Itt találod az összes cikket a „Katonai repülés” témában!
Legutóbb 2024 szeptemberében írtunk az Osztrák Légierőről a C-390-es szállító repülőgép beszerzése kapcsán: 2024 vége újabb friss hírt hozott nyugati szomszédunktól, ezúttal a kiképző repülőgépek frontján várható új vásárlás.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Portugália a brazil Embraer A-29N Super Tucano típusával modernizálná légierejét. A szándékból mára valóság lett, a két fél aláírta a beszerzéshez kapcsolódó szerződést.
A horvát védelmi minisztérium hivatalos bejelentése értelmében, 2024. december 1-től már nem a MiG-21-esek védik az ország légterét, a típus búcsújával egy korszak véget ér Európában.
Az elmúlt napokban két hivatalos bejelentés is érkezett a Kanadai Királyi Légierő megújuló kiképző repülőgép flottája kapcsán: az új típusok érkezésére már nem is kell túl sokat várni.
2009. november 25-én Kecskeméten ünnepélyes keretek között búcsúztatták a Magyar Légierő Albatroszait, melyek 15 év után kerültek kivonásra.
Svédország védelmi minisztériuma 2024. november 9-én, szombaton jelentette be, hogy a brazil Embraer C-390 Millennium típusával kívánják megújítani szállító repülőgép flottájukat, búcsút intve a kiöregedő C-130H Hercules flottának.
2024. november 4-7. között rendezik meg Párizsban az Euronaval haditengerészeti, védelmi kiállítást, melynek keretein belül új szerződést írhatott alá az Airbus Helicopters a hazánk által is üzemeltetett H225M típusú közepes, többfeladatú helikopterre vonatkozóan.
2018 után 2024-ben ismét megrendezik a Cruzeiro do Sul, azaz a CRUZEX nagyszabású, nemzetközi légi hadgyakorlatot Brazíliában. A Natal központú kiképzési esemény kiemelt fontosságú és komplexitású Dél-Amerikában, kis jóindulattal akár a brazil Red Flagnek is lehet nevezni. Lesznek újoncok és lesznek búcsúzók: és az is biztos, hogy valóságos típuskavalkád várható.
A 9603-as az utolsónak gyártott magyar MiG-21MF-ek (9507-9515, 9601-9606) egyike. Gyártási száma 969603, szériaszáma pedig 9603 (a 96. széria 03. gépe). A repülőgép felújítását a Berekfürdőn található, A szovjet repülőtér titkai múzeum csapata végezte: az Aranysas magazin 2024. novemberi számában a 9603-as történetéről olvashatunk további részleteket.
Egy korszak véget ért a Holland Királyi Légierő történetében: országjáró repülés keretein belül, 2024. szeptember 27-én búcsúztak el 45 évnyi szolgálat után az F-16-osok.
Nagy népszerűségnek örvend a korábban már Kecskeméten, a Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatón is többször látott, olasz Frecce Tricolori, mely több évtized után új típussal fogja repülni bemutatóit.
Ritkán látott viharokkal és vitákkal övezett a legújabb amerikai vadászbombázó típus - már a fejlesztési tervek bejelentésének első pillanatától fogva.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, a horvát példát követve, Szerbia is a francia Dassault Rafale típusával modernizálná légierejét. A terv most úgy tűnik, meg is valósul.
Lengyelország legújabb beszerzésével ismét a hírek szereplője: 2024. augusztus 13-án ünnepélyes keretek között írták alá azt a szerződést, melynek értelmében 96 AH-64E Apache harci helikoptert vásárolnak a Boeingtől.
A dél-koreai KAI (Korea Aerospace Industries) tovább terjeszkedne az európai piacon: Lengyelország után most újabb exportban bíznak a térségből, Bulgáriának kínálják az FA-50-est.
Már korábban is hírt adtunk lapunkon arról, hogy hazánkhoz hasonlóan Hollandia és Ausztria is az Embraer új katonai szállító repülőgépét, a C-390-est szerezné be kiöregedő Hercules flottájuk cseretípusaként. A tervekből Farnborough-ban lett konkrétum.
Bár napjainkban a szerepe már jelentősen csökken, a Panavia program során kifejlesztett repülőgép még mindig első vonalbeli csapásmérőnek számít. A prototípus fél évszázaddal ezelőtt emelkedett először a levegőbe.
2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.
2024. július 24-én lezuhant Ausztráliában az Olasz Légierő egyik Eurofighter Typhoon vadászbombázója, mely a Pitch Black nemzetközi hadgyakorlaton vett részt.
Portugália védelmi minisztere, João Nuno Lacerda Teixeira de Melo, június végén jelentette be, hogy a légierő modernizációjának következő lépéseként az Embraer Super Tucano kiképző és könnyű harci repülőgép új változatát vásárolnák meg.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Románia - több európai országhoz hasonlóan - a Lockheed Martin ötödik generációs harci repülőgépével, az F-35-össel modernizálná légierejét.
2024. július 12-én, pénteken, dinamikus programját gyakorolta Gdynia-ban a Lengyel Légierő M-346 Demo Team bemutató pilótája. Helyi idő szerint 13 óra 8 perckor a repülőgép lezuhant, kioltva Robert „Killer" Jeł őrnagy életét.
Több mint két év megfeszített szakmai munkáját követően sikerrel lezárult a Magyar Honvédség által idén rendszerbeállításra kerülő a brazil Embraer S.A. vállalat által gyártott KC-390 típusú katonai többcélú szállítórepülőgép típusalkalmassági vizsgálata.
A legfrissebb információk szerint Svédország - a légierő modernizációs folyamatának részeként - már 2024 vége előtt dönthet a kiöregedő Lockheed Martin C-130H szállító repülőgép flottájuk cseréjéről.
Az elmúlt napokban a típus gyártására vonatkozóan kedvező híreket kapott az Eurofighter Typhoon gyártósora, hiszen Olaszország és Németország is vásárolna további példányokat.
2024. június 4-én, helyi idő szerint 10 óra körül, lezuhant a Török Légierő egyik SIAI-Marchetti SF-260D típusú kiképző repülőgépe.
Kanada kormánya május végén jelentette be, hogy 11,2 milliárd kanadai dollárt fordít az ország katonai kiképző repülőgép flottájának modernizálására.
2024. május 28-án, Albuquerque Nemzetközi Repülőtér közelében lezuhant egy ötödik generációs Lockheed Martin F-35-ös harci repülőgép, információk szerint egy B változat.
A leendő cseh F-35-ös hajózók kiképzésére az Egyesült Államokban, a Nemzeti Gárda arkansasi Ebbing Légibázisán kerülhet sor.
Túl sok információ továbbra sem érhető el az Amerikai Légierő stratégiai csapásmérő flottáját megújító B-21 Raider típusról, de 2024. május 22-én új felvételeket publikáltak a tesztrepülését teljesítő bombázóról.
Nem könnyű a semleges országok élete. Pláne nem, ha kicsik és védelmi iparuk nem fejlett. Így járt Ausztria is: éppen ezért jelent most komoly fejtörést légierejének fejlesztése.
2024. május 13-án az Amerikai Légierő Sheppard Légibázisán állomásozó egyik T-6A Texan II típusú kiképző repülőgép katapultülése lépett működésbe a földön, mutatjuk Olvasóinknak a bázis hivatalos közleményét.
Az Egyesült Arab Emírségek negyedik GlobalEye „GlobalEye” AEW&C korai előrejelző és légtérellenőrző repülőgépe 2024. április 18-án indult útnak a Saab linköpingi gyárának területéről – jelentette be a svéd cég.
Egy évszázad hosszú idő, még a légi hadviselés viszonylag rövid történetében is. Távoli szövetségesünk, a Kanadai Királyi Légierő idén ünnepli fennállásának kerek évfordulóját.
Történelmi pillanat a Horvát Légierőnél: a mai napon, 2024. április 25-én, csütörtökön, megérkezett Horvátországba az első hat Rafale vadászbombázó.
Mint ahogy arról már közösségi oldalunkon is beszámoltunk, 2024. március 8-án egy korszak véget ért a Kanadai Királyi Légierő történetében, melynek következtében a nagy múltra visszatekintő pilótaképző rendszerük is átalakul.
Kétnapos látogatásra érkezett Aleksandar Vučić szerb államfő Párizsba, ahol az Emmanuel Macron francia elnökkel való tárgyalássorozat részeként a Rafale-ok lehetséges beszerzéséről is egyeztettek.
2024. április 5-én, az istranai légibázison búcsúztatták az Olasz Légierő AMX, könnyű csapásmérő repülőgépét: a kivonási ceremóniára az egyik példány díszfestést kapott.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.
20 évvel ezelőtt, 2004. március 16-án érkezett meg Olaszországba két F-104 Starfighter kíséretében az első Eurofighter Typhoon. A jeles évforduló alkalmából nem maradhatott el egy jubileumi festésű példány bemutatása sem.
2024. március 20-án, szerdán, kiképzési repülés végrehajtása közben az Égei-tengerbe zuhant a Görög Légierő egyik F-16-os vadászbombázója.
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.
A közelmúltban számoltunk be lapunkon az ötödik generációs, török KAAN első repüléséről, most pedig egy újabb hazai fejlesztésről számolhatunk be, méghozzá Indiából, ahol zöld utat kapott az AMCA projektje.
A Pilatus svájci repülőgépgyártó a közelmúltban jelentette be, hogy a PC-21 típusú kiképző repülőgépekből álló globális flottája elérte és meghaladta az 500 000 repült órás történelmi mérföldkövet.
A napokban újabb típussal bővült a Lengyel Légierő flottája, ugyanis megérkezett a két megrendelt Saab 340 korai előrejelző és légtérellenőrző (Airborne Early Warning and Control) repülőgép első példánya.
Ritka eset, amikor egy repülőgép-típus beszerzése világpolitikai jelentőségű alkudozások központi témája lesz. Márpedig pont ennek lehettünk szemtanúi, lassan több, mint egy esztendeje. A török taktika bevált, Svédország NATO-tagságának támogatásáért cserébe 23 milliárd dollárért 40 F-16V Block 70 Viper megvásárlására, és 79 Falcon felújítására kapnak lehetőséget.
A Gripen legújabb generációjának számító E változatból Svédország mellett eddig csak Brazília rendelt, ezért a gyártó világszerte új vásárlókat keres: jelenleg európai, ázsiai és dél-amerikai országokkal zajlanak tárgyalások.
Azerbajdzsán már évek óta folytat tárgyalásokat Pakisztánnal a JF-17-esek beszerzése kapcsán: a legfrissebb hírek szerint megszületett a megállapodás, ami már továbbfejlesztett radarrendszerrel és a legmodernebb fegyverzettel felszerelt harci repülőgépekről szól.
A Gripenek beépített tűzfegyvere, a 27 mm-es Mauser BK 27 revolver-gépágyú több európai harci gép fedélzetén is megtalálható. A története egészen a második világháborúig nyúlik vissza - vagy esetleg még tovább?
2024. február 21. újabb mérföldkőként vonul be a Török Légierő történetébe, hiszen teljesítette első repülését az ötödik generációs, KAAN harci repülőgép prototípusa. Mutatjuk a videót!
2024 nyarán, több mint 60 év szolgálat után nyugdíjazzák a Svéd Légierő ikonikus típusát, az SK 60 kiképző repülőgépet. A haderőnem méltóképpen búcsúzik a típustól, melynek kapcsán az első információk már napvilágra kerültek.
Először emelkedett levegőbe az első, Magyarországnak gyártott Gripen vadászrepülőgép Svédországban, 2005. február 16-án.
A II. világháború vége felé számos olyan konstrukció született, amely már a kelet-nyugati szembenállás során állt hadrendbe. Jó példa erre a kéthajtóműves brit bombázó, amely kortársaitól eltérően hosszú és sikeres karriert futott be.
Mint ahogy arról már lapunkon is beszámoltunk, sikeresen teljesítette első repülését a Magyar Légierő részérő készült első KC-390-es típusú katonai szállítógép. A fotók után most mutatjuk az Embraer összefoglaló videóját a repülésről.
Évek óta húzódik már a kiöregedő svéd C-130H szállító repülőgép flotta váltótípusának kiválasztása, most azonban úgy tűnik, 2024-ben eldől, hogy amerikai vagy brazil típus lesz-e a befutó.
2024. február 8-án, Brazíliában levegőbe emelkedett a Magyar Honvédség első Embraer KC-390 típusú katonai szállítórepülőgépe, ami a tervek szerint ez év folyamán érkezik Magyarországra.
A brit hírportálok címlapon számoltak be a 102 éves brit veterán, Jack Hemmings, hétfői repüléséről, melynek során 20 percet repülhetett egy Spitfire-rel.
Mint ahogy arról már lapunkon is beszámoltunk, 2024. február 4-8. között védelmi ipari szakkiállítást rendeznek Rijádban, ahol a legnagyobb repülőgépgyártó vállalatok is jelen vannak. A Boeing kapcsán az új F-15EX értékesítéséről is vannak friss információk.
A Brit Királyi Légierő pilótaképző rendszere a közelmúltban többször is a hírek szereplője volt: most a képzés fő platformjának tekinthető BAE Systems Hawk T2 flottáról láttak napvilágot friss hírek.
A Szaúdi Királyi Légierő bemutató köteléke, a Saudi Hawks, a magyar közönség számára sem ismeretlen, hiszen 2021-ben részt vettek a Kecskeméten megrendezett Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatón. A csapatról most friss hírek láttak napvilágot!
Thaiföld továbbra sem tett le azon szándékáról, hogy modernizálja harci repülőgép flottáját: választásuk az amerikai fél részéről korábban már elutasított F-35-ösre vagy Gripen üzemeltetőként az új Gripen E/F-re esne.
A hivatalos bejelentés értelmében 2024. június 4-6. között, 36 órára lezárják a svájci A1-es autópálya egy szakaszát, mivel a légierő F/A-18 Hornet harci repülőgépei a közútról való fel-, illetve leszállást gyakorolják.
Kanada kormányának hivatalos weboldalán jelent meg ismét az a felhívás, melynek értelmében a korábban már leszerelt katonákat várják vissza a haderőhöz, beleértve a légierőt is: a kapcsolódó, betöltetlen pozíciókat is publikálták.
