Itt találod az összes cikket a „Típusok” témában!
Argentína véglegesítette azt a megállapodást, melynek értelmében négy P-3 Orion típusú tengerészeti járőr repülőgépet vásárol a Norvég Királyi Légierőtől, teljesítve az Argentin Haditengerészet még 2015-ben benyújtott kérését.
Az A380-as utasszállító repülőgépek kapcsán szerencsére ritkán számolhatunk be balesetekről, 2023. augusztus 18-án azonban az Emirates Nizzába tartó példánya leszállás közben rongálódott meg.
Január elején állt szolgálatba az Emirates első olyan A380-as óriásgépe, amit a légitársaság 2 milliárd dolláros retrofit-programjának keretében teljesen felújított. A munkálatokról egy timelapse videó is készült, amely bepillantást enged a kulisszatitkokba és bemutatja az Emirates gépek pazar új belsőjét.
2022. december 6. is egy olyan dátum, ami kihagyhatatlan lesz a Boeing 747-es történetéből: a gyártó everetti üzeméből kigördült az utolsó legyártott példány, lezárva ezzel egy több mint 5 évtizedes, példaértékű korszakot.
Pár napja írtunk lapunkon a második, félkész állapotban lévő An-225-ös lehetséges befejezéséről, a típus kapcsán viszont most az első és egyetlen repülőképes példány került a repülős hírportálok címlapjára.
Többször felmerült már annak a lehetősége, hogy Ukrajna – külföldi segítséggel – befejezi és életre kelti a második An-225-öst: ebből egyelőre nem lett semmi, de most újabb ország került szóba ezzel kapcsolatban.
A hidegháború krónikája nem szűkölködik legendás repülőgép-típusokban és történeteikben.
2021. szeptember 29-én, szerda hajnalban megérkezett Kanadából az Air France első Airbus A220-300-as keskenytörzsű repülőgépe.
2021. június 20-án, vasárnap a csehországi Jickovice közelében lezuhant a salzburgi, The Flying Bulls North American T-28B Trojan típusú repülőgépe, fedélzetén két fővel.
2021. május 11-én balesetet szenvedett egy An-124-100M Ruslan típusú szállító repülőgép a brazil Sao Paulo-Guarulhos nemzetközi repülőtéren, melyet ideiglenesen le is zártak az eset miatt.
2021. február 4-én került sor arra a találkozóra, melynek keretein belül egy spanyol védelmi küldöttség egyeztetett az Airbus Military delegációjával többek között az AFJT (Airbus Future Jet Trainer) programról, melyhez partnerországokat keresnek.
A továbbfejlesztett Gripenre eddig egy külföldi igény mutatkozott, Brazíliában nyertek el 36 darabos megrendelést. A feltételek között volt, hogy a svédeknek vállalniuk kell a helyi gyártás feltételeinek biztosítását.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Ukrajna is az Airbus Helicopters típusait választotta helikopter flottájának megújítására. Az első két H125-ös 2020. január 3-án érkezett meg Kijevbe.
Az Egyesült Államok elmúlt két évtizedének amúgy is zilált védelmi beszerzései közül változatos fordulataival egyértelműen kiemelkedik a Boeing KC–46A Pegasus tankergépek esete.
Az Airbus Helicopters megkezdte az első, 3D nyomtatási technológiával készülő repülőgép-alkatrész gyártását. A 2020-ban üzembe állítandó Airbus A350-es példányok használják majd először azt a zárszerkezetet, amelynek fő alkatrésze - egy reteszelő tengely – 3D nyomtatással készül.
A Fairchild Republic A-10-es flotta szárnyainak felújítására kiírt szerződés meghosszabbítását tervezi az Egyesült Államok légiereje – a nyugdíjba szánt csatarepülőgépekből legalább pár századnyit szeretnének így megmenteni.
A Jane's Defence Weekly információi alapján körvonalazódik a szerződés, mely alapján a svéd Saab AB a brazilokkal együtt fogja legyártani a Brazil Légierő részére megrendelt 36 darab Saab JAS-39E/F Gripen NG-t.
Az ausztrál védelmi miniszter Marise Payne, 2017. augusztus 11-én az East Sale légibázison rendezett ünnepségen bejelentette, hogy hivatalosan is hadrendbe állt az első 6 Pilatus PC-21 típusú kiképzőgép.
2017. május 25-én, az amerikai Lockheed Martin vállalat mariettai üzemének területéről ünnepélyes keretek között emelkedett a levegőbe az első Lockheed Martin LM-100J Super Hercules (Model L-382J), mely nem más, mint a C-130J Hercules katonai szállítógép polgári verziója.
2017. május 28-án az irkutszki repülőgépgyár területéről levegőbe emelkedett az első MSz-21-300 típusú utasszállító repülőgép. A repülés 30 percig tartott, melyet többnyire 1 000 méter magasan töltött el.
Az Air&Cosmos újság a napokban tette közzé a hírt, miszerint rövidesen múzeumba kerülnek az A320-as, az A340-es és az A380-as utasszállító repülőgépek prototípusai.
2017. február 9-én, az amerikai Lockheed Martin vállalat mariettai üzemének területén ünnepélyes keretek között bemutatta az első Lockheed Martin LM-100J Super Herculest (Model L-382J), mely nem más, mint a C-130J Hercules katonai szállítógép polgári verziója.
Az új A350-900 látványos fényjáték kíséretében mutatkozott be február 2-án a nyilvánosságnak Münchenben, amit hivatalos névadó ünnepség követett a Lufthansa Technik hangárjában.
A kazanyi Gurbunov Repülőgépgyártó Üzem (a Tupoljev cég tagja) két speciális rendeltetésű Tu-214-est épít még ez év végéig – a gépek speciális légi vezetési pontok és még 2015-ben szerződtek le a megrendelővel a legyártásukra.
A Védelmi Minisztérium a meglévő Tu-154, Tu-134 és Il-62M repülőgépeinek a kivonását tervezi. A váltótípus az új Tu-214 és SSJ 100-as lenne.
Lezajlott az év egyik legfontosabb eseménye a Lufthansa Csoportnál: leszállt az első A350-900 utasszállító repülőgép az otthonául szolgáló müncheni repülőtéren.
2016. december 19-én a Lufthansa Csoport átveszi első Airbus A350-900-as típusú repülőgépét, amely a világ legmodernebb szélestörzsű, hosszú távú utakra használt repülőgépe, és amelynek állomáshelye a Lufthansa müncheni központi repülőtere lesz.
A „Gromov” Repülő-Kísérleti Intézet bemutatta a sajtónak egyik „repülő laboratóriumát”. A képeken az Intézet negyedik „repülő laborja” szerepel, melynek egy Tu-154 ad otthont – az első három a „Buran” űrsikló programban vett részt egyébként.
A 11. China Airshow keretében mutatták be a kínai-orosz közös fejlesztésű polgári repülőgép makettjét.
2016. október 16-án, vasárnap először landolt Airbus A380-as Bulgáriában: a Superjumbo-t három bolgár MiG-29-es kísérte bulgáriai debütálásán.
Múzeumi kiállítási tárgy lesz a legendás tomszki Tu-104-es.
2019-ben indulhat a berepülési program.
Bemutatták az új Airbus A321neo repülőgépet a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.
Megépítik a második példányt is.
A kanadai CS100-as repülőgép számos technológiai újdonságot tartalmaz.
2016. március 23-án a JETfly csapata látogatást tett a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, ahol is részt vettünk a Wizz Air légitársaság legújabb Airbus A321 típusú utasszállító repülőgép bemutatásán.
Rövid munkalátogatást tett ma délelőtt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a világ legújabb utasszállítója, a kanadai Bombardier CS100-as típusú repülőgépe.
Különleges festést kapott az orosz Transaero légitársaság egyik Boeing 747-400 típusú utasszállító repülőgépe. A festés nemes célt szolgál, a gép orrára felkerült amuri tigris mintával (továbbá az oldalára felkerült ´´Caring for tigers together´´ felirattal) szeretnék felhívni az emberek figyelmét a nagyon ritka és veszélyeztetett tigrisfajra. A közelmúltban lefestett repülőgép azóta igazi fotóscsemege lett, mi most egy képgalériát állítottunk össze a gépről, melyet Vnukovó repülőterén kapott lencsevégre a fotós, illetve mutatunk egy videót is, amelyben látható, hogyan került fel a tigris a 747-es orrára! Kérjük, tekintsék meg összeállításunkat!
Újabb mérföldkövet jelentő eseményhez érkezett el az Emirates, azon belül is a légitársaság 777-es flottája, ugyanis a 777-300ER (Extended Range) változatból átvehették a 100. példányt. A jeles eseményre a Boeing everetti központjában került sor, az átadott jubileumi példánnyal az Emirates 777-es flottája 142 darabosra bővült, világon egyedüliként a 777-es család minden változatát üzemeltetik.
2014. szeptember 30-án újabb jelentős mérföldkövéhez érkezett az Airbus A350XWB programja, ugyanis a Rolls-Royce Trent XWB hajtóművekkel szerelt A350-900-as megkapta típusengedélyét az Európai Repülésbiztonsági Ügynökségtől (EASA), melyet hamarosan az Amerikai Légügyi Hatóság (FAA) szükséges engedélye követ. A repülési tesztprogramban résztvevő öt prototípus az előzetes ütemtervnek, illetve költségtervezetnek megfelelően teljesítette a több mint 2 600 órás berepülési programot, melynek leglátványosabb elemét, az öt példány kötelékrepülését most Olvasóinknak is bemutatjuk néhány fotón!
