Németország úgy döntött, hogy 35 darab, ötödik generációs Lockheed Martin F-35-ös harci repülőgépet és 15 darab Eurofighter Typhoon-t vásárol légierejének megerősítésére, miután a Boeing F/A-18E/F ajánlatát elvették.
Az új repülőgépek a Tornado flottát hivatottak felváltani.
Az F-35-ösöket légi fölény kivívására és csapásmérésre (továbbá nukleáris fegyverek hordozására), míg a Typhoonokat speciális küldetésekre, például elektronikai harcra és oltalmazásra használnák. Németország korábban úgy tervezte, hogy az új repülőgépek rendszerbe állítására 2025 és 2030 között kerülne sor, azonban a Tornado-flotta az 1980-as években állt szolgálatba és nem biztos, hogy kihúznák addig.
Christine Lambrecht német védelmi miniszter szerint az F-35 „egyedülálló lehetőséget kínál a NATO-szövetségeseinkkel és európai partnereinkkel való együttműködésre”. A Luftwaffe parancsnoka, Ingo Gerhartz tábornok elmondta, hogy a Német Légierő „nagyon jól felkészült a jövőre” az „F-35-tel és az Eurofighter elektronikus hadviselésre szánt továbbfejlesztésével”. Eddig erre a célra a Tornado ECR (elektronikai támadó/felderítő) változatát használták.
Németország a vásárlással csatlakozna a már most is F-35-öst üzemeltető NATO-országokhoz: Belgiumhoz, Dániához, Olaszországhoz, Hollandiához, Norvégiához, Lengyelországhoz, az Egyesült Királysághoz és az Egyesült Államokhoz, valamint a NATO-n kívüli európai országokhoz, Finnországhoz és Svájchoz, amelyek szintén az ötödik generációs típust választották légierejük modernizálásához. Kanada, az F-35 fejlesztési partnere is az F-35 megvásárlása felé hajlik.
Az eladás részleteit, például az árakat és a szállítási határidőket nem hozták még nyilvánosságra. A Pentagon illetékesei annyit elárultak, hogy a németek az F-35A „hagyományosan” felszálló modellje iránt érdeklődnek.
A Lockheed Martin elmondta, hogy „büszke a német védelmi minisztérium és a Luftwaffe F-35-ös repülőgépbe vetett bizalmára”, ugyanakkor rámutatott a más európai országokkal lehetséges nagyfokú interoperabilitásra is, amelyek már szintén megvásárolták a típust. A Lightning II „az egyetlen 5. generációs hari repülőgép, amely ma elérhető Németország hadműveleti képességének erősítésére a szövetségesekkel”.
A március 14-i bejelentés Németország februári döntését követi, amely szerint 112 milliárd dollárral növelik a védelmi kiadásokat. Olaf Scholz német kancellár kijelentette, hogy Németország túlszárnyalja a NATO azon célkitűzését, hogy a tagállamok GDP-jük legalább két százalékát költsék védelemre, miután évekig bírálták, amiért jóval elmaradt ettől a céltól, noha az egyik leggazdagabb NATO-tag.
A védelmi kiadások növelését Oroszország Ukrajna elleni inváziója idézte elő, amely rávilágított Németország elmúlt évek védelmi beruházásainak hiányosságaira.
Németország 2020-ban még azt tervezte, hogy 30 darab F/A-18E/F vadászrepülőgépet és 15 darab EA-18 Growlert vásárol az Egyesült Államoktól. Az iparág illetékesei szerint az F-35 azonban olyan interoperabilitási előnyöket kínál, amelyek felülmúlják az egyéb szempontokat. Európában csak Spanyolország és Finnország üzemelteti az F/A-18-at, Finnország pedig nemrégiben az F-35-öst választotta leendő vadászgépének.
Németország közölte, hogy az F-35-ös vásárlás nem befolyásolja a Future Combat Air System vadászgép fejlesztésére vonatkozó terveit, amelyeket más európai országokkal közösen fejleszt majd.
Forrás: https://www.airforcemag.com/
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.