Az Airbus Helicopters átadta Szingapúr légiereje részére az első H225M típusú, közepes, többfeladatú, szállító helikoptert. A gyártó a jeles esemény kapcsán egy videót is közzétett, melyben közelebbről is szemügyre vehető a forgószárnyas.
A H225M-mel kapcsolatos hírekre kiemelten figyel a magyar repülős közösség, hiszen a 2018-as döntés értelmében a Magyar Légierő is rendszeresít 16 darabot az Airbus Helicopters forgószárnyasából, a még rendszerben lévő, kiöregedő, szovjet típusok leváltására. (A H145M könnyű, többfeladatú változatból 20 példányt rendeltünk, melynek két, utolsó példánya a napokban érkezett meg Szolnokra).
A gyártó közleménye szerint Szingapúr Védelmi Minisztériuma még 2016-ban írta alá a szerződést 16 darab H225M megvásárlásáról, melyek az elavuló AS332 Super Puma flottát váltják majd. Bruno Even, az Airbus Helicopters elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a mostani átadás egyben annak is jele, hogy a gyártókapacitásuk nem szenvedett nagyobb hátrányt a 2020-ban megjelenő járványhelyzet miatt, így időben le tudták szállítani az első H225M-et Szingapúr részére. Even hozzátette azt is, hogy a két fél kapcsolata igencsak nagy múltra tekint vissza, kezdve a több mint 50 éve szolgálatba állított Aerospatiale SA316B Alouette III típussal, a H225M pedig ennek a sikeres együttműködésnek az újabb példája.
A szingapúri H225M flotta többféle feladatot képes majd ellátni, többek között a kutató-mentő (SAR), légi egészségügyi kiürítés (MEDEVAC), humanitárius és katasztrófavédelmi tevékenységek. A 2016-ban bejelentett H225M beszerzés mellett elavuló CH-47SD Chinook flottáját is modernebbre cseréli Szingapúr: a CH-47F-ből várhatóan 10 példány érkezik majd a régebbi változatok utódjaként.
Az üzemeltetők egyre bővülő körében már 100 db felett van a hadrendben lévő H225M-ek száma (pl. Brazília, Franciaország, Malajzia, Mexikó, Thaiföld), melyek eddig már több mint 143 000 repült órát gyűjtöttek össze. A listához várhatóan 2023-tól csatlakozhat Magyarország légiereje.
Forrás: https://www.flightglobal.com/
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.