A mai napon, 2024. január 29-én, Csehország védelmi minisztere Jana Černochová és az Egyesült Államok prágai nagykövete, Bijan Sabet aláírta a 24 db, ötödik generációs F-35A beszerzésére vonatkozó megállapodást.
A francia Dassault Aviation a közelmúltban jelentette be, hogy megrendelést kapott a Francia Védelmi Beszerzési Ügynökségtől (DGA) 42 darab Rafale típusú vadászbombázóra a Francia Légierő számára.
1990-ben Kecskeméten és később Taszáron is megjelentek az amerikai légierő vadászrepülőgépei: General Dynamics (ma Lockheed) F-16C Fighting Falconok, majd velük együtt F-4G-k is.
2024. január 25-én kiképzési repülésre szállt fel a Török Légierő C-160D típusú repülőgépe, feladatát ugyanakkor nem tudta megkezdeni: röviddel a felszállást követően kényszerleszállást hajtott végre a Kayseri légibázison.
Az év eleji időszak mindig az újrakezdésé, ez most hatványozottan igaz a Svéd Légierő leendő JAS 39 Gripen vadászpilótáinak képzésére is, ami a hazai helyszínek után az elkövetkező évtizedben Olaszországban valósul meg.
Az AERO Vodochody a közelmúltban jelentette be, hogy megállapodást írt alá a Drakennel, az „agresszor” légicél szolgáltatásokra szakosodott céggel, az L-159 típusra vonatkozó, hosszú távú együttműködésről.
A Leonardo 2023 decemberében adta át a szlovén védelmi minisztériumnak az első C-27J Spartan típusú teherszállító repülőgépet, melynek beszerzéséről a 2021. november 17-én aláírt Olaszország-Szlovénia kormányközi egyezményben állapodtak meg.
A Lockheed Martin 2024. január 10-én jelentette be, hogy átadták az első két F-16 Block 70 típusú vadászbombázót Szlovákia részére. Az átadás helyszíne az Egyesült Államok, északi szomszédunkhoz tervezetten idén érkeznek meg az első példányok.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Románia 10 példányt modernizál IAR-99 Soim flottájából, "SM" változatra. A napokban közzétett információk szerint az első korszerűsített példány tesztrepülése hamarosan megkezdődhet.
2024. január 4-én, helyi idő szerint 17 óra 50 perc körül, lezuhant az Amerikai Légierő egyik B-1B Lancer típusú hadászati bombázója.
Az Amerikai Légierőhöz számos, különleges karácsonyi szokás is fűződik. Ezek közül minden bizonnyal a Télapó szánját követő NORAD-akció a leghíresebb, mely minden év decemberének sokak által várt eseménye - és amelynek történetéről már az Aranysas magazin is beszámolt.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, zajlik a tajvani F-16-osok modernizációja. Friss hír a korszerűsítés kapcsán, hogy az utolsó példány munkálatai is befejeződtek.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, a Svéd Légierő pilótaképző rendszere is átalakul: Svédország külföldre szervezi ki a képzést, választásuk az egyre népszerűbb olaszországi pilótaképző iskolára esett.
Összesen 40 darab használt Eurofighter Typhoon vadászbombázót vásárolna Törökország – a szándékot, melyről már korábban is volt szó,Yasar Guler védelmi miniszter jelentette be a közelmúltban.
A brazil Embraer mai, hivatalos bejelentése értelmében újabb sikert könyvelhetnek el a C-390-es értékesítése során: első ázsiai megrendelőként Dél-Korea is a brazilok típusát választotta.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Románia exnorvég F-16-osokkal bővíti flottáját. Az első három példány 2023. november 29-én meg is érkezett keleti szomszédunkhoz.
A Saab F-39 Gripen legújabb szállítmánya útnak indult Brazília felé – a két repülőgépet holland hajó fogja leszállítani rendeltetési helyére, várhatóan december közepére érkezhetnek meg.
Bejárta a netet az Amerikai Haditengerészet 2023. november 20-án balesetet szenvedő P-8A Poseidon többfeladatú tengerészeti járőr repülőgépének fotója, mely a pályán túlfutva a sekély vízben tudott csak megállni. Mutatjuk a legfrissebb felvételeket!
Amikor a repülés szeretetéhez nagysebességű konstrukció párosul, az eredmény igazán lenyűgöző lehet. Ez teljesen igaz a Squadron Foundation szervezetre, amely hosszú évek óta azon dolgozik, hogy üzemképes Lim-2-es repülőgépet varázsoljanak a lengyel égboltra.
A NATO kiválasztotta következő generációs korai előrejelző és légtérellenőrző repülőgépeit, melyek a kiöregedő E-3A Sentry flottát váltják majd le.
Az Aranysas magazinban már számos alkalommal mutatták be a NATO légtérvédelmi missziójában szerepet játszó alakulatokat. Ezúttal a délkeleti szárny következik, ahol napjainkban a Baltikumhoz képest is feszültebb a helyzet.
Franciaország hivatalosan is felkérést kapott Indiától 26 Dassault Rafale M hajófedélzeti változatú, harci repülőgép vásárlásáról, melyekkel a kiöregedő MiG-29K flottát váltják majd le.
2023. október 6-án a Saab - mielőtt átadná a Svéd Fegyveres Erők részére - leszállította az FMV-nek (Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal) üzemeltetési tesztelésre az első sorozatgyártású Gripen E típusú harci repülőgépet.
2023. október 19. fontos dátum a Portugál Légierő történetében, hiszen a Beja Légibázison szolgálatba állt a Portugál Légierő (FAP) első KC-390 Millennium típusú szállító repülőgépe.
Az elmúlt időszakban egyre több fotó került fel a közösségi oldalakra a 1844-es oldalszámú MiG-21bisz 75AP felújításáról, melynek kapcsán interjút készítettünk a gép tulajdonosával és felújítójával, Los Csabával. Mezőkovácsházi látogatásunk során egy bővebb képgalériát is összeállítottunk Olvasóink számára!
Az már (szinte) biztos, hogy a semleges Svédország utolsó, saját fejlesztésű vadászbombázója lett a JAS 39NG Gripen, a legokosabb „kisvas”. Az országot - kis szerencsével - az Aranysas decemberi számának megjelenésekor már NATO-taggá fogadhatja a katonai szövetség minden tagállama. Kérdés, hogy a nagy családba lépés segít-e a típus exportesélyein.
A Lockheed Martin ötödik generációs F-35A típusú harci repülőgépe újabb mérföldkövet jelentő eseményt könyvelhetett el a közelmúltban: az F-35A még soha nem szállt le főúton, 2023 szeptemberében erre is sor került Finnországban két norvég példány részvételével.
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Szlovák Légierő F-16-os beszerzési programjában: 2023. szeptember 29-én repült az első, szlovák részre készült F-16V.
2023. október 2-án, hétfőn a Francia Légierő Mont-de-Marsan légibázisán zajlott le az a hivatalos ceremónia, melynek keretein belül átadták az első Rafale-t Horvátország részére.
2023. szeptember 27-én jelentették be, hogy a cseh kormány jóváhagyta 24 db, ötödik generációs F-35A típusú harci repülőgép megvásárlását, mellyel leváltják 14 gépes JAS 39C/D Gripen flottájukat.
Egy egészen friss hír nyugati szomszédunktól: a 2023. szeptember 20-i bejelentés értelmében Ausztria - hazánkhoz hasonlóan - szintén a brazil KC-390-es közepes, többfeladatú katonai szállító repülőgépet vásárolja meg.
A bolgár védelmi minisztérium 9,55 millió euró értékű szerződést írt alá a lengyel Wojskowe Zaklady Lotnicze Nr. 2-vel (2. számú Légijármű Javító Üzem). Az augusztus 11-én bejelentett megállapodás a Bolgár Légierő MiG-29-es vadászgépeinek hat hajtóműve javítására vonatkozik.
2023. szeptember 14-én terjedt el a repülős oldalakon az a Franciaországban készült fotó, melyen az első horvát részre leszállítandó Dassault Rafale vadászbombázó látható.
Lengyelország fontolgatja a Boeing F-15EX Eagle II típusú harci repülőgép beszerzését a védelmi kiadások jelentős emelésének részeként.
2023. szeptember 6-án, a Lockheed Martin Greenville-i üzemében bemutatták a Szlovák Légierő részére készült első F-16C Block 70 vadászbombázót.
2023. július 26. fontos dátum a cseh haderő történetében, hiszen a mai napon érkezett meg az első két AH-1Z Viper harci helikopter a Náměšt nad Oslavou melletti 22. Helikopter Bázisra.
A Görög Légierőnél is bemutatkozott az Embraer KC-390 többfeladatú katonai szállító repülőgép. A típusra vonatkozó, újabb exportsiker előtt állhat a brazil repülőgépgyártó?
Fülöp-szigetek légiereje a közelmúltban írt alá szándéknyilatkozatot Svédországgal, mely előszobája lehet egy jövőbeni, 12 darabos Gripen beszerzésnek. A Gripenek mellett a Lockheed Martin F-16-osa maradt még esélyes a légierő régebb óta húzódó, modernizációs terveiben.
Kiskőrösön, a MiGálló és Szuhoj fészekben található a felújított, 10-es oldalszámú Szu-22M3-as, melynek megújulási folyamatáról olvashatunk az alábbiakban. Ízelítő az Aranysas magazin 2023. júniusi számából!
Az Egyesült Államok több követelményre hivatkozva, elutasította az ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépek eladását Thaiföld részére.
Az Olasz Légierőnél egykoron szolgálatot teljesítő egyik F-104S Starfighter 12 évig tartó, kiterjedt karbantartási munka után 2023. április 27-én ismét a levegőbe emelkedett.
Újabb fontos mérföldkőként a Portugál Légierő KC-390-es programjában, 2023. május 20-án hivatalosan is megalapították a típust majd üzemeltető 506. Szállítórepülő Századot.
Az Olasz Légierő és a Brit Királyi Légierő megállapodást írt alá a brit hajózók és oktatók IV. fázisú képzéséről a szardíniai Decimomannuban található Nemzetközi Repülőkiképző Iskolában.
Az Egyiptomi Légierő március elején ünnepelte a Rafale-on teljesített 10 000. repült órát, elsőként elérve a típussal a külföldi üzemeltetők közül ezt a mérföldkövet jelentő eseményt.
2023. április 25-én sor került a Hürjet prototípusának első felszállására. A Turkish Aerospace Industries újdonságát elsőként 2018-ban, Farnborough-ban (mock-up) láthattuk.
Az Aero Vodochody repülőgépgyár területéről 2023. április 21-én sikeresen teljesítette szűzfelszállását az első, sorozatgyártású L-39NG, mely újabb mérföldkő a program történetében.
Úgy tűnik, tovább folytatódik Európában a Lockheed Martin sikersorozata az F-35-ös eladások kapcsán, hiszen a közelmúltban jelentették be, hogy Románia is az ötödik generációs típussal modernizálná légierejét.
Nem egyszerű feladat nyomon követni a dél-amerikai légierők fejlesztési programjait. Számos esetben nem találkozik az adott ország elképzelése az anyagi, politikai vagy technikai lehetőségekkel.
A Lockheed Martin tisztviselői Bahrein hivatalos küldöttségével együtt ünnepelték március elején a Bahreini Királyi Légierő első F-16 Block 70-es vadászbombázójának átadását a Lockheed Martin Greenville-i gyárában, Dél-Karolinában.
A Boeing a közelmúltban ajánlotta fel Ausztráliának az új T-7 Red Hawk kiképző repülőgépeit, biztosítva az új típussal az ország leendő pilótáinak felkészítését.
Spanyolország hamarosan további Eurofighter Typhoon vadászbombázókat vásárolhat. Ez a terv a közelmúltban, az olaszországi Milánóban tartott találkozón merült fel az Eurofighter programban részt vevő 4 nemzet képviselői között.
Az ARANYSAS magazinban már többször mutattak be különböző „baráti tűz” eseményeket, melyek során tévedésből saját erők okoztak veszteséget. Az említett esetek többsége Amerikában vagy Nyugat-Európában történt, most viszont egy kevésbé ismert lengyel történet részleteit tárják az Olvasók elé.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.
Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.
Az Aero Vodochody a közelmúltban kapta meg a szükséges engedélyeket arra vonatkozóan, hogy megkezdhesse az új szabályok szerinti képzést és oktatást katonai repülőgépein, többek között az L-39NG típuson is.
Az Aero Vodochody elvégezte mind a 16 együléses L-159 ALCA nagyjavítását és az utolsó példányt is sikeresen átadták a Cseh Légierőnek. Az L-159-esek üzembentartását további nyolc évvel meghosszabbították és egyéb műszaki fejlesztésekre is sor került.
2023. március 7-én a déli órákban, kötelékrepülés közben összeütközött az Olasz Légierő két SIAI-Marchetti S-208M típusú kiképző repülőgépe, személyzetük életét vesztette a katasztrófa során.
2021-es hírek szerint a ghánai parlament rábólintott arra a közel 111 millió eurós beszerzésre, melynek keretein belül hat példányt vásárolnak az Aero Vodochody új L-39NG típusából. Előrelépés azóta sincs az ügyben.
2022 decemberében kaptak szárnyra azok a hírek, mely szerint a Görög Légierő használt C-130J Hercules közepes, katonai szállító repülőgépeket kíván beszerezni a kiöregedő C-130B és C-130H változatok helyére.
Az utóbbi időszakban a Cseh Légierő jövőjét boncolgató hírek nagy része a lehetséges F-35-ös beszerzésről szólt, a hadrendben lévő Gripen flottáról viszont kevesebb szó esik.
Tizennégy magyar Gripen állt egymás mellé felsorakozva a kecskeméti (akkori nevén) MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis állóhelyén. A nem mindennapi látvány nem mindennapi alkalomnak szól: a mai nap, 2008. január 28. fontos mérföldköve a magyar Gripen-programnak. Ezen a napon ünnepélyes keretek között vette át dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter a teljes flotta dokumentációját svéd kollégájától, Sten Tolgfors védelmi minisztertől.
Bulgária január végéig két hajtóművet kap a MiG-29-es vadászrepülőgépekhez, melyek üzemeltetése egyre nagyobb kihívás elé állítja a légierőt.
