őszén érkeztek az orosz államadósság törlesztéseként a Fulcrumok a kecskeméti repülőtérre. A kerek évforduló kapcsán Karmazsin Sándor ezredes, a repülőbázis parancsnoka és Varga Ferenc alezredes, a Légvédelmi Parancsnokság repülőfőnök-helyettese vállalkozott az akkor történtek felidézésére. Tanulságos történet következik az F-16-os ígéretektől a bilincsbe vert vadászpilótáig.
Florence Parli francia védelmi miniszter feltett szándéka felgyorsítani az új A330MRTT többfeladatú légi utántöltő és szállító repülőgépek beszerzését és hadrendbe állítását.
2018. szeptember 8-án ünnepélyes keretek között adta át a Boeing Seattle-ben, a Paine Field-i gyár repülőterén az első széria KC-46A Pegasus légi utántöltő repülőgépet.
Az USA külföldi fegyvereladásokat felügyelő kormányhivatala engedélyezi E-2D Advanced Hawkeye légtérellenőrző repülőgépek Japánnak történő eladását.
Nagyjavítást követően, Oroszországból érkezett meg Kecskemétre szeptember 10-én, hétfőn a Magyar Honvédség négy Mi-24-es harci helikoptere. Mutatjuk a helyszínen készült fotókat!
A nagyjavításról visszaérkező Mi-24-es harci helikoptereink mellett az új típusként kiválasztott H145M helikopter is aktívan a hírek szereplője. Most az utóbbiról mutatunk egy egészen friss felvételt, melyet az Airbus Helicopters Donauwörth-i üzemében kaptak lencsevégre.
2018. augusztus 22-től újabb szakaszához érkezett a hajófedélzeti Lockheed Martin F-35C tesztelése, mely nevezhető talán már egy főpróbának is: az ötödik generációs harci repülőgép a USS Abraham Lincoln (CVN-72) fedélzetén gyakorol.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, az Amerikai Légierő még korábban döntést hozott arról, hogy ismét szolgálatba állítanak egy lekonzervált F-22-es prototípust. Közel 6 év pihenő után ismét repült az ötödik generációs típus egyik első képviselője.
Új típus lévén az F-35 Lightning II ötödik generációs harci repülőgép programját fokozott figyelem övezi, nem is beszélve a gépet érintő esetleges balesetekről, mely esetek egyelőre kiemelt figyelmet élveznek. Most fotónk is van a legújabb balesetről.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, az orosz Tu-22M3 stratégiai bombázók modernizációja is zajlik: a mai napon pedig bemutatták a nyilvánosság számára is az első Tu-22M3M-et.
A napokban hozták nyilvánosságra az első felvételt, amelyen az Afgán Légierő elsőként nagyjavított Mi-17V-5 típusú helikoptere látható. A munkálatokat a szlovákiai Trencsénben található LOTN cég végezte.
2018. augusztus 8-án egyszázadnyi F-22-es érkezett meg a németországi Spangdahlem légibázisra. A Raptorok az Amerikai Légierő Tyndall légibázisának 95. századától érkeztek és várhatóan több hétre Európában maradnak.
Különleges felvételek kerültek nyilvánosságra az amerikai Luke légibázisról: az F-35-ösök nemzetközi kiképzőbázisaként is ismert bázison homokvihar söpört végig a napokban, ami az ott állomásozó F-35-ösök kiszolgáló személyzetének is új feladatot adott.
Tegnap számoltunk be lapunkon a brit, Tempest névre keresztelt, következő generációs harci repülőgép tervekről, de a Farnborough-ban bejelentett, új projektek sora tovább bővült, méghozzá a cseh Aero Vodochody új típusával.
Talán a Farnborough légiszalon egyik legnagyobb bejelentésének lehettek ma szem- és fültanúi a helyszínen levők: bemutatták a Tempest névre keresztelt, következő generációs brit harci repülőgépet, melynek makettjéről mutatjuk a fotókat.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Botswana légierejével bővülhetett volna a Gripen üzemeltetők sora, a típus beszerzéséről még 2016-ban indultak meg a tárgyalások, de érdemi előrelépés azóta sem történt.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, 2018 tavaszán született meg a döntés Horvátországban, mely szerint használt izraeli F-16-osokra cserélik problémás MiG-21-es flottájukat. A korábbi látogatás folytatásaként most Horvátország védelmi minisztere látogatott el Izraelbe.
2018. június 21-én ünnepélyes keretek között búcsúztatták el a Francia Légierő Dassault Mirage 2000N típusát, mely 30 év után köszönt el az aktív szolgálattól. Az áthúzásokkal tarkított ceremóniának a Istres-Le Tubé légibázis adott otthont.
A jelenlegi tervek szerint még hosszú évtizedekig hadrendben marad az F/A–18 Super Hornet vadászbombázó. Ez persze nem jelenti azt, hogy az „öregfiú” változatlan formában várja az ellenfeleket.
Az orosz TASzSz hírügynökség értesülése szerint Oroszország védelmi minisztériuma fel szeretné éleszteni a MiG-AT kiképző repülőgép programot, mely korábban a Jak-130-assal szemben maradt alul a légierő új kiképző repülőgépek beszerzésére kiírt tenderén.
A brazil Embraer repülőgépgyártó közel van egy újabb üzlet megkötéséhez a KC-390 típusa kapcsán: az új katonai teherszállító repülőgépet európai ország szerezné be, ami egyúttal a típus első exportsikere is lehetne.
A háromszázadik F-35 Lightning II ötödik generációs harci repülőgépet adta át a Lockheed Martin gyártó cég, a jubileumi példány egy F-35A, mely az Egyesült Államok légierejéhez kerül. Az eseményre az Utah állambéli Hill légibázison került sor.
Alekszej Rogozin, az OAK (Egyesült Repülőgépgyártó Vállalat) szállítógépekért felelős elnökhelyettese azt nyilatkozta a sajtónak, hogy lehetséges az An-124-esek gyártásának újbóli beindítása.
