1968. december 31-én emelkedett a magasba először az egykori Szovjetunió repülőiparának büszkesége, a Tupoljev tervezőiroda szuperszonikus sebességre tervezett utasszállító repülőgépe. A gép egy kiélezett politikai és technológiai versenyhelyzetben született, ennek minden előnyével és hártányával egyetemben, egy dolog azonban tény. A Tu-144-es a legendás Concorde-nál hamarabb emelkedett a levegőbe, ezáltal kiérdemelte a világ első, szuperszonikus utasszállító repülőgépe címet.
Az elmúlt év utolsó napján a Tupoljev repülőgépgyár fontos jubileumot ünnepelt. 1968. december 31-én került sor a világ első hangsebesség feletti utasszállító repülőgépének a Tu-144-nek a szüzfelszállására. Abban az időben a repülés terén is hatalmas versenyfutás zajlott a Szovjetunió vezette keleti és az USA befolyása allatt álló nyugat között. Egyik oldalon sem számított a pénz, csak az, ki nyeri a versenyfutást. A versenyt - legalábbis ezen a téren - a Tupoljev tervezőiroda nyerte.
Korabeli propagandafotó a Tu-144-esről
A program 1963. július 16-ai hivatalos beindítása után csupán alig több mint öt év telt el, és a Tu-144 prototípusa levegőbe emelkedett. A Tupoljev tervezőiroda hangsebesség feletti repülőgépe két hónappal előzte meg legfőbb vetélytársát a Concorde-t, amely 1969. március 2-án szállt fel. A szovjet gép első repülése a híradások szerint mindössze 38 percig tartott, és különösebb probléma nélkül zárult. A repülőgép 1969-ben lépte át először a hangsebességet, és egy évvel később, 1970-ben már a hangsebesség kétszeresével repült. A kecses és elegáns Tu-144-es nagyközönség előtti bemutatkozására 1970-ben került sor, Moszkvában.
A nagyközönség 2007 augusztusában is láthatta a gépet a MAKS-on, Zsukovszkijban
A repülőgépet az évek során folyamatosan fejlesztették. Az NK-144A típusú hajtómüvel ellátott, már sorozatban gyártott Tu-144-es 1972. szeptember 20-án repült először. A későbbiekben a hajtómüveket RD36-51A típusú, utánégető nélküli hajtómüvekre cserélték, amelyek üzemeltetése gazdaságosabb volt.
Azonban már a kezdeti évek is tartogattak kellemetlen eseményeket a repülőgép történetében. 1973. június 3-án, az első sorozatban gyártott repülőgép a Párizsi Repülőszalon közönsége előtt Le Bourget-ban katasztrófát szenvedett. A repülőgép hatfőnyi legénysége életét vesztette, a szétrepülő roncsdarabok több nézőt megsebesítettek.
A Franciaországban bekövetkezett tragédia azonban nem jelentette a program leállítását, 1977. november 1-jén ugyanis az Aeroflot flottájába tartozó Tu-144 végrehajtotta első menetrendszerinti repülését Moszkva és Alma-Ata között.
A Tu-144 típus 1978 június elejéig, az utasszállítás befejezéséig mindössze 55 menetrendszerinti repülést teljesített, amely során 3284 utast repített a célállomásra. Vetélytársa a brit-francia Concorde jóval sikeresebb karriert futott be, de napjainkban már ezek a gépek is a múzeumok gyüjteményét gyarapítják csak...
Dicső múlt, szomorú jelen... A Tu-144LL a Moszkva melletti Zsukovszkij repülőtéren
A 80-as években néhány egykori utasszállító gépet átalakítottak és Tu-144LL típusjelzéssel repülő laboratóriumként folytattak velük kísérleti repüléseket. A repülő laboratóriumok adatait a hangsebesség feletti utasszállító repülőgépek második generációjának fejlesztésére használták (használják) fel. 1983 júliusában az egyik Tu-144D repülőgép több sebességi és magassági világrekordot állított fel különböző terhelésekkel.
Reméljük egyszer még újra láthatjuk a levegőben ezt a gyönyörü szerkezetet
A repülőgéppel kapcsolatban tartja magát egy olyan verzió, hogy a szovjetek megszerezték a Concorde terveinek egy késői fázisát. A kémkedéssel az Aeroflot párizsi irodájának vezetőjét és egyik munkatársát gyanúsították. Az ellopott tervek állítólag a Tupoljev irodához kerültek, hogy ezek alapján készítsék el a világ első szuperszonikus utasszállító repülőgépét. A későbbiek során mindkét cég sokat módosított az eredeti terveken, amit jól tükröznek a két gép közötti eltérések. Egy tény: az ipari kémkedés abban az időben hatalmas méreteket öltött, így nem elképzelhetetlen a történet, azonban talán ennek az ellenkezője sem zárható ki teljesen. Az is tény viszont, hogy bár a Tu-144-es volt az első, levegőbe emelkedett szuperszonikus utasszállító repülőgép, a rivális Concorde lényegesen sikeresebb karriert futott be.
A lehajtható orr-rész le- és felszállásnál volt hasznos. A rivális Concorde-nál is hasonló megoldást alkalmaztak a tervezők
Legfontosabb müszaki adatok:
Max. sebesség: 2500 km/h
Hasznos teher: 140-167 utas
Utazómagasság: 17 000 m
Hatótáv: 6500 km (140 utas, 1.9 mach)
Tömeg: üres: 85 000 kg; max 180 000kg
Fesztáv: 28.8 mHossz: 65,7 mMagasság: 12,85 mSzárnyfelület: 438,0 m2
A jobb ügyfélélmény és kiszolgálás érdekében a Wizz Air változtatásokat vezetett be, hogy az utasok könnyebben hozzáférjenek az ügyfélszolgálathoz.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.