1939-ben a Boeing megtervezte a B-29 bombázót, amely sok tekintetben megelőzte kortársait. A kilencvenes években a Fifi nevű B-29 volt az utolsó repülőképes hírmondója a történelem lapjaira kitörölhetetlenül felkerült bombázónak.
Az Aero Vodochody szerződést kötött az L-39-esek nagyjavítására a bolgár Védelmi Minisztériummal. Az első két gépet az előzetes ütemterv szerint 2023. január végéig adják át az Aero-nak.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, az Aero Vodochody és a harci kiképzési feladatokra szakosodott Draken vállalat együttműködésben biztosítja a Brit Királyi Légierő számára az úgynevezett Interim Red Air Aggressor Training Service (IRAATS) szolgáltatást. Az első "bevetésre" nem is kellett sokat várni.
A svéd Saab repülőgépgyár a napokban jelentette be, hogy megrendelést kapott a Svéd Légierő JAS 39C/D Gripen flottájának képességfejlesztésére.
A B-52-esek immár hetedik évtizede róják az égi országutakat, s ez idő alatt komoly teher hárult rájuk. A több mint hétszáz példányban épült típussal így sajnos - nem meglepő módon - számos különleges esemény is történt.
Kolumbia kormánya 2022 decemberében hozta nyilvánosságra, hogy kiöregedő Kfir flottájukat a Dassault Rafale vadászbombázóval váltanák le: az európai típus a Lockheed Martin F-16-osát és a Saab Gripenjét utasította maga mögé a kiválasztási folyamatban.
2022. december 7-én ünnepélyes keretek között ismét aktív szolgálatba állt a Lengyel Légierő Radom/Sadkow repülőtere: a ceremónia részeként visszatértek Dêblin-ből az első PZL-130TC-II Orlik kiképző, illetve PZL M-28B Skytruck szállító repülőgépek.
Újabb mérföldkőhöz érkezett az L-39NG projekt: az Aero gyártósorán lezajlott az első sorozatgyártású L-39NG törzsének és szárnyának összeszerelése. Fontos lépés ez a szériagyártású L-39NG első repülése felé, amelyre várhatóan ez év végén kerül sor.
Az Aero Vodochody több kontinens számos országának nagyjavít, illetve modernizál repülőgépeket. Két évig tartó nagyjavítás után ezúttal három L-39ZA-t repültek át „saját lábon” a nigériai Kano repülőterére.
Ünnepélyes keretek között indították el 2022. november 22-én a Bydgoszcz-i 2. számú Repülőgépjavító Üzemben a Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon vadászbombázók üzemidő-hosszabbító programját, mely gépek az Egyesült Államok Európában Állomásozó Légierejének flottáját erősítik.
A bolgár honatyák további nyolc darab F-16C/D Block 70 vadászbombázó beszerzését szavazták meg a közelmúltban. Az újabb tranzakció közel 1,3 milliárd dollárjába kerül az adófizetőknek.
Az Olasz Légierő a közelmúltban indította el az első, IV. fázisú tanfolyamot az olasz és külföldi vadászpilóták számára a szardíniai Decimomannu légibázison.
Eurofighter Typhoon flottájának üzemeltetési nehézsége vagy éppen cseréje kapcsán gyakori szereplője a repülős híreknek Ausztria légiereje. Ezúttal az ötödik generációs F-35-ös típus került szóba nyugati szomszédunknál.
Közel egy éve, 2021 decemberében számoltunk be lapunkon arról, hogy Románia vásárolna a nyugdíjazott, norvég F-16-os flottából. A tervből mára valóság lett, a felek 2022. november 4-én írták alá a beszerzésre vonatkozó szerződést.
2022. február 24-ét követőn alaposan megváltozott a világunk. Az orosz támadás nyomán sok országnak kellett újragondolnia a külpolitikáját, így a semleges Finnország és Svédország felvételét kérte a NATO-ba. Az új tagjelöltek közül ezúttal annak az országnak a légierejét mutatjuk be, amely már jelenleg is igen fontos partnere a kecskeméti vadászrepülőknek.
A napokban teljesítette első felszállását az AERO Vodochody továbbfejlesztett L-159 könnyű kiképző és harci repülőgépe: az L-159 T2X névre keresztelt prototípuson többek között új avionikai rendszereket teszteltek.
2022 júliusában számoltunk be lapunkon arról, hogy Csehország az ötödik generációs F-35-össel váltaná le meglévő, 14 gépes JAS 39C/D flottáját. A lehetséges beszerzés folyamatának soron következő lépését a közelmúltban teljesítette a cseh Honvédelmi Minisztérium.
A Magyar Honvédség Parancsnoksága Haderőtervezési Csoportfőnökség (MHP HTCSF) - mint a KC-390 Katonai Szállítórepülőgép Képességfejlesztési Program szakmai felelősének vezetésével - szakértői szintű katonai delegáció látogatott a brazíliai Gavião Peixotoba, az Embraer telephelyére szeptember 19-21. között.
A Saab napokban nyilvánosságra hozott sajtóhíre szerint, megoldódni látszik a Dél-afrikai Légierő Gripen flottájának szárnyaszegett sorsa, hiszen új karbantartási és üzemeltetési szerződést kötöttek a felek.
Az Olasz Légierő számos esetben rekordtartónak számít az F-35 típus történetében, többek között ők voltak az első olyan fegyveres erő, amely az USA-n kívül hadrafoghatónak nyilvánította a típust.
285 ezer repült óra után befejezte kiképzőrepülő karrierjét a Spanyol Légierő CASA C-101 típusa. 2022. július 29-én a San Javier légibázisról felszállva a típus három példánya 1 óra 20 perces búcsúrepülést hajtott végre, melyet a légierő repülőiskolája fölötti áthúzással zártak.
2022. július 29-én ünnepélyes keretek között hajtotta végre utolsó leszállását a Holland Királyi Légierő F-16-osa az arizonai Tucson nemzetközi repülőtéren. Búcsú 32 év után.
Brazília tárgyalást kezdeményezett Svédországgal újabb Saab Gripen E/F vadászgépek vásárlásával kapcsolatban. Nézzük, a dél-amerikai országon kívül, hol számíthat még Gripen üzletre a Saab!
Ideiglenesen földre kényszerült az Amerikai Légierő F-35-ös flottája, mivel hibát találtak a típusban alkalmazott Martin-Baker katapultüléseket működtető piropatronokban.
A Katari Légierő első hat kadétja teljesítette az International Flight Training School (IFTS) vadászpilóta képző programjának 4. fázisát.
Pont kerülhet Lengyelország vadászgépbeszerzési projektjének a végére, mely során 48 darab dél-koreai gyártású KAI FA-50-est vásárolhat az ország. A gépekkel a tervek szerint a szovjet érából megmaradt gépeiket, a MiG-29-eseket és a Szu-22-eseket váltanák le.
Az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériuma bejelentette, hogy egy 2,35 milliárd font értékű program keretében új fejlesztésű radarokkal szerelik fel a brit Eurofighter Typhoon vadászbombázókat.
2022. július 19-én végrehajtotta első felszállását a KAI (Korea Aerospace Industries) által fejlesztett újgenerációs KF-21 Boramae vadászrepülőgép. Mutatjuk a videót!
A mai napon, 2022. július 20-án jelentette be Petr Fiala cseh miniszterelnök, hogy a meglévő 14 gépes JAS 39C/D Gripen flottát ötödik generációs F-35-ösökre cserélnék, az amerikai féllel való tárgyalások megkezdésére pedig most rá is bólintott a kormány.
Nem a leggyorsabb, nem a legnagyobb és nem a legszebb. Ez mind igaz a csatagépre, amely ennek ellenére minden bizonnyal a lövészkatonák egyik legjobb barátja. A világon két olyan típus van, amely teljes mértékben ebbe a kategóriába tartozik, az egyik valószínűleg a mai napon is éles bevetéseket repül a szomszédunkban.
Dánia védelmi minisztere, Morten Bødskov a napokban jelentette be, hogy az eredeti tervekkel ellentétben három évvel kitolják az F-16-osok nyugdíjazásának időpontját.
Az Aranysas magazin 2022. júniusi számában olyan ukrajnai repülőterekről is olvashatunk, amelyek nevei a közelmúltban sajnos szerepeltek a hírekben.
A Juma Inad védelmi miniszter által vezetett iraki delegáció a közelmúltban tett látogatást a cseh Aero Vodochody repülőgépgyárban. Újabb exportesély az L-39NG előtt?
A Brazil Légierő összesen 28 példányt rendelt az Embraer KC-390 típusú, közepes katonai szállító repülőgépből, melyet később 22-re, a legfrissebb bejelentés értelmében pedig immáron 15 példányra csökkentettek.
Az International Flight Training School (IFTS), az Olasz Légierő és a Leonardo cég együttműködéséből született repülőiskola a közelmúltban a Luftwaffe két pilótájának adta át az első Phase IV (Advanced/Lead-In to Fighter Training) oklevelet olaszországi kiképzésük befejezését követően.
2022. május 21-22-én repülőnapot rendeztek a Francia Légierő 709-es Cognac-Châteaubernard légibázisán: a rendezvény második napja azonban nem zajlott le eseménytelenül, összeütközött a Vautour Bravo demo csapat két Rafale vadászbombázója.
A Boeing a közelmúltban mutatta be az első T-7A Red Hawk kiképzőgépet, amelyet az Egyesült Államok légierejének szállítanak. Mutatjuk a hivatalos esemény videóját!
Mint ahogy arról korábban már sokszor olvashattunk, az osztrák Eurofighter Typhoon vadászbombázók karbantartása drága és jellemzőiket tekintve sem tartoznak már az élvonalba. A svéd Saab repülőgépgyártó cég kormányközi megállapodást kíván kötni az osztrák vezetéssel a Gripennel kapcsolatban.
Újabb eladási esély a Dassault előtt, hiszen Szerbia is tárgyalásokat folytat Franciaországgal 12 darab új Rafale vadászbombázó megvásárlásáról – közölte a közelmúltban a sajtóval Aleksandar Vučić elnök.
Az Egyesült Államok légierejének (USAF) 2023-as tervezett költségvetését nemrég küldték meg a Kongresszusnak és ez fontos változásokat hoz a repülőgép-flottát illetően is.
A görög sajtó szerint Görögország közel áll ahhoz, hogy harci repülőgépeket vásároljon az Egyesült Arab Emírségektől: Athén a továbbfejlesztett Mirage 2000-9-eseket szeretné megvásárolni.
Az eredetileg tervezett, 2027-es kivonási dátum helyett 5 évvel korábban búcsúztak el a Hawk T1-esek a briteknél, igaz a légierő híres bemutató csapata, a Red Arrows, továbbra is ezt a változatot repüli majd.
Újabb tenderen győzött az amerikai Lockheed Martin az F-35-össel: rövid időn belül, Finnország és Németország után Kanada is az ötödik generációs típus mellett döntött, igaz már nem először.
A napokban felröppent információk szerint Törökország 80 darab Eurofighter Typhoon vásárlását fontolgatja merevszárnyú harci repülőgép flottájának modernizálása érdekében.
Az Egyesült Arab Emírségek védelmi minisztériuma a napokban közölte, hogy hamarosan egy tucat L-15-ös modern, haladó kiképző repülőgépet vásárol Kínától, opcióként pedig a jövőben továbbiak beszerzésére is lehetőség nyílik.
Németország úgy döntött, hogy 35 darab, ötödik generációs Lockheed Martin F-35-ös harci repülőgépet és 15 darab Eurofighter Typhoon-t vásárol légierejének megerősítésére, miután a Boeing F/A-18E/F ajánlatát elvették.
A legfrissebb hírek szerint az amerikai Bell Textron megkezdte az első AH-1Z Viper harci helikopter gyártását a Cseh Légierő számára.
Kettős katasztrófa történt 2022. március 2-án a Román Légierőnél: újabb MiG-21-es zuhant le az esti órákban, ezt követően pedig egy, a keresésére induló IAR 330 Puma helikopter is a földnek csapódott.
Kolumbia légiereje is modernizálás előtt áll, ami nemcsak a búcsúzó Kfir flotta váltótípusa kapcsán lesz érdekes, hanem az új típusra kerülő vadászpilóták kiképzésében is. Európai típus esélye Dél-Amerikában?
A napokban látott napvilágot a hír, mely szerint az Ausztrál Királyi Légierő modernizálja a Hawk kiképző repülőgép flottáját egy 1,5 milliárd dollár értékű szerződés keretein belül.
Már a szerződés aláírásán is túl van Finnország, miután a finn kormány 2021 decemberében úgy döntött, hogy ötödik generációs F-35A harci repülőgépeket vásárol az elavuló F/A-18 Hornetek helyett, amelyeket 2030-ig kivonnak a szolgálatból.
A brazil Embraer repülőgépgyártó vállalat a napokban Montenegróban mutatta be az EMB314 Super Tucano kiképző és könnyű harci repülőgépet.
Sikeres időszakot tudhat maga mögött a francia Dassault, hiszen rekordgyorsasággal szállították le a Görög Légierő első Rafale-jait, Indonézia 42 példány beszerzéséről döntött a napokban és újabb eladásokra is van remény, ez utóbbi kapcsán például Irakból.
A legfrissebb hírek szerint 2023-ban mégsem veheti át megrendelt, új F-16V flottájának első példányait a Bolgár Légierő.
A napokban számoltunk be lapunkon arról, hogy nyugdíjba vonult a brit BAe 146-os flotta: friss cikkünkben pedig már a repülőgépek váltótípusát is bemutathatjuk Olvasóinknak.
A legfrissebb hírek szerint további 30 Gripent vásárolna a Brazil Légierő, kiegészítve az eddigi 36 darabos megrendelést.
2021-ben az újabb, M-346-os kiképző repülőgépekre vonatkozó eladás bejelentésekor még nem nevezték meg a rendelő kilétét, mostanra azonban már fotókkal is bizonyítható, hogy Katar is csatlakozott a típust üzemeltetők sorához.
Búcsúzik az aktív szolgálattól a Brit Királyi Légierő BAe 146 szállító repülőgép flottája is: nézzük, milyen sors vár a gépekre a kivonás után!
A ZP809 lajstromjelű, utolsó P-8A Poseidon MRA1 típusú többfeladatú, tengerészeti járőr repülőgép 2022. január 11-én érkezett meg a skóciai Lossiemouth légibázisra, teljessé téve ezzel a kilencgépes brit flottát.
