Az első példány (T-055) június végi megérkezését követően másfél hónapot sem kellett várni a NATO közös tankerflottájának 2. A330MRTT-jére: 2020. augusztus 10-én köszöntötték a T-054 jelzésű példányt Eindhovenben.
A második példány érkezéséről mutatjuk a videót Olvasóinknak:
A programot Luxemburg és Hollandia indította el még 2016-ban: lényege, hogy az európai NATO tagállamok egy közösen megvásárolt és üzemeltetett tankerflottával rendelkeznek majd, csökkentve ezzel a "függőségüket" az Amerikai Légierő légi utántöltő képességétől. Napjainkig Luxemburg és Hollandia mellett Belgium, Németország és Norvégia csatlakozott a programhoz, hatodikként pedig Csehország 2019 októberében. A program a légi utántöltés mellett stratégiai szállítási és egészségügyi kiürítési képességet is jelent az országok számára. 31 business- és 236 economy-osztályú ülés helyezhető el a gépben, MEDEVAC feladatnál 6 intenzív ellátást biztosító ágyat, 16 hordágyat szállíthat, 21 fő egészségügyi személyzet és 96 utas mellett.
Az országok az Airbus Defence & Space A330MRTT többfeladatú légi utántöltő és szállító repülőgéppel üzemeltetik majd a flottát, melyből várhatóan kilenc példányt szereznek be. A korábbi elképzelés szerint az A330MRTT flotta a hollandiai Eindhoven (5 db) és a németországi Köln repülőterén (4 db) állomásozna (illetve ideiglenesen a gépeket használó partnerországok repülőterein), ahol a Holland Királyi Légierő jelenlegi, leváltandó KDC-10-es tanker- és szállítógépei (jelenleg már csak 1 példány) is települnek.
A multinacionális program az EATC (European Air Transport Command) irányítása alatt működik: Hollandia 2000, Luxemburg 200 (ezt terveik szerint 1200-ra módosítanák), Németország 5500, Belgium 1000, Norvégia és Csehország pedig 100-100 repült órára szerződött napjainkig.
A repülőgépek üzemeltetése a MMU (Multinational Multirole Tanker Transport Unit) egység feladata lesz, a személyzetet a partnerországok közösen biztosítják, képzésük várhatóan 2020-ban befejeződik, az első két leszállított példány elsődleges feladata az ő kiképzésük lesz, 2020 végétől pedig már az említett feladatkörökben is használhatják a gépeket a partnerországok. Az utolsó példányt várhatóan 2022-ben szállítják le, ha élnek az opciós lehetőséggel, akkor 2024-ben lehet teljes a flotta. A program továbbra is nyitott, várják további országok csatlakozási szándékát, továbbá a már MRTT-ket üzemeltető országokkal is szeretnének nemzetközi partnerkapcsolatot kialakítani.
Forrás: https://www.flightglobal.com/
A jobb ügyfélélmény és kiszolgálás érdekében a Wizz Air változtatásokat vezetett be, hogy az utasok könnyebben hozzáférjenek az ügyfélszolgálathoz.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.