Az előzetes terveknek megfelelően, 2014. szeptember 25-én, csütörtökön teljesítette első repülését az újgenerációs Pratt&Whitney 1100G típusú hajtóművekkel szerelt Airbus A320neo keskenytörzsű utasszállító repülőgép. Az MSN6101-es számú prototípus nem sokkal déli 12 óra előtt emelkedett a levegőbe Toulouse-ból, első repülése közel két és fél órán keresztül tartott.
2014. szeptember 13-án volt 20 éve, hogy az Airbus különleges kialakítású Beluga repülőgépe végrehajtotta első felszállását. A jellegzetes külsejű repülőgépből, amelynél szinte adta magát, hogy nevét a fehér delfinről kapja, összesen öt darab készült leváltva a kiöregedett Super Guppy flottát.
2014. április 16-án újabb mérföldkövéhez érkezett a Boeing 737-es programja: átadták a 8000-dik repülőgépet, mely kategóriájában az eladásokat tekintve világelső. A jubileumi példány egy Next Generation 737-900ER (Extended Range) típus, a repülőgépet - speciális festéssel - az amerikai United Airlines légitársaság vehette át.
Újabb A380-as színösszeállításhoz szoktathatjuk szemünket, hiszen a napokban a dél-koreai Asiana Airlines első A380-800-asa is kigördült az Airbus hamburgi festőhangárjából. Az óriás utasszállító a közeljövőben teljesíti a földi és légi tesztek utolsó fázisát, melyeknek szintén Hamburg ad majd otthont.
A napokban egy újabb mérföldkövet jelentő eseményt ünnepelhetett az Airbus, hiszen átadták az A320-as repülőgépcsalád 6000. példányát. A ceremóniára az Airbus Hamburgban található gyárában került sor, mely egyike a világ három olyan létesítményének, ahol az A320-as repülőgépcsalád példányait szerelik össze. A hatezredik példányt, egy sharkletes A320-ast, az Air Arabia légitársaság vehette át, melynek ez már a 37. gépe az A320-as repülőgépcsaládból.
A polgári repülés történetében kétségkívül meghatározó szerepet töltött be az Aérospatiale-BAC Concorde szuperszonikus utasszállító típus, melyet az Air France és a British Airways légitársaságok üzemeltettek. Képgalériánk apropója a Concorde 38 évvel ezelőtti szolgálatba állítása, egészen pontosan 1976. január 21. volt ez a mérföldkövet jelentő dátum, utoljára pedig 2003. november 26-án emelkedett a levegőbe. A jubileum kapcsán most az Egyesült Államokba, New York-ba kalauzoljuk Olvasóinkat, ahol kívülről-belülről szemügyre vehetik az Intrepid Sea, Air & Space Museum példányát! Kérjük tekintsék meg galériánkat!
Az Airbus szélestörzsű újdonsága, az A350XWB 2 500 órásra tervezett berepülési programja 2013. június 14-én az MSN1 jelű prototípus sikeres szűzfelszállásával vette kezdetét. Az azóta eltelt időszakban a prototípusok (MSN1, MSN3) 200 felszállás során 900 repült órát gyűjtöttek össze, hamarosan pedig újabb példányok csatlakoznak a flottához! A kereskedelmi forgalomba való állításhoz szükséges tanúsítványok megszerzéséig még számos próbán át kell esnie az új típusnak, ennek képezi részét az extrém hideg környezetben való tesztelés is.
Különleges látvánnyal indult az új esztendő az Airbus számára, hiszen január első napjaiban kigördült a toulouse-i festőhangárból az A350-900XWB (eXtra-Wide-Body) harmadik prototípusa, mely speciális festést kapott: a repülőgépet - emlékeztetve arra, hogy nagyrészt kompozit anyagokból készült - látványos, a szénszálakat imitáló festéssel látták el. Az MSN2 gyári számú A350 prototípus a különleges festése mellett a belső kialakításában is eltér testvéreitől, hiszen a repülési tesztprogramban már teljes utaskabinnal vesz majd részt.
Szinte nem is telik el úgy egy hét, hogy ne lenne friss hír az Airbus A380-as már meglévő vagy leendő üzemeltetőinek háza tájáról. Nincs ez másként most sem, hiszen az üzemeltetők sorába tizenkettedikként felíratkozó Asiana Airlines első A380-asáról is vannak már friss hírek, illetve felvételek.
A dinamikusan fejlődő Qatar Airways-nek sem kell már sokat várnia az első Airbus A380-asának átvételére, hiszen az előzetes tervek szerint 2014-ben adják át részükre az első példányt. A repülőgép már túl van első felszállásán is, melyet 2013. szeptember 6-án teljesített Toulouse-ból. A katari légitársaság az óriásgép 11. üzemeltetője lesz.
2013. június 14-én, pénteken teljesítette első repülését az Airbus újdonsága, az A350XWB. Az MSN001-es prototípus szűzfelszállása óta eltelt hónapban jól haladt az új szélestörzsű típus tesztelése: 92 repült órát gyűjtött össze. A repülőgépgyártó bejelentése szerint az A350XWB berepülése 2 500 repült órát vesz majd igénybe, a tesztprogramban öt prototípus kap szerepet.
A napokban újabb megrendelés érkezett a Boeing új teherszállító repülőgép típusára, a 747-8F-re: a bakui székhelyű Silk Way Airlines két példányt rendelt, melynek értéke listaáron 704 millió dollár. Az azeri teherszállító légitársaság bővíteni kívánja hazai és nemzetközi hálózatát, melynek első lépése volt a két 747-8F megrendelése.
A Boeing az elmúlt hetekben több példányt is átadott a 787 Dreamliner típusból, például a British Airways és az ILFC (International Lease Finance Corporation) is átvehette az első ilyen utasszállító repülőgépét. A sort a kínai Hainan Airlines folytatta, mely légitársaság 2013. július 4-én, csütörtökön köszönthette az első Dreamlinerét.
2013. június 27-én Everettben jeles eseményre került sor: a Boeing átadta az ILFC (International Lease Finance Corporation) lízingcég első 787 Dreamliner típusú utasszállító repülőgépét, mely a Norwegian légitársasághoz kerül majd. Több szempontból is jelentős volt ez a nap, hiszen a Dreamliner egyúttal a 700. repülőgép, melyet a Boeing átadhatott az ILFC-nek, 40 éves partnerkapcsolatuk ékes bizonyítékaként.
2013. június 14-én pénteken, a franciaországi Toulouse-ból, ünnepélyes keretek között, sikeresen teljesítette szűzfelszállását az első Airbus A350XWB típusú utasszállító repülőgép prototípusa – írja az Airbus.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, 2013. május 13-án kigördült a festőhangárból az első, MSN001 számú A350XWB (Extra Wide Body) új szélestörzsű utasszállító repülőgép. A típus kapcsán most ismét egy mérföldkövet jelentő eseményt könyvelhetett el a gyártó, hiszen első alkalommal indították be az A350-es új Rolls-Royce’s Trent XWB hajtóműveit.
2013. május 13-án, hétfőn ismét mérföldkövet jelentő eseményt könyvelhetett el az Airbus, hiszen ezen a napon gördült ki a festőhangárból az első, MSN001 számú A350XWB (Extra Wide Body). A repülőgépgyártó megszokott gyári színeire (fehér-kék) festett prototípus nincs már messze első felszállásától, mely az előzetes tervek szerint 2013 nyarán teljesülhet.
Újabb mérföldkövet jelentő eseményt könyvelhetett el a Boeing 737-es programja, hiszen 2012. november 5-én, hétfőn átadták a szimbolikusnak tekinthető 7370. 737-es utasszállító repülőgépet. A jubileumi példány az indonéziai Lion Air flottájába kerül majd, mely egyben a légitársaság 75. 737NG példánya.
2012. október 25-én jeles évfordulót ünnepelhetett az Airbus A380-as programja, hiszen a Singapore Airlines példánya öt évvel ezelőtt teljesítette első menetrend szerinti járatát a Szingapúr-Sydney útvonalon. Az azóta eltelt időszakban a típus beváltotta az előzetes elvárásokat, ráadásul az évforduló alkalmával újabb megrendelést is elkönyvelhetett a gyártó.
Az új orosz, Mi-38 típusú, többfeladatú szállítóhelikopter új magassági világrekordot állított fel a Nemzetközi Repülő Szövetség (FAI) 14. Helikopter Világbajnokságán. A világbajnokságnak 2012. augusztus 22-26. között Oroszország, pontosabban a Moszkva közelében található Drakino reptere adott otthont, ahol a rekorddöntésre az utolsó napon került sor.
Fontos mérföldkőhöz érkezett az Airbus A350 XWB programja, hiszen két héttel azután, hogy egy Beluga gyomrában megérkezett a Toulouse-i végszerelő csarnokba az első tesztpéldány elülső, 21 méteres törzs-része, áram alá helyezték az MSN1-es számú repülőgép pilótafülkéjét. Az elektromos rendszerek életre keltése fontos momentuma a szűzfelszállást megelőző időszaknak, az A350XWB első felszállására várhatóan 2013-ban kerülhet sor.