Az Egyesült Államok légiereje (USAF) pályázati felhívást tett közzé 112 darab Fairchild-Republic A-10 Thunderbolt II csatarepülőgép felújítására.
A júliusi tesztek előtt még pár ellenőrzésen át kell esnie az oroszok legújabb légi utántöltő repülőgépének, az Il-78M-90A-nak. A szakemberek a légi tesztek előtt még többször leellenőrzik az üzemanyagtartályok hermetikusságát és a légi utántöltő rendszert is.
A cseh Aero Vodochody vállalat a napokban tette közzé, hogy leszállította az első L-159T1 típusú kétüléses (5902-es oldalszámú) kiképző repülőgépet, mely 2018. május 20-án landolt az iraki Balad légibázison.
Az Egyesült Királyság haditengerészetének közleménye szerint, 2018 júniusának elején megérkeznek az első F-35B-k Nagy-Britanniába. A repülőgépek az Egyesült Államokból érkeznek, a transzatlanti átrepülést 2 brit légierős, illetve 2 haditengerészeti pilóta hajtja végre.
A Kazanyi Helikoptergyártó Üzemben folytatódik a Mi-38-as többfeladatú közepes helikopter katonai változatának – Mi-38T – a tesztelése. A tervek szerint az év végéig el is végzik a szükséges vizsgálatokat és még idén megkaphatják az Orosz Fegyveres Erők az első példányokat.
A Flightglobal információi szerint az Egyesült Államok légierejében szolgáló F-16-osok közül legalább 300 darabon terveznek elvégezni olyan mérvű nagyjavítást, amely után ezek a többfeladatú repülőgépek akár 2050-ig is szolgálatban maradhatnak.
A Moszkva melletti, Zsukovszkijban található M. M Gromov Repülőkísérleti Intézet repülőterén a napokban ismét a levegőbe emelkedett az ötödik generációs Szu-57-es, 052-es oldalszámú LL, azaz Repülő Laboratórium repülőgépe, melyet a napokban több fotós is megörökített.
Szudán védelmi minisztériuma 2018. május 16-án jelentette be, hogy a légierő átvehette a korábban megrendelt, kínai FTC-2000 Shanying kiképző repülőgépeket. Mutatjuk a nyilvánosságra hozott fotókat.
Mint ahogy arról Facebook oldalunkon már hírt adtunk, a napokban balesetet szenvedett a KC-390-es egyik prototípusa Gavião Peixoto repülőtéren, lefutott a pályáról. Az első fotó még nem mutatott komolyabb sérülést, az újonnan nyilvánosságra került képek már igen.
Újabb veszteséget könyvelhetett el Oroszország Szíriában: 2018. május 7-én, hétfőn kiképzési repülés végrehajtása közben lezuhant egy Ka-52-es harci helikopter.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, az Amerikai Légierő stratégiai csapásmérő flottája az elkövetkező időszakban nagyobb változáson megy majd keresztül: érkezik az új B-21 Raider és lesznek búcsúzó típusok is.
Az alapfokú repülőkiképzésre szánt típus kiválasztása hamarosan a végéhez ér az orosz Védelmi Minisztériumban. A katonai vezetés 150 darabos igényt jelentett be, a lehetséges nyertesek között van a Jak-152-es is.
A PAO OAK voronyezsi repülőgépgyárában tapasztalt műszaki szakemberek hozzákezdtek az új fejlesztésű Il-112V katonai szállító repülőgép végső ellenőrzéséhez. A sikeres tesztek után még az év végéig sor kerülhet a típus szűzfelszállására.
2018. április 11-én a Lockheed Martin és a Joint Program Office (JPO) befejezték az F-35 Lightning II Joint Strike Fighter (JSF) fejlesztési repülési tesztjét.
A cseh Aero Vodochody 2018. április 4-én jelentette be, hogy Szenegál négy példányt rendelt a gyártó újdonságából, az L-39NG-ből, melyeket könnyű támadó és kiképző gépként is használnának majd.
2018. április 12-én, csütörtökön lezuhant az Orosz Légi és Kozmikus Erők egyik Jak-130-as kiképző repülőgépe, a lezuhanás hírét az orosz védelmi minisztérium is megerősítette.
A 2018. március 19-i műszercserét követően a napokban hajtotta végre első felszállását az ukránok nehéz szállító repülőgépe, az Antonov An-225 Mrija.
Christopher Pyne, Ausztrália védelmi minisztere 2018. április 9-én, hétfőn jelentette be, hogy újabb három darab F-35A ötödik generációs harci repülőgépet vehettek át (AU-3, AU-4, AU-5 jelzéssel), szoftverük azonban már eltér a korábban átadott két példányétól.
Több repülőgép balesetről, katasztrófáról számolhatunk be 2018 áprilisának első napjaiból, többek között az Amerikai Tengerészgyalogság CH-53E Super Stallion helikopterének lezuhanásáról, ahol a négyfős személyzet életét vesztette.
A csehek nagy múltú repülőgépgyára, az Aero Vodochody megszerezte a legújabb fejlesztése, az L-39CW légi alkalmassági bizonyítványát. Ez az altípus a jól bevált L-39 új hajtóművel és modern avionikai berendezésekkel modernizált változata.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Lengyelország újabb M-346-os kiképzőgép vásárlást fontolgatott, amiből máris valóság lett, ugyanis aláírták a szerződést további négy példányra.
Harmadik nekifutásra talán már valóban új hajtóműveket kaphatnak az amerikai légierő nagypapakorú B–52H stratégiai bombázó repülőgépei.
2022-ig kell elvégeznie a MiG repülőgépgyárnak Bulgária MiG-29-esein a nagyjavítást. A munkálatokban 15 darab, még a szovjet időkből származó vadászrepülőgép érintett.
A 2018. március 6-án, Szíriában bekövetkezett An-26-os katasztrófa okát a fékszárnyak meghibásodása okozta – ezt állapította meg az eset kivizsgálásával megbízott bizottság.
A közelmúltban hozták nyilvánosságra a hírt, mely szerint az előrenyilazott szárnyú új kiképző repülőgép, az SzR-10 tesztrepüléseit határozatlan időre felfüggesztették, gyártását elhalasztják, bizonytalan a repülőgép jövője.
