Öt és fél évvel a megrendelést követően a közelmúltban, 2021. december 14-én érkezett meg Kuvaitba az első két Eurofighter Typhoon vadászbombázó.
Ezt megelőzően a repülőgép átadási ceremóniára az olaszországi Caselle légibázison került sor Kuvait olaszországi nagykövetének, Azzam Al-Sabah sejknek és a légierő parancsnok-helyettesének, Bandar Al-Mezyen vezérőrnagynak a jelenlétében.
A kuvaiti védelmi minisztérium 2016. április 5-én írt alá szerződést az Eurofighter konzorciumot képviselő Leonardo csoporttal 28 darab Typhoon szállítására. A megállapodás keretében a Kuvaiti Légierő 22 db együléses és 6 db kétüléses, Tranche-3 konfigurációjú Typhoon vadászbombázót szerez be, melyeket az olaszországi casella-i Leonardo gyárban szerelnek össze. Mint ismeretes, Kuvait még elsőként 2009-ben jelentette be, hogy új, többcélú repülőgépeket vásárolna. Az azóta eltelt években több gyártóval is tárgyalásokat folytattak, Franciaországgal a Rafale, az Egyesült Államokkal az F/A-18E/F Super Hornet, valamint az európai konzorciummal a Typhoon eladása, esetleges rendszeresítése ügyében, végül a befutó az utóbbi lett.
A kuvaiti védelmi minisztériummal kötött megállapodás a Typhoon üzemeltetését biztosító szolgáltatásokat is tartalmazza, beleértve az infrastruktúra tervezését és kiépítését a kuvaiti Al-Salem légibázison, a berendezések karbantartását három évig (opcióval öt évre), továbbá felszerelések és szimulátorok szállítását a kuvaiti pilóták képzéséhez.
A Kuvaiti Légierő első Typhoon vadászbombázóinak repülési tesztjei 2021 októberében kezdődtek. A repülőgépek szállítását eredetileg 2020-ban kezdték volna meg és 2023-ban fejezték volna be, az ütemezés azonban eltolódott, valószínűleg a COVID-19 világjárvány miatt.
Kuvait lesz a világ nyolcadik Typhoon üzemeltetője. A Kuvaiti Légierő vadászgépei megkapják a korszerű Captor-E aktív fázisvezérelt radart és számos más újítást, mint a Storm Shadow cirkálórakétákat és a Brimstone ATGM-et, valamint más levegő-föld fegyvereket, amelyek fokozzák sokoldalúságukat és növelik tűzerejüket. Ezenkívül a konfiguráció lehetővé teszi a Sniper-ATP külső célmegjelölő konténerek, a DRS-Cubic ACMI P5 harci kiképző konténer integrálását, valamint a navigációs rendszerek fejlesztését.
Forrás: https://armstrade.org/
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.