Norvégia után várhatóan Dánia lesz a következő ország, mely a hamarosan beérkező, ötödik generációs F-35A-k miatt eladásra kínál az F-16-os flottájából.
Az Air France a hosszútávú járatokon az üzleti és prémium economy osztályú utasok számára olyan kiegészítő, kényelmi csomagot biztosít, amely jelentős részben újrahasznosított anyagból készül.
2022. január 19. fontos dátumként vonul be a Görög Légierő történelemkönyvébe, hiszen ezen a napon érkezett meg az első hat Dassault Rafale vadászbombázó a Tanagra légibázisra.
A napokban megjelent hírek szerint ikonikus típusát nyugdíjazhatja a Román Légierő: keleti szomszédunk már 2024-től búcsút inthet a MiG-21 LanceR flottának.
Már a 2021-es évben kiderült, hogy Izrael kiöregedő, több mint 50 éve hadrendben álló CH-53D flottájának leváltására ismét ezt a típust választotta: 12 darab CH-53K nehéz szállító helikopter beszerzéséről döntöttek a felek.
Nem egyszerű az ezer részre szabdalt európai védelmi ipar helyzete sem, ha mondjuk a légiharc-rakéták (nyugati) piacán fennálló amerikai hegemónia ellen akar eredményesen fellépni…
Egy újabb eladásról számolhatunk be az Airbus Helicopters kapcsán: a típus ezúttal a H135 könnyű, többfeladatú helikopter, a vásárló pedig Spanyolország.
2022. január 6. fontos dátumként vonul be a Norvég Királyi Légierő történelemkönyvébe, hiszen az ötödik generációs F-35-ösök ezen a napon vették át a fegyveres készenléti szolgálatot a búcsúzó F-16-osoktól.
2021 végén új típust vehetett át a Bolgár Légierő: december 15-én három, míg december 17-én egy Zlin Z 242L könnyű, légcsavaros kiképző repülőgép érkezett meg Bulgáriába. Mutatjuk a fotókat!
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, nyugati szomszédunk döntést hozott a kiöregedő Alouette III típusú, könnyű szállító helikopterek leváltására. Nézzük, melyik gyártóval szerződött Ausztria!
Sokunk kedvence a McDonnell Douglas Phantom II. A különleges kinézetű, brutális teljesítményű, egyúttal kiemelkedő képességű típus tucatnyi helyen állt szolgálatban. Az egyik ilyen ország Nagy-Britannia volt, a flottán kívül a légierő is rendszeresítette.
Öt és fél évvel a megrendelést követően a közelmúltban, 2021. december 14-én érkezett meg Kuvaitba az első két Eurofighter Typhoon vadászbombázó.
A Magyar Honvédség történelmének legsokoldalúbb szállítórepülőgépeit állítja hamarosan hadrendbe. A két KC-390 Millennium Kecskemétre érkezése azonban a teljes program egy állomása csupán – előtte és utána is sokan és sokat dolgoznak azért, hogy a projekt sikeres legyen.
Mint ahogy arról anno lapunkon is beszámoltunk, a 2015-ös döntés értelmében a RAF Lakenheath-i bázisára telepíti ötödik generációs F-35-öseit az Amerikai Légierő. A történelmi pillanat 2021. december 15-én érkezett el!
2021. december 14-én, kedden érkezett meg Romániába az az amerikai C-130H Hercules, mely hamarosan aktív szolgálatba állhat a Román Légierő flottájában.
Aleksandar Vučić szerb elnök 2021. december 12-én jelentette be hivatalosan, hogy az elkövetkező két évben 29 helikopter érkezhet a szerb haderőhöz.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, 2021 decemberében nyugdíjazza F-16-os flottáját a Norvég Királyi Légierő. Vajon milyen sors vár a búcsúzú vadászbombázókra a jövőben?
Újabb győzelmet aratott a Lockheed Martin ötödik generációs típusa Európában: a 2021. december 10-én kihirdetett döntés értelmében az ötödik generációs F-35A lett a befutó.
2021. december 8-án lezuhant az Indiai Légierő Mi-17V-5 típusú szállító helikoptere (ZP-5164) fedélzetén 14 fővel. Lássuk, mit lehet eddig tudni a katasztrófáról!
Az Ausztrál Királyi Légierő együléses F/A-18A és kétüléses F/A-18B Hornetjei több mint 35 év szolgálat után ünnepélyes keretek között kerültek kivonásra a hadrendből.
A Thai Királyi Légierő parancsnoksága megegyezett a Textron Aviation Defense céggel 8 darab AT-6E Wolverine könnyű, támadó repülőgép beszerzéséről.
2021. november 4-én újabb fejezetéhez érkezett Szerbia katonai szállító repülőgépekre vonatkozó beszerzése.
Lássuk, a legfrissebb hírek alapján, hogyan áll a gyártás a dél-karolinai üzemben!
Az előzetes ütemterv szerint még idén megérkezhet Brazíliába az első két sorozatgyártott Gripen E, brazil jelöléssel F 39E Gripen.
Úgy tűnik, Spanyolország lesz a következő tagja az F-35-öst üzemeltető országok klubjának.
Újabb P-8A Poseidon MRA1 típusú többfeladatú, tengerészeti járőr repülőgép csatlakozott a Brit Királyi Légierő flottájához: a hetedik példányt 2021 októberében szállították le.
2021. október 27-én, a kora reggeli órákban indult útnak az első négy példány az Egyesült Államokból.
A legfrissebb hírek szerint, 2021 végén nyugdíjazzák a Norvég Királyi Légierő F-16AM/BM flottáját, átadva a stafétabotot az ötödik generációs F-35A-nak.
Az amerikai hajózók által vezetett hat Super Tucano szeptember 15-én indult el a Moody Légibázisról és szeptember 24-ig kellett volna megérkezniük Nigériába, ám az átrepülés az izlandi rossz időjárás miatt kissé megkésett.
2021. október 7-én emelkedett a levegőbe a Holland Királyi Légierő utolsó McDonnel Douglas KDC-10 típusú tankere, hogy búcsút vegyen Hollandia repülőbázisaitól.
Törökország 40 db új F-16 Block 70-es vadászbombázóval és a meglévő flotta modernizálásával fejlesztené légierejét, kérdés azonban, hogy az Egyesült Államok rábólint-e az üzletre.
Friss hírek a KC-390-es gyártósoráról, ezúttal azonban még nem a magyar szállítógépekről, hanem az első portugál példányról. Mutatjuk az Embraer videóját!
A Pilatus Aircraft a közelmúltban szállította le a Spanyol Légierő részére az első két PC-21 típusú, turbólégcsavaros kiképző repülőgépet, melynek köszönhetően új időszak kezdődik a spanyol vadászpilóták képzésben.
A kiöregedő bolgár MiG-29-esek nagyjavításáról már korábban döntést hoztak, ám a jelen helyzet szerint úgy tűnik, hogy nem lesz zökkenőmentes a flotta korszerűsítése.
A júliusban megrendezett MAKSz 2021 kiállításon, Zsukovszkijban a szokásosnál kevesebb újdonságot mutattak be, de az egyetlen jelentősnek számító meglepetés mégis „nagyot szólt”.
A közelmúltban hozták nyilvánosságra azt a bejelentést, mely szerint az indiai kormány jóváhagyta 56 darab wingletes C-295MW megvásárlását.
A vírushelyzet miatt módosított határidővel, de várhatóan hamarosan átadásra kerülhet a Kuvaiti Légierő 28 darabos F/A-18E/F Super Hornet flottája.
Az Airbus Defence and Space 2021. szeptember 1-jén tett bejelentése értelmében újabb ország döntött az A400M közepes, katonai teherszállító repülőgép megvásárlása mellett.
Légierőnk következő új típusának első példánya hamarosan elkészül. Az Airbus Helicopters H225M az ősrégi Mi-8/17 váltótípusa lesz, így a szovjet eredetű forgószárnyasainktól búcsút lehet majd venni.
2021. augusztus 17-én, Kubinka repülőterének közelében lezuhant az An-26-osok utódjának szánt új, Il-112V típusú, könnyű szállító repülőgép prototípusa.
A kecskeméti Puma repülőszázad elsősorban akkor kerül a média látókörébe, amikor egy kommunikációs hibával küszködő, vagy csak felületesen szabálykövető személyzettel hazánk felett átrepülő utasszállító „igazoltatása” válik szükségessé.
2021. július 28-án újabb C295-ös szállító repülőgépet vett át a Cseh Légierő: ezúttal a második, wingletes változatú Airbus C295MW csatlakozott a flottához.
A brit Lakenheath-i bázison települő 48. Vadászrepülő Ezred amerikai F-15-ös hajózója találkozott a közelmúltban azzal a civil spotterrel, akinek vélhetően az életét köszönheti.
2021. július 14-én indult útnak az Egyesült Államokból az első hat, Nigéria által rendelt Embraer/Sierra Nevada EMB 314 típusú, kiképző és könnyű csapásmérő repülőgép.
Jól halad a görög Rafale beszerzési program, hiszen néhány hónappal a szerződés aláírását követően már át is adták az első példányt Görögország számára.
A mai napon, 2021. július 6-án, fedélzetén 28 fővel lezuhant a Kamchatka Aviation Enterprise légitársaság An-26-os szállító repülőgépe. A katasztrófának nincsenek túlélői.
2021. június 22-én, kedden egy háromgépes F-16-os kötelék búcsúzott el szimbolikusan a Leeuwarden légibázistól: a vadászbombázók a híres Elfstedentocht útvonalat repülték végig, elköszönve ezáltal a frízföldi lakosoktól is.
2021. június 9-én, ünnepélyes keretek között mutatták be azt a négy MiG-29-es vadászgépet Szerbia Batajnica légibázisán, melyeket Fehéroroszország adományozott déli szomszédunknak.
2021. május 28-án, pénteken Andrej Plenković horvát miniszterelnök bejelentette, hogy 12 darab használt példányt vásárolnak Franciaországtól a Dassault Rafale F3R típusból, összesen 999 millió euró értékben.
Az Amerikai Légierő (USAF) kezdeményezésére a Lockheed Martin új gyártósort nyit a dél-karolinai Greenville-ben, ahol a külföldi megrendelésre készülő Block 70/72 változatokat gyártják majd.
Végrehajtotta első repülését a privát kézben lévő Top Aces vállalat közelmúltban beszerezett ex-izraeli F-16-os flottájának első példánya az arizonai Mesa Gateway repülőtérről.
A kanadai kormány mintegy 30 millió dollárt költ a Snowbirds műrepülő kötelék gépeinek modernizációjára, miután elvetették a jóval költségesebb opciót jelentő új típus beszerzését.
Az Amerikai Légierő költségcsökkentést javasol azáltal, hogy harci repülőgép flottáját több mint 100 példánnyal csökkentené.
2021. május 19-én lezuhant a Fehérorosz Légierő Jak-130 típusú kiképző repülőgépe Baranovicsi közelében. A gép kétfős személyzete életét vesztette a katasztrófa során.
A tegnapi napon, 2021. május 18-án, kedden, helyi idő szerint 7 óra 30 perc körül leszállás során szenvedett balesetet egy F-15QA az Egyesült Államokban, Illinois államban.
A svéd védelmi beszerzésekért felelős állami ügynökség (FMV) 2021. május 5-én hivatalosan is bejelentette, hogy döntés született a Svéd Légierő új, alapfokú kiképző repülőgép beszerzendő típusáról.
Az Egyesült Államok légierejében még mindig az ősrégi, pontosan 60 évvel ezelőtt rendszeresített Northrop T-38 Talon gépeket használják a haladó pilótaképzésre.
A Német Légierő Eurofighter Typhoon flottája egy szoftverfrissítést követően hivatalosan is alkalmassá vált a Meteor látótávolságon túli légiharc rakéták alkalmazására.
Nagyszabású légi utántöltési tesztsorozatban vett részt az Airbus új A400M szállító repülőgépe és a Francia Légierő két H225M típusú, közepes, többfeladatú szállító helikoptere a közelmúltban.
2021 februárjában történelmi jelentőségű hírként járta be a sajtót, hogy az Egyesült Államok légiereje B-1B Lancereket telepített a norvégiai Ørland légibázisra.
Bár már három évvel ezelőtt bejelentésre került, hogy az Aero Vodochody új L-39NG típusának első vásárlója Szenegál lesz, a hivatalos megállapodást azóta sem zárták le.
2021. április 20-án, kedden, helyi idő szerint 14 óra 30 perc körül lezuhant a Román Légierő egyik MiG-21-es vadászgépe Maros megyében.
Lengyelország és az Egyesült Államok kormánya 2021. április 12-én véglegesítette azt a szerződést, melynek értelmében öt darab, használt C-130H Hercules érkezhet a Lengyel Légierőhöz.
Két nappal a Török Csillagok katasztrófája után, 2021. április 9-én újabb repülőgépet vesztett a Török Légierő.
Már egy ideje lehet arról olvasni a repülős felületeken, hogy Portugália keresi 2018-ban nyugdíjazott Alpha Jet flottájának utódját: egyik opció erre úgy tűnik az Embraer EMB314 Super Tucano lehet.
2021. április 9-én, pénteken mutatták be hivatalosan a dél-koreai KF-X program első prototípusát: a harci repülőgép új neve KF-21 Boramae lett.
2021. április 7-én, gyakorlórepülés közben lezuhant a Magyarországon is igencsak nagy népszerűségnek örvendő, Török Csillagok bemutató kötelék egyik gépe.
2021. április 1-jén, csütörtökön újabb példánnyal bővült a NATO közös tankerflottája: a negyedik, T-057 jelzésű példányt a korábbiakhoz hasonlóan szintén Eindhovenbe repülték át a spanyolországi Getafe-ből.
Az Airbus Helicopters átadta Szingapúr légiereje részére az első H225M típusú, közepes, többfeladatú, szállító helikoptert. A gyártó a jeles esemény kapcsán egy videót is közzétett, melyben közelebbről is szemügyre vehető a forgószárnyas.
A mai napon, 2021. március 25-én érkezett meg Portugáliából az utolsó megrendelt F-16-os vadászbombázó, mellyel teljessé vált a Román Légierő flottája.
