Tizenhét dél-koreai tábornok, akik korábban a Dél-koreai Légierő parancsnoki beosztását is ellátták, nyílt levélben fordultak az elnöki hivatalhoz, a védelmi minisztériumhoz, valamint az ország parlamentjéhez azzal a kéréssel, hogy álljanak el a tervezett 60 darab F-15SE Silent Eagle amerikai harci repülőgép megvásárlásától. A tábornokok véleménye szerint a repülőgép már elavult, nem nevezhető „következő generációs vadászrepülőgépnek”, amelyeket Szöul a légierő modernizációs programja során kíván beszerezni. A vásárlásról szóló döntés napokon belül megszülethet.
Napjainkban a Koreai Köztársaság Védelmi Beszerzési Programirodája (Defense Acquisition Program Administration – DAPA) a légierő vadászrepülőgép parkjának megújítását célzó tender második fordulóját bonyolítja. A projekt az F-X elnevezést kapta. Szöul a tervek szerint 60 vadászrepülőgépet vásárol 7,45 milliárd dollár értékben. Dél-Korea háború utáni történelmének legnagyobb védelmi megrendeléséről van szó, amelyet éppen ezért már az „évszázad szerződéseként” említenek.
Fotó: defensa.pe Kezdetben három aspiráns nyújtotta be pályázatát: az amerikai Lockheed Martin konzorcium az F-35 típussal, a szintén amerikai Boeing az F-15SE Silent Eagle típussal, míg az európai EADS konszern a Eurofighter Mk III Typhoon-nal. Az F-35-öst amely sokáig befutónak számított – magas ára miatt visszautasították, míg a Eurofightert a szerződés feltételeinek megszegése miatt zárták ki, így végül a Boeing F-15SE maradt az egyetlen pályázó, amely eljutott a végső stádiumig. Szöul most két lehetőség között választhat: vagy megnevezi a pályázat győzteseként az F-15SE-t vagy törli az eddigi eredményeket és mindent elölről kezdenek.
A már korábban említett 17 tábornok – korábbi légierő parancsnokok – a kritikát tartalmazó levelüket még augusztus 27-én kézbesítették a címzetteknek, azonban ezt csak most hozták nyilvánosságra.
A tábornokok az általuk szignált levélben határozottan ellenzik az F-15SE megvásárlását, mivel az elavult, nem felel meg a következő nemzedék repülőgépével szemben támasztott követelményeinek. Emlékeztetnek arra, hogy a repülőgépet még az 1970-es években fejlesztették ki és hosszú távra nem lehet vele tervezni. Ezen kívül hangsúlyozzák azt a tényt, hogy a Korea számára ajánlott verzió még nincs (is) teljesen kész.
Tömegtájékoztatási eszközök már korábban is jelezték, hogy sok katonai pilóta ért egyet a tábornokok által megfogalmazott kritikával, mivel úgy vélik az F-15SE nem üzemeltethető 30 éven keresztül, mint ahogyan ez a modernizációs programban megfogalmazásra került. A tárgyalások során a Dél-koreai Légierő számára az F-35-ös típus volt a „legszimpatikusabb”, amely a pályázók közül az egyetlen „lopakodó” repülőgép volt. Meg kell azonban említeni, hogy a Koreai Légierő átfegyverzése során, évekkel ezelőtt Szöul már vásárolt 60 repülőgépet a Boeing konszerntől.A projekttel kapcsolatos döntést napokon belül meghozhatják.
Fotó: defensa.pe A Védelmi Beszerzési Programiroda következő ülésére 2013. szeptember 20-21-én kerül sor, a dél-koreai védelmi miniszter, Kim Kvan Dzsin elnökségével. A katonai vezetés győztesnek hirdetheti ki a Boeinget, elhalaszthatják a döntést további kiegészítő tanulmányok elvégzésével vagy akár érvényteleníthetik a tender eredményét.
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.