Az orosz „Irkut” és az amerikai Pratt & Whitney cégek szerződést írtak alá, amelynek értelmében az amerikai cég szállít hajtóműveket az orosz MSZ-21 repülőgépekhez. A szerződés ellenértékét nem hozták nyilvánosságra.
Az Airbus új toulouse-i szerelősorán lassan befejezik a munkálatokat az első A350 XWB-n: a jelenleg zajló lépés a gép 19,7 méteres elülső és 21 méteres középső törzsrészének az összekapcsolása. A közeljövőben elkészülő gép a földi statikus tesztek alanya lesz, az első, repülésre szánt A350XWB összeszerelését nyáron kezdik majd meg. A középső törzsrész április 4-én egy Beluga gyomrában érkezett St. Nazaire-ből Toulouse-ba, míg az elülső rész ugyanebből a gyárból még tavaly december 23-án. A hátsó rész Hamburgból érkezik néhány héten belül, ezt pedig a szárnyak követik majd a nagy-britanniai Broughtonból.
A napokban újabb mérföldkövéhez érkezett az Airbus új szélestörzsű utasszállítójának programja, hiszen sikeresen teljesítette első „felszállását” az A350XWB új hajtóműve, a Rolls-Royce Trent XWB. Mivel az A350-es első példánya még építés alatt áll, így az új hajtóművet elsőként egy A380-as tesztgép emelhette a levegőbe. A toulouse-i felszállást követően az erőforrást több mint öt órán keresztül tesztelték.
A Boeing már korábban is említést tett arról, hogy világkörüli útra indítja új 787 Dreamliner utasszállítóját, most azonban már konkrétumok is napvilágot láttak a turné részleteiről: a kompozit anyagok felhasználásával készült, modern gép a Dream Tour keretein belül a világ számos pontján tiszteletét teszi az elkövetkező hat hónapban. A program jelentős csúszása miatt már számos leendő üzemeltető türelmetlen, így a Boeing nem titkolt célja, hogy a légitársaságok számára ezzel a turnéval hozza elérhető közelségbe a polgári repülést forradalmasító Dreamlinert.
Ismét történelmi pillanathoz érkezett a Boeing 777-es programja, hiszen 2011. november 9-én, szerdán megkezdték az ezredik 777-es összeszerelését. A –300ER (Extended Range) változatú repülőgép a „Triple Seven” legnagyobb üzemeltetőjéhez, a dubaji székhelyű Emirates légitársasághoz kerül 2012 márciusában. Az Emirates jelenleg 95 darab 777-est üzemeltet, a jubileumi, ezredik példány a flotta 102. tagja lesz.
Miután az Airbus bemutatta az új hajtóművekkel felszerelt A320neo-t, mindenki arra várt, hogy a Boeing vajon előrukkol-e egy új típus terveivel, vagy egy, már jól bevált típusukat – hasonlóan a konkurenciához – látják-e el új hajtóművekkel. A válaszra az elmúlt napokban fény derült: az amerikai repülőgépgyártó bemutatta az újrahajtóművezett Boeing 737 MAX-ot.
Hosszú évek munkájának gyümölcsét vehette át a Boeing repülőgépgyártó vállalat képviselete 2011. augusztus 26-án Everettben: ezen a napon ugyanis ünnepélyes keretek között kapták meg az FAA-tól (Federal Aviation Administration) és az EASA-tól (European Aviation Safety Agency) a szükséges engedélyeket, így hamarosan forgalomba állhat a polgári repülést forradalmasító Dreamliner, melynek megépítésében már a kompozit technológia dominál.
A Boeing Commercial Airplane elnök-vezérigazgatója, Jim Albaugh elmondta, hogy a jelentős késedelemmel rendelkező 787-es program hamarosan fordulópontjához érkezhet, mivel mindösszesen 24 órát kell már csak teljesíteniük a típus repülési tesztprogramjában. Albaugh a New York-ban megrendezett „Jeffries Aerospace and Defence” konferencián számolt be a Dreamlinert érintő legfrissebb hírekről.
Az elmúlt hónapban egy eddig meg nem nevezett légitársaság mondott vissza a Boeing 787-esre korábban leadott megrendelést. A napokban nyilvánosságra került információk szerint ez a légitársaság nem más, mint a Gulf Air. Bahrein nemzeti légitársasága még 2008 januárjában rendelt 16 darabot a Boeing modern utasszállítójából, 2009 áprilisában pedig további nyolc darabbal bővítették megrendelés-állományukat.
Az elmúlt napokban ismét a hírek középpontjába került az Airbus A380-as utasszállítója: a legfrissebb hírek között olvashatunk a Singapore Airlines egyik A380-asának újabb problémájáról, a hetedik üzemeltetőként belépő China Southern Airlines első óriásgépének átvételéről, valamint a Malaysian Airlines A380-asának leendő célállomásairól is. A típussal kapcsolatos legfrissebb hírekből állítottunk most össze egy csokorra valót Olvasóink számára.
Az elmúlt hetekben számoltunk be lapunkon az első Szuhoj Superjet 100 (SSJ100) típusú utasszállító eddigi kereskedelmi forgalomban eltöltött teljesítményéről. A napvilágra került statisztikai adatok szerint az örmény Armavia légitársaságnál szolgálatban álló első SSJ100 az előzetesen elvárt teljesítményt hozta, az üzemeltető pozitívan nyilatkozott a kezdeti tapasztalatokról. Hamarosan már egy újabb légitársaság, az orosz Aeroflot is nyilatkozhat az SSJ100-asukról, hiszen a napokban átvehették az első példányt.
Az Airbus 2011. június 3-án, pénteken jelentette be, hogy törli az A320 Freighter teherszállító programját, és búcsút int a programban szintén érdekelt orosz United Aircraft és Irkut cégektől. Az európai repülőgépgyártó partnereivel együtt azért döntött a P2F (Passenger to Freighter) teherszállító program befagyasztása mellett, mivel a piaci igények alapján továbbra is az utasszállító változatra van a legnagyobb kereslet az A320-as repülőgépcsalád tekintetében.
Kevesebb, mint két évvel azután, hogy az Airbus átadta az első, kínai gyártósorról legördülő A320-as utasszállítóját, 2011. június 1-jén már az 50. példány átadását ünnepelhették. A jubileumi példányt a sanghaji székhelyű Juneyao Airlines vehette át az Airbus tianjini központjában. A FALC (Final Assembly Line in China) által összeszerelt 50. A320-ast ünnepélyes keretek között, a megrendelő és a gyártó képviselőinek jelenlétében vehette át a kínai légitársaság.
2011. május 24-én, kedden ünnepélyes keretek között átadták Toulouse-ban a Korean Air első Airbus A380-as utasszállítóját (MSN35). A koreai légitársaság ezzel – a Singapore Airlines, az Emirates, a Qantas, az Air France és a Lufthansa után – a típus hatodik üzemeltetője lett. A most átadott A380-as már a 49. a sorban, testvéreivel szemben azonban „mindösszesen” 407 utast vehet a fedélzetére. Az új gépet várhatóan június 10-én állítják kereskedelmi forgalomba.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, két nappal a hivatalos átadási ceremónia után, 2011. április 21-én kereskedelmi forgalomba állították az első Szuhoj Superjet 100 (SSJ100) típusú utasszállítót. A 75-95 fős kategóriában sikerekre számító Superjet első üzemeltetője az örmény Armavia légitársaság lett, az elmúlt egy hónap adatait a napokban hozták nyilvánosságra, melyekből összeállítottunk egy csokorra valót Olvasóink számára.
Két nappal az örmény Armavia légitársaságnak történő leszállítása után kereskedelmi forgalomba állították az első Szuhoj Superjet 100 típusú utasszállítót (SN 95007). Az új repülőgép (U8508 járat), fedélzetén 90 utassal, 2011. április 21-én teljesítette első kereskedelmi repülését a Jereván - Moszkva útvonalon.
Az elmúlt napokban végrehajtott sikeres gurulópróbákat követően, a Boeing 2011. március 20-ra tűzte ki a 747-es repülőgépcsalád legújabb tagjának, a 747-8 Intercontinental szűzfelszállását. Az időpont nem változott, így március 20-án, vasárnap, helyi idő szerint 9 óra 59 perckor - az everetti Paine Field repülőtérről - magasba emelkedett az új Jumbo.
A Korean Air (KAL) bejelentette, hogy a korábban megrendelt 10 darab Boeing 787-8 változatra leadott megrendelését kivétel nélkül a 787-9, meghosszabbított törzsű Dreamlinerekre módosítja. A dél-koreai légitársaság ezzel a változtatással vállalta azt is, hogy további öt évet vár a Boeing legújabb utasszállítójára, hiszen az eredeti tervek szerint első 787-esüket már idén átvehették volna.
2011. március 8-án, a Boeing everetti központjában hajtották végre a 747-es repülőgépcsalád legújabb tagjának, a 747-8 Intercontinental első hajtómű indítását. A gyártó történetének legnagyobb utasszállítója az erőforrások tesztjét követően egy újabb lépéssel közelebb került az első repüléséhez.
Újabb, sorrendben negyedik svájci desztinációval bővül a Budapest Airport kínálata: a ferihegyi repülőteret üzemeltető cégnek ezúttal a svájci Sky Work Airlines AG. társaság gépét sikerült a magyar fővárosba csábítania. Az első svájci turboprop gép október 30-án száll le Budapesten, a jelenlegi tervek szerint eleinte heti két alkalommal, hétfőn és vasárnap közlekedik a két főváros között.