2021. március 23-án, kedden repülésre való előkészítés közben aktiválódott egy Tu-22M3 hadászati bombázó katapultrendszere, melynek során a személyzet 3 tagja életét vesztette.
2021. március 22-én, hétfőn összeütközött a Tajvani Légierő két F-5E Tiger II típusú könnyű vadászrepülőgépe. Az 5286 és 5287 oldalszámú példányok 15 óra után nem sokkal tűntek el a radarok képernyőjéről.
A napokban kapták lencsevégre szűzfelszállása kapcsán a cseh részre készülő, C295MW típusú szállító repülőgépet, mely egyben a Cseh Légierő első wingletes változatú C295-öse lesz.
Lengyel barátaink sok mindenhez kiválóan értenek, ám a légi hadviselés ezek közül is kimagaslik. Második világháborús elődeik nyomdokain járva katonáik méltó utódoknak bizonyulnak.
A Brit Királyi Légierő 14 évnyi aktív szolgálat után február végén hivatalosan is elbúcsúztatta Sentinel R1 repülőgép flottáját.
Az Egyesült Államok légiereje a közelmúltban vonta ki a hadrendből az első B-1B Lancert abból a 17 darabos állományból, amelyet nyugdíjazásra jelöltek ki.
2020 novemberében már ígéretes hírek érkeztek a horvát vadászgép tenderről: a beérkezett pályázatok kiértékelése után 2021-ben akár már győztest is hirdethettek volna. Nem így lesz.
2021. február 15-én jelentette be az Aero Vodochody stratégiai partnere, az Omnipol, hogy 12 db L-39NG kiképző repülőgép eladása kapcsán szerződést kötöttek Vietnám védelmi minisztériumával.
A lengyel PAP hírügynökség Mariusz Błaszczak védelmi miniszterrel közölt interjújából fény derült az ötödik generációs F-35-ös flotta leendő állomáshelyére.
A brazil Embraer a közelmúltban hozta nyilvánosságra az első portugál KC-390-es fotóit, mely Brazíliában, a Gavião Peixoto-i gyárban készül.
Évtizedek óta uralkodó trend, hogy a katonai pilótaképzés középső fázisait a turbólégcsavaros repülőgépeken teljesítik a hallgatók. M345 jövőkép.
Szakértők szerint az F-35 program elszálló költségei miatt az Egyesült Államok légiereje (USAF) fontolóra vette, hogy közel két évtizeddel az utolsó példány megrendelését követően újra F-16-os vadászbombázókat vásároljon.
2021. január 17-én hajtotta végre első repülését a Görög Légierő F-16V szintre modernizált vadászbombázója a Hellenic Aerospace Industry (HAI) üzemének is helyet adó Tanagra légibázison.
2021. január 13-án az indiai vezetés jóváhagyta 83 darab hazai gyártású Tejas LCA (Light Combat Aircraft – könnyű harci repülőgép) beszerzését az Indiai Légierő számára.
A katonai pilóták képzéséről, új nemzetközi repülőiskolák nyitásáról az elmúlt időszakban számtalan friss hírt olvashattunk: a görög-izraeli és az olasz kezdeményezés után most Portugália terveiről számolhatunk be.
Az Európai Unióból való kilépése óta az Egyesült Királyság a globális politikában is új utakat keres, London számára kiemelt fókusszal bír a Törökországgal való katonai együttműködés megerősítése, melynek keretei között a török TF-X ötödik generációs harci repülőgép programját is támogatják.
A szlovén Védelmi Minisztérium a napokban jelentette be, hogy kormányközi megállapodás alapján egy Leonardo C-27J Spartan típusú, közepes katonai szállító repülőgépet szerez be.
Egy évvel rendszerbe állítását követően első nemzetközi gyakorlatán vesz részt a Brazil Légierő új katonai szállító repülőgépe, a KC-390 Millennium, mely típus a jövőben Magyarország légierejénél is hadrendbe áll majd.
A Szerb Védelmi Minisztérium illetékesei szerint országuk komoly érdeklődést mutat a Boeing/Saab T-7A Red Hawk könnyű harci- és kiképzőrepülőgép iránt, melyet a hazai fejlesztésű G-4 Super Galeb és J-22 Orao típusok utódjának szánnak.
2020 decemberében teljesítette első repülését az a Pilatus PC-21-es turbólégcsavaros kiképző repülőgép (E.27-01/792-01), mely már a Spanyol Légierő részére készült.
A búcsúzó Saab J105OE flotta után itt az újabb hír az Osztrák Légierő háza tájáról: Klaudia Tanner védelmi miniszter napokban tett bejelentése szerint már keresik a C-130 Herculesek váltótípusát.
India Védelmi Minisztériumának közleménye szerint a pénzügyi egyeztetések lezárultával célegyenesbe érkezett az 56 db C-295 típusú teherszállító repülőgép beszerzése, mely egyúttal az Airbus legnagyobb eddigi üzlete lehet a típusra vonatkozóan.
Mint ahogy arról már lapunkon is beszámoltunk, 2020. december 11-én tartották meg az Osztrák Légierő Saab J105OE típusának hivatalos kivonási ünnepségét és a legutolsó repülésre sem kellett már sokat várni.
2020. december 17-én a görög kormány illetékes intézménye hivatalosan is jóváhagyta 18 darab Dassault Rafale beszerzését a Görög Légierő számára.
Az Olasz Légierő és a Leonardo vállalat szoros együttműködésben dolgozik egy új kiképzőiskolán, amely a nem túl távoli jövőben nyithatja meg kapuit a szardíniai Decimomannu légibázison.
2020. december 16-án a Holland Védelmi Minisztérium hivatalosan is bejelentette, hogy hét éven belül kivonják a Pilatus PC-7M típusú légcsavaros alapkiképző típust, mivel azok elérik a tervezett élettartamuk végét.
2020. december 16-án különleges eseményre került sor a Finn Légierő Akadémiáján, Tikkakoskiban, ahol a Hawk kiképző repülőgép szolgálatban állásának 40. évfordulóját ünnepelték, melyhez kötődően egy különleges, kék-fehér festésű gépet is bemutattak.
Egyelőre még csak pletykák szintjén merült fel, de állítólag az Amerikai Légierő (USAF) tervei szerint meglévő A-10 Warthog csatarepülőgépeiket a szövetségesek számára adnák el.
2020. december 9-én, Deblinben ünnepélyes ceremónia keretei között búcsúztatta a szolgálatból a Lengyel Légierő a TS-11 Iskra kiképző repülőgépet, amely igen hosszú szolgálat után adja át a helyét az M-346 Bielik típusnak.
Modernizálja Mi-171S szállító helikoptereit a Cseh Légierő, az erről szóló megállapodást Lubor Koudelka, a beszerzésekért felelős helyettes védelmi miniszter és Radomir Dagel, a LOM Praha állami vállalat kereskedelmi igazgatója írta alá.
Belga küldöttség érkezett a közelmúltban Ausztriába, a Diamond repülőgépgyártó cég Wiener Neustadt-i központjába. A küldöttség első kézből akart tájékozódni a DART kiképzőgépe iránt több szempontot is figyelembe véve.
Az Izreeli Védelmi Minisztérium tárgyalásban áll a kanadai, privát kézben lévő Top Aces céggel, amely szeretné megszerezni az izraeliek által 2016-ban leállított F-16A/B „Netz” típus 29 példányát.
2020. december 1-jével az Egyesült Államok Tengerészgyalogságához (USMC) tartozó VMFA-314 Black Knights (Fekete Lovagok) repülőszázad elérte a hadrafoghatóság első komoly lépcsőfokát, az ún bevezető műveleti képességet (IOC) az F-35C Lightning II típussal.
2020. november 18-án az Egyesült Államok kormánya és a Lockheed Martin hivatalosan is ajánlatot tett a svájci kormány által kiírt vadászrepülőgép tenderen, melyre az F-35-öst ajánlják.
A kormányközi megállapodás nemcsak Magyarországnak és Szlovákiának jó, hanem erősíti a NATO képességét is, hiszen a két ország légtere egyben NATO-légtér is – jelentette ki Benkő Tibor honvédelmi miniszter, miután szlovák kollégájával aláírta a két ország közötti légtérrendészeti megállapodást november 30-án, hétfőn Pozsonyban.
2020. november elején négy cseh Gripen települt át Svédországba, hogy a Cseh Légierő hajózói légi utántöltési kiképzésen vegyenek részt. Három hajózó újonnan szerzett jogosultságot a feladat végrehajtására, a többiek pedig már a meglévő képesítésüket hosszabbították meg.
Két darab KC-390 Millennium típusú, légi utántöltésre is alkalmas teherszállító repülőgépet vásárol Magyarország - jelentették be november 17-én. A magyar légierő a típus harmadik üzemeltetője lesz.
2020. november 17-én írta alá Magyarország kormánya és brazil Embraer azt a szerződést, melynek értelmében két KC-390-es típusú, légi utántöltésre is alkalmas, közepes katonai szállító repülőgépet vásárolunk.
A horvát védelmi miniszter 2020. november 11-én jelentette be, hogy megkezdték a vadászgép tenderre beérkezett ajánlatok kiértékelését: ezek alapján amerikai, francia vagy svéd típus válthatja a horvát MiG-21-eseket.
Az Amerikai Haditengerészet híres bemutató köteléke, a Blue Angels, 2020. november 4-én hajtotta végre utolsó repülését az F/A-18A/B/C/D „Legacy” Hornet-eken.
A korszerűsített negyedik generációs harci repülőgépek áttekintésének sorában a svéd ipar büszkesége, a JAS 39 Gripen következik.
Az Egyesült Királyság hivatalosan is megvétózta a koreai FA-50 Fighting Eagle könnyű harci repülőgép Argentínának történő eladását. A dél-koreai gyártó erről már tájékoztatta is Buenos Aires-t – a brit alkatrészek miatt teheti ezt meg Nagy-Britannia.
A Korea Aerospace Industries Ltd. (KAI) szeptemberben elkezdte a KF-X prototípus végső összeszerelését. Kategóriáját, képességeit tekintve az új típus az FA-50 és az F-15K/F-35 közé pozícionálható.
A Szlovák Köztársaság Védelmi Minisztériuma a közelmúltban jelentette be, hogy a légierő számára új sugárhajtású gyakorlógépet keres, amivel a jövőbeli F-16-os hajózók alapkiképzését helyben meg tudják oldani, és nem lenne szükséges ezért az Egyesült Államokba küldeni őket.
Mark Esper amerikai védelmi miniszterrel történt egyeztetés után izraeli kollégája, Benny Gantz beleegyezett, hogy az Egyesült Arab Emírségek megkaphassa az F-35 Lightning II típust, amit egészen idáig ellenzett a zsidó állam vezetése.
Az Airbus Helicopters újabb üzemeltetőnek adott át H145 típusú, többfeladatú könnyű helikoptert: a sor Ecuador légierejével folytatódott, mely Dél-Amerikában a típus első üzemeltetője lesz.
A Svéd Légierő korábbi tervei alapján a jelenlegi JAS 39C/D Gripen változat kivonási dátuma 2026 lett volna, azonban a Gripen E a tervezettnél alacsonyabb darabszámmal állhat csak hadrendbe, pótlásukra a régi változat példányait tartanák továbbra is szolgálatban.
Annak idején a Lockheed Martin F-117 Nighthawk történelmet írt azzal, hogy az első alacsony észlelhetőségű harci repülőgépként rendszerbe állt egy szigorúan titkos, 10 éves fejlesztési időszakot követően.
Hollandia védelmi minisztere 2020. október 13-án jelentette be, hogy a tervezettnél előbb nyugdíjazhatják a Holland Királyi Légierő négy C-130H típusú szállító repülőgépét.
A brit védelmi minisztérium 2020. október 14-én jelentette be, hogy felajánlották Katar számára azt a lehetőséget, mely szerint náluk állomásozhatnának a katariak által megrendelt Hawk kiképző repülőgépek.
Az Airbus Defense and Space sevilla-i üzemében a napokban adták át Luxemburgnak a vadonatúj A400M katonai szállító repülőgépet.
A svéd Saab 2020. szeptember 30-án adta hírül, hogy átadták a második „GlobalEye” AEW&C korai előrejelző és légtérellenőrző repülőgépet az Egyesült Arab Emirségek légierejének.
A Textron Aviation Defense a napokban jelentette be, hogy szerződést kötött a Thai Királyi Légierő parancsnokságával egy integrált képzési rendszer létrehozásáról a Kamphaeng Saen Légibázison települt kiképző központ számára.
Brazíliában elkezdték a Gripen E brazil változatának tesztjeit – a fegyverrendszer és Link BR2 kommunikációs rendszer mellett azt is vizsgálják, hogyan felel meg a repülőgép a speciális trópusi viszonyoknak.
Az osztrák védelmi miniszter, Klaudia Tanner 2020. szeptember 21-én jelentette be, hogy 18 darab AW169M típusú helikoptert vásárolnak a Leonardo cégcsoporttól, közel 300 millió euro értékben.
Szabad utat kapott a nemzetközi légtérben végrehajtott repülésekre és a világpiacra történő kilépésre az Aero Vodochody L-39NG repülőgépe, miután megszerezte a cseh védelmi minisztérium illetékes hatóságától a légialkalmassági bizonyítványt.
2020. szeptember 25-én, helyi idő szerint délelőtt 9 óra körül, kiképzési repülés végrehajtása közben lezuhant a Szerb Légierő egyik MiG-21UM vadászgépe. Megérkeztek az első helyszíni felvételek.
A baranovocsi 558. Repülőgépjavító Üzemben végrehajtották a Bolgár Légierő első két Szu-25-ös csatarepülőgépének a nagyjavítását. Mutatjuk a fotókat!
A montenegrói védelmi minisztérium bejelentette az ország első többfeladatú Bell 505 JetRanger X helikopterének átadását. Az átadó ünnepségre a podgoricai Prince Danilo Légibázison került sor Predrag Boskovic védelmi miniszter jelenlétében.
Kiriákosz Micotákisz, görög miniszterelnök ambíciózus fegyverkezési programot jelentett be a 2020. szeptember 12-én kezdődött Thesszaloniki Nemzetközi Vásáron. Ennek részeként 18 db Rafale érkezhet a Görög Légierőhöz.