A Szíriában harci bevetéseken szerzett tapasztalatokat összegyűjtve több módosítást is eszközölnek a Mi-28N „Éjszakai Vadász” harci helikopteren az Orosz Helikopterek holding szakemberei.
Az Interfax hírügynökség jelentése szerint a Kazanyi Repülőgépgyárban már előkészületek folynak az új nagy hatótávolságú repülőgép, a PAK DA tervezéséhez.
A közelmúltban számoltunk be arról, hogy az Orosz Légi és Kozmikus Erők ötödik generációs harci repülőgépét, a Szu-57-est is Szíriába telepítették, orosz részről a hír megerősítéséről olvashattunk.
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma a napokban jelentette be, hogy a haditengerészet elindította az F/A-18E/F Super Hornet flottájának üzemidő hosszabbítását (SLEP - Service Life Extension Programme), a program összértéke 73,2 millió dollár.
A felgyorsított ütemterv szerint, az év végére tervezett első felszálláshoz igazodva, már most a végső összeszerelési fázisba ért a Sikorsky cég régen várt harci kutató-mentő helikoptere, a HH-60W.
Miért ne lehetne kilenc élete egy helikopternek is, ha azt egy híres macskaféléről nevezték el? Szüksége is van erre az adottságra az 1965 óta gyártott Pumának, amely szinte minden hadszíntéren szerephez jutott, ahol brit vagy francia katonák megjelentek.
2018. február 23-án, pénteken mutatták be Linköpingben a SAAB új AEW&C korai előrejelző és légtérellenőrző repülőgépét, a GlobalEye-t. A repülőgép első üzemeltetője az Egyesült Arab Emirátusok lesz.
Az Egyesült Államokat fenyegető szovjet szuperszonikus bombázógépek ellen kellett volna helytállnia. Ehhez képest első harci bevetésein az „Iszlám Állam” állásait és afganisztáni droglaborokat bombázott le.
A napokban hoztak nyilvánosságra néhány friss felvételt a jópár éve már nem repülő, RF-12037 lajstromú Tu-134-esről, ami valójában egy katonai kiképző változat, Tu-134UBL megjelöléssel. A repülőgép megújul és hamarosan az orosz haditengerészeti légierő szolgálatába áll.
A második világháború idején az angol repülőipar számos legendás típust alkotott. Az akkoriban megszokott gépek között volt egy bombázó, amely elavultnak tűnő építési módja ellenére kitűnően bevált.
Oroszország ötödik generációs harci repülőgépe, a Szu-57-es egyike azon típusoknak, melyet repülős berkekben kiemelt figyelem övez: mikor áll hadrendbe, milyen fegyvereket hordoz majd, mikor kapja meg az új hajtóművet stb. mind-mind olyan kérdések, melyek naponta visszaköszönnek a repülős fórumokon.
2018. február 16-án került sor a norvég F-35-ös fékernyőrendszerének első helyi tesztjére, melynek a norvég Ørland légibázis adott otthont. A fékernyő nem "tartozéka" az F-35-ösnek, a gyártó a norvég fél kérésére integrálja a rendszert a saját példányaikon.
A mai napon, 2018. február 16-án, pénteken, helyi idő szerint 11 óra körül lezuhant a Török Légierő egyik SF-260D típusú kiképző repülőgépe. A repülőgép kétfős személyzete életét vesztette a katasztrófában.
Norad Benidze, a Tbiliszi Repülőgépgyár igazgatója a grúz “Business Media” internetes lapnak adott nyilatkozatában megerősítette a hírt, miszerint Grúzia modernizálná a Szu-25-ösöket és Ge-31 Bora néven ázsiai és afrikai országokban értékesítené azokat.
Az “Orosz Helikopterek” legújabb többfeladatú modellje, a Mi-171E2 sikeresen befejezte az új hajtóművek és a forgószárny berendezéseinek légi próbáit. A kizárólag exportra szánt Mi-171E2-t (a Mi-171A2 helikopter exportváltozata) Mi-171E néven szállítják majd a vásárlóknak.
A Svájci Légierő megerősítette a hírt, mely szerint öt F/A-18-asukon találtak eddig töréses műszaki hibát. A repülőgépeket természetesen azonnal leállították és megkezdték a teljes átvizsgálásukat.
2018. február 6-11. között rendezik meg Szingapúr Csangi repülőterén az Ázsia legnagyobb légiszalonjaként emlegetett Singapore Airshow-t, ahol többek között a Lockheed Martin F-16-os típusának jövője kapcsán is hallhattunk pozitív híreket.
Norvégia azzal a problémával szembesül, hogy a még leszállításra váró hét NH90-es helikopterével együtt sem lesz képes a teljes flotta megfelelően ellátni az eredetileg tervezett feladatokat, ezért a forgószárnyasok feladatait egységesítenék és tengeralattjáró elleni feladatokhoz alakítanák át az összeset.
Az Iraki Légierő még 2017 márciusában vette át az első hat T-50IQ harci-kiképző repülőgépet (IQAF-5001 – IQAF-5006), azonban üzembe helyezésük, rendszerbe állításuk egészen a múlt év végéig késett.
Az Orosz Védelmi Minisztérium és a Tupoljev cég megállapodása értelmében a repülőgépgyártó modernizált Tu-160M stratégiai bombázókat szállít a védelmi minisztériumnak.
Az Orosz Haditengerészeti Flotta parancsnoksága komoly modernizálási munkákat rendelt el a Be-12 “Csajka” repülőgépeken.
Indonézia lehet a Szu-35Sz újabb külföldi vásárlója, mivel az elkövetkező hónapokban sor kerülhet a szerződés aláírására, melynek keretein belül 11 darab Szu-35-ös harci repülőgép érkezhet Indonéziába.
Újabb típus búcsújáról számolhatunk be, ezúttal Nagy-Britanniából: az AgustaWestland Lynx AH9A változata 2018. január 16-án repült utoljára, ezzel végleg búcsút intettek a 40 év szolgálatot maga mögött tudó Lynx helikopternek.
