2025. 02. 05. szerda
Ágota, Ingrid
: 408 Ft   : 395 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Világritkaságokkal gyarapodott a szolnoki repülőmúzeum

JETfly  |  2012. 04. 02., 11:12

A téli szünet után április elsején ismét megnyílt a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Szolnoki Repüléstörténeti Kiállítóhelye. Az idei év első látogatóit Lamos Imre dandártábornok, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka köszöntötte. Közép-Európa egyik legnagyobb katonai repüléstörténettel foglalkozó létesítménye három újonnan beszerzett gépritkasággal várja a repülés szerelmeseit.

Ismét látogatható a szolnoki repüléstörténeti kiállítóhely. A múzeum tavaszi megnyitójára – április 1-jén, vasárnap – eljött többek közt dr. Kállai Mária, a város alpolgármestere, dr. Csoór György, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyülés alelnöke, valamint dr. Ravasz István alezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum múzeumi titkára is.

A huszonkétezer négyzetméter alapterületü múzeum alapításának körülményeiről, a gyüjtemény folyamatos bővítésének kulisszatitkairól és lehetőségeiről Nagy András nyugállományú alezredes, a repüléstörténeti szakgyüjtemény vezetője tájékoztatta a jelenlévőket, majd a meghívott vendégeket és a hideg, szeles idővel dacoló érdeklődőket avatott szakemberek kalauzolták végig az ország legnagyobb szabadtéri repülőgép-kiállításán: a „tárlatvezetők” Lente Zoltán százados, a repülőmúzeumot üzemeltető csoport parancsnoka és munkatársa, Magó Károly zászlós voltak.

Világritkaságokkal gyarapodott a szolnoki repülőmúzeum

Sándor-Singer Éva, a repülőmúzeum sajtóreferense elmondta: az elmúlt hónapokban három repülőgép-ritkasággal gyarapodott a helikopterbázis által üzemeltetett múzeum. Ezek közül az egyik Kvasz András gépének replikája, amely az aviatika hőskorába repíti vissza a látogatókat. A békéscsabai származású pilóta 1910-ben készítette el saját gépét, a Kvasz–I-et. 1911-ben a Rákosmező felett végzett körrepüléssel megnyerte a Sacellary György országgyülési képviselő által kitüzött 500 koronás díjat, majd az ország 70 településén végzett bemutatórepüléssel népszerüsítette a magyar aviatikát.

Szolnokon is tartott bemutatót a szandai réten 1911. november 26-án: ettől a felszállástól számítják a szolnoki repülés történetét. A történelmi gép másolatát négyévnyi munkával Révy László készítette el – a Honvédelmi Minisztérium támogatásával került a múzeumba.

Ugyancsak áprilistól láthatják először az érdeklődők a „Denevér”-t, vagyis azt a magyar tervezésü, pilóta nélküli repülőt, amelyet a Haditechnikai Intézet ajánlott fel ősszel a kiállítóhelynek. Tervezőjét, Vég Pál mérnököt a honvédség bízta meg a ‘90-es évek elején azzal, hogy egy katonai célú, felderítésre alkalmas pilóta nélküli gépet készítsen, ám a megrendelés végül elmaradt. Egyetlen példány létezik csak belőle, amely novemberben került Szolnokra.

Világritkaságokkal gyarapodott a szolnoki repülőmúzeum

Ősszel egy Jak–11-es szovjet vadász- és kiképző repülőgép is érkezett a múzeumba. Ezt a típust a Jak–3-as nyomán fejlesztették ki, első repülését 1945-ben teljesítette, majd 1946-ban állt szolgálatba. A Magyar Néphadseregben 1950-ben rendszeresítették, kiképzőrepülőként alkalmazták. Összesen 64 darab került Magyarországra, az utolsó 19 gép már Csehszlovákiából érkezett, a típust 1960-ban vonták ki a rendszerből. Csupán két Jak–11-es maradt meg, amelyek közül az egyik külföldre került.