Indonézia újabb meglepetéssel állt elő a fegyverkezési terveit illetően: szándékában áll az összes osztrák Eurofighter Typhoon vadászbombázó megvásárlása.
Újabb váltás következik a BAP (Baltic Air Policing) misszióban, 2020. szeptemberétől vezető nemzetként ismét az Olasz Légierő őrzi Typhoon-jaival a Baltikum légterét a litván Šiauliai légibázisról.
Mint ahogy arról már lapunkon is beszámoltunk 2020 elején megkezdődött a finn HX tender pályázóinak tesztelése, kiértékelése. A védelmi minisztérium napokban tett bejelentése alapján azonban a koronavírus erre a programra is hatással van.
2020. július 30-án teljesítette szűzfelszállását az első, belga részre készült A400M közepes, katonai szállító repülőgép. Az új Atlas az Airbus Sevilla-i üzemének telephelyéről emelkedett a levegőbe az Airbus tesztpilótáival.
Az első példány (T-055) június végi megérkezését követően másfél hónapot sem kellett várni a NATO közös tankerflottájának 2. A330MRTT-jére: 2020. augusztus 10-én köszöntötték a T-054 jelzésű példányt Eindhovenben.
Kanadában évek óta húzódik már a kiöregedő Hornetek leváltása, most viszont úgy tűnik, új lendületet vett a tender, hiszen három pályázat érkezett a kanadai kiírásra. A Saab Gripen E-je a Lockheed Martin F-35-ösével és a Boeing Super Hornetjével versenyez.
2020. július 29-én érkezett meg az első öt Rafale vadászbombázó India Ambala légibázisára: az ötgépes kötelék július 27-én indult útnak a Dassault Merignac-i üzemének területéről.
A csapat kezdetben a Stardusters nevet viselte, de hat bemutatót követően már a bázis környékén népszerű indián mítoszokból származó, a természeti elemek segítségével győzelmet arató Viharmadár - angolul többes számban Thunderbirds - lett.
2020. július 13-án teljesítette első felszállását az olasz Leonardo M-346-os kiképzőgép Grifo radarral szerelt, könnyű harci repülőgép változata, az M-346FA.
Klaudia Tanner osztrák védelmi miniszter a 2020. július 6-án megtartott konferencián beszélt az ország légierejét érintő kérdésekről, többek között a Saab 105-ös kiképző repülőgépek nyugdíjazásáról.
A Getafe-ben, 2020. június 29-én megtartott hivatalos átadási ceremóniát követően, június 30-án érkezett meg Eindhovenbe a NATO közös, többfeladatú tankerflottájának első A330MRTT gépe.
A cseh légierő a Szlovákiától történő szétválást követően eredeti méretének töredékére zsugorodott, miként az a környező országokban is hasonlóan történt.
João Gomes Cravinho portugál védelmi miniszter 2020. június 16-án, kedden jelentette be, hogy a Beja légibázis lesz az érkező KC-390-es közepes katonai szállító repülőgépek leendő állomáshelye.
Egyhajtóműves vadászgép típusok esetében kulcsfontosságú a megbízható erőforrás. A nemzetközi Gripen flotta már több mint 300 000 repült órát gyűjtött össze, mely idő alatt hajtóműhöz köthető baleset/katasztrófa nem történt.
A mai napon, 2020. június 15-én az Északi-tengerbe zuhant az Amerikai Légierő Lakenheath-ben települő F-15C vadászbombázója, a hajózót keresik.
A Magyar Honvédség utolsó, 406-os oldalszámú An-26-osa ma búcsúzott el az aktív szolgálattól, Kecskeméten, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison.
Utoljára használtak analóg technikát légifényképezésnél katonai térképészek az An-26-os teherszállító-repülőgép egyik utolsó repülésén, 2020. június 9-én.
2020. június 3-án szállította le a Boeing a Blue Angels kötelék részére az első Super Hornetet, mely a régebbi változatú F/A-18-asokat váltja majd le a csapatnál.
Románia védelmi minisztériuma a IAR-99 Soim flottán belül a 10 db Standard változatú kiképző repülőgépet modernizáltatná a gyártó Avioane Craiova vállalattal.
A napokban már több felületen volt olvasható az az érdekes hír, mely szerint Ukrajna nyugati típussal kívánja modernizálni légiereje harci repülőgép flottáját.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, India légiereje 2020 májusában bővülhetett volna új típussal, méghozzá a Dassault Aviation Rafale vadászbombázójával, melyből első körben négy példány érkezése várható.
Pár nappal az F-22A Raptor balesete után, 2020. május 19-én újabb ötödik generációs típust veszített az Amerikai Légierő: ezúttal egy F-35A a főszereplő, a helyszín ismét a floridai Eglin légibázis.
2020. május 17-én, vasárnap, röviddel a felszállást követően lezuhant a Kanadai Királyi Légierő Snowbirds kötelékének CT-114 Tutor típusú repülőgépe, a személyzet egyik tagja nem élte túl a gépelhagyást.
2020. április 17-én a Boeing leszállította az utolsó Block II verziójú F/A-18E/F Super Hornetet az Amerikai Haditengerészet (US Navy) részére.
A több mint 50 éve hadrendben álló SK 60-as (Saab 105) kiképző repülőgépek cseréje az első fontos lépés a Svéd Légierő átalakuló pilótaképzésében, az ajánlatokat már várják a pályázni kívánó cégektől.
Végrehajtotta első repülését a Saab X sávú, aktív fázisvezérelt (AESA) típusú radarja a 800-as oldalszámú JAS 39D Gripen fedélzetén.
2020. május 7-én, 16 óra körül, Biljane Donje településnél (Zára közelében) lezuhant a Horvát Légierő 403-as oldalszámú Zlin 242L típusú kiképző repülőgépe. Kétfős személyzete életét vesztette.
A kialakult járványügyi helyzetben a május 9-én, Moszkva Vörös terén megrendezendő Győzelem napi parádét is törölték, viszont a légi részt mégis megrendezik.
2020. április 29-én újabb mérföldkövéhez érkezett a Saab GlobalEye korai előrejelző és légtérellenőrző repülőgépének programja, hiszen leszállították az első példányt az Egyesült Arab Emirátusokba.
Sikertelenül zárultak az Embraer és a Boeing vegyesvállalat létrehozásáról szóló tárgyalásai, amely nagy érvágás lehet a C-390 Millennium névre keresztelt katonai szállítórepülőgépnek is.
A katonai szállítórepülés történetében számos jól sikerült konstrukció is híressé vált. A különféle típusok, illetve személyzeteik nemcsak a háborúkból veszik ki részüket, hanem a békésebb feladatokban is helytállnak.
Az Amerikai Légierő új harci kutató-mentő helikoptere, a Sikorsky HH-60W Jolly Green II sikerrel teljesítette egyhónapos, extrém körülmények között végzett tesztsorozatát.
A Lockheed Martin a közelmúltban nyerte el az Egyesült Államok légierejének (USAF) 50 millió dolláros szerződését az U-2 felderítő repülőgép korszerűsítésére.
Az Indiai Légierő összesen 36 darab Rafale-t rendelt a Dassault Aviation cégtől, az első 4 példánynak májusban kellett volna megérkeznie. A COVID-19 járvány hatására ezt a dátumot módosították július végére.
Németország egyik legnagyobb munkavállalói szakszervezete figyelmeztetett, hogy amennyiben az ország amerikai vadászgéppel tervezi leváltani a Luftwaffe kiöregedő Panavia Tornado flottáját, azzal az egész európai hadiipart veszélyezteti. Úgy tűnik, az amerikai típus mégis megjelenhet Németországban
2020. április 14-én végrehajtotta első felszállását a Katari Légierő számára kifejlesztett F-15QA típus első példánya. A repülésre a Boeing St. Louisi gyára mellett található Lambert nemzetközi repülőtéren került sor.
Az Egyesült Államok kormánya 512 millió dollár értékű szerződés keretei között bízta meg a Lockheed Martint a Bulgária által megrendelt F-16 Block 70 típusú vadászbombázók legyártásával.
2020. március 26-án ünnepelték szolgálatba állásuk 10. évfordulóját az Ausztrál Királyi Légierő (RAAF) F/A-18F Super Hornet repülőgépei.
A közelmúltban átlépte a 300 repült órás mérföldkövet a Saab Gripen E flottája, és a jövőben a tesztek már a harcászati rendszerekre és a szenzorokra fókuszálnak majd.
Az ukrán Ogyessza-i Repülőgépjavító Üzem 14 fős küldöttsége a napokban tért vissza Ugandából, miután elvégezték hat L-39-es javítási és korszerűsítési munkálatait.
2020. március 26-án reggel tartották meg a 2020-as Gripen Szemináriumot, melynek anyaga már visszanézhető a Saab oldalán. Három érdekes előadást hallgathattunk végig.
2020. március 25-én, szerdán egy L-39 Albatros kiképző repülőgépet és egy Szu-27-es harci repülőgépet veszített el az Orosz Légierő, a Szuhoj pilótáját még keresik a kutató-mentő egységek.
2020. március 21-én lezuhant a Bolíviai Légierő ZLIN Z 242L típusú kiképző repülőgépe Chimore repülőterén. A gép kétfős személyzete életét vesztette.
Napjainkig 500 darab F-35-öst adott át a Lockheed Martin a megrendelőinek – az eddig legyártott harci repülőgépek összesen több mint 250 000 órát töltöttek a levegőben.
A világ egyik leghosszabb múltra visszatekintő bemutató formációja az amerikai haditengerészet és a tengerészgyalogság közös csapata. A jellegzetes kék színű gépek a repülőnapok sztárjai, szerepeltetésükért tolonganak a különböző rendezvények szervezői.
Az indiai miniszterelnök, Narendra Modi által a közelmúltban vezetett kormányülésen a helikopterek megvásárlása mellett a járulékos beszerzésekről – logisztika, tartalék alkatrészek, képzés stb. – is döntés született.
2020. március 6-án jubileumi ünnepséget rendeztek a Cseh Légierő Prága melletti Kbely légibázisán, ahol a CASA C295M típus üzemeltetésének 10. évfordulójáról emlékeztek meg.
A közelmúltban jelentették be, hogy a Leonardo M-346 Master sugárhajtású kiképzőgépeit fogja beszerezni Azerbajdzsán, ám arról nem szóltak a híradások, hány darab repülőgépet érint az üzlet.
A Thai Királyi Légierő (RTAF) ambiciózus tervet vázolt fel, melyben szerepelnek a következő évtizedben beszerezni szándékozott vadászgépek, szállítógépek és egyéb haditechnikai eszközök.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, a közelmúltban a Spanyol Légierő is átvette utolsó Typhoon vadászbombázóját. A legfrisebb hírek szerint további Typhoon-ok beszerzése várható.
A KC-130J-t 2020. február 4-én adták át a Francia Légierőnek, a Lockheed Martin Marietta-i (Georgia állam) üzemében. Ezzel a repülőgéppel teljessé vált a még 2016-ban megrendelt, négygépes Hercules-flotta.
India hosszú ideje keresi a megoldást a harci repülőgép flottájának korszerűsítésére: hogy melyik típus less a befutó, még nem dőlt el. Most az F-15EX is versenybe száll.
Kuvait védelmi minisztériuma 2016-ban írta alá a szerződést 30 db H225M többfeladatú, közepes szállító helikopter megvásárlásáról. Az első két példányt már szállítaná a gyártó, Kuvait viszont egyelőre nem veszi át a forgószárnyasokat.
Erről beszélt felszólalásában Daljit Singh, az Indiai Légierő nyugállományú parancsnoka a 2020. február 4-5. között Szingapúrban megrendezett Electronic Warfare Asia szimpóziumon.
2020. február 4-én új típussal bővült a Brit Királyi Légirő flottája: az első P-8A Poseidon MRA1 tengerészeti felderítőgép az USA-ból az észak-skóciai Kinloss Légibázisra repült át.
1995. december 12-én, helyi idő szerint 10 óra 23 perckor szakadt meg a rádió- és radarkapcsolat az Orosz Vitézek három, kötelékben repülő gépével. Az orosz csapat a vietnami Cam Ranh repülőterét közelítette meg, kifejezetten rossz látási viszonyok között.
Mint ahogy arról már lapunkon is beszámoltunk, Szenegál lehet az első külföldi ügyfél, mely megvásárolhatja az L-39NG típust. A szerződés alakulásáról a cseh védelmi minisztérium tájékoztatta a sajtót – a Szenegáli Légierő 4 darab kiképzőgépet vásárolna.
Még 2019 decemberében döntött a spanyol kormány a svájci Pilatus cég PC-21-es turbólégcsavaros kiképző repülőgépe mellett és a napokban alá is írták a 24 darab beszerzéséről szóló szerződést.
Az USA védelmi minisztériuma Chinook helikoptereket szállítana az afgán fegyveres erők számára: az amerikai elképzelés szerint CH-47-esekkel váltanák fel a még meglévő orosz helikoptereket.
Már nyílt titok volt, hogy a kiöregedő MiG-29 és Szu-22 flotta leváltására az F-35A érkezhet a Lengyel Légierőben. 2020. január 31. óta ez már hivatalos is: a lengyel F-35-ös szerződés végére Deblinben került pont.
2020. január 27-én Románia és Portugália védelmi miniszterei hivatalosan is aláírták azt a 130 millió eurós szerződést, melynek értelmében további 5 használt F-16-os kerül a Román Légierőhöz.
Az Indiai Légierő felállította a Mach 2,8 sebességre képes BrahMos cirkálórakétával felszerelt első Szu-30MKI századát. Az új fegyverrendszert az újjászervezett 222. „Tigershark” század kapta meg.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Portugália 2019 augusztusában írta alá azt a szerződést, melyben öt KC-390-es közepes katonai teherszállító repülőgépet rendeltek. Az első példány már készül, mutatjuk a fotókat.
A Vietnámi Légierő a hadrendben álló Szu-27UB és Szu-27SzK típusok korszerűsítését tervezi Szu-27UBK és Szu-27SzKM verziókra, így téve alkalmassá őket a kor kihívásainak.
A Dán Királyi Légierő 2020. január 17-én ünnepelte az F-16-os szolgálatba állításának 40. évfordulóját. Megadták a módját, a 10 gépes F-16-os kötelék Dánia szerte látható volt, mutatjuk a fotókat.
