2005. január 12-én jelentették be, hogy a Dél-Kelet Ázsiában pusztító cunami áldozatává vált Indonézia kormánya visszalép tervétől, mely szerint orosz vadászrepülőgépeket és helikoptereket vásárol. A pénzt, amelyből Dzsakarta orosz repülőtechnikát akart vásárolni, a cunami sújtotta területek megsegítésére fogják felhasználni.
A Szuhoj repülőgépgyártó holding képviselőjének elmondása szerint, Indonézia kormánya a nemzeti tömegtájékoztatás eszközein keresztül jelentette be, hogy visszalép az Oroszországgal kötendő szerződéstől, amely szerint Szu-30MK, Szu-27SzK típusú vadászrepülőgépeket, valamint Mi-35P és Mi-17-1V típusú helikoptereket vásárolt volna. A szerződéseket a tervek szerint az Indonéz Védelmi Minisztérium és az orosz Roszoboronexport képviselői írták volna alá. A hírek szerint a Szuhoj repülőgépgyár megértéssel fogadta az Indonéz kormány bejelentését.
Meg kell azonban említeni, hogy Dzsakarta korábban egy ízben már visszalépett a szuhojok megvásárlásától. 1997 augusztusában Moszkva és Dzsakarta között aláírásra került egy szándéknyilatkozat 12 darab Szu, valamint néhány Mi-35 helikopter eladásáról Indonéziának.
Az üzlet értéke akkor közel 650 millió dollár volt. 1997 őszén Dél-Kelet Ázsiában gazdasági válság következett be, és Dzsakarta bejelentette a szerződés aláírásának meghatározatlan időre történő elhalasztását.
Csupán 2003 áprilisában írta alá a szerződést az Indonéz Védelmi Minisztérium és az orosz Roszoboronexport képviselője két darab Szu-27SzK, két darab Szu-30MK, valamint két darab Mi-35P típusú harci helikopter megvásárlásáról - összesen 192,2 millió dollár értékben.
2003 szeptemberében a vadászrepülőgépek átadásra kerültek az Indonéz Légierő számára és október 5-én már részt is vettek a Fegyveres Erők Napja alkalmából rendezett légiparádén.
Az elmúlt év novemberében az Indonéz Légierő vezérkarfőnöke, Csappi Hakima repülő marsall bejelentette a szándékot további nyolc darab Szu-27SzK és Szu-30MK típusú vadászrepülőgép beszerzésére, hogy a korábban beszerzett négy darab repülőgéppel megalakulhasson egy teljes értékű repülőszázad.
Szakértők szerint a szuhojok értéke megközelítette volna a 260 millió dollárt. Indonéz katonai vezetők kilátásba helyezték, hogy a jövőben az orosz repülőgépek számát 32-re növelik. Ezen kívül Dzsakarta néhány Mi-35P és Mi-17-1V típusú helikopter beszerzését is tervezte. Most ez meghatározatlan ideig függőben marad.
Dzakarta visszalépése a vásárlástól szükségessé teszi az ez évre tervezett katonai eszközök exportjának felülvizsgálatát, ami a tervezett mutatók csökkentéséhez vezethet a 2005-2006-os évben. Oroszország az elkövetkező három évre 12,3 milliárd dolláros haditechnikai exportbevételt tervezett.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.