A Gripen legújabb generációjának számító E változatból Svédország mellett eddig csak Brazília rendelt, ezért a gyártó világszerte új vásárlókat keres: jelenleg európai, ázsiai és dél-amerikai országokkal zajlanak tárgyalások.
A Saab részéről 2024. február 21-én jelentették be, hogy a gyártó Peru, Kolumbia, Thaiföld (üzemeltető), Fülöp-szigetek és Ausztria kormányával tárgyal a Gripen E lehetséges eladásáról, a JAS 39C/D flottát rendszeresítő Csehország, Dél-Afrika és Magyarország számára pedig egyéb, az üzemeltetést továbbra is biztosító, kiegészítő lehetőségeket kínál.
Időközben hazánkkal már meg is született a megállapodás 2024. február 23-án, többek között a meglévő 14 gépes flotta 4 példánnyal való bővítéséről, Csehország pedig az ötödik generációs F-35-ös beszerzése mellett döntött, azok rendszeresítéséig azonban még továbbra is a Gripent tartják hadrendben, így vélhetően ott is várható a meglévő szerződés frissítése.
A Gripen E exportpiacának első szereplője Brazília: a 36 darabos Gripen E/F beszerzést várhatóan ki fogják egészíteni további példányokkal, ráadásul Gaviao Peixoto-ban végszerelő üzemet is létesítettek, ahol 2023-tól már zajlik a gyártás. A Saab beszámolója szerint a tesztpéldányokat is beleértve jelenleg összesen 21 db Gripen E üzemel Svédországban és Brazíliában, a gyártósoron lévő E-k száma 35 db, továbbá zajlik a brazil részre készülő első kétüléses F változat összeszerelése is.
A brazil gyártósor kapacitását évi 8 példányban határozták meg, viszont ha érkeznek újabb megrendelések dél-amerikai országokból, akkor fejleszteni fogják az üzemet több Gripen legyártása érdekében.
Ausztriával hosszú évek óta folytat tárgyalásokat a Saab: legutóbb 2022-ben számoltunk be erről, akkor még JAS 39C és D változatokat tartalmazott a felkínált csomag, ugyanakkor ahogy telnek az évek, az újabb vásárlóknak már a modernebb E változatot kínálja a svéd gyártó.
Forrás: https://www.flightglobal.com/
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.