A Veszprém melletti 2000x60 méteres betonnal és 60 helikopter - állóhellyel rendelkező ezred forgószárnyasainak sokoldalú alkalmazhatóságát az1970-es nagy tiszai árvíz mentési munkálatai során ismerhette meg a veszélyeztetett falvak lakossága. A MI-8-as szállítóhelikopterek segítségével közel 5000 embert szabadítottak ki a víz fogságából.
1978-ban kezdődött meg az ezrednél a MI-24-es harci helikopterek rendszeresítése. A hajózó és a müszaki állomány átképzésére a Szovjetunióban került sor. 1980-ban alakult meg a két harcihelikopter század. A 80-as évek második felében a MI-17 helikopter rendszeresítését követően megalakult a MI-8 típussal repülő "Borz" század, valamint a MI-8/9 és MI-17 típussal repülő Vegyes helikopter század.
A MI-24-es harci helikopter az afganisztáni háború légi támogató hadmüveletei során kiemelkedő képességeit bizonyítva érdemelte ki a "repülőlőszeresvagon" elnevezést. A 2 fős személyzettel (helikoptervezető + lövész-operátor) repülő helikopter belső fegyverfelfüggesztő pilonjairól 57 és 80 mm-es nemirányítható rakétákat, a MI-24D külső dupla indítósíneiről 2-2 db Falangát, a MI-24V 4-4 db zárt konténerből startoló, hangsebesség feletti Sturm irányított páncéltörő és erődromboló rakétát indíthat. Az első fülkében ülő operátor kezeli a 12,7mm-es, négycsövü géppuskát, melynek javadalmazása 1470 db acélmagvas és nyomjelzős lőszer. A nemcsak a szárazföldi csapatok elleni félelmetes becenévre rászolgáló "Hind" csapásmérésre hatékonyan alkalmazható harceszköz, de a deszant terében szállított katonákkal a határvadászok tüztámogatására, terroristák, drogcsempészek elleni és harcbiztosítási feladatok ellátására is alkalmas. A harci helikopterek emlékezetes és megtisztelő feladata volt II. János Pál pápa látogatásai alkalmával a Szentatya helikopterének biztosítása.
Az ezred szállítóhelikopterei is rendelkeznek nem irányított rakéták indítására alkalmas pilonokkal (MI-8-as 2-2, MI-17-es 3-3 darabbal). Az alakulat helikopterei és hajózói is részt vettek a délszláv válság időszakában a határ menti területek védelmét biztosító készültségi szolgálatban.
A 87. Bakony Harcihelikopter Ezred adja a Dunántúl térségében a 24 órás kutató-mentő készültségi szolgálatot. A katasztrófát szenvedett katonai vagy polgári gépek és személyzetük felkutatására orvossal és a helyszínt biztosító ejtőernyősökkel a fedélzetén a harcálláspont riasztása után rövid időn belül a helyzettől függően indul a készültségi helikopter, hogy a polgári szervekkel és a társ-fegyveres területekkel közös együttmüködésben vagy önállóan a lehető legrövidebb időn belül segítséget nyújtson az emberi élet megmentése érdekében.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.