2020 novemberében már ígéretes hírek érkeztek a horvát vadászgép tenderről: a beérkezett pályázatok kiértékelése után 2021-ben akár már győztest is hirdethettek volna. Nem így lesz.
Horvátország miniszterelnöke, Andrej Plenković, az új típus kiválasztását firtató újságírói kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a kormány a halasztás mellett döntött, indokolva mindezt az elmúlt év végi földrengés okozta súlyos károkkal: az újjáépítés pedig jelentős anyagi ráfordítást igényel a kormány részéről. A horvát elnök, Andrej Plenković, erre reagálva kihangsúlyozta, hogy érti a döntést, viszont a tenderre beérkező pályázók ajánlatai 2021 végén lejárnak, így az egész kiválasztási folyamatot újra kellene kezdeni. A halasztás lehetséges okaként az elnök az ország gazdasági visszaesését is említette. Arról egyelőre nincsen információ, hogy mikor indulhat újra a kiválasztás folyamata.
Horvátország több mint 10 éve éve nem jut dűlőre a MiG-21-esek utódja kapcsán: a 2018-as, használt izraeli F-16-osok beszerzésére vonatkozó üzletből végül nem lett semmi, ezt követően 2020 januárjában ismét nekikezdtek a beszerzési folyamatnak: az amerikai, izraeli, francia, svéd fél mellett olasz, norvég és görög ajánlatokat kértek be, végül az amerikai (új F-16 Block 70), svéd (új Gripen), francia (használt Rafale) és izraeli (használt F-16 Barak) jutott be az utolsó körbe, mely listából 2021-ben kihirdették volna a nyertest. Konkrét darabszámról, üzletértékről nincs szó, de több felületen is a 12 darabos beszerzést tartják esélyesnek.
A váltótípus hiánya miatt áthidaló megoldásként a horvát védelmi minisztérium 12 db MiG-21-est modernizáltatott Ukrajnában, az utolsó példányt 2015 júliusában kapták vissza Ukrajnából, ám a flottával azóta is folyamatos a probléma, a horvátok mielőbb szabadulnának már a MiG-21-es flottától. Információk szerint ezen MiG-21-esek üzemideje is lejár 2023-ban így túl sok ideje nem maradt már Horvátországnak az új típus kiválasztására, ami ráadásul csak a hadrendbe állításig vezető folyamat első állomása.
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.