A svéd gyártó részéről a napokban hozták nyilvánosságra a hírt, mely szerint a Saab még ebben az évben megkezdi a Gripen C/D új, elektronikai hadviselés során alkalmazandó eszközök tesztjeit.
Az Arexis elektronikai harc-rendszer új eleme lesz a 4 méter hosszú és 350 kg tömegű konténer, mely alacsony frekvenciákon képes zavarni. A fejlesztési munkákat a Saab stockholmi üzemegységében végezték, a konténert a Gripen belső pilonja alá függesztették. Az alacsony frekvenciás antennákat a konténeren található szárnyszerű felületekben helyezték el.
A Saab ezzel a fejlesztéssel azt kívánja elérni, hogy egy kisebb köteléken belül legyen egy olyan elektronikai harc/zavaró repülőgép, amely hatásosan képes támogatni a csapásmérő köteléket. A koncepció nem új, ezt a célt szolgálja az Egyesült Államok Haditengerészeti légierejének Boeing EA-18G Growler flottája is.
Folyamatban van egy „kisegítő” jammer verzió fejlesztése is, mely a „bosszantó légy” becenevet kapta. Ez az eszköz hamis célt állít elő az ellenséges légvédelmi rendszerek megzavarására.
Az Arexis rendszer elemei a Saab Gripen E fejlesztésében már eleve helyet kapnak. A legmodernebb szenzorok felhasználásával kiépített rendszer tesztjei már folynak és a gyártó szerint ez a messze legmodernebb elektronikai harc-rendszer, melyet vadászgépbe valaha is szereltek. Az úgynevezett kvadráns vevő- és adórendszerek, amelyek a repülőgép szárny-csúcsaiban helyezkednek el, kiemelkedő képességeket biztosítanak.
Habár alapvetően a Gripenre tervezték és tesztelik az Arexis rendszert, a Saab nem zárkózik el más típusokon – nevezetesen az Eurofighteren – történő alkalmazásától sem. A németek – milyen véletlen – éppen mostanában tervezik új zavaró berendezések beszerzését.
Szintén friss hír a Gripen kapcsán, hogy a Gripen E harmadik tesztpéldánya teljesítette első felszállást 2019. június 10-én. A kapcsolódó videót a JETfly Facebook oldalán találják Olvasóink.
Forrás: https://www.flightglobal.com
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.