Az Amnesty International emberi jogi szervezet által nemrégiben közzétett dokumentumok kínos helyzetbe hozták az Európai Unió azon országait, melyek 2001 és 2005 szeptembere között, bizonyíthatón közreműködtek abban, hogy repülőgéppel az USA-ba szállítsanak terroristagyanús, titokban őrizetbe vett személyeket.
Az útvonalakat, pihenő-, üzemagyag-felvevő-, gyüjtő- és fogolyátadó-pontokat feltüntető térképet az európai repülésrajongók és a reptereken figyelő spotterek feljegyzéseinek segítségével állították össze.
A különleges fogolyszállítmányok célba juttatásához állítólag a CIA bérelte a gépeket. A jegyzetek alapján ezek közül, példaként négy mozgását követék. Azt is kiderítették, hogy lajstromjeleiket az öt év alatt, legalább egyszer megváltoztatták. Az alábbi gépek mindegyikével több száz utat bonyolítottak le Európa, az USA, a Közel-Kelet és a Karibi-térség között.
Az N379P (később N8068V, N44982) lajstromjelü Gulfstream V-ös 590 utat teljesített. Az N829MG (később N259SK) lajstromjelü Gulfstream III-as 380 repülést bonyolított le.Az N85VM (később N227SV) lajstromjelü Gulfstream IV-es pedig 488 úton vett részt.
Az N313P (később N4476S) lajstromjelü Boeing 737-700-as BBJ változata 396-szor repült.A Boeing BBJ nem a börtönből börtönbe járat rövidítése, hanem a Boeing Business Jet megnevezésé. A BBJ és a Gulfstream V hatótávolsága meghaladja a 10 000 km-t, ezért azok képesek például 12 óra alatt Kabulból a washingtoni Dulles reptérre eljutni. A Gulfstream III és IV típusok közel 7000 km-es hatótávolságuk következtében a hosszabb utakat csak több megállóval tudják teljesíteni.
A Gulfstreamek általában és alkalmanként 8-10 fogollyal repültek, az eredetileg 127 utasra mértezett Boeing BBJ viszont ennek többszörösét is szállíthatta. Mivel a gyanúsítottakat törvényes bírósági eljárás nélkül, meghatározatlan időre vették őrizetbe, ezzel megsértették az Uniós tagállamok törvényeit.A térkép különben csupán hat gép mozgását ábrázolja. Ezzel, valamint a felvett foglyok számát, az igénybevett charter-társaságokat és repülőgépeket részletező jelentés nyilvánosságra hozatalával az Amnesty International aktivistáinak kétségkívül az a céljuk, hogy a nyílt jogsértések miatt az Európai Parlament június 27-én kezdődő ülésszakán az érintett országokat kérdőre vonják.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.