A Changhe Aircraft Industries Group (CAIG) Z-18A típusjelű szállító helikoptere megkezdte szolgálatát a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg szárazföldi hadseregének légierejében – legalábbis erről közölt cikket a kormányzati China Central Television (CCTV) hírműsora.
Közel 25 évnyi szolgálat után, 2018. január 13-án ünnepélyes keretek között búcsúztatták a Portugál Légierő Dassault/Dornier Alpha Jet flottáját. A kiképző repülőgépek ceremóniájának a Beja légibázis (Base Aérea N.º 11) adott otthont.
Több dél-koreai hírportál a napokban arról számolt be, hogy 2018. január 10-én a Dél-koreai Tengerészgyalogság átvehette az első 2 MUH-1 Marineon típusú többcélú helikopterét.
2018. január 16-i információk szerint, Lengyelország újabb négy (további 4 gépes opcióval) M-346 Master típusú kiképzőgépet rendel az olasz Leonardo repülőgépgyártó vállalattól.
A francia Dassault Aviation Group 2018. január 8-án hozta nyilvánosságra a 2017-es esztendőre vonatkozó Rafale rendeléseket és átadásokat, a tavalyi év pénzügyi jelentése márciusban esedékes.
Több pakisztáni hírforrás a napokban arról számolt be, hogy a Pakistan Aeronautical Complex (PAC) Kamra-ban bemutatta a 100., helyben készült JF-17 Thundert.
Rövidesen a levegőbe emelkedhet az első, modernizált Tu-160M2 stratégiai bombázó, vélhetően még a korábban bejelentett, februári határidő előtt – írja az Interfax.
Az F-35-ös típus jelenlegi szállítási ütemterve meghaladja a USAF által toborzásra kerülő műszaki szakember gárda méretét a 2020-as pénzügyi évig.
A közelmúltban jelentették be, hogy a Boeing és a holland védelmi minisztérium szerződést kötött hat darab CH-47F Chinook helikopter modernizálásáról, melyeket a Holland Királyi Légierő 2021-től kezdődően állíthat szolgálatba.
A Bolgár Légierő 2018 elejére abba a kellemetlen helyzetbe kerülhet, hogy kénytelenek lesznek leállítani a C-27J Spartan típusú teherszállító repülőgépeiket.
2017. december 1-én elkezdődött Ulan-Udenszki Repülőgépgyár (U-UAZ) által modernizált Mi-171E berepülése. Az „Orosz Helikopterek” holdingba tartozó üzemben a modernizálás során új hajtómű és módosított forgószárny-mechanizmus került a helikopterbe.
Egy F-22 Raptor ötödik generációs harci repülőgép kiképzési repülés közben - pilótahibából – még 2012 májusában súlyosan megsérült leszállás közben. A légierő hat év után kapta vissza a javításból.
2017. december 5-én, a Zsukovszkijban található M. M Gromov Repülőkísérleti Intézet repülőteréről a levegőbe emelkedett a Szu-57-es 052-es oldalszámú prototípusa, mellyel megkezdődött az újgenerációs, 30-as gyártmány megnevezéssel illetett hajtómű légi tesztelése.
A Sikorsky cég megerősítette a hírt, mely szerint a jövő évi berlini légiszalonon fogják bemutatni a nagyközönségnek a CH-53K King Stallion-t – a gyártó ugyanis nagy német megrendelésre számít.
Az amerikai Northrop F-5-ös már régen nem számít a legkorszerűbb típusnak, de a világ számos országában üzemelnek ez ideig eredeti vagy modernizált változatai.
Az orosz védelmi minisztérium a napokban több videó felvételt is közzétett arról, hogy 2017. november 24-én és 25-én, 6 Tu-22M3 típusú bombázó légicsapást mért az Iszlám Állam terrorszervezet objektumaira északkelet Szíriában.
A napokban az egyik közösségi oldalon néhány fotó jelent meg a vélhetően nemrégen átadott új Jak-130-asokról, melyeket Oroszország szállított le Mianmarnak.
2017. november 20-án jelentette be a gyártó cég, hogy elkészültek a legújabb L-39-es könnyű kiképző- és támadó repülőgép-változattal, az L-39CW-vel.
2017. november 20-án hétfőn, délután 16 óra magasságában Texas állam területén, a mexikói határ közelében, eddig ismeretlen okok miatt, lezuhant az Egyesült Államok légierejének egy T-38 Talon típusú kiképzőgépe - tette közzé a Laughlin légibázis.
Az orosz médiában megjelent legfrissebb fotók arról tanúskodnak, hogy a legfrissebb változat, az Il-76MD-90A teherszállító repülőgép már komoly önvédelmi rendszerekkel lett ellátva.
2017. november 18-án, szombaton, levegőbe emelkedett az első A-100 típusú légtérellenőrző repülőgép prototípusa a taganrogi Berijev repülőgépgyár (TANTK) területéről.
Az Airbus Defence and Space (DS) a C295 szállító repülőgép speciálisan átalakított és felfegyverzett változatát mutatta be a nagyközönségnek, amelyet kifejezetten felderítő-hírszerző-előrejelző szerepkörre szánnak - erre utal az ISR (intelligence surveillance and reconnaissance) rövidítés a nevében.
Az iraki védelmi minisztérium a napokban tette közzé, hogy az Egyesült Államok újabb 3 F-16IQ-t (1613, 1630, 1631) szállított le részükre. A repülőgépek a Balad légibázisra érkeztek meg, melyek rövidesen hadrendbe állhatnak.
Az ukrán Antonov cég tervezte szállító repülőgépet az oroszországi Uljanovszkban gyártotta az Aviastar-SP és a Volga-Dnyepr – szintén orosz – társaság üzemeltette. Az ukrán kormány 2015 szeptemberi utasítására az Antonov cég kiszállt a közös bizniszből.
