Már többször hírt adtunk lapunkon arról, hogy Svájc légierejének F/A-18C/D Hornet és F-5E/F Tiger flottája cserére érett, de érdemi előrelépés nem történt még eddig. Az elkövetkező időszakban viszont többet olvashatunk a svájci fejleményekről, hiszen megkezdődött az esélyes típusok tesztelése.
Svájc a harci repülőgépek tesztelését és beszerzését az Air2030 névre keresztelt program keretein belül végzi: ennek értelmében új típusra cserélik a kiöregedő Hornet és Tiger flottát, valamint új légvédelmi rakétarendszreket is vásárolnak. Svájc öt gyártótól kapott ajánlatot: az Eurofighter Typhoon mellett a Boeing a Super Hornettel, a Dassault a Rafale-lal, a Lockheed Martin az F-35A-val, a Saab pedig a JAS-39E/F Gripennel pályázik. A védelmi beszerzésekért felelős svájci ügynökség, illetve a légierő képviselői már korábban tesztelték és elemezték ezen gépeket szimulátorban, a gyártók telephelyein.
A repülőgépek földi és légi tesztelése április és július között esedékes, minden gép két hetet lesz Svájcban, néhány tesztnap nyilvános keretek között zajlik majd. Minden típus ugyanazokat a teszteket fogja végrehajtani, így a végén, az összehasonlítás során reális képet kaphatnak a repülőgépek teljesítményéről, és hogy melyik típus mennyire felel meg a Svájci Légierő támasztotta igényeknek, a győztes kihirdetése 2020 után várható. Svájc 30-40 harci repülőgépre, teljes logisztikára és többek között irányított rakétákra kér majd árat.
A tesztelésre érkező típusok (1-2 példány) nyolc különböző feladatot teljesítenek, a fel- és leszállások száma 17 db lesz, elemzik majd a gépek működési, technikai és egyéb speciális jellemzőit. Elsőként a Typhoon-t teszteli a légierő, a két példány (ZK356, ZK303/AX) 2019. április 12-én érkezett meg Payerne bázisára, Wartonból, ahol a BAE Systems üzemelteti a gépeket. A további típusok teszteléséről is lehet már tudni: várhatóan április 30-án a Super Hornet következik, ezt követi május 21-től a Rafale, június 7-től a F-35A, míg június 25-től a Gripen tesztje.
Forrás: Scramble
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.