Új stratégiai rakétahordozó fejlesztéséről tájékoztatta a szaksajtót Jevgenyij Fedorov, az Orosz Tudományos Akadémia tagja.
Magasak a követelmények az új rakétahordozóval szemben. A Légi- és Kozmikus Erők elvárása az, hogy hagyományos stratégiai bombázó szerepkör mellett az új repülőgép alkalmas legyen harcászati bombázó feladatokra, valamint távolsági elfogó feladatokra kozmikus célok ellen is – nyilatkozta az akadémikus.
A stratégiai erők által használt mindhárom típus kiváltását ezzel az egy rakétahordozóval tervezik – A PAK DA feladata lenne Tu-22M3 távolsági rakétahordozó, valamint a Tu-95 és Tu-160 stratégiai bombázók feladatainak átvétele.
Fontos tényező a gazdaságosság is. A Tu-160-as kimagasló paraméterekkel bír, kevés hasonló képességű eszköz szolgál a világ légierejeinél – azonban rettentően drága. A PAK DA ezzel szemben nagyobb teherbírás mellett olcsóbban lesz előállítható – legalábbis ez az elvárás. A Tupoljev tervezőiroda már megkezdte egy „csupaszárny” konstrukció tervezését a fenti követelmények figyelembe vételével, sőt a legfrissebb hírek szerint elkészült a PAK DA teljes méretű makettje is. Fejlesztés alatt van már az új hajtómű is, amely szubszonikus sebességi tartományokban biztosítaná a szükséges tolóerőt.
A radarok számára láthatatlan repülő eszközt, amely hangsebesség fölötti tartományban képes repülni, ilyen méretben nem lehetséges gyártani. A megoldás az alacsony láthatóság, a PAK DA is ilyen lesz. A fő fegyverzetét, a mesterséges intelligenciával (AI) bíró rakétákat hétezer kilométeres távolságra lesz képes elvinni. A rakéták a célterületre történő kijutást a légihelyzet analizálása után maguk tervezik meg, köszönhetően a beépített AI-nek. A Légi-és Kozmikus Erők főparancsnoka, Viktor Bondarev vezérezredes szerint ezek a rakéták már készen állnak – azt azért érdemes figyelembe venni, hogy ezt tényekkel nem igazán tudták még alátámasztani. A PAK DA első repülése 2030 körül várható.
Forrás: rg.ru
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.