Az Izvesztija lap a napokban arról számolt be, hogy az új közepes katonai teherszállító repülőgép, mely jelenleg Il-276 néven fut, képes lesz füves repülőterekről is üzemelni. Tervek szerint a jövőben az Orosz Légi és Kozmikus Erők is vásárolnának a típusból.
Az Oroszország Helikopterei Holding a napokban arról számolt be, hogy készek átadni az első Mi-28UB típusú kiképző-harci helikoptereket az Orosz Légi és Kozmikus Erők részére.
Az Egyesült Államok kormánya a napokban jóváhagyta Görögország azon kérését, miszerint az FMS program keretin belül F-16V verzióra modernizálná 123 darab Falconját. Az üzlet összértéke elérheti a 2,4 milliárd dollárt is.
2017. október 17-én 2 darab F-22 Raptor és egy KC-135 Stratotanker landolt a lengyelországi Powidz légibázison. A Raptorok kiszolgálásra egy 10 fős műszaki csapat is érkezett.
Kanada hivatalosan is kifejezte érdeklődését az ausztrál F/A-18A/B Hornetek iránt. A kanadai Királyi Légierő CF-18-ainak ideiglenes pótlására kiváló lehetőséget nyújtanának az ausztrálok használt vadászbombázói.
Mint ahogy arról a közelmúltban már lapunkon is beszámoltunk, megérkezett Szerbiába az a hat MiG-29-es, melyeket Oroszországtól kap déli szomszédunk. Mutatjuk az első fotókat.
A francia www.defens-aero.com weboldalon jelent meg a hír, mely szerint a franciák már üzemen kívül helyezett Dassault Super Etendard vadászbombázókat adtak el az argentínoknak.
2017. október 12-én, röviddel déli 12 óra után lezuhant a Spanyol Légierő egyik Eurofighter Typhoon típusú vadászbombázója.
6 darab F-22 Raptor érkezett Angliába az Egyesült Államok légierejétől, az Európai Elrettentési Kezdeményezés (European Deterrence Initiative) keretében.
A belga parlamentben tettek fel kérdéseket Steven Vandeput védelmi miniszternek a franciák vadászrepülőgép-beszerzésre adott válaszával kapcsolatban.
2017. október 10-én, kedden felszállás közben szenvedett katasztrófát az Orosz Légi- és Kozmikus erők egyik Szíriában állomásozó Szu-24-ese. A repülőgép eddig tisztázatlan körülmények között a felszálláshoz történő nekifutás során szaladt le a pályáról és tört össze, néhány forrás ugyanakkor lezuhanást említ.
Kevés olyan repülőgéptípus volt a világon, amely akkora hatást gyakorolt volna a világtörténelemre, mint a Boeing B–29 Superfortress.
2017. október 2-án, hétfőn megérkezett Szerbiába az első két példány azokból a MiG-29-esekből, melyeket Oroszországtól kap a Szerb Légierő.
Sri Lanka vásárolja meg a maradék 6 Szu-30K-t abból a 18-ból, melyeket India még 1996-1998 között kapott meg. Mint ismeretes, néhány nappal ezelőtt látott napvilágot a hír, miszerint a másik 12 példányt Angola vásárolja meg.
E, mint eminens? A szerencse mellett a változó geopolitikai helyzet is kellhet ahhoz, hogy a JAS–39E Gripen jelentős piaci sikereket érjen el. Vajon lesz-e ehhez elég erő az újrahajtóművezett típusban?
A Saab cég keresi a lehetőségét a Gripen Aggressor amerikai követelményeknek történő megfeleltetésének.
A napokban, 2017. szeptember 14-én megérkezett Izraelbe a soron következő 2 F-35A Lighting II (Adir) típusú ötödik generációs vadászrepülőgép a Nevatim légibázisra.
A Brazil Légierő tervek szerint 2017 októberében-novemberében veheti majd át az utolsó 2, az Embraer Defense and Security által modernizált F-5FM Tiger II típusú vadászrepülőgépeit – írja a Jane’s Defence Weekly.
Bahrein lesz a második ország, aki hadrendbe állítja az F-16V verziót, ugyanis Tajvan a jelenleg szolgálatban álló 142 darab Block 20-as verziójú F-16A/B-t szintén V verzióra alakíttatja át.
Egy Ka-52 típusú harci helikopter nem szándékosan levegő-föld rakétákat lőtt vélhetően újságírók közé az orosz-fehérorosz Zapad-2017 hadgyakorlat egyik helyszínén. A 66.ru információi szerint, a baleset a Szentpétervár közeli Luzsszkij lőterén történt.
2017. szeptember 16-án szombaton, kiképzési repülés végrehajtása közben lezuhant az Orosz Légi és Kozmikus Erők egyik Jak-130-as kiképzőgépe.
Egy baleset árnyékolta be a nemrég megkezdődött, egyhetes Zapad-2017 orosz-fehérorosz hadászati hadgyakorlatot, ugyanis az orosz félnél veszteséglistára került egy Tu-22M3.
Az Airbus Helicopters bejelentette, hogy legalább 16 darabos megrendelés esetén megkezdődhet a H215M Super Puma-variáns gyártása Brassóban
A védelmi és biztonsági profilú eszközök gyártójaként ismert Saab bemutatja a Gripen legújabb változatát, a Gripen Aggressort. A Gripen Aggressor a Gripen C-sorozatra épül.
2017. augusztus 29-én írták alá a szerződést, mely szerint a románok saját fejlesztésű kiképzőgépébe, a IAR-99TD-be a Vixen 500E radart fogják beépíteni.
A napokban több thai hírportál is arról számolt be, hogy megkezdődött a dél-koreai KAI (Korea Aerospace Industries) vállalat üzemének területén az első, részükre készült T-50TH típusú harci-kiképzőgép berepülési tesztje.
A Kolozsvár közelében lévő Aranyosgyéresen (Câmpia Turzii) hagyományosan minden év júliusában rendezik meg az ott üzemelő 71. repülőezred nyílt napját.
A rivális Elbit Systems és Israel Aerospace Industries most összefogott, és közös munkával kialakított fejlesztési csomagot kínálnak a régi Lockheed Martin F-16A gépekhez.
