Fülöp-szigetek légiereje a közelmúltban írt alá szándéknyilatkozatot Svédországgal, mely előszobája lehet egy jövőbeni, 12 darabos Gripen beszerzésnek. A Gripenek mellett a Lockheed Martin F-16-osa maradt még esélyes a légierő régebb óta húzódó, modernizációs terveiben.
Az indiai gyártású HAL Tejas és a kínai JF-17 Thunder típusok már korábban kiestek a többcélú vadászrepülőgépek beszerzésére irányuló programból. Kezdetben az Egyesült Államok F-16 Block 70-es vadászbombázókat ajánlott fel fegyvercsomaggal együtt, de a mintegy 2,4 milliárd dolláros árcédulát a fülöp-szigeteki döntéshozók túl drágának ítélték. Ezt követően az ajánlatot Block 50/52-re változtatták, azzal az opcióval, hogy idővel Block 70-re korszerűsítik majd (ezt a lehetőséget választotta Tajvan, Görögország és vélhetően Törökország is ezt fogja).
Ugyanezt a költségvetési korlátot szem előtt tartva Svédország használt Gripen C és D repülőgépeket, vagy akár újonnan gyártott példányokat kínált. Mindkét opció lehetővé teszi a Gripen E specifikációira történő frissítést az ötödik generációs elektronika beépítésével, így C+ modellekké válnak. Ha a megállapodás megvalósulna, azzal teljesülne a Fülöp-szigeteki Légierő 2028-ra vonatkozó tervében szereplő, tizenkét új vadászrepülőgépre vonatkozó követelmény. A beszerzés lehetőségének kapcsán 2023 májusában egy delegáció is érkezett Svédországba, ahol a Fülöp-szigetek légierejének képviselői közelebbről is megismerkedhettek a Gripennel, illetve a Saab 340 AEW&C légtérellenőrző repülőgéppel.
A Fülöp-szigeteknek nyújtott amerikai katonai segélyekkel kapcsolatos legújabb fejlemények miatt azonban lehetséges, hogy a kormány mégis elfogadja az Egyesült Államok ajánlatát, háttérbe szorítva ezzel a svédek ígéretes terveit.
Légierejük kapcsán fontos megjegyezni, hogy Fülöp-szigetek védelmi minisztériuma még 2014 márciusában kötött szerződést a KAI vállalattal 12 darab FA-50 típusú könnyű-harci repülőgép vásárlásáról, közel 420 millió dollár értékben. Az első két gép 2015. november 28-án, míg a 11. és a 12. példány 2017. május 31-én érkezett meg a Clark légibázisra. A légierő a repülőgépeket kiképzési feladatokra, valamint határai védelmére alkalmazza. Fülöp-szigetek légiereje 2004-ben nyugdíjazta az F-5-ösöket, így 2015-ig vártak, hogy ismét legyen sugárhajtóműves típus a flottájukban.
Forrás: https://www.scramble.nl/
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.