Az elemzés, melyet a napokban a lengyel védelmi minisztérium a fegyveres erők vezetőivel, valamint a minisztérium szakértői csoportjával vizsgált meg, megállapította, hogy az légierő részére tervezett F-16A/B vadászgépek beszerzése és hadrendbe állítása nem lenne gazdaságos, hatékony döntés.
Az Altair információi szerint, egy korábbi parlamenti bizottsági ülésen, a lengyel védelmi miniszer-helyettes, Bartosz Kownacki az ügyben azt nyilatkozta, hogy Lengyelország nem fog F-16A/B-ket vásárolni egyik partner ország légierejétől sem. Ez év januárjában látott napvilágot a hír, miszerint Lengyelország vizsgálja annak lehetőségét, hogy az Egyesült Államoktól használt F-16-osokat vásároljon. Az elemzés rámutatott arra, hogy nem lenne gazdaságos és hatékony döntés az F-16A/B-k beszerzése. A gépek modernizációjának költségei igen magasak lennének, azok képességei jelen állapotukban pedig elégtelenek. A fejlesztés, illetve a gépek hadrendbe állítása akár többe is kerülhet, mintha új repülőgépeket vásárolnának, így a védelmi minisztérium ezek miatt eláll a beszerzéstől.
Jan Sliwka, a Lengyel Légierő tábornoka hozzátette, hogy az országa légierejének szakértői csodálkoztak a román használt, de modernizált F-16-osok beszerzésének ügyén, ugyanis számításaik szerint azok összköltségén már új gépeket is vehettek volna. Így Lengyelország inkább új F-16-osok vagy F-35-ösök vásárlását preferálja. Mindkét verziónak megvan mind a pozitív, mind a negatív oldala. Az egyik negatívum főképp az F-35-öst érintve az, hogy a beszerzési ára igen magas, annak ellenére is, hogy az USA próbálja azt mérsékelni.
A tábornok továbbá megemlítette, hogy március végén az egyik F-16-osuk az Egyesül Államokba repül, hogy indítást végezzen a legújabb AGM-158 JASSM szárnyas rakétával, melyeket nemrégen szereztek be. Lengyelország megrendelte a rakéta megnövelt hatótávolságú JASSM-ER verzióját is, azok 2020-ig érkeznek majd meg. Napjainkban a Lengyel Légierő 48 darab F-16C/D-vel rendelkezik, melyek már elérték az 53 ezer repült órát is. A típus modernizációja a tervek szerint 2030-ra lesz esedékes.
Forrás: armstrade.org
Az ázsiai e-kereskedelem növekedése az egyik motorja a légi teherszállításban tapasztalható keresletnövekedésnek. Ennek kielégítése érdekében az Emirates SkyCargo két új teherszállító gépet állít forgalomba és 15 százalékkal növeli szállítókapacitását.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.