Nemrégiben mutattuk be lapunk hasábjain a magyar légifuvarozó-vállalat gépparkjának legnagyobb utasszállító repülőgépét, a Boeing B767-est. Következzen most a legkisebb, a Bombardier cég által gyártott CRJ-200-as, melyből mindössze négy darab áll a Malév szolgálatában, így nemcsak a legkisebb, de a legkevesebb példányban rendszeresített típus is egyben.
A nagyméretü, akár több száz utas szállítására is alkalmas, interkontinentális járatokat teljesítő óriásgépek mellett igen fontos szerepet töltenek be a kisebb légcsavaros vagy sugárhajtású repülőgépek is a légitársaságoknál. Egyrészt az induló- és a célállomás közötti rövidebb távolságok, másrészt a kisebb utaslétszám esetén is célszerü gazdaságosan üzemeltethető, kisméretü repülőgépekkel kiszolgálni az igényeket. Könnyü például hazánk esetében belátni, hogy a szomszédos országok viszonylag közel eső városaiba indított járatokon adott esetben lényegesen kevesebb utas foglal helyet, mint a távolabb fekvő, ezért közúton vagy vasúton nehezebben elérhető célállomásokra indított repülőgépeken. Éppen ezeknek a regionális igényeknek a kielégítésére hozták létre a mindössze 40-50 személyes, de kellően gyors és megfelelően kényelmes géptípusokat a gyártó cégek. Ezek egyike a Bombardier cég CRJ (Canadair Regional Jet) típuscsaládja is, melyből a Malév a CRJ-200-ast használja.
A CRJ színre lép
A Canadair cég felvásárlásával egyidejüleg a Bombardier hozzájutott a népszerü Challenger üzleti gépcsalád (ún. business jet) gyártástechnológiájához. Ennek alapjain kezdődött meg 1987-ben a nagyobb méretü, két hajtómüves CRJ-100-as fejlesztése. A tervezés és a megépítés négy évig tartó folyamata után a prototípus az első repülését 1991 májusában végezte el. A gép kialakításánál törekedtek arra, hogy a viszonylag kis méretek ellenére a kabinbelső ne legyen túlzottan szükös, az ülések és a fedélzeti berendezések pedig igazodjanak a kis és közepes távolságú repülések igényeihez. A meghajtásról a General Electric cég CF34-3A1 típusú, 41 kN tolóerejü hajtómüvei gondoskodnak, az elektronikai rendszereket a Collins gyártotta. Alapesetben a szállítható utasok száma 50, szükség esetén azonban akár 52 szék is bezsúfolható a mindössze 26,7 méter hosszú törzsbe.
A pilótafülkében a két pilóta mellett lehajtható székeken még két megfigyelő vagy oktató/ellenőr is helyet foglalhat. A különféle tesztek lefolytatása és a szükséges engedélyek megszerzése után az első gépet 1992-ben szállították le a megrendelőnek, azóta összesen közel 1300 darab talált gazdára.
Típusváltozatok
A legelső, sorozatban gyártott CRJ-100-as szériát hamarosan követte a 20%-kal nagyobb hatótávolságú CRJ-100ER és a még messzebb repülni képes CRJ-100LR verzió. A szintén 50 személyes CRJ-200-ast már a modernizált GE CF34-3B1 hajtómüvekkel látták el. A CRJ-440-es típusnál csökkentették a maximális felszállósúlyt, és mindössze 40-44 üléssel szerelték fel. Ezt a változatot alkalmazza a Pinnacle Airlines és a Northwest Airlink. A luxuskivitelü Challenger 800 és 850 business jet típusokat a CRJ-200-as sárkányszerkezetének felhasználásával alakították ki.
A nagyobb kapacitás elérése érdekében hosszított törzsü változatokat is kifejlesztettek. A CRJ-700-as már 70-78 utas szállítására is alkalmas, megnövelt teljesítményü GE CF34-8C1 hajtómüvekkel és módosított szárnyakkal rendelkezik. Ilyeneket használ például a Lufthansa CityLine is. A törzs hossza a 700-as és a 90 utas szállítására alkalmas 900-as változatoknál egyaránt 36,4 méter.A némileg módosított fedélzeti rendszerekkel épülő, tovább nyújtott törzsü CRJ-1000-es típus már 100 férőhellyel rendelkezik.
Regionális jetek a Malév flottájában
A flotta megújításának és az új kihívásoknak való megfelelés érdekében a Malév szerződést kötött a kanadai Bombardier céggel két 50 fős CRJ-200ER típusú repülőgép megvásárlásáról. Ezenkívül további hat darab repülőgép vásárlására szóló opciót szerzett a légitársaság, melyből végül kettőt érvényesített. A vásárlást a Malév harminc százalékban saját forrásból finanszírozta. A fennmaradó hetven százalékra egy banki konzorcium adta a hitelt. A konzorcium tagjai a Magyar Export-Import Bank Rt., Kereskedelmi és Hitelbank Rt. és a KBC Finance Ireland. A hitelfinanszírozás időtartama 10 év. A hitel biztosítéka a repülőgépekre bejegyzett jelzálogjog lett.
A négy saját tulajdonú repülőgépet a légitársaság tulajdonában álló Malév Express nevü leányvállalatba apportálták be. A gépek lajstromjelei: HA-LNA, LNB, LNC, LND. A CRJ-k elsősorban a szomszéd országok nagyvárosaiba frissen indított járatokon teljesítenek szolgálatot.A szolgálatba állítást követő években azonban az derült ki, hogy a kanadai Bombardier által gyártott repülőgépek üzemeltetése nem számottevően olcsóbb, mint az utasok által állítólag jobban kedvelt Fokkereké. Ezért a Malév 2005-től megfontolás tárgyává tette a CRJ-k eladását.
Legfontosabb technikai adatok CRJ-200ER
Utasférőhely
50 fő Törzs hossza26,8 m
Szárny fesztávolsága
21,2 m Utazósebesség860-930 km/h
Utazómagasság
11 000 m Maximális hatótávolság2978 km
Fotó: Bombardier és Malév
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.