Az Egyesült Államok légierejének vezetése a napokban elkészítette az F-15E Strike Eagle és az F-15C Eagle repülőgépek modernizációs programját – írja a Flightglobal. A sasok új szenzorokat, kommunikációs és fedélzeti berendezéseket is kapnak. Egy amerikai pilóta véleménye szerint, azonban a leglényegesebb elemet kihagyták, mely nélkül teljesen értelmetlenné válik a modernizáció.
Az F-15E-k tervek szerint a Raytheon által fejlesztett AESA APG-82(v)1-es radart, ADCP II-es fedélzeti számítógépet, az elektronikai harc megvívására szolgáló EPAWSS-t, Mode 5 üzemmódú barát-ellenség felismerő rendszert, az IFF-et, új fedélzeti videórögzítőt, illetve JHMCS sisakdisplay-t is kapnak. Az F-15C-k APG-63(v)3 típusú radart, ADCP II-es fedélzeti számítógépet, EPAWSS-t, Mode 5 üzemmódú barát-ellenség felismerő rendszert, valamint új infravörös keresőrendszert kapnak.
A listát látván egy F-15-ös pilóta azonban arról számolt be, hogy a modernizáció nem említi az információkat megjelenítő displayeket. Ezek nélkül véleménye szerint nincs értelme a modernizációnak. Az új rendszereknek köszönhetően a repülőgép rengeteg információt kell, hogy megjelenítsen, az F-15-ösökön jelenleg mindezt 10x10 centiméteres kijelzők teszik, így véleménye szerint ennyi új információ megjelenítésére a jelenlegi displayek alkalmatlanok. Az Egyesült Államok légiereje egyelőre nem tervezte az új kijelzők integrálását a modernizációs csomagba. Mint ismeretes, az amerikai Boeing már folyamatosan építi be az e célnak megfelelő többfunkciós displayeket az exportra szánt repülőgépeibe.
A modernizációt követően az F-15-ösök szolgálati ideje is kitolódik. Egy korábbi tesztsorozattal megállapították, hogy az F-15E-k szolgálati ideje akár 16 ezer repült óráig is kitolható, ezek jelenleg 9 ezer óránál tartanak. A fejlesztést követően az F-15E típus akár 2025-ig is hadrendben tartható. Az F-15C esetében ez a szám 18 ezer repült óra, jelenleg 8,6 ezer repült óránál tartanak. A modernizációt követően a C verziók akár 2030-ig is üzemeltethetőek lesznek.
A Németországban született, de osztrák származású Edgar Schmued valódi legendának számított az amerikai repülőgépgyártásban. A nevéhez fűződik a North American cég világhírű P-51-es Mustangja, majd a második világháborút követően nagyban hozzájárult a korszak egyik leghatékonyabb vadászgépének, a F-86-os Sabre-nek a kifejlesztéséhez.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.