Legfrissebb hírek szerint az F-35-ös külföldi megrendelői számára lehetővé válik, hogy saját igényeikre szabják az ötödik generációs vadászrepülőgép harcászati feladatokkal kapcsolatos szoftvereit. Ezzel kapcsolatban olyan kompromisszum született, mellyel a fejlesztő ország érdekei sem sérülnek, a szövetségesek pedig nagyobb szabadsággal rendelkezhetnek majd a jövőben.
Korábban a Pentagon, amely a JSF program költségeinek oroszlánrészét fizette, szigorúan elállt minden olyan kezdeményezéstől, amellyel más országok betekintést nyerhettek volna a repülőgép szoftvereinek forráskódjába. A program finanszírozásába beszálló szövetségesek azonban szerették volna, ha saját igényeiknek megfelelően alakíthatják a szoftvercsomagot.
A hadmüveleti feladatok során a megfelelő adatcsomagok betöltése nélkülözhetetlen a sikeres tevékenységhez, ilyenkor a müveleti területtől függően speciális csomagokat töltenek be a gép rendszereibe. Közel-keleti tevékenység során például a környező országok földrajzi adataira, és a különböző katonai eszközök és objektumok leírására mindenképpen szükség van. Emellett jól jön, ha a közelben tevékenykedő baráti erők adatai is lekérdezhetők a rendszerből.
Chris Bogdan altábornagy (aki a USAF részéről a JSF program illetékese) bejelentette, hogy az ügyben sikerült kompromisszumra jutni. Ennek megfelelően az üzemeltetők külön laborokban programozhatják a számukra szükséges szoftvereket.
A légierő laborja a floridai Eglin légibázison található, míg a jövőben a haditengerészet is fog egyet üzemeltetni a kaliforniai Point Muguban.
A tengerészgyalogság eredetileg 2015 júliusára tervezte a B variáns hadrafoghatóvá nyilvánítását, azonban ehhez két földrajzi régió adatcsomagjaira is szükség lenne, melyek közül az egyik Bogdan altábornagy szerint valószínüleg nem készül el a megnevezett időpontra, mivel a programozó szakemberek kapacitása véges, azonban egy újabb labor felállítása csökkentené a terhelésüket. Pontosan nem tudni, hogy melyik két régióról is van szó, de a legvalószínübbnek a Közel-Kelet és az Ázsiai-csendes-óceáni térség tünik. Utóbbira azért lehet szükség, mert a tengerészgyalogság Japánban az Iwakuni bázisra is telepít F-35-ösöket.
A partner országok is felállíthatnak saját programozó egységeket az Egyesült Államokban, ahol amerikai és nemzetközi szakemberek közösen végezhetik el a munkákat. Ez azt jelenti, hogy külföldi kezekbe kizárólag amerikai felügyelet mellett juthatnak a szoftverek adatai, azonban a kompromisszum müködőképes lehet a jövőben.
A NATO Görögországban megrendezett, a légi hadműveletek összehangolását célzó Ramstein Flag gyakorlatának különböző részterületeit az ARANYSAS decemberi számában - mintegy „felülnézetben” - bemutattuk. A végrehajtott repülésekbe és a gyakorlat „alulnézetébe” Tősér Péter alezredes, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár megbízott parancsnok-helyettese avatja be az olvasókat.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.