A Szolnokon látható gépet az utóbbi ötven évben több helyszínen állították ki, Kecelen például szabadtéren. Az időjárás megviselte a gép sárkányszerkezetét, a repülőmúzeum munkatársai az elmúlt néhány hónap alatt azonban újjávarázsolták, pótolták a pilótafülke hiányzó müszereit, bekötötték a kormányrudazatokat, a huzalokat, kicserélték a rossz állapotban lévő plexit, pótolták a festést és lepolírozták.

Mindhárom régi-új gép egyetlen példány az országban – a Kvasz-replika és a „Denevér” pedig egyedi tervezésüek, így az egész világon nincs párjuk.

A HM HIM Szolnoki Repüléstörténeti Kiállítóhelye április 1-től október 31-ig hétfő kivételével mindennap várja a látogatókat. A nyitva tartás változatlan: keddtől csütörtökig: 9–15 óra között; pénteken 9–13 óra között, míg szombaton és vasárnap 10–16 óra között várják az érdeklődőket.

Világritkaságokkal gyarapodott a szolnoki repülőmúzeum

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 30., 15:07
2025. január 29-én, helyi idő szerint 20 óra 48 perckor leszálláshoz készülődött a PSA Airlines Bombardier CRJ-701ER típusú regionális utasszállítója Washingtonban, a repülőtér közelében azonban összeütközött egy katonai helikopterrel.
2025. 01. 28., 13:19
Egy különleges élő közvetítés vár ránk 2025. január 28-án, délután: a Boom Technology által fejlesztett, XB-1 jelzésű demonstrátor tervezetten a mai napon teljesítheti első, hangsebesség feletti tesztrepülését, újabb mérföldkövet jelentő eseményként a Boom Overture szuperszonikus utasszállító programjában.
2025. 01. 28., 09:17
Miskolc ismét a hírek szereplője repülőtere kapcsán: a 2022. április 30-án bezárt, nagy múltra visszatekintő repülőtér nagy űrt hagyott a térség repülős életében, a legfrisseb hírek azonban már egy új airport létesítéséről szólnak.
2025. 01. 14., 15:53
A Németországban született, de osztrák származású Edgar Schmued valódi legendának számított az amerikai repülőgépgyártásban. A nevéhez fűződik a North American cég világhírű P-51-es Mustangja, majd a második világháborút követően nagyban hozzájárult a korszak egyik leghatékonyabb vadászgépének, a F-86-os Sabre-nek a kifejlesztéséhez.
2025-01-27 09:31:22
Fontos mérföldkövet ért el a fenntarthatóság terén a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport. A Budapest Airport leányvállalata, a Repülőtéri Üzemanyag Kiszolgáló Kft. sikeresen teljesítette azon audit feltételeit, amely lehetővé teszi a fenntartható repülőgép-üzemanyag (sustainable aviation fuel, SAF) használatának bevezetését a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.
2025-01-23 13:42:38
Közvetlen légijárat indul Budapest és Kuvaitváros között a Jazeera Airways légitársaság jóvoltából. Az erről szóló szándéknyilatkozatot januárban írta alá a légitársaság és a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport, a járatok pedig 2025 júniusától szeptemberéig üzemelnek.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 01. 31., 09:56
Beszélgetés Könczöl Ferenc ezredessel, aki 2025. január 1-től tölti be az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoki beosztását.
2025. 01. 28., 11:13
Az EUFOR Althea művelet parancsnokaként tanúsított kiemelkedő helytállásáért, az egyéves magyar parancsnoki év eredményeiért Hadik Szablya emléktárgyat adományozott dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke dr. Sticz László vezérőrnagynak.
2025. 01. 22., 13:06
1940-ben új repülőgép jelent meg az amerikai haditengerészet zuhanóbombázó századainál: az SBD Dauntless.
2025. 01. 22., 09:34
Az 1957-ben épített négymotoros lesz a légitársaság 2026. évi centenáriumi ünnepségének egyik attrakciója.

  Legfrissebbek most

A Kínai Népköztársaság repülőiparának legkomolyabb seregszemléjét kétévente rendezik meg. A hivatalos nevén Kínai Nemzetközi Légi- és Űrkutatási Kiállítás a ritka alkalmak egyike, amikor a messze földről érkezők is megismerhetik a helyi fejlesztéseket, és véleményt alkothatnak a közeli - vagy távolabbi elképzelésekből.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.