Az Airbus Defence and Space és a Cseh Légierő között megköttetett a szerződés további 2 darab C-295 közepes katonai szállítógép beszerzéséről – a költségekről nem közöltek részleteket.
A szerződés feltételei szerint a repülőgépeket 2021 első felében kell szállítani. A repülőgépek beérkezésével a Cseh Légierő C-295-es flottája hat repülőgépből fog állni. Szerződést írtak alá a korábban szállított négy C-295-ös repülőgép korszerűsítésére.
Az új rendelés az Airbus által eladott C-295-ös repülőgépek számát 214-re emelte.
A csehek még 2008-ban írták ki a tendert az új katonai szállítógépekre, mivel a meglévő An-26-osaik már kiöregedtek és felújításuk gazdaságtalan lett volna. A győztes az Airbus cég C-295-öse lett. 2009 májusában a cseh védelmi minisztérium az Omnipol céget bízta meg az üzlet lebonyolításával. A 132 millió eurós vételárért 4 darab C-295-öst kaptak a csehek – bár ez az összeg csupán 3 gépet „fedett be”, a negyedikért öt darab L-159-es sugárhajtású kiképző repülőgéppel fizetett a cseh fél.
A szállítógépek 2010-ben meg is érkeztek, ám az egyikkel folyamatosan gondok voltak – az elektronikai rendszerei folyamatosan meghibásodtak. 2012 májusában a C-295M fő hibái, ideértve a navigációs és kommunikációs rendszerekkel kapcsolatos hibákat is, megszűntek. A DAS (Defense Aviation Safety) passzív önvédelmi rendszerének problémái miatt azonban a repülőgépet nem lehetett külföldi küldetésekre használni. Ezeket a műszaki kérdéseket csak 2013-ban oldották meg. 2013. július 12-én a felek jegyzőkönyvet írtak alá a DAS rendszerek tesztelésének sikeres befejezéséről és elfogadásáról. Kompenzációként az Airbus kénytelen volt egy másik L-159T1-et visszajuttatni a Cseh Légierőhöz, valamint további alkatrész-készlet szállítását is bevállalni a C-295-hez.
2019 nyarán a cseh Védelmi Minisztérium két további C-295MW megvásárlására tett javaslatot a kormánynak, amelynek becsült költsége 2,7 milliárd korona (118,3 millió dollár). Az értékesítés magában foglalja a pótalkatrészek és a kapcsolódó berendezések szállítását is.
A Védelmi Minisztérium eredetileg 2022 utánra tervezte a repülőgépek beszerzését, ám az Airbus Defense and Space javaslatot terjesztett elő a szállítás felgyorsítására a költségek csökkentése és a kifizetések halasztása révén. A tervek szerint a kiszállítás 2020-2021 alatt fejeződik be, a kifizetés pedig 2022-2023 között történik.
Forrás: http://www.armstrade.org/
Az ázsiai e-kereskedelem növekedése az egyik motorja a légi teherszállításban tapasztalható keresletnövekedésnek. Ennek kielégítése érdekében az Emirates SkyCargo két új teherszállító gépet állít forgalomba és 15 százalékkal növeli szállítókapacitását.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.