Várhatóan 2011 második negyedévében veheti át a megrendelt tíz darab A380-asának első példányát a Korean Air, mely ezzel a típus hatodik üzemeltetője lesz. A dél-koreai légitársaság új utasszállítójának festése a napokban készült el Hamburgban. A Korean Air hírein kívül összeállításunkban a Lufthansa folyamatosan bővülő A380-as flottájáról, valamint a típus legújabb megrendelőjéről is beszámolunk Olvasóinknak.
2011. február 13-án ismét egy történelmi jelentőségű pillanathoz érkezett a Boeing, hiszen ezen a napon, több mint 10 000 vendég előtt mutatták be az amerikai repülőgépgyártó történetének eddigi legnagyobb utasszállítóját, a 747-8 Intercontinentalt. A jeles eseménynek a Boeing everetti gyára adott otthont, ahol a gép mellett a Boeing a már megszokott kék-fehér festésének is búcsút intett: az új Jumbo-t méretei mellett a vörös-narancssárga „ruhája” tette még látványosabbá.
Az Air Lease Corporation (ALC) lízingcég a napokban vehette át Toulouse-ban az első, közvetlenül a gyártótól vásárolt A320-as utasszállítóját, melyet Új-Zéland nemzeti légitársasága, az Air New Zealand (ANZ) fog lízingelni és üzemeltetni. Az aucklandi székhelyű légitársaság különleges „ruhát” álmodott meg új A320-asának, hiszen az ország világhírű rögbicsapatának (All Blacks) fekete színébe öltözve szállítja majd az utasokat.
Az amerikai repülőgépgyártó bejelentette, hogy a napokban megkezdték az ezredik B 767-es összeszerelését. A kéthajtóműves, szélestörzsű gép a Boeing everetti gyárában készül, ugyanakkor ezen a gyártósoron ez lesz az utolsó 767-es, ami elkészülhet, mivel a gyártási munkálatokat a jövőben már egy másik állomáson fogják végezni.
2011. január 11-én jelentették be a felek, hogy India legnagyobb fapados légitársasága, az IndiGo szándéknyilatkozatot írt alá az Airbus repülőgépgyártóval 180 darab A320-as utasszállító (ebből 150 db a legújabb A320neo változat) megvásárlásáról. A megrendelés történelmet ír, hiszen ez lesz a polgári repülés történetének legnagyobb darabszámú megrendelése.
Az Airbus a közelmúltban hozta nyilvánosságra, hogy új légitársasággal bővült az A380-ast megrendelők tábora: a dél-koreai Asiana Airlines hat darabot rendelt a kétszintes Super Jumbo-ból, melyek leszállítása várhatóan 2014-ben kezdődhet. A megrendeléssel kapcsolatban egy kérdés azonban még nyitott maradt, az Asiana Airlines egyelőre még nem választotta ki, hogy milyen hajtóművekkel kéri a gépeket.
A 2010-es esztendő végén teljesítette első repülését a Tupoljev új utasszállítója, a Tu-204SM. Az Uljanovszkból magasba emelkedő kéthajtóműves gép helyi idő szerint 13 óra 23 perckor kezdte meg felszállását, és közel 50 percet töltött a levegőben. A Tu-204-400 néven is ismert repülőgép alapvető jellemzőit tekintve a Tu-204-100 utódja lesz.
A napokban ismét rossz hírt kapott az amerikai repülőgépgyártó vállalat, mivel a 747-8 Freighter program csúszása miatt újabb vásárló vonta vissza megrendelését a Boeing új teherszállítójára. A típusra a lízingcégek közül már csak kettő tartott igényt, ez a tábor azonban most már egyszemélyesre szűkült, hiszen a Guggenheim Aviation Partners (GAP) lemondott a vásárlás lehetőségéről.
Az amerikai repülőgépgyártó vállalat a napokban jelentette be, hogy a 777-es program újabb mérföldkövéhez érkezett, hiszen a típus népszerűségének, illetve a közel 250 darabos megrendelés-állománynak köszönhetően a Boeing ismét felgyorsítja a „Triple Seven” gyártásának ütemét. A bejelentés értelmében 2013 első negyedévétől havi 8,3 darab 777-es gördülhet le a gyártósorról.
2010. november 17-én mérföldkövet jelentő eseményt könyvelhetett el az amerikai Boeing repülőgépgyártó vállalat, hiszen átadták a nagy népszerűségnek örvendő 777-es típus 900-dik példányát. A „szerencsés” légitársaság az Ethiopian Airlines lett, mely a most átadott 777-200LR Worldliner változatból még 2009-ben rendelt öt darabot.
Oroszország elnöke, Dimitrij Medvegyev a közelmúltban először repülhetett az új elnöki különgép fedélzetén, a kéthajtóműves keskenytörzsű Tupoljev Tu-214PU a Tatár Köztársaság székhelyére, Kazányba szállította az elnököt.
2010. november 10-én tűz ütött ki a ZA002-es Dreamliner tesztgép fedélzetén, melyet követően a 787-es kényszerleszállást hajtott végre, személyzetét pedig a landolást követően evakuálták. A repülési tesztsorozatát teljesítő gép az eredeti terv szerint Yuma-ból (Arizona) tartott volna Harlingenbe (Texas), de a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt a célállomást Harlingen helyett Laredo-ba tették át.
Egy korszak véget ért a British Airways történetében, hiszen a közelmúltban nyugdíjazták a flottájukban még szolgálatot teljesítő Boeing 757-es típust. A britek megadták a módját a búcsúnak, hiszen az egyik 757-200-ast (G-CPET) korhű színekre festettek le, amely felidézte a típus menetrendszerinti forgalomba állításának idejét, az 1980-as évek elejét.
A Boeing ideiglenesen felfüggesztette a ZA001-es Dreamliner tesztgép repüléseit, mivel 2010. szeptember 10-én Roswellben, a 787-es felszállását megelőzően problémát észleltek az egyik Rolls-Royce Trent 1000 típusú hajtóműben. Az eset következtében a gép tesztelését leállították, a gyártó szakemberei pedig a hajtóműcsere mellett döntöttek, mely a Boeing szóvivője szerint már meg is érkezett Új-Mexikóba. Arról azonban, hogy a ZA001 mikor folytathatja a teszteléseket, bővebb információt még nem közöltek, ugyanakkor egyes hírforrások szerint a gép a napokban ismét magasba emelkedhet.
2010 szeptemberétől újabb célállomásokat érhetnek el az utasok korunk legnagyobb utasszállítójával, hiszen a típust üzemeltető légitársaságok ismét bővítették az A380-assal elérhető városok számát. Cikkünkben ezúttal az Emirates, az Air France és a Lufthansa óriásgépeiről megjelent hírekből állítottunk össze egy csokorra valót.
Az Airbus a közelmúltban szállította le az új A330-200F teherszállító repülőgép első példányát az Etihad Airways számára. Az Abu Dhabi székhelyű légitársaság lesz a típus első üzemeltetője, a gép várhatóan 2010 szeptemberében kezdi meg szolgálatát. Az A330-200F hivatalos átadási ünnepségét már júliusban, a Farnborough International Airshow keretein belül megtartották.
Már csak néhány napot kell várnia a manchesterieknek, hogy közelebbről is szemügyre vegyék korunk legnagyobb utasszállítóját, hiszen az Emirates légitársaság 2010. szeptember 1-jétől egy Airbus A380-ast állít menetrendszerinti forgalomba a Dubai-Manchester útvonalon. Fontos momentum ez a brit légikikötő életében, hiszen ez lesz az első alkalom, amikor a város repülőterének betonján egy A380-as óriásgép landol.
Úgy tűnik megvan Dél-Korea 1985 óta szolgálatban lévő Boeing 747-400-as típusú elnöki különgépének utódja, hiszen az amerikai gyártó a napokban adta be pályázatát a 338 millió dolláros tenderre. A Boeing legújabb típusát a 747-8-as VIP változatát kínálja, és a jelek szerint nem is lesz ellenfele Dél-Koreában, hiszen a rivális EADS végül nem vett részt a tenderen.
A német légitársaság a napokban hozta nyilvánosságra, hogy 2010. augusztus 6-án a Lufthansa másodikként (július 19-én) átvett Airbus A380-as utasszállítója három hajtóművel landolt Frankfurt repülőterén. A Tokióból Frankfurtba repülő gépet pár nappal ezt megelőzően állították menetrendszerinti forgalomba.
A Daily Telegraph beszámolója szerint teljesítette első repülését az ’Air Sarko One’ névre keresztelt elnöki különgép, amely Nicolas Sarkozy, francia elnököt szolgálhatja majd a jövőben. Korábban az Air Caraibes légitársaság színeiben utasokat szállító A330-200-ast az eredeti, áprilisi átadás helyett várhatóan októberben veheti át a francia kormány.
Az Abu Dhabi székhelyű Etihad Airways a 2010-es Farnborough szakkiállításon vehette át az első Airbus A330-200F teherszállító repülőgépét. A légitársaság egyben a típus első üzemeltetője is lesz, ami várhatóan 2010 szeptemberétől kezdi meg szolgálatát az Etihad Airways színeiben. A gép Abu-Dhabiból Afrikába és Kínába repül majd.