Boeing T-7A Red Hawk - ez lesz a hivatalos típusmegnevezése az amerikai légierő leendő, minden technológiai csodával felszerelt, sugárhajtású, hangnál sebesebben haladó kiképzőgépének.
Az AERO Vodochody AEROSPACE a Cseh Légierő részére elvégezte a 2 000 órás nagyjavítást az utolsó L-159T1-es könnyű kiképző-harci repülőgépen.
Az Izraeli Légierő napokban tett bejelentése szerint hivatalosan is felállították az F-35I Adir típusú, ötödik generációs harci repülőgépeket üzemeltető újabb repülőszázadot.
A harci repülőgépet a Spanyol Fegyveres Erők Fegyverzeti Kísérleti Logisztikai Központja (CLAEX - Centro Logistico de Armamento y Experimentacion) vehette át 2019 decemberében.
A 2019 elején meghiúsult izraeli F-16-os beszerzést követően Horvátország nem mondott le kiöregedő MiG-21-es flottája cseréjéről, a napokban hét országtól kértek be ajánlatot új, illetve használt harci repülőgépekre.
Mint ahogy arról a napokban már lapunkon is beszámoltunk, megkezdődött Finnországban a kiöregedő Hornetek leváltására bejelentkező típusok tesztelése. Elsőként két brit Typhoon érkezett, mutatjuk a helyszíni felvételeket.
2019 decemberében került sor az utolsó Tranche 3A Eurofighter (31.53) átadására a Luftwaffe számára. Ezzel a repülőgéppel a Typhoon-flotta gépszáma 143 darabra nőtt – az első, még Tranche 1 verziót 2003-ban kapta meg a Luftwaffe.
2020. január 11-én érkezett meg Szlovákiába az utolsó három UH-60M Black Hawk többcélú szállítóhelikopter, mellyel teljessé vált a korábban megrendelt, 9 gépes flotta.
Célegyeneséhez érkezik a finn Hornetek leváltására indított HX vadászgép tender, ugyanis megkezdődött a szóba jöhető típusok tesztelése Finnországban, a Pirkkala légibázison. Mutatjuk a tervezett menetrendet.
Malajzia légiereje kapcsán legutóbb a visszavont és azóta is talonban tartott vadászgép tender kapcsán írtunk, most az 1960-as években beszerzett S-61A-4 Nuri helikopterek a hírek szereplői, negatív értelemben.
Abdullah bin Rashed Al Khalifa, Bahrein Egyesült Államokbeli nagykövete meglátogatta a Lockheed Martin dél-karolinai Greenville-i gyárát, ahol megkezdték az első F-16 Block 70 összeszerelését a Bahreini Légierő számára.
Az Airbus Defence and Space és a Cseh Légierő között megköttetett a szerződés további 2 darab C-295 közepes katonai szállítógép beszerzéséről – a költségekről nem közöltek részleteket.
2019. december 27-én ünnepélyes keretek között búcsúztatta az Indiai Légierő a MiG-23/27 típuscsalád utolsó példányait, melyek a Jodhpur légibázison települő 29. század állományába tartoztak.
2019. december 3-án a Saab bejelentette, hogy elkezdődött az első sorozatgyártott Gripen E repülési tesztje. A 6002-es lajstromszámú Gripent a hidegháborús korszakot idéző, a szürke három színárnyalatát felvonultató terepszínűre festették.
2019. december 9-én a cseh Aero Vodochody telephelyéről teljesítette szűzfelszállását a 7004-es jelzésű L-39NG, mely már a második példány a típus repülési tesztprogramjában, egyúttal ez a gép az első előszériás L-39NG.
Az előzetes ütemtervhez képest előbb, 2019. december 2-án érkezett meg Batajnica légibázisára az az An-124 Ruslan, mely Szerbia első négy Mi-35M harci helikopterét szállította le a megrendelőnek.
Szinte csodának számít, hogy India október nyolcadikán, a franciaországi Bordeaux-Mérignac repülőterén átvette az első Dassault Rafale vadászbombázó repülőgépét. Kérdés, pontosan hány példány követi majd az első kétüléses deltaszárnyút?
Az MD Helicopters Inc. (MDHI) 2019. november 24-én jelentette be, hogy a közelmúltban öt darab könnyű felderítő-csapásmérő MD-530F Cayuse Warrior-t szállított az Afgán Légierőnek.
Románia további 5 darab F-16-ossal bővítené már meglévő 12 gépes flottáját. Ezek a gépek is Portugáliából érkeznének és a tervek szerint a már meglévőkkel együtt modernizálnák őket.
Két MiG-29UB kétüléses oktató-kiképző repülőgépet vett át a Mongol Légierő a közelmúltban – a gyakorló repülőgépek az orosz állam ajándékaként érkeztek.
A Draken International első felújított Dassault Mirage F1 vadászrepülőgépét az Amerikai Légierő fogja majd használni a pilóták légiharc-kiképzése során, mint „agresszor”, azaz ellenséges célt játszó repülőgépként.
Mint ahogy arról korábban lapunkon is beszámoltunk, 2018-ban Malajzia visszavonta harci repülőgépek beszerzésére irányuló tenderét. A legfrissebb hírek szerint viszont Oroszország egy újabb ajánlatot tett a maláj kormánynak.
A Boeing és az Embraer új nevet adott a KC-390 tankergépüknek: C-390 Millennium. A repülőgépen kívül a két cég a közös társulásukat is saját névvel látta el – ez lett a Boeing Embraer-Defense. A két cég 2018-ban jelentette be közös vállalkozását.
Az “Aviasztar-SzP” kísérleti központjában sikeresen végrehajtották az Il-76MD-90A szállító repülőgép prototípusának földi rendszertesztjeit. A módosításokra az orosz Védelmi Minisztérium kérésére került sor.
Alekszandr Vulin szerb védelmi miniszter a napokban személyesen is ellenőrizte a munkálatokat a Belgrádhoz közeli batajnicai légibázison, ahol a közelmúltban beszerzett MiG-29-esek hangárjai épülnek fel.
A komszomolszki gyárból a napokban érkezett meg a kubinkai anyabázisra az a négy Szu-35Sz repülőgép, amelyekkel az Orosz Vitézek műrepülő csapat flottája egészül ki.
A Brit Fegyveres Erők 2019. október 29-én hivatalosan is átvették az első P-8A Poseidon (brit megnevezése: Poseidon MRA1) tengerészeti felderítőgépüket az amerikai gyártótól.
A Holland Királyi Légierő Leeuwarden-i Légibázisának tűzoltói vízfüggönnyel szerettek volna tisztelegni az első F-35A érkezésekor, de egy kis hiba csúszott a kivitelezésbe – víz helyett habfürdővel borították be repülőgépet.
Az erről szóló információt Jurij Boriszov miniszterelnök-helyettes osztotta meg a nyilvánossággal – azt is hozzátéve, hogy a legmodernebb orosz harcászati repülőgépek vásárlása azért még nagyon sok tényezőtől függ.
Július 11-én, elég nagy feltűnést keltve érkezett a hír: Portugália első külföldi vásárlóként - egyben első európai országként és NATO-tagállamként - hadrendbe állítja az Embraer eddigi legnagyobb méretű és teherbírású típusát, a KC-390-est.
Hatodikként a sorban, Csehország is csatlakozni kíván a NATO multinacionális légi utántöltő flottájához: az erről szóló szándéknyilatkozatot 2019. október 24-én írták alá a felek Brüsszelben.
Az amerikai légierő két speciális CV-22B Osprey repülőgépe tartott bemutatót 2019. október 29-én, kedden Budapest felett. A gép fedélzetén a katonai sajtó munkatársai is ott voltak.
Magyarországon kiemelt figyelem övezi az Airbus Helicopters H145M típusát, melyből az első példányok hamarosan megérkeznek hazánkba. A napokban egy másik megrendelő is átvehette az első példányt.
Első alkalommal landoltak az Egyesült Királyság F-35B Lightning II típusú repülőgépei a Királyi Haditengerészet HMS Queen Elizabeth repülőgép-hordozóján.
A Brit Királyi Légierő (RAF) 2019. szeptember 27-én ünnepélyes keretek között átvette az utolsó Eurofighter Typhoon repülőgépét.
Mint azt már eddig is lehetett tudni, Argentína hivatalosan is megkereste az orosz kormányt több, mint 15 darab MiG-29-es vadászgép megvásárlása ügyében. Moszkva a gyártókhoz továbbította a kérést.
2019. október 6-án egyórás repülés során emelkedhetett a levegőbe a Szenegáli Légierő parancsnoka, Joseph Mamadou Diop ezredes az új L-39NG-vel. A repülőgépet a cseh Aero Vodochody pilótája, Vladimír Továrek vezette.
A „Star” napilap adott hírt az ötödik, Törökország számára gyártott F-35A első felszállásáról. Ez a repülőgép is hamarosan csatlakozik a másik négy „török” Lightninghoz az arizonai Luke Légibázison.
Új seprű jól seper – tartja a közmondás. Igaz ez Indiára is, ahol a mindössze néhány napja kinevezett légierő parancsnok, Rakesh Kumar Singh Bhadauria légi marsall ismertette a légierő vadászrepülőgép parkjának korszerűsítésére irányuló terveit.
Az Indiai Légierő Napján, azaz október 8-án kerül sor az első Rafale vadászbombázó ünnepélyes átadására a gyártó Dassault Aviation Bordeaux-Mérignac-i üzemében.
Az USAF a B-1-esek egy részét kivonná a rendszerből és az így felszabaduló költségvetési forrásokat a Northrop Grumman B-21 Raider-ekre, valamint a B-52-esek hajtóműcseréjére és nagy hatótávolságú stratégiai fegyverekre fordítaná.
2019. szeptember 28-án, szombaton, 21 óra 30 perc körül földnek csapódott a Szlovák Légierő 6526-os oldalszámú MiG-29AS típusú vadászgépe. A Fulcrum pilótája katapultált, megfigyelésre kórházba szállították.
Az Olasz Légierő a napokban hat darab ötödik generációs F-35A harci repülőgépet telepített Izland Keflavik légibázisára: ez az első alkalom, hogy egy NATO missziót az F-35-ös típussal teljesítenek.
A napokban újabb ötödik generációs harci repülőgépeket vehetett át Izrael. A két új F-35I a Nevatim Légibázis 140. „Golden Eagle” repülőszázadához érkezett.
Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma jóváhagyta 32 darab Lockheed Martin F-35A ötödik generációs harci repülőgép eladását Lengyelország részére. Az üzlet becsült értéke 6,5 milliárd dollár.
A Kielce-i MSPO-2019 haditechnikai kiállításon mutatta be a nagyközönségnek Mi-24-es modernizációs programját a Lengyel Fegyverzeti Csoport (PGZ – Polish Armaments Group) 1.sz. Katonai Repülő Üzeme (WZL №1).
2019. szeptember 10-én a Saab linköpingi gyárában hivatalosan is átadták a Brazil Légierő részére legyártott első Gripen E vadászrepülőgépet.
Lengyelország védelmi minisztere, Mariusz Blaszczak a napokban jelentette be, hogy két ajánlatkérő levelet küldtek az Egyesült Államoknak, melyek egyike a lengyel szállítógép flotta bővítését érinti.
A 14,5 milliárd cseh korona (600 millió USD) értékű beszerzés összesen 12 darab helikopterre elegendő – nyolc szállító és négy darab harci helikoptert szállítana ezért az összegért a Bell. Nézzük, mely típusokra esett a csehek választása.
2019. augusztus 26-án teljesítette szűzfelszállását az első, Brazília részére készülő Gripen E, mely 65 percet töltött a levegőben a repülés során. Az új Gripen a svédországi Linköping repülőteréről emelkedett a levegőbe.
2019. augusztus 22-én írták alá a felek azt a szerződést, melynek értelmében Portugália öt KC-390-est rendelt a brazil Embraertől. A szerződés értéke 920 millió dollár.
A legfrissebb hírek szerint 2019. szeptember 4-én érkezik meg az első KC-390-es a Brazil Légierőhöz, mely 28 példányt rendelt az Embraer új szállító-tanker repülőgépéből.
Folyamatosan érkeznek a repülőgépes hírek Szerbia légiereje kapcsán, most ráadásul a szerb részre leszállítandó négy új Mi-35M harci helikoptert vehetjük szemügyre egészen közelről.
Ismét megfogyatkozott az indiai Szu-30MKI többfeladatú vadászbombázó flotta: 2019. augusztus 8-án, az esti órákban zuhant le egy újabb példány, személyzete katapultált.
Az orosz védelmi minisztérium nyilvánosságra hozta az "Ohotnyik-B" harci drón első repülésének videóját, melyre információk szerint 2019. augusztus 3-án került sor.
2019. július 31-én, szerdán, a délelőtti órákban lezuhant az Amerikai Haditengerészet VFA-151 Vigilantes századának egyik F/A-18E Super Hornet típusú vadászbombázója, a repülőgép fotósok egyik kedvelt területén, a kaliforniai Death Valley-ben.
Az előzetes ütemtervnek megfelelően július végén érkezett meg az első négy AH-64E(I) Apache Guardian harci helikopter Indiába. A forgószárnyasokat egy An-124 Ruslan szállította a Hindon légibázisra.
Idén tavasszal szállt fel először a floridai West Palm Beach repülőteréről az Amerikai Légierő leendő harci kutató-mentő helikopterének prototípusa, a Sikorsky HH–60W (Whiskey), melyből 2020-tól összesen 112 példányt terveznek hadrendbe állítani.
2019. július 15-én, hétfőn ünnepélyes keretek között, a szombolikus kapavágásokkal megkezdődött az első állandó jelleggel Európában állomásozó amerikai F-35-ös bázis infrastruktúrájának kialakítása.
2019. július 12-én teljesítette szűzfelszállását az első, brit részre készülő Boeing P-8A Poseidon többfeladatú tengerészeti járőrgép, melyből összesen kienc példányt rendelt a Brit Királyi Légierő.
2019. július 11-én jelentették be, hogy megvan az Embraer KC-390 új katonai teherszállító repülőgép első exportsikere ráadásul Európából: Portugália írta alá a szerződést öt példány megvásárlásáról.
