Az előzetes ütemterv szerint még idén megérkezhet Brazíliába az első két sorozatgyártott Gripen E, brazil jelöléssel F 39E Gripen.
A svéd Saab sajtóközleménye szerint a mai napig kilenc Gripen E vadászgépet szereltek össze. Ugyanakkor a megrendelt 106 repülőgépből körülbelül 30 már a gyártósoron van. A kétüléses változat, a Gripen F még fejlesztés alatt áll, és Brazíliában szerelik majd össze.
Korábban a Brazil Légierő bejelentette, hogy az első két vadászgépet a tervek szerint novemberben, a másik kettőt pedig 2022 elején küldik el a megrendelőnek, tengeri szállítással. Az első két példány a São Paulo állambeli, Gavian Peixotóban található Repülési Tesztközpontban vesz részt a teszteken a katonai típusbizonyítvány megszerzése előtt. A tesztrepüléseket a Brazil Légierő tesztpilótái hajtják végre.
A 2014 októberében megkötött szerződés 36 darab Gripen E/F-ről szól, melyekből 28 darab az együléses E verzió és 8 darab a kétüléses F változat. Az 5,4 milliárd dolláros árban benne van a gépeken felül a kiképzés, a fegyverzet és a karbantartási szolgáltatások ára is.
A brazil Gripen-program részeként a Saab 13 példány összeszereléséért felel Svédországban, további 8 darabot a svéd és brazil szakemberek közösen szerelnek össze Brazíliában. A fennmaradó 15 repülőgépet (8 együléses és 7 kétüléses) már az Embraer fogja összeszerelni Brazíliában.
Az első Gripen E tesztrepülőgépet (sorozatszám: FAB4100) kezdetben a Saab linköpingi létesítményében tesztelték, majd 2020 szeptemberében Brazíliába szállították, ahol a Repülési Tesztközpontban (GFTC) tovább tesztelik. Ezt a példányt már számtalan videóban láthattuk, repült többek között a légierő napján is egy díszelgő kötelékben.
A Gripen alkatrészeinek gyártása Brazíliában 2021 júliusában kezdődött. Eddig több mint 260 brazil mérnököt és technikust képeztek ki Svédországban (a tervek szerint összesen több mint 350 brazil szakembert képeznek ki).
Forrás: https://armstrade.org/
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.