Az Airbus a napokban szállította le a Lufthansa második A380-as utasszállítóját, az előzetes tervek szerint pedig 2010-ben még további két darab érkezhet Németországba. A német légitársaság döntése értelmében a folyamatosan érkező A380-asok miatt néhány Boeing 747-400-ast ideiglenesen hazai útvonalakon állítanak majd menetrendszerinti forgalomba.
Pontosan ma huszonöt éve, hogy a Lufthansa légitársaság Boeing 747-230B típusú repülőgépe először landolt Magyarországon. Ezzel egy új korszak kezdődött a Ferihegyi repülőtér történetében, hiszen a hatalmas 747-es, becenevén a Jumbo Jet jelenléte a korszerű és nagy repülőterek közé emelte a budapesti légikikötőt.
Az Airbus A330-200 Freighter 2009. november 5-én teljesítette szűzfelszállását, az első két üzemeltető gépe pedig már Toulouse-ban teljesíti repülési tesztsorozatát. A gyártó 2010 nyarának végén kezdi meg az új teherszállító gép első példányainak leszállítását, melyekről a napokban kerültek nyilvánosságra az első – már a leendő üzemeltetők színeire festett - fotók.
2010. június 17-én fontos mérföldkőhöz érkezett az Airbus A350XWB programja, hiszen a Rolls-Royce Trent típusú hajtóművének legújabb változatát, a Trent XWB-t először indították be a gyártó Derby-ben lévő központjában. A Trent hajtóműcsalád hatodik tagjaként, a Trent XWB az Airbus még csak rajzasztalon lévő új utasszállítóját, az A350-es fogja magasba emelni.
A polgári légi közlekedésben az elmúlt évek talán egyik legsikeresebb fejlesztésének nevezhető a már számtalan repülőgép típuson látható szárnyvégi fülecske, melynek angol elnevezése már a magyarban is elterjedt, „winglet” vagy még pontosabban „blended winglet” néven. A washingtoni Aviation Partners cég által fejlesztett szárnyvégzárólap úttörőként először a Boeing repülőgépein debütált, melyek a gépek esztétikusabb megjelenésén túl hatótávolság növekedést és üzemanyagmegtakarítást is eredményeztek.
A luxemburgi központú Cargolux teherszállító légitársaság színeit kapta a jelenleg még repülési tesztsorozatát teljesítő Boeing 747-8F típus egyik tesztgépe (RC503). A gépre már a Cargolux új festése került, mely egyben szimbolikus is, előrevetítve a légitársaság flottájának modernizációját, ami az első 747-8F átvételével veszi kezdetét.
2010. június 4-én vehette át az Emirates légitársaság a tizedik A380-asát, mely egyben az Airbus harmincadik átadott óriásgépe volt. 2010-ben ez idáig hét darabot vehettek át a megrendelők a típusból: hármat az Emirates, kettőt az Air France, egyet-egyet pedig a Lufthansa és a Qantas. Az A380-as gyártósorán korábban jelentkezett problémák ellenére az Airbus idén minimum 20 darabot szeretne átadni korunk legnagyobb utasszállítójából.
Nem kell már sokat várni a jelenleg még repülési tesztsorozatát folytató Boeing 787-es „éles bevetésére”, hiszen a típus első üzemeltetője - a japán All Nippon Airways (ANA) – 2011 januárjában már a nagyrészt kompozit anyagokból készült Dreamlinerrel szeretné szállítani az utazni vágyókat.
A 2010-es év végén, illetve az új esztendő elején várhatóan tovább bővül a B777-300ER típussal Európából az amerikai kontinensre közlekedő járatok száma, mivel a török Turkish Airlines, valamint az egyiptomi EgyptAir is amerikai városokkal szeretné bővíteni az elérhető célállomásaik számát.
2010. május 10. ismét egy mérföldkövet jelentő eseményként vonul be a Boeing 787 tesztelésének „forgatókönyvébe”, hiszen a berepülési programot teljesítő, Rolls-Royce Trent 1000 típusú hajtóművekkel szerelt prototípusok mellett, most már megkezdődhetett a General Electric GEnx hajtómű tesztelése is, amit elsőként a Dreamliner ZA005 jelzésű tesztgépén indítottak be.
A Boeing harmadik, Rolls-Royce Trent 1000 típusú hajtóművel szerelt 787-es tesztrepülőgépe (ZA003) 2010. április 18-án érkezett meg a floridai Eglin légibázisra, ahol az USAF McKinley Klimatikus Laboratóriumában megkezdték a Dreamliner következő tesztsorozatát.
A Boeing és az Airbus mögött a harmadik legnagyobb repülőgépgyártónak számító kanadai Bombardier egyik illetékese bejelentette, hogy az elmúlt időszakban egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a légitársaságok a turbólégcsavaros Q400-as meghosszabbított törzsű változata, az egyelőre csak Q400X névvel fémjelzett repülőgép iránt.
A Boeing repülőgépgyártó vállalat a napokban ismét fontos tesztelést hajtott végre a 787 Dreamliner program keretein belül. Korunk legmodernebb utasszállítója jelenleg repülési tesztsorozatát teljesíti, a prototípusok már több mint 150 órát repültek. A Dreamliner most ismét egy mérföldkövet jelentő teszteléshez érkezett, hiszen az everetti gyárban a szárnyak terheléses tesztje következett.
A Boeing ismét egy mérföldkövet jelentő eseményhez érkezett a 787 Dreamliner program kapcsán, hiszen befejeződtek a típus kezdeti légialkalmassági tesztjei. A tesztrepülések természetesen az elkövetkező hónapokban is folytatódnak majd, több teszt repülőgép valamint személyzet részvételével.
A beérkező megrendeléseket és az átadott repülőgépeket illetően is sikeres évet könyvelhetett el 2009-ben az Airbus, annak ellenére, hogy korunk legnagyobb utasszállítójából - az előzetesen betervezett darabszámmal szemben - kevesebbet tudtak leszállítani a megrendelők számára. 2010-ben ugyanakkor ezt a „hiányosságát” is igyekszik bepótolni az európai repülőgépgyártó konzorcium, hiszen idén legalább 20 darab Super Jumbo átadását vették tervbe.
Az elmúlt napokat valószínűleg nem a legsikeresebb időszaknak könyvelheti majd el a Boeing cég, hiszen a repülőgépgyártó két típusát illetően is kedvezőtlen híreket kapott. A japán All Nippon Airways (ANA) ugyanis a gépek átadási időpontjára hivatkozva módosította megrendelését, melynek köszönhetően a 787-3 változatra leadott megrendelés állomány nullára apadt.
2009. december 15-én új fejezet kezdődött a polgári repülésben, hiszen hosszú várakozás után sikeresen teljesítette első repülését a 787 Dreamliner. Az új típus debütálása mellett egy új technológia bemutatkozása is volt ez, hiszen a Dreamliner az első olyan repülőgép a polgári repülés történetében, melynek megépítésében a kompozit technológia dominál.
A kínai polgári repülőgépgyártás történelmi jelentőségű eseményt ünnepelt 2008. november 28-án. Nyolc év munkájának eredményeként a levegőbe emelkedett az első teljesen hazai fejlesztésű regionális jet, az ARJ–21-700-as „Repülő Főnix”, és Sanghaj Zhabei nevű negyede fölött hatvanperces sikeres próbautat tett.
Talán kevesen tudják, hogy a magyar határhoz közeli Wiener Neustadtban működik Európa egyik legjelentősebb, és technológiai színvonalát tekintve legfejlettebb repülőgépgyára, a Diamond Aircraft Industries. Az osztrák cég egyik legújabb és leginkább innovatív típusáról, a négyszemélyes, dízelmotoros DA50 Magnumról kevés szó esett eddig a szaksajtóban, ezt a hiányt pótoljuk most.
Éppen harminc éve, hogy a KGST Repülési Állandó Bizottságának ülésén a Szovjetunió bejelentette, miszerint a belföldi polgári légi forgalmában repülő An–24-es gépek távlati cseréjére lesz szükség. A csehszlovák repülőgépipar, amely már akkor százas nagyságrendben szállított L–410-es repülőgépeket az Aeroflotnak, óriási lehetőséget látott a szovjet igényben. A csehszlovák párt- és állami vezetés részéről is támogatott koncepció szerint egy, az igen sikeres L–410-eshez képest kétszeres kapacitású, két légcsavaros gázturbinával felszerelt repülőgépet kellett kifejleszteni. Az új típus az L-610-es nevet kapta.
Bár napjainkban az európai Airbus repülőgépgyártó konzorcium „zászlóshajója” kétségtelenül a hatalmas A380-as, a légitársaságok megrendeléseinek zömét mégsem ez az óriás, hanem a jóval kisebb A320-as család, illetve a szélestörzsű, transzkontinentális útvonalakra is kiválóan használható, kéthajtóműves A330-asok kapják. A gazdaságos, mégis nagy távolságokra sok utast szállítani képes repülőgép koncepciójának sikerét jól példázza az elmúlt másfél évtizedben családdá terebélyesedő, sokoldalú A330-as, melyet most részletesebben is bemutatunk olvasóinknak.