A Boeing aktívan lobbizik az F/A-18E/F Super Hornet érdekében az Indiai Haditengerészetnél.
Az Oroszország Helikopterei holding legyártotta a Mil Mi-28UB harci- és kiképző helikopter első széria példányát.
Augusztus 7-én halálos baleset történt az Izraeli Légierő egyik Boeing AH-64 Apache típusú helikopterével. Az esetről készült előzetes belső vizsgálat nemrégiben készült el, amelynek hatására a helikopterek nem emelkedhetnek a levegőbe.
A The Aviationist oldal a napokban egy érdekes fotót tett közzé, melyen az első, Japán számára készült V-22B Osprey látható. A kép 2017. augusztus 24-én készült, a Bell Helicopter texasi, Amarillo-i üzemének területén, az első földi tesztek ideje alatt.
Olvasóink közül bizonyosan sokan találkoztak már a Mi–24 Hind harci helikopterrel. Ha nem is az egyik hazai repülőnapon, de a tévékben, mozikban vetített akciófilmekben egészen biztosan látták már ezt a típust. Legfeljebb nem tudták, hogy egy igazi repülő legendáról van szó…
A közelmúltban már több forrás is beszámolt arról, hogy Indonézia is az orosz Szu-35Sz-szel képzeli el flottájának modernizációját: a hír úgy tűnik, igaz, már darabszámról is olvashatunk.
A napokban egy érdekes hír látott napvilágot: az Egyesült Államok vezetése továbbra is elégtelennek tartja a jelenleg hadrendben álló F-22 Raptorok számát.
2017. augusztus 3-án az Airbus Defence and Space vállalat leszállította az első C-295-öst (Brazíliában az SC-105 Amazonas nevet kapta), annak is a kutató-mentő (SAR) feladatkörű verzióját, a Brazil Légierő részére.
Az Ománi Királyi Légierő 2017. július 29-én a Masirah légibázison hivatalosan is átvette az első Hawk Mk.128 típusú harci-kiképző repülőgépeit, melyeket a brit BAE Systems vállalat szállított le.
A cseh Aero Vodochody repülőgépgyártó vállalat a napokban jelentette be, hogy megkezdődött az ígéretes L-39NG kiképzőgép gyártása. Első körben négy példány épülhet meg.
A kazanyi Gorbunov repülőgépgyár végső összeszerelő üzemegységébe vontatták át az utolsó munkálatok elvégzésére a Tu-160M2 stratégiai bombázó prototípusát.
A MAKSz-2017 Nemzetközi Repülő- és Űrhajózási Szalon befejeztével megkezdik az előkészítését annak a betonépítménynek, amely a hányatott sorsú Tu-144-es repülőgépnek lesz a talapzata.
A napokban látott napvilágot a hír, miszerint Oroszország védelmi minisztériuma 2017. július 5-én szerződést kötött az Oroszország Helikopterei Holdinggal - annak is a kazanyi helikoptergyárával, további 10 darab Ansat-U típusú könnyű kiképző forgószárnyas vásárlásáról.
2017. július 11-én, kedden, helyi idő szerint 14 óra 30 perc körül lezuhant a Bangladesi Légierő 102-es oldalszámú Jak-130-as kiképző repülőgépe. A gép kétfős személyzete sikeresen katapultált.
2017. július 10-én, a délutáni órákban lezuhant az Amerikai Tengerészgyalogság egyik Lockheed Martin KC-130J típusú katonai szállító és légi utántöltő repülőgépe. Információk szerint, 16 halálos áldozata van a katasztrófának.
Az F-4 Phantom vitathatatlanul a sugárhajtóműves vadászgépek egyik legsikeresebbje, amely több mint fél évszázaddal rendszeresítése után is még mindig hadrendben áll több légierőben.
A napokban megrendezett párizsi légiszalonon az olasz Leonardo vállalat elsőként mutatta a be az új, M-345HET (High Efficientcy Traniner) típusú kiképző repülőgépét.
2017. június 26-án, hétfőn egy régen várt lakóval bővült a RepTár kiállítása: a 05-ös oldalszámú MiG-29B a kora délutáni órákban, közúti szállítással indult el Kecskemétről Szolnokra.
A brit BAE Systems vállalat a napokban tette közzé, hogy 2017. június 21-én megérkeztek Ománba, az Adam légibázisra az első Eurofighter Typhoonok. Az ünnepségen rész vett az Ománi Légierő parancsnoka, Mattar bin Ali bin Mattar Al Obaidani altábornagy is.
Az Egyesült Államok és Katar védelmi minisztere a napokban Washingtonban aláírták a szerződést, miszerint az arab emírség összesen 36 F-15QA-t vásárol mintegy 12 milliárd dollár értékben.
Speciális festést kapott egy E-3A Sentry légtérellenőrző (AWACS) repülőgép abból az alkalomból, hogy 35 éve áll az Észak-atlanti Szerződés Szervezete szolgálatában.
A védelmi és biztonsági profilú Saab által fejlesztett Gripen E újgenerációs vadászrepülőgép 2017. június 15-én végrehajtotta első sikeres repülését.
Az Embraer/Sierra Nevada Corporation konzorcium a napokban tette közzé, hogy rövidesen befejezi az utolsó, a Libanoni Légerő részére gyártott A-29 Super Tucano típusú könnyű harci-kiképző repülőgép összeszerelését is.
Az amerikai Lockheed Martin vállalat megerősítette, hogy a napokban Japánban, Nagoyaban, bemutatta az MHI (Mitsubishi Heavy Industries) vállalat az első, a szigetországban gyártott F-35A Lightning II típusú ötödik generációs vadászrepülőgépet.
A napokban fotók jelentek meg arról, hogy az új orosz Jak-152 típusú kiképzőgép első példánya (0001 számú), melyet az Irkut repülőgépgyártó vállalat szerel össze, új szürke festést kapott.
A brit BAE Systems vállalat a napokban erősítette meg, hogy megkezdték a wartoni üzem területén az új Advanced Hawk demonstrátor berepülési programját.
