2025. 02. 21. péntek
Eleonóra
: 405 Ft   : 386 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Repülőgép nélkül a Szerb Hadsereg?

JETfly  |  2014. 06. 10., 10:53

Az idei árvizek kapcsán Szerbiában kételyek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a fegyveres erők képesek-e ellátni azt a feladatot, hogy segítsenek a természeti katasztrófák esetén a lakosságnak, azonban a harci eszközök állapotát felmérve az a kérdés is felmerülhet, hogy egyáltalán az ország védelmére képesek-e?

A szerb sajtó a közelmúltban közölte, hogy a hadsereg jelenleg nem rendelkezik repülőképes repülőgéppel, ezt egyes, a légierőhöz közel álló források is megerősítették. A légtér védelméért felelős MiG-21 és MiG-29-es típusok számára egyelőre nincs akkumulátor, ezek beszerzése pedig egyrészt forráshiány, másrészt a bürokratikus rendszer akadályai miatt csúszik.

A probléma azonban nem csak ez, általánosan hiány van a repülőgépek, illetve ezek alkatrészei, üzemanyag, sőt még kiképzett személyzet terén is. Papíron ez nem látható, ugyanis két repülőbrigád állomásozik Batajnicán, Kraljevoban illetve Nisben, sokféle típussal, melyek közül azonban jelenleg csak a Gazelle helikopterek repülnek.

Szerb MiG-29 (Fotó: Krasimir Grozev)

A vadászgépek múlt hónapban szálltak fel utoljára, azonban előtte sem volt sokkal jobb a helyzet, Batajnicán összesen három MiG-21-es (két harci és egy kétüléses) és három MiG-29-es volt üzemképes, melyekkel a Szerb Légierő képességei csak az alapokat tudta teljesíteni, most azonban azt sem, ugyanis a második világháború óta talán első alkalommal nincsenek vadászgépek készültségi szolgálatban. A MiG-21-esek nagy része a naptári üzemidő lejárta miatt nem repül, két példány kapott üzemidő hosszabbítást, melyek közül az egyiké a napokban jár le, így a gép a földre kényszerül.

Az Orao-k körülbelül fél éve nem repülnek, miután tavaly novemberben az egyik példány lezuhant. A baleset és a megmaradt gépállomány kivizsgálása még nem fejeződött be, addig az Orao-k nem emelkedhetnek a levegőbe. Ennek ellenére nemrég egy kétüléses példánnyal végeztek repüléseket, azonban ez nem a repülőegység állományába tartozott, hanem többéves földön állás után végeztek rajta felújítást, most pedig a berepülésére került sor.

Szerb J-22 Orao (Fotó: Srðan Popoviæ)

A G-4 Supergaleb típus bejelentett modernizációja évek óta csúszik, pedig ez elengedhetetlen lenne, hogy 2020 után is képesek legyenek a pilóták modern típusokra történő felkészítésére. Az alap kiképzőgép jelenleg még mindig az Utva-75, melyek azonban már a végét húzzák, lassan kivonásra kell, hogy kerüljenek. A Lasta 95 lehet a váltótípus, azonban ez a program is késésben van, a gép konstrukciós átalakításokra vár, amelyeket még nem végeztek el, azonban a 2012 szeptemberében lezuhant Goran Savic őrnagy életét megmenthették volna, ha már akkor is azzal a kialakítással repült volna a típus.

Nem sokkal jobb a helyzet a szállítógépeknél sem. A légierő két üzemképes An-26-ossal rendelkezik, melyek közül az egyik üzemideje idén, a másiké jövőre jár le, nagyjavításukra pedig a költségvetés nem biztosít forrást, ezért a jövőjük bizonytalan.

A helikoptereket igen intenzíven használták az árvízi segédkezésben, azonban a néhány rendelkezésre álló példány nem mondható fiatalnak. A két Mi-17-es átlagéletkora 24 év, míg a hat Mi-8-asé pedig 34.

Forrás: inserbia.info

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 04., 15:48
A Kínai Népköztársaság repülőiparának legkomolyabb seregszemléjét kétévente rendezik meg. A hivatalos nevén Kínai Nemzetközi Légi- és Űrkutatási Kiállítás a ritka alkalmak egyike, amikor a messze földről érkezők is megismerhetik a helyi fejlesztéseket, és véleményt alkothatnak a közeli - vagy távolabbi elképzelésekből.
2025. 01. 29., 12:12
Repülőműszaki szakmai héten vett részt január 21. és 24. között a pápai MH 47. Bázisrepülőtér repülést biztosító századának teljes állománya, hogy felkészüljön a repülőműszaki és a speciális repüléskiszolgálási feladatok szakszerű végrehajtására a 2025-ös kiképzési évben.
2025-02-17 13:29:58
A Magyar Honvédség KC-390 Millennium típusú szállító repülőgépének éves karbantartását a pápai légibázison települő nemzetközi Stratégiai Légiszállító Képesség program egyedülálló C-17-es hangárjában végzi a kecskeméti repülődandár repülőműszaki állománya.
2025-02-10 10:33:12
Alig hat héttel az évkezdés után ismét új légitársasággal bővül a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport menetrendje. A Budapest és a kazahsztáni Simkent városa között induló új, közvetlen összeköttetést a SCAT Airlines üzemelteti május 27-től, teljesen új célállomást adva hozzá a Budapest Airport folyamatosan bővülő desztinációs kínálatához.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 02. 17., 09:48
A Gulfstream Aerospace hamarosan átadja a megrendelőjének az utolsó G650(ER) business jetet. A jövő a G800-asoké, a váltómodell még az első félévben megkapja az amerikai Szövetségi Légügyi Hivataltól a szükséges tanúsítványokat.
2025. 02. 13., 09:18
A négynapos tanfolyam február 10-én kezdődött, a Kalkar-i Német Légierő Műveleti Parancsnokság NATO Allied Command Transformation (ACT) által akkreditált kiképzőközpontja, valamint az MH ÖMP Légierő Hadműveleti és Kiképzési Főnökség fegyvernemi részlege közös szervezésében.
2025. 02. 06., 10:02
Decemberben egy, akkor a nyilvánosság előtt még nem ismert megrendelő jelentette be az igényét nyolc, a gyártási fázis utolsó szakaszához érkezett Boeing 767F-re. Most kiderült: az ügyfél a UPS.
2025. 01. 31., 09:56
Beszélgetés Könczöl Ferenc ezredessel, aki 2025. január 1-től tölti be az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoki beosztását.

  Legfrissebbek most

2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.