1968. december 31-én emelkedett a magasba először az egykori Szovjetunió repülőiparának büszkesége, a Tupoljev tervezőiroda szuperszonikus sebességre tervezett utasszállító repülőgépe. A gép egy kiélezett politikai és technológiai versenyhelyzetben született, ennek minden előnyével és hártányával egyetemben, egy dolog azonban tény. A Tu-144-es a legendás Concorde-nál hamarabb emelkedett a levegőbe, ezáltal kiérdemelte a világ első, szuperszonikus utasszállító repülőgépe címet.
Több mint hatvan évvel ezelőtt, egészen pontosan 1946-ban készült el az első olyan repülőgép, amelyet Oleg Antonov tervezett. Ez a legendás típus az An–2-es volt, amelyet azóta több mint száz különböző olyan további géptípus követett, amely a híres tervezőről elnevezett kijevi gyárban készült. Az iroda sikerének a valódi fokmérője azonban az, hogy huszonkétezernél is több gép gurult ki eddig az Antonov gyár hangáraiból, amelyek a világ közel nyolcvan országába jutottak el az elmúlt évtizedek során, s amelyek közül még ma is több mint hétezer áll szolgálatban.
Az amerikai General Electrics leányvállalata, a Gulfstream Aerospace Corporation a közelmúltban hozta nyilvánosságra, hogy kifejlesztett egy versenyképes szupermodellt, amelynek egyes számú kísérleti példánya a jövő év nyarán emelkedik a levegőbe, sorozatgyártása pedig 2011-ben kezdődik el. A kiváló tulajdonságokkal rendelkező új generációs Gulfstream G250-es a szakemberek szerint komoly sikerre számíthat a közepes méretű üzleti jetek szegmensében.
Diamond, azaz gyémánt. A világ minden táján ez a szó az értéket, a különlegességet jelenti. A repülés világában is rangos nevet vívott ki magának egy 1981-ben alapított osztrák repülőgépgyártó vállalkozás, mely 1992 óta viseli a Diamond Aircraft nevet. A cég egyik legsikeresebb terméke a kétmotoros, négyszemélyes, rendkívül esztétikus és egyedi megjelenésű DA42 Twin Star.
Az elsősorban az autó és motorkerékpár gyártás területén elért sikereiről ismert japán nagyvállalatról valószínűleg csak kevesen tudják, hogy már a repülőgépiparban is érdekeltté vált. Az elmúlt napokban jelentették be például, hogy az észak-amerikai kontinens után immár Európában is megkezdik a HondaJet nevű repülőgépük értékesítését. Ez a tény kiváló alkalmat szolgáltat arra, hogy részletesebben is bemutassuk olvasóinknak ezt a kategóriájában egyedülálló teljesítményt, üzemanyag-felhasználást, belső kabin- és csomagteret kínáló kisrepülőgépet.
A polgári gépekkel foglalkozó repülőgép-vásárlók és -üzemeltetők minden évben szavaznak arról, hogy véleményük szerint melyek azok a repülőgéptípusok, amelyek értékük és a mindennapos használatuk alapján a legjobban kifizetődőek a számukra. 2007-ben az amerikai Boeing B 737-800NG-je kapta a legtöbb pontot, amit az Airbus A319-ese követett. A hetedik helyre pedig egy turbóprop, az ATR– 72-es küzdötte fel magát. De hogyan?
Kína a légi közlekedés reformjával párhuzamosan ambiciózus repülőgép-gyártási programot hirdetett meg azzal a céllal, hogy az ország a rövid és közepes hatótávolságú, vagyis az úgynevezett ráhordó kategóriában mihamarabb önellátásra rendezkedhessen be. A tervvel összhangban a sanghaji székhelyű Avic I Commercial Aircraft Corporation mérnökei kifejlesztettek egy légcsavaros gázturbinás regionális utasszállítót. Az óriásvállalat hsziani üzemében összeszerelt korszerű MA 60-as mellesleg az első olyan hazai típus, amely a nemzetközi szabványoknak is megfelel.
Az amerikai Aerion vállalat 2005 óta folytat kísérleteket egy forradalmian új koncepciót megvalósító és a tervek szerint 2014-ben forgalomba álló szuperszonikus üzleti jet kicsinyített modelljével. A program tavaly novemberben újabb fontos állomásához érkezett, mivel a kereskedők a Dubai Air Show-n megkezdték a 8–12 személyes luxusgép értékesítését.
A Boeing Company és az Air Pacific a légitársaság Fiji bázisán jelentette be, hogy három Boeing 787-9 Dreamlinert rendel. Az új repülőgépek értéke ötszáznyolcvanmillió dollár, az Air Pacific eddig közel másfél milliárd dollár értékben vásárolt Dreamlinereket. A cég még rendelkezik azzal az opciós joggal, amely szerint további három repülőgépet vehetnek, így a légitársaság összesen tizenegy Boeing 787-essel rendelkezhet.
A Continental Airlineshoz megérkezett az első Boeing 737-900ER Next Generation típusú utasszállító repülőgép. Ezzel az átadással a Continental lett az első amerikai légitársaság, amely elkezdte üzemeltetni a 737-900ER-t, a Next Generation 737 család nagyobb kapacitással és nagyobb hatósugárral rendelkező új tagját. Az amerikai légitársaság huszonhat ilyen repülőgépet rendelt.
Sikeresen túl van az első próbaúton a NASA megbízásából különleges küldetésre átalakított B 747SP, s jelenleg a kaliforniai Edwards légi támaszpont Dryden Repüléskutatási Központjában várja, hogy a még szükséges rendszerek telepítését követően megkezdhesse a többlépcsős kísérleti repülési programot. A SOFIA, vagyis a sztratoszférában repülő infravörös csillagászati obszervatórium óriástávcsöve 2010-től kémleli majd az égboltot.
2005 áprilisában röppent fel először a hír, hogy a repülőgépek gyártásában több évtizedes tapasztalattal rendelkező Mitsubishi Heavy Industries japán iparvállalat rövidesen befejezi egy 70–90 személyes sugárhajtású utasszállító tervezését, és az új generációs típussal még ebben az évtizedben megjelenik a regionális jetek piacán. A fejlesztési program az idén fontos állomáshoz érkezett, miután a cég megkötötte a szerződéseket a beszállítókkal, illetve a japán kormány bejelentette, hogy anyagilag is támogatja a koncepció megvalósítását.
Az idén nyáron Dél-Európában tomboló erdőtüzek kapcsán felértékelődött a szerepe azoknak a speciális repülőgépeknek, amelyek hatékony támogatást nyújtanak a földi katasztrófaelhárító egységeknek a lángok megfékezésében. A sokoldalú orosz Be–200-as vízbombázó változata több bevetés során is bizonyította kiváló képességeit Portugáliában, Horvátországban, legutóbb pedig augusztusban Athén körzetében.
Az Aérothèque egyesület a napokban zárta le nyilvános árverését Toulouse-ban, amelynek során az érdeklődők megszerezhették maguknak a Concorde különféle alkatrészeit, illetve más, a legendás szuperszonikus utasszállítóval kapcsolatos becses ereklyéket.
Ez év október 17-én adta át az Airbus európai repülőgépgyártó az első A380-as utasszállító gépet a Singapore Airlinesnak, mely alig egy héttel később, október 25-én már el is indítja első menetrend szerinti járatát Szingapúr és Sydney között az új típussal. A világ jelenlegi legnagyobb utasszállító repülőgépe hosszú fejlesztési időszak után végre megkezdi szolgálatát a kontinensek közötti légi közlekedésben. Ez az esemény szolgáltatja az apropóját, hogy részletesen is bemutassuk olvasóinknak az európai Super Jumbót.
2007. július 8-án, helyi idő szerint kevéssel délután fél öt előtt lassan kinyíltak a Seattle melletti Everettben a Boeing gyártóhangárjának három emelet magas hangárajtajai. Mögüle lassan előtűnt a B 787-es jellegzetes orra, majd maga a vadonatúj, stílusos kék-fehér gyári festésű gép is a jelen lévő 15 ezer ember – köztük 9000 gyári alkalmazott – óriási ovációja, tapsvihara mellett. Ekkor sokan közelebb is mentek, hogy a kezükkel megsimíthassák a Dreamliner elérhető részeit.
2007. június 13-án hivatalos látogatásra érkezett hazánkba Jordánia királya, II Abdallah. Ferihegyen először szállt le a királyi család szállítására szolgáló különleges felszerelésű Airbus A340-211 típusú repülőgép, amely a kilencvenes évek vége óta áll szolgálatban. A gép külsőre azonos az utasok szállítására gyártott hasonló típussal, belül természetesen azonban jelentősen különbözik. Hasonlóan a más fontos személyiségek által használt repülőgépekhez, a Hasemita Királyság is extra belső kialakítással rendelte meg az Airbust, amelynek rendszeres időszakos karbantartását a bécsi repülőtéren végzik.
Az Airbus központi gyáregységébe, Toulouse-ba évente egyszer meghívnak vagy hatvan repülős újságírót a világ minden tájáról, hogy az európai konzorcium vezetői testközelből magyarázhassák el nekünk mindazt, amire éppen kíváncsiak vagyunk. Az idén a hamarosan kereskedelmi forgalomba álló A380-as szuperjumbó és az új gazdasági program, a Power8 állt beszélgetéseink középpontjában.