A Fülöp-szigeteki Légierő a napokban átvehette az utolsó kettő FA-50PH típusú harci-kiképző repülőgépet is, melyeket a dél-koreai KAI (Korea Aerospace Industries) vállalat szállított le, így teljessé vált a 12 gépes FA-50 flotta.
A svéd SAAB, követve a világon (majdnem) mindenhol tapasztalt tendenciát, folyamatosan fejleszti a JAS-39 Gripen vadászbombázót. Az új technológiák fejlődése sok lehetőséget rejt, amit érdemes kihasználni.
A napokban az egyik közösségi portálon érdekes fotók jelentek meg, mégpedig a tajvani fejlesztésű AIDC F-CK-1 Chiang Ching-Kou prototípusának első felszállásáról.
Az Egyesült Államok légierejének parancsnoksága a napokban megerősítette, hogy 2017. május 25-én megérkezett az ötödik (AM-5 jelzésű) norvég F-35A az arizonai Luke légibázisra.
A védelmi és biztonsági profilú Saab megállapodást írt alá az FMV-vel (Swedish Defence Materiel Administration) a Gripen C/D további támogatásáról és karbantartásáról.
Argentína, Mexikó, valamint Peru is intenzíven érdeklődik az KAI (Korea Aerospce Industries) vállalat által fejlesztett FA-50 típusú könnyű harci repülőgép beszerzése és esetleges hadrendbe állítása ügyében – írja a thaimilitaryandasianregion.wordpress.com.
A 2018-as évre benyújtott költségvetés-tervezet alapján továbbra is szolgálatban maradhat az USAF két ikonikus repülőgéptípusa, a Fairchild Republic A-10 és a Lockheed Martin U-2.
A Spanyol Légierő több mint 40 év szolgálat után, hivatalosan is kivonta a hadrendből az utolsó SA-330 Puma típusú helikopterét.
A napokban az Isztambulban megrendezett IDEF-2017 szakkiállításon a pakisztáni PAC (Pakistan Aeronautical Complex) vállalat szerződést kötött a Török Légierővel 52 darab MFI-395 Super Mushshak típusú kiképzőgép eladásáról.
A Saab hírei szerint még ez év közepéig sor kerül a legújabb fejlesztés, a JAS-39 Gripen E felszállására.
39 év szolgálat után befejeződött az RF-4E aktív szolgálata a Görög Légierőben. A Phantomokat üzemeltető 348. Taktikai Felderítő Század története 1953-ig nyúlik vissza, ekkor alakítottak át néhány F-84G-t felderítő feladatokra.
2017. május 5-én az olaszországi Cameriben elkészült az első olyan – rövid úton fel- és függőlegesen leszálló – F-35B, amelyet nem az Egyesült Államokban gyártottak.
A kétüléses Pakistan Aeronautical Complex/Chengdu Aircraft Industry Corporation (PAC/CAC) JF-17B Thunder/FC-1B Xiaolong harcászati repülőgép végrehajtotta szűzfelszállását.
2017. január 27-én a Moszkva északi külvárosában lévő Lukoviciben hollywoodi show-műsorokat megszégyenítő látványos külsőségek között mutatták be a MiG-35-ös első (?) példányát a nemzetközi sajtó és az orosz fővárosban akkreditált katonai attasék sokasága előtt.
A napokban megérkezett Izraelbe (a Nevatim légibázisra) a soron következő 3 F-35A Lighting II (Adir) típusú ötödik generációs vadászrepülőgép – írja a Lockheed Martin.
2017. április 26-án szerdán, moszkvai idő szerint 12:05-kor lezuhant egy MiG-31-es Oroszország bajkálontúli területén, a Tyelemba lőtéren. A gépet vezető hajózók katapultáltak, keresésükre Mi-8-as helikopter indult.
Az Amerikai Haditengerészet feloldotta a Boeing T-45 Goshawk kiképzőgépekre elrendelt repülési tilalmat, ám bizonyos korlátozásokkal, mivel a fedélzeti oxigénellátó rendszer (Onboard Oxygen Generation System - OBOGS) vizsgálata még folytatódik.
A napokban arról jelentek meg hírek, hogy akár már a jövő héten, az amerikai törvényhozók megkezdik az egyeztetéseket, illetve megvizsgálják az A-29 Super Tucanok értékesítésnek kérdését Nigéria számára.
A napokban összesen nyolc darab F-35A ötödik generációs vadászrepülőgép érkezett a tengerentúlról az angliai Lakenheath légibázisra.
A napokban az olasz Alenia Aermacchi vállalat leszállította Ausztráliának a soron következő, ötödik C-27J Spartan típusú szállítógépet. A repülőgép (A34-004) az Ausztrál Királyi Légierő richmondi légibázisán landolt.
Az olasz Leonardo vállalat a torinoi üzemének területén, 2017. április 11-én ünnepélyes keretek között átadta az 500. szériagyártású Eurofighter Typhoon típusú vadászrepülőgépet, mely az Olasz Légierő állományába került.
Lényegesen nagyobb hatótávolságú, minden időjárási körülmények között bevethető hajó elleni rakétákkal fegyverzik fel a Gripen E repülőgépeket.
2017. április 7-én, pénteken, kiképzési repülés végrehajtása közben lezuhant a Szerb Légierő egyik G-4 Super Galeb típusú kiképző repülőgépe.
A norvég kormány 2017. március 29-én hivatalosan is bejelentette, hogy a Foreign Military Sales (FMS) program keretein belül 5 darab P-8A Poseidon típusú tengerészeti járőrgépet rendeltek az Egyesült Államoktól.
A napokban az algériai MenaDefense oldalon jelentek meg elsőként a fotók, melyeken az Egyiptom részére készülő MiG-29M2-eseinek egyik példányát (811 oldalszámú) sikerült lencsevégre kapni.
Oroszország Állami Berepülő Központjában megkezdődött a Jak-152-es típus utolsó körös vizsgálata.
A japán védelmi minisztérium a napokban erősítette meg, hogy átadott 2 darab TC-90 típusú repülőgépet a Fülöp-szigeteki haditengerészetnek.
