A JAS 39 Gripen egy többfeladatú harci repülőgép, a következő feladatokat képes ellátni: elfogóvadász, levegő-föld támadás, felderítés. A Gripen hatékony információs rendszerrel rendelkezik.
A és B verziók
Pillanatnyilag a JAS 39A/B típusokba beépítettek egy titkos nagy sebességü hálózatban is müködő adatkommunikációs rendszert, ez a svéd légierő által használt Flygvapnet 2000 része.
Fotó:Gripen International
A JAS 39A típus egy együléses harcigép. A JAS 39B az A típus kétüléses változata. A két gép teljes mértékben megegyezik a müködtetésében kivétel, hogy a B változat nem rendelkezik beépített fedélzeti gépágyúval. Ez a géptípus már bebizonyította, hogy földi támogatással vagy anélkül is el tudja látni a feladatát minden időjárási és harci körülmény között. A fel és leszállási út hossza elég rövid,csak 800 méter.
A Gripen megfelel a mai és jövőbeli légiháborús követelményeknek.
Talán a legfontosabb követelmény a mai kor légiharcaiban a tudatos felismerése a kialakult szituációnak és annak tökéletes megoldása. A Gripen pilótának egyedi lehetőségei, hogy kövesse a hadmüveleteket a harci terület. A fedélzeti és a földi érzékelők használatával, valamint a szélessávú hálózat segítségével minden szükséges információ eljut a pilótához. A repülőgép állandó kapcsolatban van a nagy sebességü hálózati rendszer segítségével a többi Gripen géppel, a levegőben lévőkkel ugyanúgy,mint a földön felszállásra várókkal. Ez az információs rendszer rajokba rendezi a gépeket. Ezt a módszert a svéd légierő nagy gyakorlatú pilótáinak javaslatai alapján dolgozták ki, így a Gripen magját képző információs rendszer lehetőséget biztosít arra, hogy “információs“ háborút nyerjen. Az információs rendszer képes megosztani az összes adatát a földi, légi és tengeri haderők között. Az információkat a pilótának három nagy méretü színes multifunkciós kijelző mutatja a kabinban, valamint a HUD-on. Minden pilóta figyelheti az ellenséges és baráti gépeket a levegőben, a szárazföldön vagy akár a tengeren is. A Gripen nagyban elősegíti a legalkalmasabb fegyverzet kiválasztását, ami nagyban befolyásolja egy támadás kimenetelét.
C és D verziók
A JAS 39C és D változatok első példányait 2002-ben szállították le. Ezeket a változatokat a „harcolj és győzz“ elv alapján a jövő légiharc feladataira tervezték, amiben a hálózatos lehetőségek nagy szerepet játszanak. Nagyon fontos tudni, hogy a gép illeszkedik a nemzetközi és hazai harci feladatokhoz. A Gripen C és D változatai teljesen NATO kompatibilisek, a kabin eleget tesz az NVG igényeknek a repülő levegőben is utántölthető. Integrált GPS/INS navigációs rendszere van, OBOGS vagyis fedélzeti oxigén- fejlesztő rendszert is szereltek a gépekbe és a legutolsó NATO szabvány szerinti IFF rendszert is integrálták.
Fotó:Gripen International
Az összes készüléket felkészítettek az angol nyelvü használatra is, mint pl. az angolszász mértékegységek (láb, csomó) használata az adatkijelzőkön. A C és D változatokon már az új felderítő rendszer mutatkozott be, ami egy külső tárolóval csatlakozik a repülőgéphez.
Fotó:Gripen International
Új és fontos dolog a jövőben hogy a C és D változatú Gripenek a fegyveres erőknél segítsék a nagy hatótávolságú háborús információ szolgáltatást. A megnövelt lehetőségek eleget tesznek a NATO és az EU háborús követelményeinek. A fejlesztések további irányvonala a megnövelt hatékonyság a fegyveres erők légi támogatásának.Új fegyverek kerültek ezekre a típusokra, mint a Meteor és az IRIS-T rakéták.
A Meteor egy európai tervezésü tolósugár-hajtómü-technológiával müködtetett, nagy hatótávolságú levegő-levegő rakéta, ami a BVR technológiát használja a támadásnál. A következő generációs IRIS-T gyors, közeli légiharc rakéta, a hatékonysága a megnövelt célkeresési funkciójában rejlik. A célzást az összes rakétára vonatkozóan a sisakba épített célzó-rendszerrel végezhető el.
JAS 39D
A JAS 39D a legfiatalabb kétüléses változata a Gripennek.
Ez a típus a hálózat központú hadviselés(NCW) elveire készítettek elő úgy, hogy teljesen megfelel az EU és a NATO előírásainak. A gép felszereltsége lehetőséget biztosít bármilyen légitámogatás megvalósítására, összetett és dinamikus légiharc feladatok ellátására. A hátsó ülésben akár fegyverzet operátori vagy hadmüvelet irányítási feladatokat is el lehet látni a levegőből.
Mivel a hátsó kabin a D változatban teljesen független a pilóta kabinjától, így a hátul lévő személyzet bármilyen feladat ellátására képes, ami növeli a hatékonyságot, ezáltal teszi ezt a változatot egyedivé és multifunkcionálissá a háborús helyzetekben.
Mivel ez a változat követi a jövőbeni trendeket, így felkészítették arra is, hogy irányítása alá vegyen pilóta nélküli távirányítású repülőket is.
A hadmüveleti parancsnok akár a D típus hátsó kabinjából is vezényelheti a kijelőlt feladatok végrehajtást, amit a többi Gripen és a pilóta nélküli robotrepülők együttesen végeznek el.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.