Annak idején a Lockheed Martin F-117 Nighthawk történelmet írt azzal, hogy az első alacsony észlelhetőségű harci repülőgépként rendszerbe állt egy szigorúan titkos, 10 éves fejlesztési időszakot követően.
Nyugdíjazására 2008 augusztusában került sor, ezt követően majdnem a teljes megmaradt, megsemmisítésre ítélt állomány a nevadai Tonopah bázisra került, ahol légkondicionált hangárokban tárolták őket, védve ezzel is a veszélyes anyagnak minősülő radarabszorbens borítást.
Teljes megsemmisítésükre ugyanakkor egészen a mai napig nem került sor, sőt 2017-től kezdődően szenzációnak minősülő hírek láttak napvilágot, miszerint 4 gépet titokban Szíriába telepítettek. Egyes források szerint Szíria és Irak fölött repülve több bevetést is végrehajtottak a gépek, kis átmérőjű bombákat célba juttatva. A későbbiekben egyre többször kapták lencsevégre a gépeket Kalifornia és Nevada egén is, így a kezdeti kétségek az újbóli rendszerbe állításról teljesen eltűntek.
Hivatalosan továbbra sem ismertek az okok, kezdetben olyan feltételezések terjedtek, hogy a gépek légialkalmassági bizonyítványát és egyes pilóták képesítéseit szeretnék megújítani, de valószínűleg ennél jóval többről van szó.
A leginkább elfogadott feltételezés szerint a gépeket kísérleti célokra alakították át, és új radarabszorbens bevonatokat vagy infravörös rakéták elleni eszközöket tesztelnek velük. Ezen felül az is valószínűnek tűnik, hogy az Egyesült Államok új, alacsony észlelhetőségű gépek felderítésére alkalmas radart tanulmányoz, amihez szintén hasznát veheti a gépeknek, akárcsak különböző új harceljárások tesztelésére éles körülmények között (pl. Szíriában), ahol így nem a jóval drágább F-22 és F-35 típusokat kell kockázatnak kitenni. Felmerült továbbá, hogy néhány példányt pilóta nélküli géppé alakítottak, mivel az egyik gépet látványos antennákkal felszerelve fotózták le Tonopah közelében.
Szintén egy valószínű lehetőség, hogy agresszor szerepkört töltenek be. Az idei év egyik Red Flag gyakorlatán a Nellis légibázison tűntek fel a 64. Agresszor Század F-16-osainak társaságában, legújabban pedig a haditengerészet Miramar légibázisán látták őket, szintén valószínűsíthetően agresszor szerepkörben.
Bár hivatalosan sosem lett reaktiválva az F-117 Nighthawk, ma már világos, hogy az Egyesült Államok egy szigorúan titkos katonai projekt keretében újra alkalmazza a típust. A hasonló projektek egyébként nem számítanak különösebben szokatlannak, különböző költségvetési dokumentumok szerint az USA Védelmi Minisztériuma éves szinten nagyjából 60 milliárd dollárt költ ilyen titkos programokra.
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.