A Maláj Királyi Légierő MiG-29-esei földi támadó szerepkörben is bevethetővé válnak a modernizálásukat követően.
Az Egyesült Államok Hill légibázisának közleménye szerint, 2017. március 14-én útnak indultak Indonéziába a soron következő, modernizáláson átesett Block 25-ös verziójú F-16 Fighting Falconok.
Az Afgán Légierő a napokban újabb A-29 Super Tucano típusú könnyű-támadó repülőgépeket vett át. Az Egyesült Államok légierejének információi szerint, 2017. március 20-án 4 darab Super Tucano landolt a kabuli nemzetközi repülőtéren.
2017. március 16-tól április közepéig hat darab Eurofighter Typhoon állomásozik az izlandi Keflavik repülőterén. A vadászrepülőgépek az Olasz Légierő alakulataitól érkeztek és a NATO észak-európai légvédelmi készültségi erőit fogják támogatni.
A Saab nem adja fel a Gripen haditengerészeti változatának fejlesztését annak ellenére sem, hogy a brazilok úgy döntöttek, egyetlen repülőgép-hordozójukat, a Sao Paolo-t, kivonják a rendszerből.
2015. május 7-én (Eglin Légibázis, Florida) az USAF 33. Harcászati Repülőezred parancsnokhelyettese, Christine Mau alezredes történelmet írt – sikeresen végrehajtotta első felszállását az F-35 Joint Strike Fighter-en.
Az amerikai Lockheed Martin vállalat a napokban lezajlott Avalon-2017 szakkiállításra időzítve leszállította az első 2 Pilatus Aircraft által fejlesztett PC-21 típusú kiképzőgépet az Ausztrál Királyi Légierőnek.
A francia kormány március elején jelentette be, hogy az Airbus Helicopters vállalat H-160-asát kívánják beszerezni a HIL (Hélicoptére Interarmées Léger) könnyű, többcélú helikopterek beszerzésére irányuló program keretein belül.
Az ausztrál védelmi miniszter, Marise Payne ünnepélyes keretek között, 2017. február 28-án hivatalosan is átvette az első két EA-18G Growler típusú elektronikai hadviselésre specializált repülőgépet.
Már jövőre elkészülhet a Leonardo cég M-346-os kiképzőgépének könnyű támadó változata – az erre vonatkozó terveket a cég vezetősége az IDEX 2017 szakkiállításon ismertette a nagyközönséggel.
Új stratégiai rakétahordozó fejlesztéséről tájékoztatta a szaksajtót Jevgenyij Fedorov, az Orosz Tudományos Akadémia tagja.
Washington elsőként Európába küldi a többcélú, ötödik generációs F-35A Lighting II típusú harci repülőgépeit – nyilatkozta a napokban Herbert ”Hawk” Carlisle tábornok, a Légiharc Parancsnokság parancsnoka a szakújságíróknak.
A napokban megérkezett az első, speciálisan a sarkvidéki körülményekre felkészített Mi-8AMTS-VA típusú szállító-harci helikopter a Csendes-óceáni Flottához.
A Rosztech állami vállalat vezérigazgatója, Szergej Csemezov a napokban arról számolt be, hogy az Egyesült Arab Emirátusok szándéknyilatkozatot írt alá Oroszországgal Szu-35-ös vadászbombázók esetleges eladása ügyében.
Az Egyesült Államok légiereje (USAF) a legfrissebb információk szerint még legalább 4 évig tervezi rendszerben tartani Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II repülőgépeit.
A Pakisztáni Légierő még az idén újabb 50 darab Block 3-as verziójú JF-17 Thunder típusú, könnyű vadászrepülőgépet rendel, nyilatkozta a légierő marsallja, illetve a PAC (Pakistan Aeronautical Complex) vállalat vezetője, Arshad Malik.
Az Egyesült Államok tengerészgyalogsága (USMC) várakozásai szerint 2019 végén a Bell Boeing V-22 Légi Utántöltő Rendszer (VARS) névvel illetett Osprey változat elérheti az ún. bevezető műveleti képességet (IOC), amely a hadrafoghatóság első lépcsőfoka.
A Nellis légibázis 83-3014 oldalszámú F-15C Eagle vadászrepülőgépe 2017. január 25-én komoly mérföldkőhöz érkezett, ugyanis összesítve ezen a napon érte el a 10 000 repült órát.
2017. január 24-én ismét a levegőbe emelkedett a Katari Légierő részére készült kétüléses Rafale DQ (DQ01 szériaszámú) vadászbombázó, mely a Dassault Aviation vállalat területéről szállt fel tesztrepülésre.
2017. január 26-án egy videókonferencia keretein belül mutatták be Oroszország elnökének az új, többfunkciós orosz vadászrepülőgép, a MiG-35-ös berepülési programjának hivatalos megkezdését.
2017. január 20-án, a Hill légibázis 388. és 419. Vadászrepülő Ezredének F-35A Lightning II gépei és pilótái áttelepültek a Nellis légibázisra, hogy a típus történetében először részt vegyenek a nagyszabású Red Flag hadgyakorlaton.
A napokban a Lódzi (Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1) WZL-1 repülőgép javító üzem tette közzé a hírt, miszerint befejezték az első, a Szenegáli Légierő részére készült Mi-24V nagyjavítását.
Az Egyesült Államok tengerészgyalogságának (USMC) vezetése a napokban egy századnyi új, ötödik generációs F-35-öst küldött Japánba.
Spanyolország 2016. december 31-én újabb 12 darab Eurofighter Typhoont vehetett át. A most leszállított gépekkel már 60 példányra nőtt az spanyol felségjelzésű Typhoonok száma.
Az amerikai Lockheed Martin vállalat a napokban leszállította a 200. F-35-öst is a soron következő megrendelőnek.
A jobb ügyfélélmény és kiszolgálás érdekében a Wizz Air változtatásokat vezetett be, hogy az utasok könnyebben hozzáférjenek az ügyfélszolgálathoz.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.