A B 717-es utolsó példányának átadásával Dél-Kalifornia hatvanöt éves múltra visszatekintő repülőgépgyárában befejeződik a kereskedelmi légi járművek összeszerelése. A Boeing tavaly májusban bezárta a sugárhajtású DC és MD modellek gyártócsarnokát, a 80-as épületről lekerül a dicső múlt emlékét őrző „Fly DC Jets” felirat, és véget ér egy korszak a repülés történetében.
Nemrégiben mutattuk be lapunk hasábjain a magyar légifuvarozó-vállalat gépparkjának legnagyobb utasszállító repülőgépét, a Boeing B767-est. Következzen most a legkisebb, a Bombardier cég által gyártott CRJ-200-as, melyből mindössze négy darab áll a Malév szolgálatában, így nemcsak a legkisebb, de a legkevesebb példányban rendszeresített típus is egyben.
Kevés szó esik a nálunk szinte ismeretlen Vickers Vanguard légcsavaros gázturbinás repülőgépről, pedig a Trident-korszakot megelőzően a néhai British European Airways (BEA) ilyen típussal repült Ferihegyre. A nem különösen szép formájú, de a festése miatt mégis elegáns gép Rolls-Royce gázturbinái meghökkentően csendesek voltak, mintha egy Singer varrógép gurult volna mély morgással a 7-es vagy 8-as állóhelyre, a „zajgenerátoroknak” becézett Il–18-asok közé.
Tizenkét évvel ezelőtt, 1995 májusában készült el a British Aerospace 65., utolsó ATP repülőgépe. A brit repülőgépgyártó konszern leghűségesebb hívei sem mondanák, hogy kereskedelmileg sikeres lett volna, de mint oly sok utasszállító repülőgéptípus, ma ez is újjászületőben van. A British Aerospace megbízásából a bukaresti repülőgépgyár most már sorozatban alakítja át az ATP gépeket teherszállításra.
Terje Moland Pedersen, a norvég igazságügyi és rendőrségi minisztérium államtitkára szemináriumot tart június 18-án a Paris Airshow keretén belül, ahol bejelenti, hogy új beszerzési versenyt indítanak tizenkét kutató-mentő helikopter vásárlására. Az új helikopterekkel a már harmincöt éve szolgálatban álló Sea King gépeket váltanák le.
Kína technikai haladásának újabb bizonyítéka, hogy az AVIC – Commercial Aircraft Co. üzemeiben készülnek már az első saját tervezésű regionális utasszállító repülőgép kísérleti példányának fődarabjai. A sanghaji állami repülőgépgyár a 78–98 személyes ARJ–21-es családdal a piacnak az elkövetkező húsz évben mintegy 900 rövid hatótávú „ráhordó” gépet igénylő szegmensét célozza meg.
A Ulan-Ude Aviation Plant (UUAP) befejezte a Mi-171 típusú helikopterek leszállítását Kínának. A 2006 elején aláírt szerződés szerint huszonnégy polgári helikoptert rendelt meg az ázsiai ország, huszonkét szállító és kettő VIP-utasok szállítására alkalmas verziót. Az első forgószárnyasok tavaly év közepén, az utolsók pedig pár nappal ezelőtt érkeztek meg.
2002. július 26-án éjjel a jó látási viszonyok ellenére a floridai Tallahassee repülőtere előtt egy kilométerrel fáknak ütközve lezuhant a FedEx csomagszállító társaság Memphisből érkező Boeing 727-es teherszállító repülőgépe. A személyzet mindhárom tagja súlyos sérülésekkel élte túl a becsapódást és a rákövetkező tüzet.
A Sikorsky Aircraft további négy S-92 típusú helikoptert adott el a Bristow Groupnak, amely érvényesítette meglévő opcionális repülőgép-vételi megállapodását. A cég ezzel hétről tizenegyre emelte S-92-es flottájában a gépek számát, és még további tíz ilyen helikoptert vásárolhat.
Az AgustaWestland nyerte a japán nemzeti rendőrség szerződését, amely szerint öt darab AW109 típusú helikoptert szállít le a szervezetnek, ezekkel modernizálják jelenlegi helikopterflottájukat. Ez a megállapodás az előző évi egyezségek folytatása, melyek szerint három, majd négy helikoptert vásárolt a japán rendőrség.
Bár az Airbus vesztett A350-esével a B 787-essel szemben az ausztrál piacon, szép sikereket azért elért vele, többek között Európában. A Finnair kilenc A350-est rendelt, és a 2010-es években ez a típus lesz távol-keleti forgalmának alaptípusa.
Márciusban kezdődik az orosz Szuhoj repülőgépgyár SSJ – Szuhoj SuperJet 100-as névre keresztelt új, regionális utasszállító repülőgépcsaládja első példányának összeszerelése a szibériai Novoszibirszkben. Közel nyolcéves fejlesztőmunka után a nagynevű cég legalább olyan nemzetközi sikereket szeretne elérni a polgári repülésben, mint amilyeneket a hadiiparban szerzett magának az elmúlt évtizedekben.
A Bell Helicopter egy új 206B3 Jet Ranger típusú helikoptert adott át a dallasi rendőrségnek. A legújabb fejlesztésű forgószárnyas fedélzetén nagyméretű kijelzők, digitális térképek segítik a repülőszemélyzet munkáját a város feletti ellenőrző repülések során.
A Rolls-Royce ünnepélyes keretek között adta át a kétezredik AE3007 típusú hajtóművet az Embraer részére a brazil cég Sao Jose dos Camposban fekvő gyárában. Ezt a hajtóművet építik be az ERJ család regionális és üzleti gépeibe az elmúlt évtizedben.
Meglehetősen ritkán fordul elő a repülőgépiparban, hogy egy három és fél évtizedet megért típusnak újraindítják a gyártását. Így hát két szempontból is figyelmet érdemel a Britten-Norman gyár egyszerű és igénytelen kis szállítógépeinek feltámasztása. A több feladat ellátására alkalmas BN Islander és Trislander a leghosszabb ideig épített hazai modellek, egyben a BAE Systems Avro RJ gyártósorának bezárása óta az utolsó mohikánjai az Egyesült Királyságban összeszerelt kereskedelmi légi járműveknek.
A 2006-os berlini ILA látogatói tanúi lehettek egy kettős premiernek: először mutatkozott be német földön egy teljesen forradalmi építésű német mikrojet, a Grob SPn, amelynek ez volt egyúttal az első közönség előtti repülése is.
Az úgy volt, hogy kellett egy típus a kiöregedő Tu–134-esek helyett. De mi legyen az? – vetődött fel a kérdés. Egy olyan repülőgép, amely mintegy hetven utas befogadására alkalmas, és már a nyugati technológiát képviseli. Akkoriban ezen a piacon a Fokker által gyártott egyik típus bizonyult a legjobbnak. Méghozzá a család kisebbik tagja, a Fokker 70-es változat. Ez akkor már egy ideje repült, és igen jók voltak vele a tapasztalatok. Meg is született a döntés: ez kell a Malévnek. 1995. december 21-én pedig meg is érkezett a HA–LMA Ferihegyre.
Az A380, a világ jelenlegi legnagyobb, nagy távolságú utasszállító repülőgépei sikeresen földet értek az Egyesült Államokban. A két repülőgép egyike az eredeti terveknek megfelelően New Yorkban, míg a másik gép Los Angelesben szállt le. Az A380 így sikeresen végrehajtotta első transzatlanti (Atlanti-óceán feletti) repülését. Los Angelesben az Airbus gépe tesztelte a fel- és leszállópályát, amit kifejezetten azért alakítottak át, hogy az ilyen hatalmas repülőgépek fogadására is alkalmas legyen. Korábban az A380 kizárólag Európában, valamint Szingapúrba, Melbourne-be és a világ néhány más városába hajtott végre repüléseket.
A Singapore-Changi légikikötő az elsők között volt, amely felkészült az A380-as fogadására, lévén, hogy a típus bevezetését a szingapúri nemzeti fuvarozó vállalta. Most, függetlenül attól, hogy a szuperjumbó első példányának átadása csak 2007-re várható, folytatódnak a fejlesztések, s így 2008 tavaszán sor kerülhet a luxusszínvonalú kiszolgálást biztosító harmadik terminál felavatására is.
A kereskedelmi repülőgépek fenyegetettsége jelentősen megnőtt, mióta a terroristák a fegyverkereskedelem feketepiacán könnyen hozzájuthatnak a vállról indítható föld-levegő rakétákhoz. Ezért Izrael és az Egyesült Államok kormányszinten is foglalkozott a védelmet nyújtó rendszerek bevezetésével.
Átadták az Egyesült Királyság Tengerészeti és Partiőr-irodája (MCA) részére az S92 típusú helikopterek első darabját. Az átadás a világ egyik legnagyobb helikopteres rendezvényén, az orlandói HeliExpón történt meg. Az MCA 2007 és 2012 között béreli a világszínvonalú helikoptereket. Az átmeneti szerződés szerint a helikoptereket kutató-mentő feladatokra fogják használni négy polgári működtetésű bázisról, Sumburghról, Stornowayről, Lee-on-Solentről és Portlandről 2007. július 1-jétől öt éven keresztül.
