Az USAF a B-1-esek egy részét kivonná a rendszerből és az így felszabaduló költségvetési forrásokat a Northrop Grumman B-21 Raider-ekre, valamint a B-52-esek hajtóműcseréjére és nagy hatótávolságú stratégiai fegyverekre fordítaná.
„A B-1-eseinket arra tervezték, hogy kis magasságon, nagy sebességgel – akár hangsebesség fölött – törjék át az ellenséges légvédelmet és mérjenek csapást a célpontjaikra” – David Goldfein tábornok, az USAF vezérkari főnöke foglalta így össze röviden a B-1-esek feladatkörét.
„Az elmúlt 18 évben ehhez képest csak közepes magasságokon, kis sebességgel, előrenyilazott szárnyakkal repültünk, a B-1-esek számára legkedvezőtlenebb konfigurációban. Ezzel elértük azt, hogy a gépek jóval nagyobb igénybevételnek lettek kitéve, mint amire tervezték őket – ez meg is látszik, mikor alaposabb szerkezeti vizsgálatokat végeznek rajtuk.”
Az USAF ezért alaposan megvizsgálta, szükség van-e még egyáltalán a hidegháborús körülményekre tervezett csapásmérő erőkre változatlan formában és arra az eredményre jutottak, hogy ezeknek az eszközöknek a fenntartása már túl drága. Az Egyesült Államok Légierejében szolgálatot teljesítő 61 darab B-1B átlag életkora egyébként 32 év.
„Jelenleg azt vizsgáljuk, hogy hány olyan B-1-esünk van, amelyek fenntartása már túl sokba kerülne és a kivonásukkal felszabaduló anyagiakat hogyan tudnánk a csapásmérő képességeink fokozására átcsoportosítani” – mondta Goldfein tábornok.
Az egyik ilyen terület a B-21-esek hadrendbe állításának felgyorsítása lenne, illetve a lopakodó bombázó repülőgépek következő generációjának beszerzése. A mostani haderőtervezési modellezések alapján legalább 100 darab B-21-esre lesz szükség, ám a tábornok szerint ez a szám biztos, hogy nagyobb lesz. Pillanatnyilag a B-21-esek építése a tervek szerint halad, ez alapján 2021 decemberében fog sor kerülni az első felszállásra.
Goldfein tábornok kiválóra értékelte a Northrop Grumman munkáját a B-21-es projektet illetően, ám nem sok esélyt lát arra, hogy a tervezettnél előbb készüljenek el a bombázók – ám arra van lehetőség, hogy többet gyártsanak.
„A Kína és Oroszország jelentette veszély ellensúlyozására az USA haderejének újra kell gondolnia a prioritásokat. Meg kell találnunk a kapacitás, a képesség és a hadrafoghatóság optimális egyensúlyát” – nyilatkozta a tábornok.
Forrás: https://www.flightglobal.com
2024. november 4-7. között rendezik meg Párizsban az Euronaval haditengerészeti, védelmi kiállítást, melynek keretein belül új szerződést írhatott alá az Airbus Helicopters a hazánk által is üzemeltetett H225M típusú közepes, többfeladatú helikopterre vonatkozóan.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.