A mai napon, 2019. július 10-én, szerdán jelentették be, hogy Bulgária megállapodott az Egyesült Államokkal, a lapunkon már korábban is lehetőségként említett F-16V ajánlatról, mely beszerzés értéke 1,25 milliárd dollár.
A román védelmi miniszter, Gabriel Les 2019. július 3-án jelentette be, hogy a román parlament elfogadta az új költségvetési tervet, mely lehetőséget teremt a meglévő F-16-os flotta bővítésére.
Horvátország új pályázatot ír ki 12 darab többcélú harci repülőgép beszerzésére, miután idén januárban meghiúsult az izraeli F-16C/D Barak típusú harci repülőgépek megvételére irányuló üzlet.
A Ciprusról felszálló brit Lockheed Martin F-35B Lightning II ötödik generációs harci repülőgépek az Iszlám Állam elleni bevetések során estek át a tűzkeresztségen a közelmúltban.
Szerbia védelmi minisztériuma a 2019. június 25-28. között, Belgrádban megrendezett Partner 2019 védelmi szakkiállítás nyitónapján vehette át az első H145M típusú könnyű helikopterét.
A Turkish Aerospace még 2019. június 17-én bemutatta saját tervezésű, ötödik generációs vadászrepülőgépének (TF-X) teljes életnagyságú modelljét – a lopakodó dizájnú, dupla függőleges vezérsíkú repülőgép két hajtóművel rendelkezik.
Mint ahogy arról lapunkon is beszámoltunk, 2019. június 24-én, hétfőn kiképzési repülés végrehajtása közben összeütközött a Német Légierő két Typhoon vadászbombázója. A vizsgálatot megkezdték, az egyik gép pilótája életét vesztette.
A mai napon, 2019. június 24-én kiképzési repülés végrehajtása során összeütközött a Német Légierő két Eurofighter Typhoon vadászbombázója. A pilóták katapultáltak.
Magyarországon 45 évvel ezelőtt állították hadrendbe az An–26-os szállító repülőgépeket, melyek megörökölték az előd Li–2-es becenevét, a Tevét. A típust emellett az Ordító Egér elnevezéssel is illették – ezt a sajátos motorzaja miatt érdemelte ki.
Habár a Pentagon egyre több F-35-ös vásárlását tervezi, a Lockheed Martin nem feledkezett meg az európai piacról sem. A cég tervei között 2030-ig több, mint 500 darab F-35-ös eladása szerepel – több, mint amennyi Eurofighter Typhoon repül az egész világon.
A svéd gyártó részéről a napokban hozták nyilvánosságra a hírt, mely szerint a Saab még ebben az évben megkezdi a Gripen C/D új, elektronikai hadviselés során alkalmazandó eszközök tesztjeit.
Sok éve adunk már hírt lapunkon a bolgár vadászgépbeszerzésről, fejleményekről, időnként kihirdetett győztesekről, érdemi előrelépés ugyanakkor nem történt napjainkig. Most itt van a legújabb amerikai ajánlat és annak részletei.
Katar védelmi minisztériuma bejelentette, hogy 2019. június 5-én - a hivatalos átvételi ceremónia után 4 hónappal - megérkezett az első 5 darab Dassault Rafale harcászati vadászbombázó repülőgép Katarba.
2019. május 27-én mutatta meg a nagyközönségnek az Airbus Helicopters a Francia Fegyveres Erők részére tervezett H160M könnyű helikopterét. Mutatjuk a videót az új H160M típusról.
A magyar katonai repülés utolsó előtti korszaka égi krónikásának, Varga Ferenc nyugállományú ezredesnek számtalan lélegzetállító légi felvételt tartalmazó videó összeállítása tekinthető meg az internetes portálokon. Ezek közül igazán emlékezetesek a pápai repülőtér bezárásakor tartott kötelékrepülést dokumentáló képsorok, hiszen addig sem - és azóta sem - száguldott az égen 15+1 magyar vadászgép.
Lengyelország hivatalos kérést továbbított az Egyesült Államok kormányának 32 darab, ötödik generációs Lockheed Martin F-35A Lightning II Joint Strike Fighter (JSF) megvásárlására – a hírt 2019. május 28-án a védelmi miniszter jelentette be.
Németország maximálisan kihasználja a szimulátoros képzés előnyeit és a Panavia Tornado 2030-ig tervezett szolgálatban tartása során erre szüksége is lesz.
A JF-17 Thunder Block.2 többfeladatú könnyű vadászrepülőgépek utolsó három példányát fogja hamarosan átadni a Pakisztáni Légierőnek a gyártó Pakistan Aeronautical Complex (PAC) vállalat.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, az Aero India 2019 szakkiállításon mutatták be az új F-21-est. A Lockheed Martin ajánlata alapján kizárólag India lesz az F-21 (az F-16-os speciális változata) üzemeltetője.
A Boeing Mesa-i (Arizona) üzemegységében ünnepélyes keretek között adták át az Indiai Légierőnek szánt AH-64E(I) Apache Guardian első példányát. Az IAF összesen 22 darabot vásárolt a harci helikopterekből.
A napokban jelentették be, hogy a Boeing korszerűsíti az Amerikai Haditengerészet EA-18G Growler elektronikai harci repülőgépeit. A US Navy még nem döntött arról, hogy hány Growler-t akar frissíteni, bár lehet, hogy az egész flotta sorra kerül.
A Krím 2014-es annektálásakor az Ukrán Haditengerészet több tucat hadihajója és a Légierő 0 darab MiG-29-es maradt hátra. Az új ukrán kormányzat kérésére az oroszok készek ezeket visszaadni.
Svédország a Gripen C/D flotta egészen 2030-ig terjedő üzemben tartásának kiterjesztését tervezi, ezzel a lépéssel erősítené a tervezett 60 darabos E-szériából álló jövendőbeli légierejét.
A DSCA (Defence Security Cooperation Agency) ügynökség május elején jelentette be, hogy engedélyezik négy Bell AH-1Z Viper harci, illetve 12 Sikorsky UH-60M Black Hawk többfeladatú helikopter Csehország részére történő eladását.
A Hindustan Aeronautics Limited (HAL) három év után folytatja a HJT-36 Sitara berepülési tesztjeit, amelyeket a felmerülő technikai problémák miatt szakítottak meg.
2019. április 26-án Ukrajna bejelentette, hogy felfüggeszti a Szaúd-Arábiával közösen folytatott An-132D közepes taktikai szállítógép-programját. Mi állhat a döntés hátterében?
Az orosz honi légvédelem legjelentősebb elfogó vadász típusa már négy évtizedes konstrukció. A masszív repülőgép nemcsak a sarkvidéki körülményeket, hanem a történelem viharait is túlélte és várhatóan még hosszú szolgálat áll előtte.
Nem találják a Csendes-óceánba zuhant F-35A-t a japánok, hiába minden erőfeszítésük. A lezuhanáshoz vezető okok között felmerült a fedélzeti számítógépes rendszer hibája is, még konkrétabban annak „feltörése”.
A luhovici „Voronyin” repülőgépgyárban elkészült a harmadik MiG-35UB, melyet az orosz Védelmi Minisztérium rendelt meg a már meglévő kettő mellé. A pótrendelés egyébként két darabra szól, a negyedik elkészültéről nincs információ.
Románia további 5 darab F-16-ost vásárolna Portugáliától, ha még idén sikerülne lefolytatni a közbeszerzési eljárást. Idővel lehet esélyük az F-35-ösre?
Az iraki védelmi minisztérium közleménye szerint 2019. április 6-án a Balad Légibázisra megérkezett újabb 6 darab F-16-os, melyeket még egy 2014-es szerződés értelmében kapnak az Egyesült Államoktól.
A Boeing a napokban hozta nyilvánosságra a koncepció rajzokat az F-15-ös legújabb változatáról, az F-15EX-ről. Promóciós céllal már részleteket is közöltek arról, hogy elődjéhez képest miben újult meg az F-15EX.
Már többször hírt adtunk lapunkon arról, hogy Svájc légierejének F/A-18C/D Hornet és F-5E/F Tiger flottája cserére érett, de érdemi előrelépés nem történt még eddig. Az elkövetkező időszakban viszont többet olvashatunk a svájci fejleményekről, hiszen megkezdődött az esélyes típusok tesztelése.
Ünnepi találkozót tartottak az An-26 típusú szállító-repülőgép rendszerbe állításának 45. évfordulója alkalmából április 13-án, szombaton, Balatonakarattyán, az MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központban.
Japán Önvédelmi Légierejéhez kötődik az első F-35A veszteség, mely helyi idő szerint 19 óra 30 perc körül történt 2019. április 9-én, kedden. Az F-35-ös a Csendes-óceánba zuhant, pilótáját továbbra sem találják.
Könnyen lehet, hogy Törökország lehet az első külföldi megrendelője az oroszok Szu-57-es, 5. generációs harci repülőgépének, már amennyiben az USA továbbra is blokkolja F-35-ösök szállítását Ankarának.
2019. április 2-án jelentették be, hogy a Brazil Légierő megkezdte az előkészületeket az első hazai gyártású KC-390-es tankergép fogadására, mely várhatóan júniusban érkezik.
Óriási ország vásárolt apró vadászbombázókat. Mit keres majd az Amazonas felett svéd vadászgép és miért fontos a helyi összeszerelés? Miért kellett Brazíliának kétüléses Gripen F?
2019. április 3-án, szerdán helyi idő szerint 11 óra 30 perc körül balesetet szenvedett a Spanyol Légierő egyik C-295M típusú szállító repülőgépe, fedélzetén 10 fővel.
2019. március 30-án újabb mérföldkövéhez érkezett az új Il-112V könnyű katonai szállító repülőgép programja, hiszen a gép sikeresen teljesítette első repülését az UAC voronyezsi repülőgépgyártó üzemének (VASO) területéről.
2019. március 29-én Dél-Korea légiereje (ROKAF) megkapta az első két F-35A Ligthning II ötödik generációs harci repülőgépet.
Az Egyesült Államok légiereje 2001-ben rendszeresítette utolsó negyedik generációs harci repülőgépét, azóta „csak” a korszerűbb ötödik generációs típusok beszerzése folyik.
2019. március 25-én Chandingarh-ban, az Indiai Légierő 126. helikopterszázadának otthonában tartott ünnepségen, a Légierő Parancsnokság képviselőinek jelenlétében ünnepélyesen is szolgálatba állították az újonnan beszerzett Chinook helikopterek első négy példányát.
A közelmúltban került nyilvánosságra, hogy Olaszország 2018 eleje óta nem fizetett az F-35-ös programért, aminek következtében két gép jelenleg is a Cameriben található összeszerelő üzemben, készen várja az átadást.
2019. március 20-án, szerdán furcsa baleset történt Franciaországban, a Saint-Dizier légibázison. A levegőbe emelkedő, kétüléses Rafale B hátsó üléséből egy 64 utas katapultált.
A Boeing legfrissebb bejelentése szerint három év alatt 78 darab F/A-18E/F Block III Super Hornet átadása valósulhat meg az új modernizációs program keretein belül.
Szerbiában mostanában nincs hiány haditechnikai vonatkozású hírekből: a közelmúltban számoltunk be arról, hogy lezajlott a Fehéroroszországtól kapott MiG-29-esek hivatalos átvétele, most pedig itt az újabb helikoptervásárlás híre.
A Pentagon tervei szerint a 2020-as költségvetési évben 8 darab F-15EX-et vásárolna, amely egy jóval nagyobb, összesen 144 gépes csomag első része lenne.
2019. március 8-án az Egyesült Államok tengerészgyalogsága (USMC) véglegesen kivonta a szolgálatból az utolsó Northrop Grumman EA-6B Prowler elektronikai hadviselésre kifejlesztett repülőgépet.
A Kommersant értesülése szerint megvan az orosz Szu-35Sz legújabb vásárlója, mely nem más, mint a légierejét jelentősen, többféle típussal megújító Egyiptom.
Lengyelország tervei szerint a Harpia program keretében 32 darab új vadászgépet szerezne be, hogy lecserélje a megmaradt MiG-29 és Szu-22 flottáját.
A LOTN (Letecke Opravovne Trencin, azaz a Trencséni Légijármű-javító Üzem) hazai üzemében végeztek az Afgán Légierő második Mi-17V-5-ös szállító helikopterének ipari nagyjavításával.
Az Egyesült Államok haditengerészete 2019. február 28-án jelentette be, hogy az általuk üzemeltetett F-35C Lightning II típusú repülőgépek elérték az ún. bevezető műveleti képességet (IOC – Initial Operational Capability).
A holland Scramble értesülései szerint 2017-ben titokban F-117-es lopakodók állomásoztak a Közel-Keleten. A szaklap szerint legalább négy F-117 Nighthawk állomásozott titokban ott, hogy az Egyesült Államok légierejének speciális hadműveleteit támogassa.
Az Azerbajdzsáni Légierő a köztársasággal együtt tavaly ünnepelte századik születésnapját. A fegyveres erőket - amelybe a repülő csapatok is beletartoztak - 1918. június 26-án alapították. Az ország 1920 áprilisában szovjet fennhatóság alá került, így akkor a fegyveres szervek is átalakultak.
A Boeing vezetősége kénytelen volt elrendelni a KC-46-os tankerek repülési tilalmát, miután az Amerikai Légierő szakemberei az elmúlt hetekben több alkalommal is találtak ottfelejtett szerszámokat és egyéb idegen tárgyakat a repülőgépek fedélzetén.
2019. március 4-én, hétfőn újabb lengyel MiG-29-es került veszteséglistára: a Fulcrum Minsk Mazowiecki repülőteréről emelkedett a levegőbe, feladatát ugyanakkor nem tudta befejezni, erdős területen földnek csapódott és kiégett.
Újabb négy MiG-29-essel bővül Szerbia légiereje, mely vadászgépek már a Fehéroroszország által ajándékozott példányok. A hivatalos átadási ünnepségre 2019. február 25-én, hétfőn került sor.
Az Ukrán Légierő 85-ös oldalszámú MiG-29-ese újra szolgálatba állt, de immár az Orosz Légierő színeiben. Az első fotók már meg is jelentek az Interneten.
A jobb ügyfélélmény és kiszolgálás érdekében a Wizz Air változtatásokat vezetett be, hogy az utasok könnyebben hozzáférjenek az ügyfélszolgálathoz.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.