Mint ahogy arról már lapunkon is beszámoltunk, 2024. február 4-8. között védelmi ipari szakkiállítást rendeznek Rijádban, ahol a legnagyobb repülőgépgyártó vállalatok is jelen vannak. A Boeing kapcsán az új F-15EX értékesítéséről is vannak friss információk.
A Boeing a Közel-Keleten is remél potenciális vásárlókat a gyár újdonságára, az F-15EX-re: Szaúd-Arábia, mint F-15-ös üzemeltető máris érdeklődik a típus iránt. A FlightGlobal beszámolója szerint, a szaúdi királyság 54 példányt vásárolna az F-15EX-ből, meglévő F-15SA flottájának EX változatra való korszerűsítését pedig szintén lehetővé tenné a Boeing. A korszerűsítési folyamat az ezt megelőző szaúdi F-15-ös üzletnek is fontos eleme volt: mint ismeretes, az Egyesült Államok Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynöksége a DSCA, még 2010. október 20-án értesítette az USA Kongresszusát arról, hogy Szaúd-Arábia közel 60 milliárd dollárért fegyvereket vásárolna. Ennek része volt a kérelem, mely 84 darab új F-15SA vásárlását, valamint a hadrendben álló 70 darab F-15S, SA verzióvá való átalakítását tartalmazta.
Az üzlet 2011 végén került jóváhagyásra: az első Szaúd-Arábiának készült F-15SA-t, 2013. április 30-án mutatta be a Boeing, az első 4 repülőgép, 2 modernizált F-15S (93-0857 és a 93-0899), melyek SA verzióvá lettek átépítve, valamint 2 darab vadonatúj F-15SA (12-1006 és a 12-1010) 2016. december 13-án landolt Szaúd-Arábiában. Az F-15SA az F-15-ös akkori legmodernebb verziója volt, többek között a Raytheon vállalat által fejlesztett APG-63(V)3 AESA rendszerű radart, erősebb, General Electric F110-GE-129 típusú hajtóműveket, infravörös kereső és célmegjelölő IRST és DEWS, digitális, elektronikai harc megvívására szolgáló rendszert, illetve modernizált fedélzeti rendszereket kapott.
Szaúd-Arábia és a Boeing partnerkapcsolata, együttműködve a helyi iparral, sok évtizedre tekint vissza, ennek folytatásáról mindkét fél pozitívan nyilatkozott a szakkiállításon. Meg kell jegyezni ugyanakkor azt is, hogy az F-15EX nem az egyetlen opció, amivel a szaúdiak modernizálnák a légierőt, hiszen az Eurofighter Typhoon és a Dassault Rafale szintén a lehetséges befutók között van. A térségből nem Szaúd-Arábia az egyetlen, aki máris érdeklődik a Boeing újdonsága iránt: Izrael már jelezte, hogy első körben 25 példányt vásárolna, idővel pedig akár 50 példányt is beszereznének az F-15EX-ből.
További tartalmakért ajánljuk Olvasóink figyelmébe a JETfly folyamatosan frissülő Facebook oldalát is!
Forrás: https://nationalinterest.org/
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.