Az AugustaWestland a Heli-Expo 2007 kiállításon mutatta be az új AW 119 Ke – Koala típusú helikopterét. Ezen a változaton megnövelték a maximális felszállási tömeget 2850 kilogrammra, így nagyon jól emelkedett a súly/hatósugár aránya. Ezekkel a tulajdonságokkal az AW 119 Ke páratlan az egy hajtóműves helikopterek között. A típus keresett a helikopterpiacon. Az utóbbi időben erősen emelkedett az eladott gépek száma, akár szállító, akár tűzoltó vagy VIP szállító változat.
A közelmúltban eddig ritkán látott helikoptertípus tűnt fel a hazai repülőtereken. Az osztrák lajstromú gépek a magyar légi mentést erősítik. Két, már megrendelt és szállításra váró helikopter bérleti és karbantartási díjára nincs pénz, ezért az Egészségügyi Minisztérium egy évvel elhalasztaná a beszerzést – számolt be az érdekes fejleményről az origo.hu pénteken, Pénzhiány miatt késnek a mentőhelikopterek című cikkében. A téma iránt érdeklődőknek mutatjuk be azt a típust, amely az előzetes tervek szerint évtizedekig szolgálja majd a légi mentést hazánkban.
A különleges ötletekkel előrukkoló feltalálók egyik kedvenc témája a repülés, a levegőbe emelkedés ugyanis már ősidők óta álma szinte mindenkinek. A történelem folyamán a madárembertől a rakétahajtású eszközökig sok elképzelés született ennek megvalósítására, ezek közül az életképesek be is épültek az aviatika mindennapjaiba. Most egy olyan ötletről számolunk be, mely elsőre talán furcsának tűnhet, a megvalósíthatósága azonban egyáltalán nem irreális. Lássuk a repülő autót, mely forradalmasíthatja a közlekedést akár már a közeljövőben!
Az Airbus repülőgépgyártó konzorciumról szóló híradások az utóbbi években szinte csak az A380-as óriásgépről számolnak be, pedig a cég legsikeresebb repülőgépei az immár több mint 5000 (!) darabos megrendelésállománnyal büszkélkedő A320-as gépcsalád tagjai. A népszerű észak-amerikai Boeing B737-es gépre adott méltó választ az európai repülőgépgyár, amikor megtervezte és bevezette az azonos alapokon nyugvó, de eltérő törzshosszúságú egyfolyosós típuscsaládját. Az első repülés óta eltelt pontosan két évtized bizonyította a koncepció létjogosultságát, és hatalmas sikert hozott az Airbus számára.
A Boeing átadta az ötezredik B 737-es repülőgépet, és ezzel soha nem látott gyártási számot ért el a sugárhajtású utasszállító gépek terén. Még a sokat emlegetett DC–3/C–47/Li–2-es sorozatból sem készült ilyen mennyiségben kifejezetten utasszállításra gyártott repülőgép. Szinte hihetetlen, hogy az 1960-as évek elején született konstrukció mindmáig milyen nagy arányú fejlesztési és modernizálási lehetőségeket rejt magában. És töretlen ütemben folyik a gyártás is: a Boeing könyveiben már 6100 megrendelt gép szerepel.
Immár Seattle-be érkezett a Boeing legújabb átalakított Jumbója, a B 747 LCF, azaz Large Cargo Freighter. Ezt a megnövelt törzsű B 747-400-ast azért fejlesztették ki a Boeing szakemberei, mert szükség volt egy olyan különlegesen nagy szállítógépre, amely képes lesz a B 787-es Japánban készülő törzsdarabjait elszállítani Seattle-be.
A Korea Forest Service (KFS) két S-64E Aircrane Helitanker típusú helikoptert kap az Erickson Air-Crane Incorporated és a Public Procurement Service között a dél-koreai Dea Jeon Cityben aláírt szerződés szerint. Az aláírt, több mint ötvenmillió dollár értékű megállapodás szerint kapott gépekkel négyre emelkedik az erdészeti szolgálatnál, a KFS-nél szolgálatban álló Helitankerek száma, amelyekkel az erdei és város környéki tüzeket oltják el Dél-Korea erdős keleti régiójában.
A Szuhoj cég Szu-80GP típusú, felső szárnyas, légcsavaros gázturbinás hajtóműves, „ráhordó” szállítógépe a múlt héten emelkedett első ízben levegőbe.
Az orosz Aviakor cég üzemében ebben a hónapban fejeződik be Tupoljev legendás, 1968-ban először a levegőbe emelkedett, három hajtóműves utasszállítójának gyártása.
Az uljanovszki Aviastar cégnél elkészült az első abból az öt darab, Tupoljev Tu-204-es teherszállítóból, melyeket az Air China Cargo, kínai légitársaság rendelt meg.
Múlt szombaton először ért betont Airbus A318-as típusú utasszállító a brit főváros London City Airport nevű repülőterén. A kísérlet célja a megszokottnál lényegesen meredekebb hajlásszögű siklópályán történő leszállást irányító szoftver működésének vizsgálata volt.
Az amerikai repülőgépgyártó-óriás alelnöke meglepő hírrel állt elő: cégük fontolóra vette az Antonov An-72-es, kéthajtóműves, 68 utas vagy 10 tonna teher elhelyezésére képes, STOL kategóriájú szállítógép-típus honosítását.
Kellemes karácsonya volt a Boeing cégnek, hiszen a Xiamen kínai légitársasággal megkötött szerződéssel az eladott és megrendelt Boeing 737-es utasszállítók darabszáma meghaladta a 6000-et.
Utasszállító korábban még nem tett meg ilyen hosszú távot leszállás nélkül - az óriás a tervek szerint ma délután landol.
Húsz darab Boeing 787 Dreamlinerre adott megrendelést egy repülőgép-lízingelő társaság, az International Lease Finance Corp. (ILFC). A cég az első a nagy bérbeadó cégek közül, amelyik vásárolna a Boeing új típusából. Az üzlet értéke nagyjából 2,4 milliárd dollár.
Lassan de biztosan gyülekeznek a viharfelhők Sepsiszentgyörgy fölött, hisz hamarosan végszerelésre került a háromszéki MJ-2 Tempéte, azaz a Vihar, az ultrakönnyű egyszemélyes sportrepülőgép.
Az 555 férőhelyes kétszintes A380 kifejlesztése, legyártása a legnagyobb projekt jelenleg a kereskedelmi repülésben. Az előzetes tervek szerint 2006 márciusában szolgálatba álló gép lesz a legnagyobb utasszállító repülő a világon.
A hét elején Seattle-ban mutatták be a Boeing új gépét a 777-200LR-t, a világ legnagyobb hatótávolságú utasszállítógépét.
Nem landolhat majd az egyik legnagyobb amerikai repülőtéren az Airbus A380-as óriásgépe, mivel az atlantai Hartsfield-Jackson vezetősége úgy véli: a világ legnagyobb utasszállítója nem ér meg annyit, hogy átépítsék a légikikötőt. Az amerikai Jumbo európai vetélytársa 2006-tól szállít majd utasokat – csakhogy a legtöbb repülőtér jelenleg nem alkalmas a gép fogadására.
Az egyszeri tételek - miatt csökkent az amerikai Boeing repülőgépgyár negyedéves nyeresége.
Az új Airbus 80 méteres fesztávolsága miatt a világ mintegy 60 légikikötőjét - köztük a londoni, new yorki és tokiói repteret - kell átalakítani
A nyugat-európai repülőgépgyártó konzorcium, az EADS felfelé módosította előrejelzését a tavalyi eredményekre vonatkozóan, mert a vártnál több Airbus repülőgépet értékesítettek, és jobban szerepelt a hadiipari üzletág is.
Az Airbus konszern lapértesülések szerint új A350-es modelljének kifejlesztéséhez a fejlesztési költségek egyharmadát elérő arányban állami támogatáshoz fog jutni. Az Egyesült Államok ezt az eljárást erőteljesen ellenzi.
Az Airbus repülőgép-összeszerelő üzem létesítését tervezi Kínában - közölték az európai repülőgépgyártó konzorciumnál kedden. Az üzemet a tervek szerint jövőre építik fel, és 2008-ig összesen 200 dolgozót vesznek fel.
Egy csaknem új amerikai légitársaság csütörtökön 40-45 Boeing repülőgép vásárlásának szándékát jelentette be, 20 gépre viszont le is adta végleges rendelését. Az ügylet \"katalógus szerinti\" teljes értéke 3,8 milliárd dollár.
Európában jelenleg egyetlen olyan repülőtér van, amely már ma is képes lenne fogadni az A380-as Jumbo-t. A többi légikötő viszont átépítésre szorul.
Az európai védelmi és repülési konszern, az EADS tíz éven belül - megelõzve az amerikai Boeinget - piacvezetõ akar lenni a világ repülési iparában.
Tágasabb utastér nagyobb székekkel, elektronikusan szimulált égbolt, rengeteg szintetikus anyag alkalmazása és nagyobb utazási táv: ez jellemzi az óriási amerikai repülõgépgyár, a Boeing új típusát, a Dreamliner 7E7-et, amelynek gyártására hétfõn adott felhatalmazást a cég vezetõsége.
Útnak indították hétfőn az Airbus európai repülőgépgyártó walesi üzeméből a világ majdani legnagyobb utasszállító repülőgépének, az A380-asnak az első elkészült szárnypárját a cég toulouse-i összeszerelő üzemébe.
A jobb ügyfélélmény és kiszolgálás érdekében a Wizz Air változtatásokat vezetett be, hogy az utasok könnyebben hozzáférjenek az ügyfélszolgálathoz.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.