Az Egyesült Államok légierejének (USAF) 2023-as tervezett költségvetését nemrég küldték meg a Kongresszusnak és ez fontos változásokat hoz a repülőgép-flottát illetően is. Az USAF terve az, hogy több F-15EX vadászgépet állít hadrendbe, miközben deaktiválja az F-22 Raptor flotta egy részét.
A meglévő F-22-es flottából várhatóan 33 darab Block 20-as, kiképzésre használt változat lesz kivonva, ezeknek nincs harcképességük, összesen három Block 20-as maradna aktív. Az USAF egyébként azt tervezi, hogy 10 éven belül teljesen kivonja a Raptort a rendszerből. A jövőre kivonandó Raptorok helyett 24 darab F-15EX érkezhet, ezzel a lépéssel is felgyorsítva az elöregedett F-15C-k 2026-ra tervezett nyugdíjazását.
Ami az F-35-öst illeti, 2022-hez képest csökkenés volt tapasztalható, amikor is 48 darab gépet rendeltek meg. A következő pénzügyi évben 33 repülőgépre lesz csupán igény - a döntést azzal indokolták, hogy a Lightning II nem érte el a kitűzött célokat. Ehelyett az USAF inkább a 4,5 generációs F-15EX-be fektet be többet az NGAD program felgyorsítása mellett, amiből egy új, 6. generációs vadászgép születik majd.
Az USAF a vadászgépeken kívül 21 darab A-10-es csatarepülőgépet, 15 darab E-3 Sentry-t, 8 darab E-8-ast, 12 darab C-130H-t, 13 darab KC-135-öst és még nem közölt számú T-1-es kiképzőgépet is ki kíván vonni az aktív szolgálatból. A támogatásban részesülő programok között szerepel a B-21 Raider lopakodó bombázó (1,7 milliárd dolláros extra befektetéssel), valamint 15 darab KC-46A, 116 HH-60W helikopter és öt MH-139 beszerzése is.
Milyen sors vár a nyugdíjazandó Raptor példányokra?
A 2023-as nyugdíjazási tervekkel a Tyndall Légibázis F-22-esei búcsúznának, véget vetve ezzel a több mint három éve felfüggesztett, Virginiába költöztetési terveknek. A Raptorok a közeli, floridai Eglin Légibázisról települtek át ide, miután 2018 októberében egy hurrikán elpusztította Tyndallt.
Mint ahogy azt fentebb említettük, a legrégebbi F-22-esek közül 33-at akarnak leszerelni, a felszabaduló forrásokat a „Next-Generation Air Dominance” program keretében a legkorszerűbb harci repülőgép-konstrukciók kutatására fordítanák. Ha a Kongresszus jóváhagyja a tervezetet, három kivételével az összes Block 20 Raptort az arizonai Tucson állambeli Davis-Monthan Légibázis repülőgép-temetőjébe küldenék, a teljes flottát pedig ezáltal 186-ról 153 darabosra csökkentenék.
Az ok prózai: túl drága a lopakodó repülőgépeket a szokásos kiképzőrepülő státuszukról korszerűsíteni, hogy alkalmasak legyenek harci bevetésekre – mondta James Peccia vezérőrnagy, a légierő költségvetési titkárhelyettese. Ez a beruházás nyolc év alatt 1,8 milliárd dollárba kerülne, amit a légierő véleménye szerint jobb, ha az újabb F-22-esek korszerűsített érzékelőkkel való frissítésére és az F-35A Lightning II fejlesztésére költik.
„Teljes harcértékű repülőgépeket fogunk használni kiképzésre, amikkel éles bevetéseket is végrehajthatunk” – tette hozzá Peccia. „Valójában minden dollárt olyan okosan használunk fel, amennyire csak lehet, ezért megpróbáljuk modernizálni ezt a portfóliót.”
A légierő megmaradt F-22-eseit újraosztanák: a virginiai Langley-Eustis Légibázis, a Hickam Légibázis (Hawaii), az Elmendorf-Richardson Légibázis (Alaszka) és az Eglin Légibázis osztozna a Raptorokon. A Raptor flotta további csökkentésére várhatóan nem kerül sor a jövőben, így a végleges kivonásig továbbra is első számú levegő-levegő harci platformként számítanak rá.
Az Eglin Légibázis volt a házigazdája a 325. vadászrepülő ezrednek, mióta a Michael hurrikán elpusztította korábbi otthonukat a Tyndall Légibázison a floridai Panhandle-ben. Az ezredhez tartozik a légierő egyetlen F-22-es kiképző egysége, a 43. vadászrepülőszázad. Az 5-ös kategóriájú vihar után a katonai vezetés megígérte, hogy újjáépíti a Tyndallt, mint a „jövő bázisát”. Lépéseket is tettek az F-22 kiképzőközpont Langley-Eustis Légibázisra való áthelyezésére, de az ötlet a környezetvédelmi ellenőrzések során megbukott.
Különös aggodalomra adnak okot azok az esetek is, amikor az F-22 futóművek nem működnek megfelelően, vagy leszálláskor „berogynak”. Az F-22-esek átfogó ellenőrzése során (az Eglin Légibázison állomásozó Raptorok plusz a többi állomáshelyen települő gépek 10 %-a) kiderült, hogy a teljes F-22-es flotta minden ötödik repülőgépén nem megfelelően szerelték fel a futóművet.
Az elmúlt év során ellenőrzések kombinációját hajtották végre a flottán, hogy segítsenek meghatározni a kiváltó okot, felmérni a flotta állapotát, értékelni a rendszer teljesítményét, és megelőzni a jövőbeni eseményeket. Az adatok elemzése kimutatta, hogy az orrfutómű szerkezeti egységei idővel változhatnak, és ennek eredményeként frissítették a műszaki adatokat, hogy tisztázzák a karbantartási műveleteket követő eljárásokat.
Az Air Force Safety Center összefoglalója szerint a Raptor flotta 26 A osztályú és 36 B osztályú balesetet szenvedett el 2011 és 2021 között. Ez körülbelül nyolc A osztályú és 11 B osztályú balesetet jelent minden 100 000 repült órára. Az A osztályú események legalább 2 millió dollárba kerülnek, megsemmisült repülőgéppel járnak, halált vagy maradandó és teljes rokkantságot okoznak. A B osztályú balesetek azok, amelyek 500 000 és 2 millió dollár közötti összegbe kerülnek, maradandó, részleges rokkantsághoz vezetnek, vagy legalább három ember fekvőbeteg-kórházi kezelését okozzák.
Forrás: https://www.airforcetimes.com/
Az ázsiai e-kereskedelem növekedése az egyik motorja a légi teherszállításban tapasztalható keresletnövekedésnek. Ennek kielégítése érdekében az Emirates SkyCargo két új teherszállító gépet állít forgalomba és 15 százalékkal növeli szállítókapacitását.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.